Connect with us

Svijet

Hamas odbio prijedlog o primirju, IZNIO SVOJE AMANDMANE

Hamas je odbio predlog sporazuma o oslobađanju talaca i prekidu vatre koju je predstavio američki predsjednik Džo Bajden krajem prošlog mjeseca, javlja Tajms of Izrael pozivajući se na neimenovanog izraelskog zvaničnika.

”Izrael je večeras preko posrednika dobio odgovor Hamasa. U odgovoru, Hamas je odbacio predlog za oslobađanje talaca koji je iznio predsjednik Bajden“, rekao je zvaničnik, prenosi Tanjug.

Dodao je da je Hamas “promijenio glavne parametre prijedloga”.

Odgovor Hamasa i palestinskog Islamskog džihada na najnoviji izraelski prijedlog o prekidu vatre sa taocima navodno uključuje amandmane na ponudu, odnosno novi vremenski okvir za oslobađanje talaca i potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze.

Bivši izraelski pregovarač Danijel Levi rekao je za Al Džaziru da su Hamas i Islamski džihad tražili izmijenu prijedloga, zahtevajući potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Pojasa Gaze.

On je istakao da taj zahtjev nije nov, a da se može naći i u rezoluciji UN.

Naglasio da ”cijeli svijet postavlja pitanje” koju obavezu preuzimaju SAD, kao posrednik, po ovom pitanju.

Hamas je ranije danas objavio da je dostavio odgovor katarskim i egipatskim posrednicima izražavajući spremnost da postigne dogovor.

Svijet

Rajaner izgubio pravo za slijetanje na jedan aerodrom ZBOG KAŠNJENJA LETOVA!

Irska avio-kompanija “Rajaner” izgubila je dva svoja slota za slijetanje na aerodromu u Ajndhovenu zbog učestalih kašnjenja letova, saopštio je nizozemski list “Ajndhovens Dagblad”.

Koordinacija aerodroma Holandije (ACNL), tijelo koje dodjeljuje slotske termine, utvrdila je da je “Rajaner” kasnio na letove u ponedjeljak uveče iz Sofije i u četvrtak uveče iz Pize, prenio je Rojters.

Kao posljedica toga, avio-kompanija je isključena iz dva slota u sljedećem ljetnjem rasporedu, kaznu koja se rijetko izriče, naveo je list.

ACNL i “Rajaner” nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Nastavi čitati

Svijet

PREDSJEDNIK FINSKE OTVORENO: “Evropa će prije ili kasnije morati direktno pregovarati sa Rusijom!”

Evropa će prije ili kasnije morati direktno da pregovara sa Rusijom, izjavio je predsjednik Finske Aleksander Stub.

“Kad god dođe taj trenutak, koji će doći nekad, to će morati da bude koordinisano”, ogovorio je Stub na pitanje “Politika” da li Evropa treba da se uključi u direktne pregovore sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, prenosi Srna.

Premijer Mađarske Viktor Orban nazvao je u oktobru oklijevanje EU da pregovara sa Rusijom “katastrofalnom greškom”, jer smatra da će zbog toga drugi odlučivati o budućnosti Evrope.

Nastavi čitati

Svijet

TAJLAND TRESE AFERA! Porez od 542 miliona dolara ruši nekada najmoćnijeg političara!

Vrhovni sud Tajlanda naložio je bivšem premijeru zemlje, Taksinu Šinavatri, da plati 542 miliona dolara poreza od prodaje akcija iz 2006. godine, saopštili su danas visoki zvaničnici.

Taksin je 2006. prodao akcije telekomunikacione kompanije “Shin Corp” singapurskoj firmi “Temasek”, što je izazvalo zabrinutost zbog sukoba interesa i navode o utaji poreza, prenio je Rojters.

Prodaja je izazvala proteste u Bangkoku i dovela do svrgavanja Taksina vojnom intervencijom kasnije te godine.

Ministar finansija Tajlanda Ekniti Nititanprapas rekao je da “ta stvar mora da bude nastavljena na osnovu presude” i da Ministarstvo prihoda ispituje detalje naplate poreza.

Presuda predstavlja novi udarac za polarizujućeg milijardera, koji trenutno izdržava jednogodišnju zatvorsku kaznu za drugi slučaj.

Njegovi predstavnici nisu komentarisali odluku suda.

U okviru drugih slučajeva u porodici, Taksinova ćerka Paetongtarn Šinavatra suočila se sa sudskim nalogom u avgustu, dok je njegovoj sestri, bivšoj premijerki Jinglak Šinavatri, u maju naloženo da plati 305 miliona dolara odštete zbog neuspješne šeme sa pirinčem.

Ona je osuđena na pet godina zatvora u odsustvu za isti slučaj 2017. godine i živi u inostranstvu kako bi izbjegla zatvor.

Nastavi čitati

Aktuelno