Društvo
GRIP OBARA LJUDE S NOGU Ljekari upozoravaju na ove simptome!
Doktorka Dragana Dimitrijević, nacionalna koordinatorka za epidemiološki nadzor gripa iz Zavoda za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut” u Beogradu istakla je simptome virusa koji ovih dana obara građana i tjera ih u krevet.
Virus gripa je u cirkulaciji, međutim, virus gripa nije jedini, imamo i druge respiratorne patogene poput rinovirusa i kovida, kao i druge adenoviruse, viruse prehlade, rinoviruse. A tek na osnovu kliničke slike možemo da budemo sigurni o čemu je riječ – kaže dr Dimitrijević.
Kada se osjeti bilo koji od slijedećih simptoma, treba se momentalno javiti ljekaru, a nikako čekati da se “virus preleži na nogama“.
– Simptomi poput slabosti, malaksalosti, bolova u zglobovima i mišićima koji vezuju za krevet, a ako se javi otežano disanje, plitko i površno disanje, bolovi u grudima, još ako temperatura traje dva ili tri dana, momentalno se treba javiti ljekaru – ističe dr Dimitrijević.
Obavezno je primjenjivati slijedeće preventivne mjere
Za suzbijanje gripa preporučuju se slijedeće preventivne mjere:
Higijena ruku – Pranje ruku vodom i sapunom je izuzetno važno za prevenciju respiratornih infekcija.
Držanje fizičke distance – Održavanje razmaka od metar do metar i po u komunikaciji sa drugim osobama, posebno tokom sezone gripa.
Balansirana ishrana – Važno je održati ravnotežu u ishrani čak i tokom perioda slavlja.
Vakcinacija – Vakcinacija protiv gripa je preporučljiva i nije kasno da se uradi. Potrebno je dvije do tri nedjelje nakon vakcinacije da se razvije zaštita (antitela), pa je važno biti obazriv u tom periodu.
Savjeti uključuju i konzumaciju hrane koja je dobra za imunitet, poput kiselog kupusa (rasola).
Grip nas bukvalno obara u krevet
Kako je nedavno za Blic dan govorila epidemiološkinja dr Slavica Maris, grip je bolest koja se izdvaja od drugih respiratornih bolesti, pa čak i od COVID-19, po svojoj nagloj pojavi, kaže dr Maris.
– Grip vas može doslovno oboriti s nogu, a simptomi su intenzivni i često vas prikivaju za krevet, onemogućavajući da obavljate svakodnevne poslove – ističe epidemiološkinja Maris.
Simptomi gripa uključuju:
Povišenu temperaturu
Jaku glavobolju
Bolove u grlu
Kašalj
Opštu malaksalost
Bolove u mišićima
Ovi simptomi mogu biti toliko jaki da vam potpuno onemoguće da funkcionišete normalno.
Kada se pojave simptomi gripa, važno je znati kada je vrijeme za posjetu ljekaru. Preporučuje se posjeta ljekaru u slijedećim slučajevima:
Ako temperatura traje duže od 2-3 dana
Ako ne možete da spustite temperaturu upotrebom uobičajenih lijekova protiv temperature
Ako imate otežano disanje ili kratak, plitak dah
Komplikacije koje se mogu javiti kod gripa su individualne i zavise od imunološkog statusa pojedinca i prisustva pridruženih bolesti. Najčešća komplikacija je upala pluća, koja može biti ozbiljna i zahtjeva medicinsku intervenciju.
Društvo
VREMENSKI PREOKRET! Drastično skače temperatura
Nakon niskih temperatura i noći sa minusom, prema prognozama meteorologa, narednih dana nas očekuje vremenski preokret.
Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda ističu da će sutra ujutro i prijepodne biti pretežno oblačno, ponegdje uz slabu kišu, dok će u višim predjelima na istoku biti uglavnom vedro.
“U nastavku jutra u Krajini počeće da duva na udare i jako jugo. Tokom dana toplije uz jače naoblačenje od jugozapada koje će se do narednog jutra premjestiti ka svim predjelima, uz kišu koja će početi prvo u u Hercegovini i na jugu Krajine. U višim predjelima na jugoistoku kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg”, ističu oni i dodaju da će maksimalna temperatura biti od šest na istoku do 16 na jugozapadu. U višim predjelima od četiri stepena.
U Banjaluci sutra maksimalna temperatura vazduha oko 14 stepeni.
U petak će padati kiša, koja će u višim predjelima od jugozapada ka istoku prelaziti u susnježicu ili snijeg.
“Do podneva padavine će prestati u većini krajeva, sem u Hercegovini gdje će i dalje biti slabe kiše. Kasnije tokom popodneva i večeri uglavnom vedro, a uz rijeke i po kotlinama magla ili niska oblačnost, u Hercegovini oblačnije. Minimalna temperatura vazduha od nula do pet stepeni, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od sedam do 10, na jugu do 14, u višim predjelima od pet”, navode iz RHMZ.
Uglavnom sunčano uz oblačne periode očekuje se u subotu, a oko rijeke i po kotlinama magla ili niska oblačnost koja će se ponegdje i duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima.
“U nastavku dana sunčanije, uz prolaznu oblačnost i toplo. Minimalna temperatura vazduha od nula do četiri stepena, na jugu do devet, u višim predjelima od minus dva. Maksimalna temperatura vazduha od sedam do 15 stepeni”, stoji u saopštenju RHMZ.
U prvom dijelu posljednjeg dana ove sedmice preovladavaće sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost.
“U nastavku dana jače naoblačenje od jugozapada koje će do večeri izmjestiti ka svim krajevima, a slaba kiša je moguća samo ponegdje u Hercegovini. Minimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od osam do 16 stepeni”, ističu oni.
Društvo
GRAĐANI S NESTRPLJENJEM ČEKAJU! Šta je sa inicijativom za povrat PDV-a na prvu nekretninu?
Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV), kojim se predviđa povrat PDV-a državljanima BiH sa stalnim mjestom prebivališta u BiH pri kupovini prvog stana, nakon Predstavničkog doma parlamenta BiH, treba da dobije zeleno svjetlo i u Domu naroda, ali još nije poznat datum održavanja sjednice ovog doma.
Izvor “Nezavisnih novina” iz parlamenta BiH ističe da bi sjednica Kolegijuma Doma naroda trebalo da bude održana ove sedmice.
“Konkretno, Kolegijum bi trebalo da zasjeda 23. januara i tada će se znati hoće li biti zakazana hitna ili redovna sjednica Doma naroda, kao i dnevni red”, pojašnjava sagovornik “Nezavisnih novina”.
Borci za zaštitu potrošača kažu da se, kada treba uvesti neki namet, odluke donose ekspresno, a kada je riječ o povlasticama, to ide mnogo sporije.
“Zaista to liči na naše organe vlasti. Kada nešto treba donijeti u korist građana, onda se tu ili ne usaglašavaju, ili jednostavno zaborave da verifikuju dokument. Građani su se obradovali toj inicijativi i ona sada čeka. Istovremeno, vrlo su učinkoviti kada nešto treba da poskupi”, rekla je za “Nezavisne novine” Snežana Šešlija, izvršna direktorica Udruženja građana “ToPeeR” Doboj.
Ona ističe da podržavaju izmjene zakona kojim je predviđen povrat PDV-a na prvu nekretninu.
“Mislim da država neće mnogo izgubiti, a da će ljudi biti u mogućnosti da kupe nekretninu. Zaista jesmo za inicijativu da se vraća PDV na prvu nekretninu”, poručila je Šešlija.
Podsjetimo, posljednja, 15. sjednica Doma naroda parlamenta BiH održana je 12. novembra prošle godine.
Nekoliko sedmica kasnije, odnosno početkom decembra, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je jednoglasno Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV), kojim se predviđa povrat PDV-a državljanima BiH sa stalnim mjestom prebivališta u BiH pri kupovini prvog stana, s tim što se to odnosi na stambene prostore od 40 kvadrata, plus još po 15 za svakog člana domaćinstva.
Ovo zakonsko rješenje treba da dobije zeleno svjetlo i u oba čitanja u Domu naroda parlamenta BiH, a ukoliko i tu bude amandmana, slijedi usaglašavanje, tako da je teško reći kada će na ovu priču biti stavljena tačka.
Nakon što prijedlog bude usvojen u Domu naroda, na potezu je Upravni odbor (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
“Propise kojima će bliže biti regulisani uslovi i način povrata PDV-a donijeće UO UIO BiH. UO UIO BiH će donijeti podzakonske akte nakon stupanja ovog zakona na snagu”, ističe se u Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o PDV-u.
“Nezavisne novine” su analizirale ovo zakonsko rješenje, u čijem se obrazloženju navodi da je namjera da svako punoljetno lice sa prebivalištem u BiH ima pravo da podnese zahtjev za povrat PDV-a prilikom kupovine prve nekretnine, a koja nije bila ranije u prometu.
“Ova poreska olakšica bi podrazumijevala da kupci ne ostvaruju pravo na umanjenje PDV-a na luksuz, već da se ovo pravo ograniči na povrat PDV-a koji se odnosi na uobičajenu kvadraturu od 40 metara kvadratnih stambenog objekta za kupca i dodatnih 15 kvadrata za svakog člana domaćinstva, koji nisu ostvarili pravo na povrat za kupovinu prvog stana”, ističe se u obrazloženju.
U Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o PDV-u navodi se da je riječ o povlastici koju će, dakle, imati isključivo punoljetno fizičko lice, državljanin BiH, sa stalnim mjestom prebivališta u BiH, a koje je kupac prvog stana.
Stanom se, kako se dodaje, smatra stambeni objekat ili ekonomski djeljiva cjelina u okviru objekata na teritoriji BiH, koji su namijenjeni za stanovanje, a nadležni organi u BiH će izdavati potvrde o ispunjenosti tog uslova.
Ako se, kako je naglašeno, naknadno utvrdi da taj uslov ipak nije bio ispunjen, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH će poslije toga obračunati i naplatiti PDV. Ali to nije sve, već je zaprijećena i kazna.
“Fizičko lice kojem bude naknadno naplaćen PDV čini prekršaj koji podliježe novčanoj kazni od 5.000 do 10.000 maraka”, navodi se u tekstu Prijedloga zakona.
Društvo
NA PREGLEDE SE ČEKA I PO GODINU DANA! Zdravstvo BiH na koljenima, RJEŠENJA NI NA VIDIKU!
Sve je duži put do pregleda u Bosni i Hercegovini. Nekad i po godinu dana.
Čekaju svi, u prvom redu onkološki pacijenti. Ko ne može da čeka, plaća privatnim klinikama. Ukoliko ima novac, piše N1.
Kao da bitka sa opakom bolešću nije dovoljna, pa onkološki pacijenti u Federaciji Bosne i Hercegovine vode i druge borbe. Registar oboljelih ne postoji, lista lijekova nije revidirana šest godina, pretrage, uglavnom, obavljaju u privatnim klinikama.
“U ovom posljednjem ciklusu od kraja septembra mjeseca, ja sam nekoliko puta bila na radiologiji KCUS-a i nisam mogla dobiti termin ni za ultrazvuk ni za mamografiju, zato što prvo nije bilo teke, pa nije bilo termina, pa su onda rekli da će mi se oni javiti. Ja evo i dan danas čekam termine za preglede, a nalaze moram imati u prvoj sedmici marta kad mi je onkološka kontrola i terapija”, kaže za N1 Eldina Zolj-Balenović.
Postoje dva izlaza, ili se čeka ili se plaćaju privatni pregledi. Liste čekanja noćna su mora i drugim korisnicima zdravstvenog osiguranja.
Stanje se ne poboljšava uprkos tome što se na račun Zavoda redovno uplaćuju doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje. Prošle godine 223 miliona maraka.
A podacima o ukupnim sredstvima raspolažu kantonalni zavodi. U fondu Republike Srpske, ukupni prihodi za prošlu godinu iznosili su 785 miliona KM. Preko 80% prihoda čine upravo doprinosi zaposlenih. I dok građani uplaćuju, u sistemu se ništa ne mijenja. I dalje su aktuelni problemi zdravstva koji otežavaju rad, zastarjela oprema i nedostatak kadra.
“Prema normativu mi sada treba da imamo 212 timova porodične medicine, mi imamo 170-185 timova. Veliki pritisak u pedijatrijskoj službi. Od 34 pedijatrijska tima koliko bi nam bilo potrebno, imamo 27”, rekao je Arman Šarkić, portparol JU Domovi zdravlja Kantona Sarajevo.
Dugogodišnji problemi daleko su od rješavanja. A kako bolje uslove priželjkuju i ljekari i pacijenti, dok javni sektor slabi, privatni uveliko jača.
-
Sport2 dana ago
U BORCU DOBRA ATMOSFERA! Vratili se osmjesi na lica rukometaša
-
Region2 dana ago
JAVNI POZIV ZA LJUBITELJE RAKIJE! Carina prodaje više od 2.300 litara ovog pića, CIJENA SMIJEŠNA!
-
Hronika3 dana ago
EPILOG PUCNJAVE NA ILIDŽI! Prevrnut “porše”, jedna osoba ranjena
-
Hronika3 dana ago
KAO DIVLJI ZAPAD! Pucnjava na Ilidži, ranjen muškarac
-
Društvo3 dana ago
KREĆETE NA PUT? Čekaju vas kilometarske kolone na prelazu u Gradišci
-
Hronika3 dana ago
TUGA U TUZLI! Muškarac preminuo nakon što je PRETUČEN NA HUMANITARNOJ VEČERI
-
Društvo1 dan ago
POLITIČKA PODOBNOST UNIŠTAVA SRPSKU! Kako riješiti sve veću dubiozu u javnim preduzećima?
-
Zanimljivosti2 dana ago
NAKON TRI SINA! Dejan Stanković dobio kćerku