Connect with us

Banjaluka

HOĆE LI SE POPUNITI MJESTA? Evo koliko brucoša će Banjalučki univerzitet primati ove godine

Studentski indeks Univerziteta u Banjaluci u narednoj akademskoj godini imaće priliku da dobiju 2.573 studenta koji odluče da se upišu na prvu godinu prvog ciklusa studija na nekom od fakulteta u okviru ove visokoškolske ustanove.

To je upravo predloženi broj studenata za upis, a kako s Univerziteta ističu za “Nezavisne novine”, sve članice Univerziteta u Banjaluci su na vrijeme dostavile prijedlog upisa.

“Prijedlog je da se u kategoriju studenata koji će se školovati iz budžeta upiše 1.861 kandidat, kao i 370 studenata na samofinansiranju, te 267 stranih i 75 vanrednih studenata”, navode oni za “Nezavisne novine”.

Iz ove ustanove naglašavaju da su se članice Univerziteta prilikom predlaganja upisnih kvota vodile rezultatima upisa studenata u prethodnu akademsku godinu.

“Na osnovu upisanog broja studenata su i predložili broj studenata koji mogu biti upisani u sljedećoj akademskoj godini”, kažu oni.

Srđan Dušanić, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su prošle godine popunili pet od ukupno šest studijskih programa, a to očekuju i ove godine.

“Jedino je na filozofiji falilo nekoliko studenata. Na većini naših studijskih programa mi primamo između 30 i 40 studenata, dok na istoriji i filozofiji su nešto manje kvote – oko 15. Mi smo sada poslali veoma sličan plan kao i prošle godine i očekujemo da ćemo što se tiče ovih pet studijskih programa ponoviti taj uspjeh da budu popunjeni skroz, a nadam se da će biti nešto veće zanimanje za filozofiju”, rekao je on za “Nezavisne novine”.

Dodao je da je psihologija vjerovatno na cijelom univerzitetu jedan od najatraktivnijih programa, međutim oni obično ne proširuju kvote jer žele da imaju dobre studente, ali i da ne zasićuju tržište.

“Takođe, Filozofski fakultet na razne načine pokušava da bude atraktivno mjesto za studiranje. Naše ključne karakteristike i aduti su podržavajući odnos nastavnog osoblja prema studentima, a druga stvar je veliki broj dodatnih vannastavnih aktivnosti”, kaže on i dodaje da na sedmičnom nivou imaju od četiri do pet aktivnosti na fakultetu.

Saša Čvoro, dekan Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banjaluci, ističe za “Nezavisne novine” da godinama unazad imaju dobar upis, čemu se nadaju i u akademskoj godini koja je pred njima.

“Zadnjih godina kontinuirano imamo jako dobar upis na arhitektonskom i građevinskom odsjeku. Na geodeziji je u skladu sa nekim okolnostima. Ove godine nećemo upisivati Smjer dizajn enterijera, to radimo bijenalno, odnosno tek sljedeće godine. Očekujemo da će zainteresovanost za naše studijske programe biti na nivou zadnjih pet godina, odnosno jednako kao i prošle godine”, kaže Čvoro.

Da će maturanti izraziti interesovanje za Filološki fakultet očekuje Biljana Babić, dekan ovog fakulteta, koja u razgovoru za “Nezavisne novine” kaže da očekuju sličnu upisnu brojku kao i prošle godine, kada su na tri ciklusa upisali 118 studenata.

“Intenzivno radimo promocije, posjete srednjim školama. Naročito su nam u fokusu maturanti, ali i treći razredi srednje škole, tako da se prezentuje Filološki fakultet u najboljem svjetlu da svi oni koji imaju sklonost ili vole jezike, književnost i kulturu već sada znaju i mogu računati da je u Banjaluci filologija jako zastupljena”, rekla je ona.

Dodala je da su zadovoljni prošlogodišnjim brojem upisanih koji je bio dovoljan da se nastava na svim studijskim programima nesmetano odvija.

Iz Univerziteta kažu da prema Zakonu o visokom obrazovanju resorno ministarstvo utvrđuje konačan prijedlog broja studenata za upis u prvu godinu prvog, drugog i trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama.

“Dalje, na prijedlog Ministarstva Vlada donosi odluku o broju studenata za upis u prvu godinu prvog i drugog ciklusa studija na javnim visokoškolskim ustanovama, najkasnije do 31. marta tekuće godine za narednu akademsku godinu”, ističu sa Banjalučkog univerziteta.

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC JASNO PORUČUJE: Sportu sredstva neće biti uskraćena, nastavlja se transparentna dodjela

Iskreno smo zabrinuti za funkcionisanje sporta s obzirom na to da april mjesec uveliko traje, da je sezona počela i da još nije poznato kada će biti usvojen budžet Grada, ali ni Program sufinansiranja sporta, a to su dva dokumenta potrebna da se izvrši bilo kakvo finansiranje sportskih organizacija.

Poručila je gradski menadžer Mirna Savić – Banjac tokom današnje konferencije za novinare tokom koje je prenijela nekoliko važnih poruka za sportske organizacije sa područja grada Banje Luke.

Kako je istakla, informacija koja je značajna za sportske organizacije jeste da od strane ove gradske administracije u prijedlogu budžeta Grada za tekuću godinu neće otići prijedlog za smanjenje sredstava za njihove aktivnosti u odnosu na proteklu godinu.

-Mi se ne bavimo demagogijom i zaista pokušavamo da ozbiljno radimo svoj posao. Kao što znate Banja Luka ima Pravilnik po kojem radi i preko 95 odsto sredstava za sport u Banjoj Luci se dodjeljuje isključivo putem javnih poziva i sve je transparentno i nalazi se na zvaničnoj internet stranici Grada. Svjesni smo da nije dovoljno da sredstva za sport ostanu jednaka, da moraju biti veća, jer se povećava i broj sportskih organizacija koje su u sistemu takmičenja i s druge strane klubovi ostvaruju svake godine sve značajnije rezultate i potrebno je više novca i sam naš sistem nas uslovlja da tako djelujemo – kazala je Savić – Banjac.

Naglasila je da Pravilnik funkcioniše i da su mnoge lokalne zajednice tražile pomoć i savjet od Banje Luke kako da u svojim lokalnim zajednicama naprave takve pravilnike i da na taj način raspoređuju sredstva za sport.

-Ono što posebno želim da kažem sportskim klubovima jeste kakva je realna situacija kada im daju obećanja o dobijanju sredstva, a to je da se novac za sport tražio onda kada se u Banjoj Luci izmjenom zakona o budžetskom sistemu uzimalo oko sedam miliona KM, kada smo na prošloj sjednici Skupštine Grada mogli riješiti pitanje prihoda od parkinga, kada smo na prošloj sjednici mogli podići kao i u svim gradovima realno cijene nekretnine u Banjoj Luci to su bili trenuci kada se obećavalo i kada je trebalo sredstava donijeti u budžet da bi sada svi bili u prilici da razgovaraju sa sportskim klubovima i nerealno obećavaju sredstva – navela je Savić – Banjac.

Osim javnog i transparentnog trošenja novca, navela je da Banja Luka za sportske aktivnosti godišnje daje 1,4 miliona KM, za međunarodna takmičenja između 120 i 15 hiljada KM, te 190 hiljada za sport lica sa invaliditetom.

-Sportski klubovi, posebno oni koji ostvaruju zapažene rezultate i koji učestvuju na međunardonim takmičenjima, znaju da bez pomoći Banje Luke ne bi mogli uopšte da obavljaju te svoje sportske aktivnosti iako je Zakonom o sprotu, članovima 108 i 109, propisano da resorno ministarstvo kao krovna institucija bude nosilac finansiranja priprema, učešća i ostvarivanja vrhunskih rezultata na olimpijskim, paraolimpijskim i međunarodnim sportskim takmičenjima, ali i aktivnosti republičkih sportskih saveza. To govorim iz razloga što je za finansranje republičkih sportskih saveza za 2021, 2022, 2023. i 2024. godinu ministarstvo planiralo samo 240 hiljada KM, od kojih je većina otišla na finansiranje kancelarija tih saveza. Za to vrijeme, Grad je izdvojio tri puta više odnosno 640 hiljada KM i to isključivo za učešće sportskih organizacija na međunarodnim takmičenjima. Dakle, preuzeli smo taj teret na sebe, uvijek ćemo nastaviti tako da radimo, ali se nećemo baviti nerealnim obećanjima – istakla je Savić – Banjac.

Napomenula je da je u tom istom periodu, 2021-2024. godina, od strane resornog ministarstva izdvojeno više od 20 miliona KM, koji su „raspoređeni na zahtjev, bez sprovedne zakonske procedure, dostavljene dokumentacije i javne konkurencije, kao i bez godišnjeg programa“.

-Sredstva koja je Grad dodijelio, dodijeljena su putem javnog poziva i sve je transparentno. Ova amandmanska sredstva koja se spominju da će se nekom nešto nadoknaditi, možda ljudi žele da se u Banjoj Luci radi kao na republičkom nivou na zahtjev, ali mi to ne želimo, to bi bilo pogubno po sport i u Banjoj Luci se neće tako raditi. Naš način finansiranja koji je preuzet od ranije, jer je dobar i kvalitetan, biće i dalje zadržan – istakla je gardski menadžer.

Radiće se, kako je navela – kao i do sada odgovorno.

-Sredstva koja nisu u budžetu Grada, a koja su mogla da budu dodijeljena sportu, to je adresa s kim treba da pričaju sportske organizacije, da se ta sredstva vrate u budžet. Ono što bude bilo, neće biti manje nego prošle godine, biće raspoređeno javno i transparentno prema rezultatima i prema našim pravilnicima – ponovila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj

U dane pravoslavnog Vaskrsa, koji je po Zakonu o praznicima Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 43/07) vjerski praznik, za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti neradni dani biće:

-18. april (pravoslavni Veliki petak),

-20. april (dan Vaskrsa) i

-21. april (Vaskršnji ponedjeljak).

Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane.

Takođe, u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ br.43/07) neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada su:

-01.i 02. maj 2025.godine (četvrtak i petak) i

-09. maj 2025.godine (petak), kada se obilježava republički praznik, Dan pobjede nad fašizmom.

U dane praznika Republike ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Gradska uprava – organizovano dežurstvo matičara

Za vrijeme prvomajskih i vaskršnjih praznika,te Dana pobjede nad fašizmom, Gradska uprava neće raditi 18. i 21. aprila, kao ni 1, 2. i 9. maja.

Iz Odjeljenja za opštu upravu napominju da će za eventualne hitne slučajeve smrti lica čija je tijela potrebno hitno prevesti van teritorije BiH, biti organizovano telefonsko dežurstvo matičara 18. aprila, 21. aprila i 2. maja. Matičari se mogu kontaktirati u navedene dane u terminu od 08.00 do 13.00 časova – putem telefona broj: 051/ 244 – 444.

Radno vrijeme povodom prvomajskih praznika

U skladu sa Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada rade – 1. i 9. maja:

– u vremenu od 00.00 do 24.00 časa pravna lica i preduzetnici koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača, i prodaja istih; trgovinski objekti tipa „dragstor“ i trgovinski objekti u autobuskim i željezničkim stanicama i na benzinskim pumpnim stanicama, te

– u vremenu od 8.00 do 21.00 čas – trgovine na malo pogrebnom opremom.

Navedeni subjekti mogu da rade i 2. maja, a uz njih drugog dana republičkog praznika na području grada Banje Luke u periodu od 8.00 do 16.00 časova mogu da rade i pravna lica i preduzetnici koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost, te trgovački centri u vremenu od 8.00 do 22.00 časa.

Poslodavci su radnicima, koji budu radili u dane predstojećih praznika, dužni da omoguće ostvarivanje prava u skladu sa zakonskim propisima o radu.

Ugostiteljski objekti radiće u skladu sa Odlukom o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banje Luke.

Za vrijeme prvomajskih praznika, radiće dežurna apoteka „Prvi maj“.

Javni gradski i prigradski prevoz

Odjeljenje za saobraćaj i puteve obavještava putnike, da će autobusi javnog gradskog i prigradskog prevoza na području grada Banje Luke, za vrijeme trajanja školskog raspusta, a samim tim i vaskršnjih praznika saobraćati prema prilagođenom redu vožnje koji možete pogledati OVDJE. Odnosno, autobusi će 18. i 21. aprila (Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak) saobraćati po redu vožnje kao subotom.

Kada je riječ o prvomajskim praznicima, autobusi će 1, 2. i 9. maja saobraćati po prazničnom redu vožnje, odnosno po redu vožnje kao nedjeljom.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA UZ NAJMLAĐE! Iako budžet nije usvojen POČELA ISPLATA SUBVENCIJA za boravak djece u privatnim vrtićima

Počela je isplata subvencija za boravak djece u privatnim predškolskim ustanova za februar mjesec u iznosu od 150 KM, odnosno 200 KM zavisno od broja djece u istoj porodici.

Kako je pojasnila gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, iako se Banjaluka i dalje nalazi u privremenom finansiranju, bez usvojenog Budžeta za 2025. godinu, iznos subvencija je i dalje 150 KM, jer gradska administracija nije željela da tu mjeru smanjuje.

-Već odranije je poznata činjenica da su subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanovama u protekloj godini iznosile 60 KM, a da ove godine iznose 150 KM. Logično je da, ukoliko u toku privremenog finansiranja imate mogućnost da isplatite 60 KM mjesečno, da ne možete isplaćivati 150 KM. Međutim, s obzirom da je upravo gradonačelnik Draško Stanivuković osmislio i realizovao ovu mjeru sa ovom gradskom administracijom, nije želio da zbog svega što rade predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković, SNSD i njihovi koalicioni partneri – da smanjuje te subvencije. Stoga, danas su počele isplate ovog vida podrške u iznosu od 150 KM – rekla je ona.

Podsjetila je i na to zašto se plaćanje subencija vrši nešto drugačijom dinamikom.

-Dinamika je drugačija zbog izazova u kojem se našao Grad. Mi smo imali dvije opcije – da mijenjamo Pravilnik, da smanjujemo subvencije i da isplaćujemo 60 KM. To zaista nismo željeli, jer je to korak unazad. Za mart mjesec zasada su subvencije još uvijek nisu isplaćene, ali nadamo da se da će Budžet da bude usvojen, te da ćemo dalje sve subvencije isplaćivati dinamikom koja je potrebna. Čim bude usvojen Budžet Grada, a i u zavisnost da li će skupštinska većina da odblokira prihode Gradu, tendencija gradske administracije jeste da iznosi ovih subvencija budu veći. Dodala bih i to da je netačna informacija da je u Pravilniku naglašeno da je rok za isplatu subvencija do petog u mjesecu. To nigdje ne piše. Piše da je rok privatnim predškolskim ustanovama da Gradskoj upravi do petog u mjesecu dostave evidenciju koja to djeca i dalje pohađaju vrtić. Mi se nismo obavezivali nikakvim rokom, vođeni prijašnjim iskustvom šta se dešava u gradu – poručila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno