Politika
Gdje su dokumenti i dokazi o Srbima ubijenim u BiH? “Predati UN 1993, Olbrajtova ih sklonila”

Vijest da je tog 2. juna 1993. godine iz Ujedinjenih nacija stigla potvrda o prijemu Memoranduma o zločinima nad srpskim narodom u Bratuncu, Miliću, Skelanima i Srebrenici, direktora Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. vijeku, profesora Milivoja Ivaniševića ozarila je nadom da će se pravdoljubivi svijet, najzad, osvrnuti i na srpske žrtve.
Njih je u profesorovoj evidenciji u tom trenutku bilo 1.000, kao i 400 imena ubica iz više opština u srebreničkom regionu.
Svjedočenja o srpskom stradalništvu bez predaha je prikupljao između dva Đurđevdana 1992. i 1993. i na osnovu tih podataka uobličen je Memorandum na 132 stranice.
– Želio sam da se objavi kod nas, ali me je Dobrica Ćosić koga sam poznavao i veoma cijenio, posavjetovao da se istraživanje uobliči u memorandum jugoslovenske vlade o zločinima nad Srbima u BiH.
Insistirao je da i druge ustanove američke administracije dobiju taj dokument. Dobila ga je čak i CIA, ali istog dana kada je predat, dokument je nestao!
Pojavio se ponovo tek jula 1995. godine pred ulazak srpskih snaga u Srebrenicu – otkriva za “Novosti” profesor Ivanišević.
Ispostavilo se, kaže profesor, da su u administraciji SB neki Tunišanin i Marokanac izvještaje o stradanju Srba sklanjali, a na dokumente o muslimanskim žrtvama dodavali nekoliko nula.
I Izvještaji general-pukovnika Satiša Nambijara, komandanta mirovnih snaga UN u Hrvatskoj i BiH, ostali su zarobljeni u nečijim fasciklama.
Najveće zasluge u sprječavanju da istina o Srbima dopre do javnosti imala je Medlin Olbrajt, američka državna sekretarka.
– Nažalost, naša stradanja ostala su nepoznata svjetskoj, ali i našoj javnosti, jer u to vrijeme ni srpski mediji nisu se ozbiljno bavili ovim tragičnim događajima – kaže Ivanišević, koji je nastavio svoja istraživanja.
Ona su objavljena 1994. godine, a IK “Prometej” i Arhiv Vojvodine štampali su ih prošle godine sa dopunjenim spiskom od 3.700 srpskih žrtava po naslovom “Hronika našeg groblja – slovo o stradanju srpskog naroda Bratunca, Milića, Skelana i Srebrenice”.
Još na početku rata u BiH, vidjevši kojom se brzinom širi zlo, sa dr Milanom Bulajićem, osnivačem Muzeja žrtava genocida i Međunarodne komisije za utvrđivanje istine o Jasenovcu, Ivanišević je dogovorio da se lično posveti istraživanju stradanja Srba u BiH.
– U tom ratu u BiH stradalo je 31.000 srpskih civila. Njih 80 odsto ubijeni su u svojim selima, na imanjima, u svojim kućama. Preostalih 20 odsto umrli su u nekom od mnogih logora – rekao je sagovornik “Novosti”.
“Imamo sve dokaze za tužbu za genocid nad Srbima u Srebrenici”
Ivanišević izjavio je da su Bošnjaci i oni koji podržavaju “lažni mit o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici” pokrenuli rezoluciju u strahu da će srpska strana, koja raspolaže svim dokazima, prva podići tužbu za genocid u Srebrenici i okolini, ali nad Srbima.
Ivanišević smatra da Njemačka i ostali kosponzori rezolucije žure zato što nemaju nikakve argumente.
– Ako su im argumenti masovne grobnice, onda neka odgovore otkud Srbi u tim masovnim grobnicama, a mi posjedujemo imena Srba čiji su posmrtni ostaci nađeni u tim masovnim grobnicama. Ne treba ih potcenjivati. Guraju rezoluciju da bi dobili kvalifikaciju “genocid” i ublažili našu tužbu i argumente – rekao je on za Srnu.
Ivanišević je naglasio da je srpska strana, u smislu potencijalne tužbe, neuporedivo jača.
– Mi za razliku od njih imamo sve bitne činjenice. Znaju oni da Srbi imaju sve dokaze o genocidu nad srpskim narodom u Srebrenici. Oni se osnovano boje i zato su ponovo aktivirali rezoluciju – naveo je Ivanišević.
On smatra da je Srebrenica u to vrijeme planirana za glavni grad, kako je naveo, “te njihove džamahirije”.
– Sve je bilo etnički očišćeno, a imamo i dokaz njihovog Glavnog štaba, njihove operativne grupe koji obavještava Drugi korpus da se Srebrenica 100 odsto očisti. Uveliko je taj prostor viđen za povratak islama. Našli smo to kod nekih ajatolaha čak i iz Irana – rekao je Ivanišević.
Večernje novosti/Tanjug
Politika
MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.
“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.
Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.
Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.
“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.
Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.
“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.
Politika
DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.
“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.
Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.
Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.
Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.
Politika
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.
Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.
Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.
Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.
Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka1 dan ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika1 dan ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”