Banjaluka
HOĆE LI SE POPUNITI MJESTA? Evo koliko brucoša će Banjalučki univerzitet primati ove godine
Studentski indeks Univerziteta u Banjaluci u narednoj akademskoj godini imaće priliku da dobiju 2.573 studenta koji odluče da se upišu na prvu godinu prvog ciklusa studija na nekom od fakulteta u okviru ove visokoškolske ustanove.
To je upravo predloženi broj studenata za upis, a kako s Univerziteta ističu za “Nezavisne novine”, sve članice Univerziteta u Banjaluci su na vrijeme dostavile prijedlog upisa.
“Prijedlog je da se u kategoriju studenata koji će se školovati iz budžeta upiše 1.861 kandidat, kao i 370 studenata na samofinansiranju, te 267 stranih i 75 vanrednih studenata”, navode oni za “Nezavisne novine”.
Iz ove ustanove naglašavaju da su se članice Univerziteta prilikom predlaganja upisnih kvota vodile rezultatima upisa studenata u prethodnu akademsku godinu.
“Na osnovu upisanog broja studenata su i predložili broj studenata koji mogu biti upisani u sljedećoj akademskoj godini”, kažu oni.
Srđan Dušanić, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su prošle godine popunili pet od ukupno šest studijskih programa, a to očekuju i ove godine.
“Jedino je na filozofiji falilo nekoliko studenata. Na većini naših studijskih programa mi primamo između 30 i 40 studenata, dok na istoriji i filozofiji su nešto manje kvote – oko 15. Mi smo sada poslali veoma sličan plan kao i prošle godine i očekujemo da ćemo što se tiče ovih pet studijskih programa ponoviti taj uspjeh da budu popunjeni skroz, a nadam se da će biti nešto veće zanimanje za filozofiju”, rekao je on za “Nezavisne novine”.
Dodao je da je psihologija vjerovatno na cijelom univerzitetu jedan od najatraktivnijih programa, međutim oni obično ne proširuju kvote jer žele da imaju dobre studente, ali i da ne zasićuju tržište.
“Takođe, Filozofski fakultet na razne načine pokušava da bude atraktivno mjesto za studiranje. Naše ključne karakteristike i aduti su podržavajući odnos nastavnog osoblja prema studentima, a druga stvar je veliki broj dodatnih vannastavnih aktivnosti”, kaže on i dodaje da na sedmičnom nivou imaju od četiri do pet aktivnosti na fakultetu.
Saša Čvoro, dekan Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banjaluci, ističe za “Nezavisne novine” da godinama unazad imaju dobar upis, čemu se nadaju i u akademskoj godini koja je pred njima.
“Zadnjih godina kontinuirano imamo jako dobar upis na arhitektonskom i građevinskom odsjeku. Na geodeziji je u skladu sa nekim okolnostima. Ove godine nećemo upisivati Smjer dizajn enterijera, to radimo bijenalno, odnosno tek sljedeće godine. Očekujemo da će zainteresovanost za naše studijske programe biti na nivou zadnjih pet godina, odnosno jednako kao i prošle godine”, kaže Čvoro.
Da će maturanti izraziti interesovanje za Filološki fakultet očekuje Biljana Babić, dekan ovog fakulteta, koja u razgovoru za “Nezavisne novine” kaže da očekuju sličnu upisnu brojku kao i prošle godine, kada su na tri ciklusa upisali 118 studenata.
“Intenzivno radimo promocije, posjete srednjim školama. Naročito su nam u fokusu maturanti, ali i treći razredi srednje škole, tako da se prezentuje Filološki fakultet u najboljem svjetlu da svi oni koji imaju sklonost ili vole jezike, književnost i kulturu već sada znaju i mogu računati da je u Banjaluci filologija jako zastupljena”, rekla je ona.
Dodala je da su zadovoljni prošlogodišnjim brojem upisanih koji je bio dovoljan da se nastava na svim studijskim programima nesmetano odvija.
Iz Univerziteta kažu da prema Zakonu o visokom obrazovanju resorno ministarstvo utvrđuje konačan prijedlog broja studenata za upis u prvu godinu prvog, drugog i trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama.
“Dalje, na prijedlog Ministarstva Vlada donosi odluku o broju studenata za upis u prvu godinu prvog i drugog ciklusa studija na javnim visokoškolskim ustanovama, najkasnije do 31. marta tekuće godine za narednu akademsku godinu”, ističu sa Banjalučkog univerziteta.
Banjaluka
DOBRE VIJESTI ZA RODITELJE! Uskoro otvaranje tri nova vrtića u Banjaluci!
Banjaluka dobija nove vrtiće, a tehnički prijem tri novoizgrađena vrtića u Novoseliji, Paprikovcu i Boriku je u završnoj fazi.
Potvrdio je ovo gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković.
Problem nedostatka mjesta za Banjalučke mališane traje godinama, a Grad Banjaluka osim uvedenih subvencija gradi i nove javne vrtiće koji će zasigurno obradovati mnoge roditelje. Pored završena tri vtrića, Grad će graditi još nekoliko objekata.
– Dokumentacija će uskoro biti spremna, čime će se steći uslovi za otvaranje vrata za 460 naših mališana – rekao je on kratko.
Dodatni problem banjalučkim roditeljima stvorilo je novo poskupljenje cijena privatnih vrtića u Banjaluci, u kojima neki dostižu čak nevjerovatnih 530 KM, prenosi Blink.
Zato su roditelji vijest o otvaranju novih javnih vrtića dočekali sa osmjehom na licu, jer troškovi života postaju sve skuplji.
Banjaluka
BANJALUKA ŠTITI RODITELJE! Spriječićemo nekontrolisano poskupljenje privatnih vrtića!
Nakon najave o povećanju minimalne plate u Srpskoj, počele su kružiti priče o poskupljenju usluga, a čim je odluka usvojena, jedan od vrtića u Banjaluci obavijestio je roditelje da će upravo to biti jedan od razloga za povećanje cijena.
Vrtić “Anđeo” u Banjaluci obavijestio je roditelje da će cijena mjesečne usluge porasti sa 490 KM na 530 KM, a kao jedan od razloga za povećanje naveli su upravo rast minimalca.
Iz ovog vrtića su za “Nezavisne novine” kratko komentarisali da će doći do poskupljenja, ali da više informacija zasad ne žele da daju.
Iako su roditelji zabrinuti zbog mogućeg poskupljenja u drugim vrtićima, zasad nema najava o povećanju cijena iz drugih predškolskih ustanova.
Vrtić “Zvjezdica” je obavijestio roditelje da neće podizati cijene, koje su već sada prilično visoke.
“Posljednjih dana primijetili smo različite informacije u javnosti vezane za cijene naših usluga. Želimo vas obavijestiti da nema razloga za brigu: naše cijene su korigovane još sredinom prošle godine i u narednoj godini neće doći do promjena. Naš prioritet je očuvanje kvaliteta usluga i sigurnosti vaše djece, bez ugrožavanja standarda rada, na čemu se intenzivno radilo”, navode iz ovog vrtića.
Kako dodaju, cijena usluga za jedno dijete iznosiće 450 KM, za dvoje ili troje djece 720 KM, dok će kombinovana usluga (produženi boravak + vrtić) biti 580 KM. Cijena produženog boravka je 310 KM.
Takođe, iz vrtića “Miki Maus” navode za “Nezavisne novine” da kod njih neće doći do poskupljenja, jer, kako kažu, nemaju osnovu za to s obzirom na to da su cijene već porasle prošle godine.
Mirna Savić Banjac, gradski menadžer, ističe za “Nezavisne novine” da su već preduzeli mjere kako bi spriječili nekontrolisano poskupljenje cijena privatnih vrtića u Banjaluci.
“Subvencije koje pružamo namijenjene su roditeljima, a ne privatnim vrtićima. U javnom pozivu koji je raspisan, kao i u ugovoru koji će biti potpisan sa vrtićima koji se prijave, jasno je definisano nekoliko stvari.
Prvo, postavljena je odluka da cijene mogu rasti samo jednom godišnje jer se poskupljenje ne može događati više puta tokom godine. Druga stvar je da postoji opravdano i neopravdano povećanje cijena”, rekla je ona.
Kako je dodala, često se dešava da vrtići navode povećanje minimalne plate kao razlog za podizanje cijena, ali da zapravo ne podignu plate svojim vaspitačima.
“Povećanja koja budu opravdana objektivnim razlozima biće tretirana kao takva i vrtići će i dalje imati pravo na subvencije. Međutim, stalna poskupljenja bez opravdanih razloga, kao i povećanja koja nisu proporcionalna stvarnim troškovima, biće regulisana ugovorom. Na taj način ćemo zaštititi subvencije, jer vrtići koji neopravdano podižu cijene više puta u toku godine neće moći da zadrže pravo na subvencije za novoupisanu djecu. Smatramo da će ovo biti dovoljna motivacija za roditelje da se okrenu vrtićima koji se drže opravdanih cijena”, kazala je ona.
Banjaluka
NEMA VIŠE PREVARA! Banjaluka popisuje imovinu, svi prostori na jednom mjestu!
U toku je izrada jedinstvenog registra imovine, kako bismo povećali prihode grada, spriječili zloupotrebe poslovnih prostora i osigurali da gradska imovina bude iskorišćena na najbolji mogući način.
Najavio je ovo gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, nakon održanog kolegijuma sa načelnicima u Gradskoj upravi.
To znači da će Grad Banjaluka svu imovinu koju ima imati u jednom registru i voditi evidenciju ko koristi koje prostore, s obzirom na to da je u proteklim godinama bilo problema sa održavanjem, kao i dugovanjima pojedinca koji su koristili gradsku imovinu, prenosi portal Blink.
Stanivuković ističe da je ovo i te kako važna tema, koja Gradu može donijeti nove prihode.
-Paralelno sa svim infrastrukturnim ulaganjima, radimo i na zaštiti gradske imovine. Banjaluka se ne zaustavlja! Uprkos svim izazovima, nastavljamo da radimo i gradimo, jer ovaj grad to zaslužuje – poručio je Stanivuković.
-
Hronika1 dan ago
OVO SU LICA MONSTRUMA! Djevojku dva dana tukli metalnom šipkom i drškom od noža, DROGIRALI I SILOVALI
-
Banjaluka1 dan ago
BESPLATAN PREVOZ U DRAKULIĆ! U nedjelju pomen stradalim Srbima 1942
-
Društvo1 dan ago
ALARM JE ODAVNO UPALJEN! Gotovo svaki dan jedna žena zatraži pomoć
-
Banjaluka1 dan ago
STANIVUKOVIĆ POZVAO NA JAČU PODRŠKU PREDUZETNICIMA! “Neophodno je da u Srpskoj stvorimo ambijent u kojem će se pošten rad isplatiti”
-
Društvo1 dan ago
SUTRA JE SVETI MAKARIJE! Ovim riječima pomolite se za zdravlje najbližih
-
Hronika15 sati ago
UŽAS U ŠTUDGARTU! Dječaka (12) drug gurnuo na tramvaj!
-
Društvo1 dan ago
VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno, uveče novo naoblačenje
-
Svijet1 dan ago
OTVOREN GRANIČNI PRELAZ RAFA! Pacijenti iz Pojasa Gaze idu u Egipat