Banjaluka
Gradonačelnik poručio da je usaglašeno da novac bude direktno uplaćen na račune penzionera
Usaglašeno je da jednokratna novčana podrška Grada bude direktno uplaćena na račune penzionera.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanuvuković nakon današnjeg sastanka sa udruženjima penzionera na gradskom i republičkom nivou, rukovodstvom Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske i potpredsjednikom Skupštine grada Banje Luke.
-Prva poruka sa ovog sastanka jeste da smo se svi usaglasili, i penzioneri, i Grad i potpredsjednik Skupštine Grada, da ta podrška ide direktno penzionerima. Postoji izazov što je to i dalje u budžetu kao stavka za Elektroprivredu i kako to sada realocirati, a da bude u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima. Dakle, danas smo došli do određenih zaključaka, ali naši pravnici će to sve precizno definisati tokom dana i tim povodom sutra ćemo održati novi sastanak – kazao je gradonačelnik.
Kako je istakao, želja i namjera gradske administracije jeste da podrška ide direktno penzionerima i u maksimalnom iznosu.
-Želimo da sve definišemo i potpuno precizno informišemo penzionere o načinu i datumu isplate. Naša želja je da to bude tokom ovog mjeseca – poručio je on.
Dodao je da ostaje da se sa nadležnim institucijama Fondom PIO i Poštama Srpske sklope određeni sporazumi o načinu i vremenu isporuke sredstava penzionerima.
Podsjetio je da u budžetu podrška penzionerima stoji kao stavka podrške Elektroprivredi, koja je imala svoju genezu skoro cijelu godinu dana.
-Dakle, nama ta podrška stoji kao grant Elektroprivredi gdje se od Grada traži da sredstva uplati Elektroprivredi, a onda to preduzeće kroz vrijeme odbija sa računa brojila koji svaki penzioner doznači Gradu. Takvom nečemu se protivimo skoro godinu dana i u tome imamo jednoglasnu podršku penzionera. Kao gradonačelnik sam na rebalans uložio amandman da sa Elektroprivrede ide na stavku koja se zove doznaka pojedincima, dakle svakom penzioneru, ukupno za njih 41.493 – kazao je gradonačelnik.
Iz Udruženja penzionera grada Banje Luke kazali su da će na zadovoljstvo penzionera sredstva biti isplaćena direktno na račune te populacije.
-Gradonačelnik će sa svojim saradnicima sagledati mogućnosti koje su potrebne za takav način isplate i sutra ćemo imati novi sastanak – kazali su predstavnici penzionera.
Potpredsjednik Skupštine Grada, Saša Čudić kazao je da izražava određenu dozu optimizma da se ide ka konačnom rješenju ovog pitanja.
-Ono što je danas naznačeno jeste da se sredstva doznače na račune penzionera, što je od početka bio njihov zahtjev. Ono pri čemu ostajemo jeste stav da se isplati po stotinu KM. Danas sam od strane predlagača odnosno gradonačelnika informisan da postoje određene formalno pravne i tehničke prepreke, ali ukoliko je za realizaciju takve odluke potrebno, spremni smo da održimo i vanrednu sjednicu Skupštine – kazao je Čudić.
Banjaluka
PREVOZ BEZ POSKUPLJENJA! Stanivuković najavio modernizaciju i nove linije
Uprkos globalnim ekonomskim izazovima i krizi na Bliskom istoku, koja se odrazila na cijeli svijet, Grad će izdvojiti neophodna novčana sredstva kako bi zaštitio svoje građane i spriječio poskupljenje javnog prevoza.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković dodajući da se istovremeno nastavlja sa snažnim ulaganjima u unapređenje javnog prevoza.
-Radimo na uvođenju električnih autobusa i tramvaja, čime Banja Luka sigurno korača ka modernom, ekološki održivom i efikasnom sistemu prevoza – naglasio je gradonačelnik.
Kako je naveo, tokom ljetnog perioda biće postavljeno 40 novih, savremeno opremljenih autobuskih stajališta.
-Paralelno s tim, radi se na izradi aplikacije koja će omogućiti uvid u red vožnje i praćenje kretanja autobusa u realnom vremenu. Takođe, biće uvedene i nove linije, među kojima i linija za naselje Česma preko novog mosta, čime dodatno unapređujemo povezanost i dostupnost javnog prevoza za sve naše građane. Reforma javnog prevoza ostaje u samom fokusu našeg rada, sa jasnim ciljem – više korisnika, manje saobraćajnih gužvi i čistiji vazduh za sve naše građane – zaključio je gradonačelnik.
Dakle, Grad ostaje opredijeljen ka razvoju i korišćenju javnog prevoza uz već postojeće mjere podrške – besplatan prevoz za penzionere i lica starija od 65 godina, djecu iz višečlanih i hraniteljskih porodica, kao i djecu iz Doma „Rada Vranješević“, zatim za osnovce koji žive više od četiri kilometra od škole, te popuste za studente i srednjoškolce. Takođe, u prethodnom periodu povećan je broj polazaka za pojedina naselja (Šargovac, Motike, Petrićevac, Debeljake, Gornje Rekavice, kao i za Novo groblje i dr.), a otvaranjem mosta u Česmi linija javnog prevoza sa lijeve obale Vrbasa će preko mosta povezivati ovo naselje sa gradskim sadržajima, pored postojeće linije koja već saobraća kroz naselje.
Banjaluka
„BISTRE GLAVE ZDRAVA DJECA“: Predstavljena kampanja protiv ŠTETNOG UTICAJA društvenih mreža
Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, rekao je Stanivuković.
Predstavljena je kampanja pod nazivom „Generacija bistre glave“, naziv koji u sebi nosi sve ono što je našoj omladini potrebno za zdraviju i srećniju budućnost.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković tokom sinoćnjeg predstavljanja kampanje u okviru kojeg je u Kući Milanovića održana panel diskusija, na kojoj je bilo riječi o štetnosti društvenih mreža na djecu.
Kako je naglasio – Banjaluka pravi prve korake ka tom cilju: da čuvamo naše mlade ljude i stvaramo zdravo okruženje za njihov razvoj.
-Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, uvedemo uniforme kako bi se mladi razlikovali po znanju i vrijednostima koje nose u sebi, a ne po onome što nose na sebi, i da im obezbijedimo zdravu i kvalitetnu ishranu u školama. Imamo i znanje i kapacitet da to ostvarimo – naglasio je Stanivuković.
Dodao je da smatra da je jedini način da imamo sigurnu, kvalitetnu i bolju budućnost da ulažemo u djecu od trenutka kada se rode pa sve dok ne postanu dovoljno samostalna da odlučuju sama o sebi.
-Zato danas pokrećemo jednu važnu kampanju. Da bi naša djeca imala bistre glave i sačuvala takve misli, predstavićemo i aplikaciju koja će pomoći roditeljima da djeci ograniče korištenje društvenih mreža. Smatramo da društvene mreže ne mogu da vaspitavaju našu djecu, niti mogu da im zamijene drugare i zdravo, srećno djetinjstvo – kazao je gradonačelnik.
Prisutni u Kući Milanovića su mogli da vide i idejni primjer školske uniforme, koju je ranije najavio gradonačelnik, kao i da čuju više o projektu „Zdrava užina i hrana u svakoj školi“.
Banjaluka
NI POVEĆANJA PLATA, NI KOLEKTIVNOG UGOVORA! Savić-Banjac podsjetila na 17 godina nepravde prema vaspitačicama
Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac osvrnula se na komentar predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića da Grad nije povećao platu vaspitačima.
-Plate vaspitačicama nisu bile povećane, ali samo za vrijeme SNSD-a. Od kada je gradonačelnik Draško Stanivuković došao na čelo Banjaluke, vaspitačice su prvo dobile povećanje plate od 100 KM. Nakon toga, 2023. godine plata je povećana 150 KM, a ove godine 270 KM neto, odnosno 20 odsto – rekla je ona.
Podjsetila je i na to da za vrijeme prethodnih administracija nije bio potpisan ni kolektivni ugovor.
-Na to su čekali punih 17 godina. Nisu vas dobro informisali, a ja vas molim da napravite pet vrtića u Banjaluci za koje smo dali lokacije i koji su prije dvije godine obećani iz kabineta nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske – istakla je ona.
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ DEMOLIRAO NERVOZNOG MINIĆA! Imali ste 400 glasova, premijer ste jer ste kum
-
Politika2 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO DODIKU: “Kad god kažete da sam političko nedonošče, JA POBIJEDIM!”
-
Društvo2 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Svijet2 dana agoTRAMP: “Da ja nisam predsjednik, svijet bi se raspao”
-
Politika2 dana agoRADOJIČIĆ KOMENTARISAO TV DUEL: Promjene su nezaustavljive, sudar nove energije SA STARIM ISPRIČANIM PRIČAMA
-
Politika1 dan agoDODIK NIJE DAO KARANU DA SE OBRATI U BEOGRADU! I dalje glumi predsjednika Srpske
