Connect with us

Politika

HOĆE LI SE POSTIĆI KOMPROMIS? Nova većina ponovo otvara priču o Izbornom zakonu BiH!

Uspostavljanjem nove većine na nivou BiH, koju, po svemu sudeći, čine HDZ, stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, te opozicione stranke iz Republike Srpske SDS, PDP i lista Za pravdu i red, ponovo je otvorena priča o Izbornom zakonu BiH na kojem Hrvati insistiraju, međutim u bošnjačkim političkim partijama o tome se još, barem ne zvanično, ne izjašnjavaju.

U gotovo svim javnim nastupima, predstavnici Hrvata, prije svega oni iz HDZ-a, govore da je legitimno predstavljanje naroda prioritet te da se mora izmijeniti Izborni zakon BiH kako bi se to osiguralo.

“Postoje brojni modeli koji bi ispravili devijaciju izbornog sistema koja je u suprotnosti sa opštim načelom ispisanim od Ustavnog suda BiH da jedan narod drugom ne bira političke predstavnike. Vrlo jasno smo dobili uvjerenje da postoji razumijevanje i spremnost za rješavanje ovog pitanja”, rekla je Darijana Filipović, potpredsjednica HDZ-a, komentarišući sastanak koji su na Kupresu održali zvaničnici HDZ-a sa liderima SDS-a, PDP-a i liste Za pravdu i red.

I prije tog sastanka, Dragan Čović, lider HDZ-a, u nekoliko navrata rekao je da će insistirati na legitimnom predstavljanju naroda i da se kroz izbornu reformu nađu modeli koji će omogućiti ravnopravnu zastupljenost svih naroda.

Ovu ideju HDZ-a o otvaranju priče o Izbornom zakonu BiH praktično su podržale stranke iz Republike Srpske, ali su naglasile da je njihov prioritet tehnička izmjena tog zakona u smjeru uvođenja novih tehnologija u izborni proces 2026. godine.

“Za nas iz liste Za pravdu i red ključno pitanje su tehničke izmjene Izbornog zakona, uvođenje skenera i kamera do opštih izbora 2026. godine, koji je usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, a ostaje da se izglasa u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH”, rekao je nedavno Nebojša Vukanović, predsjednik liste Za pravdu i red, dodajući da se moraju riješiti pitanja kao što je legitimitet članova Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, koje je važno za smirivanje tenzija i relaksaciju odnosa u BiH.

Treba podsjetiti da u proceduri pred parlamentom BiH imaju dva Izborna zakona. Prvi je, na prijedlog HDZ-a usvojen još 2022. godine, ali samo u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i njime je predviđeno da se članovi Predsjedništva BiH iz FBiH biraju na način da se formiraju dvije liste. Pobjednik iz reda bošnjačkog naroda bio bi onaj ko osvoji najviše glasova, dok bi pobjednik iz reda hrvatskog naroda bio onaj koji dobije najviše glasova uz uslov da taj kandidat ima najviše glasova u tri od pet kantona (Posavski, Zapadnohercegovački, Hercegovačko-neretvanski, Kanton 10 i Srednjobosanski). Drugi Izborni zakon koji je u proceduri je onaj koji je usvojen u Predstavničkom domu, ali ne i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i njime se predviđa uvođenje novih tehnologija u izborni proces 2026. godine.

Za razliku od Srba i Hrvata, koji su se već izjasnili u vezi sa Izbornim zakonom BiH, bošnjačke političke partije, kao što su SDP, NiP i Naša stranka, još se ne izjašnjavaju. Na temu Izbornog zakona BiH nedavno je govorio Elemedin Konaković, lider NiP-a, ali je njegova izjava od strane Bošnjaka “dočekana na nož”.

“Očigledno niti jedna većina na državnom nivou nije sposobna izvesti taj proces do kraja, jer taj proces podrazumijeva ustavne reforme. Dosadašnje većine to nisu mogle. Ono što je razlika je da smo mi kao opozicija sudjelovali na neumskim pregovorima koji su i dalje moje veliko razočarenje. Treba razmišljati o vraćanju na neumske postavke. Tamo smo došli do rješenja koja nikog ne čine potpuno zadovoljnim i sretnim, ali drastično popravljaju stanje u BiH”, rekao je nedavno Konaković dodajući da je govorio da nije dobro da Bošnjaci Hrvatima biraju člana Predsjedništva BiH te da to i dalje misli.

Ovu izjavu Konakovića osudili su zvaničnici SDA i DF-a navodeći da Konaković pravi ustupke HDZ-u i šteti državi BiH.

Politika

LITVANIJA POKRENULA PROCEDURU SANKCIJA ZA DODIKA! Na spisku su i Višković i Stevandić

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.

Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Osim predsjednika Republike Srpske, na listi sankcija Litvanije našli su se i premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić.
Sankcije koje je pokrenula Litvanija, kako prenosi “Avaz”, znače zabranu ulaska u zemlju do 18. aprila 2030. godine, a očekuje sa da će značiti i zabranu korištenja vazdušnog prostora.

Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Proceduru uvođenja iste vrste sankcija juče je prema Dodiku pokrenula i Poljska.
Ambasada Republike Poljske u Sarajevu potvrdila je danas da je, po nalogu ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog, pokrenuta procedura zabrane ulaska i boravka (uključujući tranzit) na teritoriju Republike Poljske za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

“Odluka ministra Sikorskog donesena je zbog ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, naveli su iz Ambasade.

Nastavi čitati

Politika

PDP UPOZORAVA “Digitalni nadzor po kineskom modelu, ruskoj praksi i izraelskoj obuci – SRPSKA IDE PUTEM REPRESIJE I CENZURE”

Politički savjet Partije demokratskog progresa (PDP) izrazio je duboku zabrinutost zbog načina na koji se sprovodi projekat digitalnog nadzora u Republici Srpskoj, ocijenivši da je riječ o opasnom potezu bez presedana koji uključuje kineski softver, rusku praksu i izraelsku obuku, a odvija se u potpunoj netransparentnosti.

Prema navodima iz istraživačkog teksta portala Kapital, Vlada Republike Srpske je bez javnog tendera i bez ikakvog uključivanja stručne zajednice sklopila ugovor vrijedan 57 miliona KM sa kineskom firmom “ELINC”, koja je povezana sa vojno-industrijskim sektorom Narodne Republike Kine i nalazi se na američkoj „crnoj listi“.

– Ovim potezom Republika Srpska se svjesno dovodi u delikatan međunarodni i geopolitički kontekst. Takvo djelovanje ne samo da je zabrinjavajuće, nego je i opasno po građane i po budućnost Srpske – upozorila je Adriana Basara, član Političkog savjeta GrO PDP i potpredsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.

Basara ističe da se sve sprovodi bez pravnog okvira i zakonskih garancija za zaštitu ljudskih prava i sloboda.

– PDP smatra da je potpuno nedopustivo da se sistem digitalnog nadzora uvodi bez zakona, bez ikakve kontrole, i da se ovakvi projekti sakrivaju od očiju javnosti. Posebno zabrinjava najava “nulte tolerancije” na “loše vijesti” u medijima, što otvoreno ukazuje na pokušaj uvođenja cenzure i političkog disciplinovanja medijskog prostora – poručuje Basara.

Ona dodaje da se borba protiv sajber kriminala i zaštita djece ne smiju koristiti kao izgovor za represiju prema građanima, novinarima i političkim neistomišljenicima.

– Ovo je jasna prijetnja osnovnim demokratskim principima i slobodi govora. PDP će uložiti sve napore da se ova opasna praksa zaustavi i da se zaštite prava svih građana – zaključila je Basara.

PDP poziva institucije, građane i međunarodne partnere da ne ignorišu ovu ozbiljnu situaciju koja može imati dugoročne posljedice po slobodu i sigurnost svih u Republici Srpskoj.

Nastavi čitati

Politika

Nakon Poljske i LITVANIJA DODIKU UVELA SANKCIJE

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjeljenja za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Nije poznato šta će sankcije podrazumijevati, a što se tiče onih od Poljske, one će značiti zabranu ulaska u zemlju i tranzit kroz nju, potvrđeno je danas iz Ambasade Poljske u BiH.
Iz Ambasade Poljske su naveli da je inicijator ministar inostranih poslova Poljske Radoslav Sikorski, te da će detaljno obrazloženje odluke biti objavljeno po okončanju procedure i stupanja na snagu zabrane.
Zbog djelovanja koje su prijetnja ustavnom poretku BiH, Njemačka i Austrija su početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno