Connect with us

Svijet

HAPŠENJA ZBOG ODAVANJA POČASTI NAVALJNOM! Više od 400 osoba privedeno u Rusiji

 Više od 400 osoba privedeno je širom Rusije na okupljanjima na kojima je odavana počast ruskom opozicionom lideru Alekseju Navaljnom, koji je u petak preminuo u ruskom zatvoru, saopštila je grupa za ljudska prava OVD-Info.

Kako je navedeno, u više od deset gradova policija je do subote uveče privela 401 osobu, najviše u Moskvi i Sankt Peterburgu.

Više od 200 građana uhapšeno je u Sankt Peterburgu, a među njima je i Grigorij Miknov-Vojtenko, sveštenik Apostolske pravoslavne crkve, vjerske grupe koja je nezavisna od Ruske pravoslavne crkve.

Kako je naveo OVD-info, on je pre preko društvenih mreža pozvao na pomen Navaljnom, a optužen je za organizovanje skupa, ali je nakon hapšenja hospitalizovan zbog moždanog udara, prenio je AP.

Sudovi u Sankt Peterburgu naložili su zatvorske kazne u trajanju od jednog do šest dana za 42 osoba koje su pritvorene u petak, dok je devetoro građana dobilo novčane kazne, rekli su zvaničnici suda.

U ruskoj prestonici, Moskvi, najmanje šest osoba je dobilo kaznu zatvora u trajanju od 15 dana, navodi OVD-Info.

Stotine građana izašle su u petak i subotu na ulice desetina ruskih gradova gde su na improvizovanim memorijalnim mjestima palili sveće i ostavljali cvijeće kako bi odali počast Navaljnom, uprkos tome što je moskovsko tužilaštvo prethodno upozorilo građane da ne učestvuju na protestima na koje ih pozivaju preko interneta i društvenih mreža.

Vijest o smrti Navaljnog stigla je mjesec dana prije predsjedničkih izbora u Rusiji za koje se očekuje da će Putinu obezbijediti još šest godina na vlasti.

Ruski opozicionar bio je iza rešetaka otkada se vratio iz Njemačke, u januaru 2021. godine.

Od tada je dobio tri zatvorske kazne, po više optužbi koje je odbacio kao politički motivisane.

Svijet

VANREDNO STANJE – NEVIĐEN SKANDAL! Južnokorejski predsjednik doveo zemlju u stanje haosa, TRAŽI SE OPOZIV!

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol suočava se vjerovatno najtežim trenucima u ne tako dugoj, ali intenzivnoj političkoj karijeri, nakon burne noći tokom koje je dramatično proglasio vanredno stanje, da bi ga ubrzo povukao, što je zemlju gurnulo u stanje haosa.

Sada parlamentarci traže pokretanje njegovog opoziva nakon što je prouzrokovao najveću političku krizu zemlji u više desetljeća.

Yoonu, koji je 2022. godine tijesno osvojio predsjednički mandat, ovo nije prvi veći izazov. Njegova popularnost bila je na povijesno niskim razinama nakon što je njegova stranka uvjerljivo izgubila na parlamentarnim izborima u aprilu. Bila je to jasna poruka građana koji očito nisu bili zadovoljni njegovim dosadašnjim radom. Za mnoge su ti izbori zapravo bili referendum o Yoonovom predsjedništvu, a rezultat mu je ostavio malo prostora za manevriranje.

Usto, kritičari su krivili Yoonovu administraciju za inflaciju hrane, zaostalo gospodarstvo i sve veća ograničenja slobode govora. Yoon nikada nije bio previše voljen, a niz skandala dodatno je nagrizao njegovu popularnost.

Osim političkih izazova, Yoon je pogođen i ličnim problemima. Mnogi su izrazili nezadovoljstvo njegovim upravljanjem gospodarstvom i kontroverzama u koje je uključena njegova supruga Kim Keon Hee. Prošlog mjeseca javno se ispričao zbog incidenata vezanih uz nju. Njegova supruga ima svoj klub obožavatelja, velika je promotorica korejske kulture, često kritizira konzumiranje psećeg mesa i voli nositi odjeću korejskih dizajnera.

Kim je upala u probleme u veljači ove godine kada je navodno primila skupocjeni dar – 2200 američkih dolara vrijednu torbicu marke Christian Dior. Njezin je suprug rekao je tada da se radi o ‘političkoj spački’. To nije jedini put da se prva dama Južna Koreje našla na udaru kritika – optužena je i za plagiranje naučnih radova te manipuliranje dionicama.

Predsjednikova punica, Choi Eun-soon, pak služi jednogodišnju zatvorsku kaznu zbog krivotvorenja financijskih dokumenata u poslu s nekretninama. Na slobodu bi trebala biti puštena u srpnju.

Politički uspon i pad
Yoon Suk Yeol pojavio se kao relativni politički novak i konzervativac kada je izabran 2022. godine za predsjednika. Rođen je u Seulu 1960., Yoon je studirao pravo, a proslavio se 2016. godine kao tužitelj u slučaju korupcije protiv tadašnje predsjednice Park Geun-hye za zlouporabu ovlasti.

Kao glavni tužitelj u zemlji 2019., također je optužio glavnog pomoćnika predsjednika na odlasku Moon Jaeina u slučaju prijevare i podmićivanja, koji je ukaljao imidž te administracije. Konzervativnoj Stranci narodne moći (PPP), koja je u to vrijeme bila u opoziciji, svidjelo se ono što su vidjeli i uvjerili su Yoona da postane njihov predsjednički kandidat.

Godine 2022., tijesno je pobijedio liberalnog protivnika Lee Jae-myunga, osiguravši pobjedu s manje od jedan posto glasova razlike – najmanjom razlikom u povijesti zemlje od uvođenja izravnih izbora 1987.

Njegova kampanja privukla je pažnju mladih muških birača svojim antifeminističkim porukama, a zauzeo je i tvrd stav prema Sjevernoj Koreji. Upravo je opasnost iz Sjeverne Koreje naveo kao razlog za proglašenje izvanrednog stanja, iako su mnogi to vidjeli kao pokušaj skretanja pozornosti s domaćih problema.

Yoon je ipak ostvario određene uspjehe u vanjskoj politici, poput poboljšanja odnosa s Japanom. Međutim, njegove česte gafove i kontroverzne izjave dodatno su narušile njegov ugled. Kao predsjednik, Yoon je zadržao čvrst stav prema Pjongjangu i ojačao veze s tradicionalnim saveznikom Seula – Sjedinjenim Državama. Lokalni mediji izvijestili su da je Yoon posebno inspiriran britanskim ratnim premijerom Winstonom Churchillom.

Ranije ove godine predsjednik je bio predmet peticije kojom se tražio njegov opoziv, a koja je bila toliko popularna da se web stranica na kojoj se nalazila stalno rušila zbog broja posjeta.

Proglašenje izvanrednog stanja ocijenjeno je kao ‘pravno prekoračenje i politički promašaj’. Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Ewha u Seulu, izjavio je: ‘S tako niskom javnom podrškom i bez snažne podrške u vlastitoj stranci, predsjednik je trebao znati koliko će biti teško provesti tu kasnonoćnu odluku.’

Ovaj potez, dodao je Easley, odražava političara pod opsadom, suočenog s rastućim skandalima, institucionalnim preprekama i pozivima na opoziv – sve što će sada vjerojatno dodatno eskalirati.

Parlamentarci traže opoziv
Južnokorejski parlamentarci u srijedu će zatražiti pokretanje opoziva predsjednika države nakon što je pokušao izvesti državni puč. Parlamentarci ga optužuju da je proglašenjem pa ukidanjem izvanrednog stanja u državi izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad zadnjih par desetljeća

Njegova odluka o uvođenju izvanrednog stanja u utorak navečer šokirala je naciju. Taj potez izazvao je hitno okupljanje zastupnika u Nacionalnoj skupštini u Seulu kako bi glasovali protiv mjere, dok su se tisuće prosvjednika okupile na ulicama.

Kad je Yoon unutar nekoliko sati povukao odluku o izvanrednom stanju, prosvjednici su reagirali glasnim slavljem. Ipak, mnogi su ostali zapanjeni njegovim rizikom i brzim povlačenjem. ‘Izvanredno stanje je ukinuto, no stvorena je velika nesigurnost na političkoj i gospodarskoj sceni. Plašimo se da bi ovaj incident mogao utjecati na kreditni rejting Južne Koreje’, kaže Min Joo Kang, ekonomist u tvrtki ING, prenosi raport.ba.

Nastavi čitati

Svijet

MILIJARDER POKLANJAO VAUČERE ZA HRANU, stotine ljudi čekalo u redu

Stotine Australijanaca se borilo sa vrućinom, u zapadnom Sidneju, čekajući da dobiju poklon-vaučere koje je pripremio milijarder Adrijano Porteli (35).

On je ranije najavio (na svojoj Instagram stranici) da će podijeliti vaučere za lanac supermarketa “Kols”, u vrijednosti preko 100.000 dolara, i otkrio lokacije koje će obići.

U utorak ujutru, stotine stanovnika je viđeno u redu ispred “Kolsa” u Penritu i Ferfild Vestu, gdje su čekali dolazak milijardera na plus 33 stepena Celzijusa i priliku da obezbijede vaučer, vrijedan 100 ili 200 dolara, prenosi “Daily Mail”.

Porteli je lično podijelio prvih deset vaučera, a ostale su uručili zaposleni u supermarketu.

“Sjajno je što možemo da pomognemo porodicama pred Božić. Mogu to da priuštim”, rekao je milijarder, koji je istog dana obišao i prodavnicu u Port Adelejdu.

Porteli je svojevremeno organizovao da se skupocjeni McLaren Senna GTR, vrijedan tri miliona dolara, podigne 57 spratova i ubaci u njegov apartman. Poznat je i po nadimku “Gospodin Lambo”.

On je osnivač pretplatničke kompanije LCMT+, a prošle godine je kupio penthaus u Melburnu, i postavio rekord po prodajnoj cijeni, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Uncategorized

IPAK JE BIO NASILAN? Anđelina Džoli zadala težak udarac Bredu Pitu

Glumica Anđelina Džoli, zadala je veliki udarac i ostvarila je značajnu pravnu pobjedu protiv bivšeg supruga Breda Pita, nakon što je sudija presudio da on mora da preda dokumenta i određenu komunikaciju, koja bi mogla da dokaže da je bio nasilan prema glumici i njihovoj djeci.

Nekadašnji holivudski par odlučan je da iskoristi sve što može jedno protiv drugog, tako da se sude i oko svog francuskog imanja.

Spor, koji traje već duže vrijeme, doveo je do pravne borbe bivših supružnika otkako je Pit tužio Džoli 2022. godine zbog prodaje njenog udjela u imanju Miraval, poznatom po nagrađivanom pjenušavom rozeu.

Pravni dokumenti pokazuju da je Bredu Pitu, naloženo da preda dokumentaciju i sve vidove komunikacije od trenutka kada je Džolijeva tvrdila da je zlostavljao nju i njihovu djecu u privatnom avionu, neposrdno prije njihovog razlaza 2016. godine.

Džoli ga je ranije optužila da je prosuo crno vino i pivo po njoj i jednom od njihove djece tokom leta privatnim avionom.

Pit je uvijek negirao optužbe za nasilje i oslobođen je od strane nadležnih organa nakon istrage – iako je njegova bivša supruga u podnescima tvrdila da je njegova “istorija fizičkog nasilja” počela “mnogo prije” incidenta u avionu.

Anđelina Džoli, zatražila je od suda da naloži Pitu da otkrije svaku komunikaciju od 14. septembra 2016. do 31. decembra 2018. godine.

Glumica je u julu podnijela dokumente u kojima tvrdi da je Pit pokušao da je primora da potpiše ugovor o povjerljivosti vrijedan 8,5 miliona dolara kako bi prikrio “godine zlostavljanja.”

Istovremeno, njen pravni tim je zatražio da sud natera Pita da otkrije “privatne, treće strane komunikacije” u vezi sa njihovim porodičnim letom 2016. godine, koji je doveo do njenog zahtjeva za razvod.

Sudija Višeg suda u Los Anđelesu, Lia Martin, donijela je presudu prošlog ponedjeljka, nakon što su advokati Džolijeve tvrdili da će dokumenti dokazati da je Pit pokušao da je natjera da potpiše ugovor o povjerljivosti.

Anđelina Džoli tvrdi da bi ovaj ugovor spriječio nju da govori o navodnom zlostavljanju, u okviru usmenog dogovora da proda svoju polovinu vinarije Pitu.

Advokati Džoli tvrde da će dokumenti dokazati “komunikaciju u vezi sa zlostavljanjem, lažima i višegodišnjim zataškavanjem” od strane Pita.

Pitov pravni tim je zatražio da se zahtjev odbije, tvrdeći da su zahtjevi “široki i nametljivi.”

Advokati obje strane su ovaj podnesak nazvali “senzacionalističkom potragom za informacijama,” dok izvori presudu nazivaju “nebitnom,” jer je Pit već pružio “ogromnu količinu informacija.”

Pol Marfi, advokat Džoli, nazvao je dokumente “ključnim dokazima” koje je Pit “godinama pokušavao da sakrije”, piše “Dejli mejl”.

U izjavi je rekao: “Njegovi postupci su naštetili Anđelini i njihovoj djeci i ključni su za ovaj slučaj.”

“Međutim, želim još jednom naglasiti da Anđelina ovo nikada nije željela. Nikada nije podnijela krivične prijave, napustila je sve njihove nekretnine i ona je ta koja je prvobitno pokušala da mu proda biznis”, tvrdi advokat Džolijeve.

“Danas, gospodin Pit nikada nije odgovarao za svoje postupke i sve vrijeme je kontrolisao Miraval i vinariju, ali i dalje traži više. Ona želi da se ovo završi, djeca žele da se ovo završi, a gospodin Pit bi trebalo da se fokusira na iscjeljenje njihove porodice, a ne na pokretanje novih tužbi”, istakao je advokat Pol Marfi.

Ova presuda dolazi nakon što je Pit ostvario značajnu pravnu pobjedu, kada je sudija Martin odbacila Anđelinin pokušaj da obustavi njegovu tužbu, prenosi Stil.

Nastavi čitati

Aktuelno