Connect with us

Društvo

IAKO DJELUJE NEREALNO: U BiH skoro tri puta veći rast plata nego u evrozoni

Prema statističkim podacima, rast plata u evrozoni je za godinu dana skoro tri puta manji nego u Bosni i Hercegovini.

Iako ovo djeluje nerealno, prema podacima Evropske centralne banke (ECB), rast plata u evrozoni je u drugom kvartalu ove godine povećan za 3,6 odsto na godišnjem nivou.

“Za ECB ovaj indikator je jedan od bitnijih za raspravu o monetarnoj politici, a usporavanje rasta ide u prilog očekivanom smanjenju kamatnih stopa ECB ovog mjeseca. Objavljeni zapisnik sa julske sjednice ECB je pokazao da članovi UO nisu bili previše zabrinuti zbog usporavanja pada inflacije, što ide u prilog očekivanom smanjenju kamatnih stopa. Prošle sedmice član Upravnog odbora ECB Paneta je izrazio nadu u smanjenje kamatnih stopa u septembru usljed padajuće inflacije i usporavanja ekonomije na globalnom nivou, te je scenario faze nižih kamatnih stopa nazvao realističnim, naglašavajući da inflacija usporava. Član Upravnog odbora Kazaks je izjavio da je spreman da raspravlja o još jednom smanjenju, te da je uvjeren u povratak inflacije na 2%, naglasivši upravo važnost toga da se ne odlaže postizanje ciljanog nivoa inflacije od 2%”, navodi se u analizi Centralne banke BiH.

S druge strane, u drugom kvartalu ove godine prosječna isplaćena neto plata u BiH je nominalno viša za 9,3 odsto u odnosu na drugi kvartal prethodne godine.

“Za period od januara do juna 2024. godine prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim osobama u BiH iznosila je 1.359 KM, a za isti period 2023. godine 1.244 KM. Za period od jula do decembra 2023. godine prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim osobama iznosila je 1.282 KM. Povećanje prosječne mjesečne isplaćene neto plate u prvom polugodištu 2024. godine u odnosu na drugo polugodište 2023. iznosilo je 6%”, piše u podacima Agencije za statistiku BiH.

Ekonomista Igor Gavran kaže za “Nezavisne novine” da su podaci suštinski nerealni, ali ako su tačni, kao što piše zvanična statistika, to se može objasniti nekim specifičnostima BiH, te podaci dobijaju drugu dimenziju.

“Mnogo je manje učešće zaposlenih u ukupnoj populaciji u BiH nego u evrozoni i zbog toga sam rast plata ima mnogo manji ekonomski efekat jer se odnosi samo na relativno mali dio populacije, a mnogo je više nezaposlenih, onih u sivoj ekonomiji i drugih kategorija. Statistička prosječna plata u BiH ne odražava stvarnost većine zaposlenih jer je velika neravnoteža između primanja u pojedinim sektorima i relativno mali broj viših plata uzeće se na prosjek zbog ukupno male zaposlenosti. Takođe, inflacija u BiH, posebno u kategorijama esencijalnih proizvoda, je bila viša u BiH nego u evrozoni, pa je usklađivanje primanja s troškovima života tako gdje je bilo moguće i trebalo da bude više. Zbog iseljavanja i sve težeg pronalaženja radne snage, poslodavci u nekim oblastima su prinuđeni da konačno povećaju primanja radnika, pa je bilo i stvarnih povećanja. Iz tog razloga minimalna plata u Republici Srpskoj je osjetno povećana, a i ona u Federaciji neznatno. Plate u BiH su daleko niže nego u evrozoni, pa je neophodno njihovo brže povećanje jer inače je naša ukupna ekonomija i društvo neodrživo. Moramo nadoknaditi zaostatak u svemu ako ne želimo da se baš svi koji mogu hodati isele”, objašnjava Gavran za “Nezavisne novine”.

Loading...

Društvo

KOLAPS U GRADIŠCI! Evo šta je izvazvalo kvar na granici BiH i Hrvatske

Na graničnom prelazu Stara Gradiška obustavljen je sav saobraćaj, a vozila se preusmjeravaju na najbliže dostupne granične prelaze, saopštila je hrvatska policija, javljaju tamošnji mediji.

Prelaz je zatvoren nakon što je došlo do prekida u komunikacijskim vezama na području Policijske uprave brodsko-posavske, tačnije Policijske stanice Okučani, Stanice granične policije Stara Gradiška i samog graničnog prelaza Stara Gradiška.

Prema informacijama iz policije, do problema je došlo danas oko 13.15 zbog oštećenja optičkog kabla u mjestu Mašić, što je izazvalo potpuni prekid telefonskih i internet veza.
Ovlaštene ekipe za otklanjanje tehničkih kvarova odmah su upućene na teren, a radovi na sanaciji oštećenog kabla su u toku.

Nakon što se komunikacija uspostavi i kvar bude otklonjen, javnost će biti pravovremeno obaviještena, poručili su iz policije, prenosi Index.

Nastavi čitati

Društvo

KLIZIŠTE UGROZILO IZGRADNJU “HE Bistrica”! Za sanaciju potrebno više od šest miliona maraka

Na gradilištu elektroenergetskog sistema „HE Bistrica“ pojavilo se klizište za čiju sanaciju biti potrebno više od šest miliona maraka.

Ovaj projekat obuhvata gradnju tri hidrocentrale, a klizište se pojavilo na pregradnom mjestu centrale B2 i pristupnom putu.

Ugovor o sanacije je nedavno potpisan sa firmom „Bossil“ iz Viteza koja je bila najpovoljnija na tenderu sa ponudom od 4,99 miliona KM bez PDV-a, odnosno 5,84 milona KM kada se obračuna porez.
U ovu cijenu ulaze zemljani i betonski radovi te sanaciju klizišta šipovima i sidrima.

Takođe, u toku je i tender za uslugu tehničkog nadzora, čija je procijenjena vrijednost 300.000 KM bez PDV-a, odnosno 351.000 KM sa ovim porezom.

Do objave teksta nismo uspjeli stupiti u kontakt sa direktorom preduzeća „HE Bistrica“ Dejanom Pavlovićem kako bi dobili više informacija.
Linker
On je krajem prošle godine za „Nezavisne novine“ izjavio da je urađeno 40 odsto posla na ovom projektu te da će objekti biti na mreži u prvoj polovini 2027. godine.

U Centru za životnu sredinu Banjaluka napominju da je Studija uticaja na životnu sredinu nekvalitetna.

„Sama studija je rekla da će sve proći u najboljem redu, a sada vidimo da se javljaju problemi na terenu“, kazali su oni.

Podsjećamo, ugovor o izgradnji ovih elektrana potpisan je 2019. godine sa kineskom firmom AVIC-ENG, a radovi na projektu vrijednom preko 100 miliona evra su počeli 2021. godine.

Početku radova prethodio je nesvakidašnji dogovor između Elektroprivrede Republike Srpske i laktaškog biznismena Milenka Čičića.
Naime, Srpska je Čičiću, odnosno njegovom preduzeću “Kaldera” prije 17 godina za 6,8 miliona maraka prodala kocesiono preduzeće “HE Bistrica”.

Iako na gradnji hidrocentrala nije uradio ništa, Republika Srpska, odnosno „Elektroprivreda RS“ je 2019. godine kupila preduzeće i po tom osnovu mu isplatila preko 21 milion maraka.

Hidroelektane se grade u donjem toku rijeke Bistrice, uz magistralni put Foča-Sarajevo, a svaka će se sastojati od brane, dovodnog tunela, cjevovoda i mašinske zgrade, prenosi Capital.

Ukupna instalisana snaga ovog sistema je 39 megavata sa ukupnom godišnjom proizvodnjom 152 gigavat časa električne energije.

Nastavi čitati

Društvo

NEZAPAMĆENA TRAGEDIJA U LAKTAŠIMA: Trojica mladića stradala, građani u šoku

Saobraćajna nesreća dogodila se u ned‌jelju, 6. aprila.

U Laktašima je Dan žalosti zbog pogibije trojice mladića u saobraćajnoj nesreći.

Saobraćajna nesreća dogodila se u ned‌jelju, 6. aprila, u mjestu Veliko Blaško na putu Banjaluka-Klašnice.

Trojica mladića preminula su u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske usljed zadobijenih povreda.

– Sa velikom tugom obavještavamo građane da je usljed tragičnog događaja naša lokalna zajednica izgubila trojicu mladih momaka – naših sugrađana, prijatelja i komšija. U znak žalosti i poštovanja 10. april se proglašava Danom žalosti u gradu Laktaši – navedeno je na sajtu grada.

Nastavi čitati

Aktuelno