Politika
GRAĐANI LOZNICE OGORČENI IZJAVOM MARINKA UMIČEVIĆA “Naš grad nije VUKO*EBINA”

Lozničani ogorčeni uvredom na račun njihovog grada Marinka Umićevića, predsednika Rukometnog saveza Republike Srpske.
– Vukov grad, grad dr Jovana Cvijića, Mića Popovića i mnogih drugih znamenitih Lozničana sve do živoga akademika Svete Božića ne može da se naziva vukojebinom. I ne samo ovaj grad već ni pedalj zemlje na kojoj žive Srbi, ,ma gde bili, ne može tako odvratno da se nazove.
O kakvoj bratskoj ljubavi je reč, ako se tako nazove grad koji je primio na desetine nevoljnika tokom minulih ratova, kroz koji je prošlo, u muci, pola miliona ljudi sa obe obale Drine, Save i Dunava.
Rekao je ovo profesor Milan Nedeljković, predsednik Skupštine Super lige u rukometu, posle uvrede koju je izneo, i još se nije izvinio, Marinko Umićević, predsednik Rukometnog saveza Republike Srpske na kraju Svesrpskog kupa.
– Samom tom izjavom, svesrpstvu dao je mrlju, što je nedopustivo, tužno i ružno- kaže Nedeljković.
– To nije ni bratski, ni ljudski a posebno nije srpski. Ko ne zna Loznicu, ne zna Vuka Karadžića, ne zna za legendarni Cer i Cersku bitku, ni Gučevo ni Drinu, ni Tronošu svetinju stariju od 700 leta. Ne zna ni gde je i da li je slučajno u Loznici organizovano obeležavanje Oluje i ne zna koliko je Lozničana odlazilo u najudaljenije delova nekadašnje BiH da, kad je bilo najpotrebnije, pomogne svom srpskom rodu. Od sveg srca.
Nedeljković smatra da “ne treba kroz nekog Nikolu da se gleda Sveti Nikola”, pa i po uvređivača lepog i slavnog grada da se gleda Republika Srpska i naš narod. Znamo da neki koji stižu iz Republike Srpske radije uzimaju nekretnine u većim gradovima, po principu ima se, može se. E, možda, pod tim sindromom sve potamni pa grad kao što je Loznica bude tako nazvan.
Praštamo, naravno, ali neka se zna da je to ružno. Zarad svih nas Srba ma gde živeli.Istina neki bi da budu možda duhoviti, ali za to treba čovek da ima i dara i znanja.
Podsjetimo da je Marinko Umičević, predsjednik Rukometnog saveza Republike Srpske, „briljirao“ na dodjeli nagrada nakon rukometne utakmice u Banjaluci, kada je uživo u programu RTS-a, kazao da bi sledeće godine trebali da se potrude i u Srbiji i organizuju ovaj turnir u Novom Sadu, a ne po nekim vuko…inama, pomenuvši i Loznicu u tom kontekstu…
Inače, Umičević je član Dodikove (Milorad) stranke, a bio je jedno vrijeme i njegov savjetnik.
Politika
Čović VJEČITI OPTIMISTA “Uvjeren sam u pozitivan signal iz Brisela!”

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović sa zvaničnicima svih nivoa vlasti i članovima ove stranke prisustvuje dvodnevnoj klauzuri u Neumu, gdje su teme i aktuelna situacija u BiH i evropske integracije. Čović je prvi, uoči sjednice Savjeta ministara BiH, najavio usvajanje Reformske agende. Za “Dnevni avaz” kaže da je imao garancije da će dokument dobiti podršku.
– Napravili smo dobar i ozbiljan iskorak, ali trebaće detaljno analizirati zašto se dovodimo u ovakvu situaciju da nas bilo ko može ucjenjivati. U biti, ništa bitno nije promijenjeno od onoga što smo imali kao osnovu, da bi se s ovako bitnom temom spekulisalo danima i mjesecima, pa da nas neko optereti i s gubitkom od stotinjak miliona evra iz planiranih sredstava koji mogu značajno doprinijeti BiH – kazao nam je Čović.
Posjeta Fon der Lajen
Zadovoljan je i smatra da najviše zasluga ima predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto.
– Dodatno nam čini zadovoljstvo što iduće sedmice u BiH dolazi šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Ipak se može kazati da pravimo mali iskorak, izlazimo iz jedne krize i uvjeren sam da ćemo vrlo brzo krenuti i na dva preostala reformska zakona – o Sudu BiH i VSTV-u BiH, koji su i dalje visoki prioritet za HDZ BiH – dodaje Čović.
Uvjeren je da će iz Brisela stići pozitivan signal, ali upozorava da „više nismo vjerodostojni i dosljedni, jer davno smo obećali da ćemo završiti ove stvari“.
– Bojim se da smo tek malo otvorili vrata kod prijatelja u Briselu koji imaju vremena da se bave s BiH, jer se evidentno bave drugim temama, sigurnosnom i svakom drugom ugrozom kad je u pitanju Evropa – kaže Čović.
Naglašava da su dva zakona prioriteti na evropskom putu.
– Pregovarača usvaja samo Savjet ministara BiH, pa očekujem da taj dio neće biti problem. On nije striktna obaveza, jer su oni tražili neka prelazna rješenja što se tiče privremenog pregovarača. Bitno je u ovom trenutku usvojiti dva zakona i onda ne vidim prepreke da dobijemo i pregovarača, odnosno da Savjet ministara donese i tu odluku. Pokušaćemo do 15.-20. oktobra usvojiti i budžet i odmah pokrenuti proceduru za narednu godinu – naglašava Čović.
Sastanci sa svima
Ništa se pretjerano neće mijenjati kad je u pitanju struktura vlasti, ali bi se trebali promijeniti odnosi, kaže Čović, nakon razgovora s predstavnicima svih stranaka. Očekuje da prvi ciklus razgovora bude završen u narednih 15-ak dana, a ocjenjuje ih kao vrlo dobre.
– Konkretno razgovaramo i to daje šansu da možemo malo drugačije razumjeti vrijeme ispred sebe. U godini dana koju imamo do idućih izbora, ne smijemo izgubiti osnovni cilj, a to su mir i stabilnost. Mir smo očuvali, unutrašnja stabilnost, zbog nepovjerenja, takva je kakva jeste, ali ni evropski put ne smije nestati s našeg popisa prioriteta. Čini mi se da su sve stranke spremne to podržati, kako opozicijske, na razini BiH, tako i one koje formalno jesu vlast – ističe Čović.
Komentarišući stavove SNSD-a i Milorada Dodika, kada je o presudi Suda BiH ili prijevremenim izborima riječ, Čović kaže da smo nepotrebno izgubili godinu.
– Imali smo vrlo jasan stav u komunikaciji s kolegama iz Republike Srpske i gospodinom Dodikom, ali i u javnom nastupu – odluke sudova se moraju poštivati, bez obzira šta o njima mislili i šta mislili uopšte o nezavisnosti pravosuđa. Anarhije ne smije biti. Dobro je da su u konačnici prijatelji iz Republike Srpske razumjeli da taj proces treba ići dalje, da će se izbori morati održati, pa ćemo vidjeti šta stanovnici Srpske misle i kakva je popularnost pojedinaca koji izlaze na izbore – zaključuje predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Politika
“BESMISLENO JE!” Bodiroga komentarisao održavanje referenduma i SNSD nove planove

Održavanje referenduma i referendumsko pitanje je besmisleno iz nekoliko razloga, naveo je šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS, Ognjen Bodiroga.
Prvi razlog je, smatra on, zato što je Milorad Dodik prihvatio presudu Suda BiH jer je kaznu od godinu dana zatvora zamijenio novčanom.
Dugi razlog je dodaje Bodiroga, što Sud BiH nije Dejtonska kategorija, ali SNSD je sa hrvatskim i bošnjačkim partijama osnovao Sud BiH tako što je u Parlamentarnoj skupštini BiH potvrdio nametnuti Zakon o Sudu BiH od strane visokog predstavnika.
– Krajem juna 2002. i početkom jula 2002. godine SNSD je glasao i u Domu naroda i u Predstavničkom domu za osnivanje Suda BiH. SDS ni u jednom od ova dva doma nije glasao za osnivanje Suda BiH.
Sviđalo se to nama ili ne, zahvaljujući SNSD-u, od tog momenta Sud BiH postao sastavni dio Ustava BiH i osudio je npr.pripadnike Vojske Republike Srpske na preko 2 000 godine zatvora”, istakao je Bodiroga i dodao:
– I na kraju, sam CIK je opet formirao SNSD 2001. godine sa bošnjačkim i hrvatskim političkim partijama, SDS nije u tome učestvovao.”
Bodiroga je naglasio i to da će sam referendum koštati građane Republike Srpske nekoliko miliona maraka.
Politika
PESKOV UPOZORAVA! “Situacija u BiH NAPETA, ključno riješiti pitanje NJEMAČKOG DRŽAVLJANINA”

Rusija će iskoristiti svoje predsjedavanje Savjetom bezbjednosti UN da pokrene pitanje povratka slovu Dejtonskog sporazuma, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov i dodao da mora biti riješeno i pitanje njemačkog državljanina /Kristijana Šmita/.
“Smatramo da je situacija i dalje veoma napeta u BiH…Situacija sa Republikom Srpskom je veoma napeta… Pitanje tog državljanina NJemačke, mora biti riješeno. Da li je potreban? Jasno je da nije”, rekao je Peskov za RT Balkan.
On je istakao da je poterbno vratiti se slovu Dejtonskog sporazum. “Rusija će iskoristiti svoje predsjedavanje da se ovo osigura. Sa zapadnjacima je teško raditi, ali daćemo sve od sebe”, rekao je Peskov.
-
Hronika2 dana ago
IMALI SU FANTOMKE! “Tukli su me nogama i rukama u policiji u Laktašima”
-
Svijet2 dana ago
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
“DA NIJE BILO SNSD, KO ZNA GDJE BI RS BILA”: Da li Milorad Dodik štiti Republiku Srpsku ili sebe
-
Politika2 dana ago
HAOS U TUZLI! Sveštenika ćemo preobratiti na islam, a KRST ZAMIJENITI MJESECOM I ZVIJEZDOM (FOTO)
-
Uncategorized2 dana ago
ŠTA PIŠE U REFORMSKOJ AGENDI: Cijene struje u BiH usklađuju sa EU
-
Društvo2 dana ago
BRANKA BRANKOVIĆ, dugogodišnja novinarka iz Banjaluke, PREMINULA JE JUTROS u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
SDA TVRDI DA JE STVARNOST DRUGAČIJA! “Dodik u dva dana dva puta pobijedio “trojku”, OHR i pravosuđe”
-
Svijet2 dana ago
I MAKRON SE PRIDRUŽIO MERCU “Evropa je u sukobu sa Rusijom”