Connect with us

Svijet

HAOS NA NJEMAČKIM AERODROMIMA Zbog štrajka 300.000 ljudi čeka, jer su otkazani letovi

Na sedam njemačkih aerodroma u četvrtak uveče je započeo 24-satni štrajk koji je pokrenuo njemački sindikat Verdi. Štrajk je pokrenut zbog neuspješnog dogovora oko kolektivnog ugovora i povećanja plata u javnom sektoru na aerodromima.

Haos u njemačkom vazdušnom saobraćaju se nastavlja. Prema procjenama aerodromskog udruženja ADV, gotovo 300.000 putnika biće pogođeno otkazivanjem letova ovog petka jer je sindikat Verdi najavio cjelodnevni štrajk na sedam njemačkih aerodroma.

Aerodromi u Frankfurtu, Minhenu, Štutgartu i Hamburgu objavili su da će cijeli petak obustaviti redovne putničke linije. Novi štrajk sigurno će izazvati mnoge probleme putnicima zbog otkazivanja letova.

Traže 500 evra veće plate
U pregovorima Verdi i Udruženje državnih službenika DBB traže 10,5 odsto veće plate, odnosno najmanje 500 evra više za oko 2,5 miliona zaposlenih u državnom i lokalnom javnom sektoru.

Trajanje predloženog novog kolektivnog ugovora je dvanaest mjeseci. Poslodavci su zasad odbijali zahtjeve sindikata.

Drugi krug pregovora zakazan je za 22. i 23. februar u Potsdamu. Ponuda od poslodavca još nije stigla.

Iz udruženja njemačkih aerodroma saopštili su kako će oko 295.000 putnika biti pogođeno otkazivanjem oko 2.340 letova na aerodromima u Bremenu, Dortmundu, Frankfurtu, Hamburgu, Hanoveru, Minhenu i Štutgartu.

Verdi je pozvao zaposlene na štrajk u isto vrijeme kako bi povećali pritisak na vođstvo aerodroma kako bi pristali na njihove prijedloge.

Štrajkovi nemaju nikakve veze sa štrajkovima upozorenja – rekao je predsjednik industrijskog udruženja BDL i šef aerodroma Minhena Džost Lamers. – Verdi ovdje potpuno prekoračava granicu i sprovodi sukob tarifa na leđima putnika.

Njemačka avio-kompanija Lufthanza u četvrtak je izvjestila je kako je zbog štrajka za petak otkazala više od 1.300 letova, uključujući sve letove u zračnim lukama u Frankfurtu i Minhenu.

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Svijet

SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.

Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.

“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.

On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik

Nastavi čitati

Aktuelno