Connect with us

Region

IDEM U HAG, ALI IMAM JEDAN USLOV! Oglasio se Šešelj o novoj optužnici, “Priželjkujem spektakl”

Vojislav Šešelj je gostovao na televiziji “K1” gde je govorio o novoj optužnici koju treba da dobije od haškog tribunala.

Bivši lider Srpske radikalne strane Vojislav Šešelj, gostujući u emisiji “Uranak“ na televiziji K1 istakao je da još uvijek nije dobio hašku optužnicu za nepoštovanje suda, ali je spreman da se odazove suđenju pod uslovom da se sud preseli u Avganistan. Da podsjetimo, ovu informaciju je ekskluzivno objavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Radio-televiziji Srbije u srijedu povodom tragičnih događaja na Kosovu i Metohiji prethodnog vikenda.

“Optužnica me nije iznenadila, jer nekoliko godina haški tribunal vodi istragu. Ovdje su više puta dolazili haški tužitelji i istražitelji. Ispitivali su sve moje saradnike koji su radili na knjigama. Od daktilografkinje do štampara kod kojih sam štampao knjige. Kao da je štampar dužan da pročita svaki tekst koji odštampa”, rekao je Šešelj.

U sud je došao u pratnji svog pravnog savjetnika, Jelicom Radetom, kojoj je bilo zabranjeno da uđe u salu. Protiv nje se vodi postupak i zbog toga joj je bio zabranjen ulazak u salu.

“Pozvali su me prošle godine, došao sam u specijalni sud sa mojim pravnim savjetnikom Jelicom Radetom, ali oni nisu dali da ona uđe u salu, jer se protiv nje već vodi postupak. Onda nisam htio ni ja da uđem. To je bio posljednji moj kontakt sa njima. Evo sada je podignuta optužnica, naša ambasada je obaviještena, ali meni optužnica nije još uvijek uručena”, dodaje Šešelj i objašnjava zbog čega je dobio optužnicu.

“To je optužnica za nepoštovanje suda. Ne može druga da bude. Ne mogu oni da izmisle neki teški ratni zločin i da me optuže. Mandat za podizanje optužnica je prestao 2005. godine. Od tada više nije bilo moguće, po rezoluciji savjeta bezbjednosti, podizanje novih optužnica. Ja sam tri puta u Hagu osuđen za nepoštovanje suda na četiri godine i devet mjeseci. Tako da jednostavno nema šta drugo da bude. U pitanju su moje knjige, u kojima sam objavio sve o zaštićenim svjedocima i podatke o lažnim haškim dokumentima, podacima i ostalo”, navodi Šešelj.

Voditelj je potom upitao Šešelja da li on to sme da radi. Šešelj je rekao da “smije sve”.

“Oni to zabranjuju, a ja sve smijem. Sve ono što Bog dozvoljava ja smijem. Rado ću se odazvati pozivu. Ja priželjkujem novo haško suđenje, da opet napravim spektakl, da ih ponizim i da ih zgazim. Tu optužnicu je odobrio neki kineski sudija, koji je jedan od najistaknutijih srbomrzaca tamo. Dodvorava se Amerikancima , jer želi da se nakon Haga preseli u Ameriku. Neki Lin Dančun. On odavno goni moja tri saradnika, Jelicu Radetu, Jovu Ostojića koji je u međuvremenu preminuo i Petra Jojića. Srbija je odbila da ih optuži, jer po tom zakonu i saradnji sa haškim tribunalom, moguće je samo da optužiti za najteža krivična djela za koja se goni po međunarodnom pravu. Ovo ne spada u teška krivična djela, već nepoštovanje suda. Kod nas se nepoštovanje suda kažnjava nekom simboličnom malom kaznom. Oni su propisali sedam godina robije ili 50 hiljada evra novčane kazne, a može i jedno i dugo da bude. Do nedavno je to bilo sto hiljada”, kaže Šešelj i dodaje da će na suđenje otići isključivo ukoliko se sud izmjesti iz Holandije.

Potom je bivši lider SRS-a govorio o povratku u sudnicu. Dotakao se i geopolitičkih sukoba.

“Rekao sam da ću doći dobrovljono, ali pod jednim uslovom, ukoliko se izmjeste iz Holandije. Jedva čekam da se vratim u sudnicu. Meni je u haškoj sudnici bilo najljepše, kad gazim sve pred sobom, kada sam superionar i kako da ne uživam. Očekujem da Velika Britanija potone u more, jer ako dođe do rata između Rusije i Nato – a, prva će stradati Britanija. Već im organizuju genetski inženjering, pa im ugrađuju škrge, kako bi mogli da dišu pod vodom. Sve su to meni javili stručnjaci, ja imam razgranatu mrežu informatora. Pošto će ona uskoro da potone u more, ogroman talas će se stvoriti u Sjevernom moru koji će zapljusnuti cijelu Holandiju. Zamislite da sam ja u Ševeningenu u zatvorskoj ćeliji kada dođe taj talas i da se udavim ko pacov tamo, pa nisam lud. Sada tražim da se sud preseli u Avganistan. Kabul je visoko i ne prijeti opasnost od nekakvog talasa, a oni zaslužuju još i iz političko moralnih razloga. Junački avganistanski narod je nedavno potukao Soldatesku i natjerao ih u bjekstvo, kao kada su napuštali južni Vijetam. Tamo želim da idem, jer bolje biti u Avganistanu u zatvoru, nego slobodan u Evropskoj uniji”, ističe Šešelj.

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić je istakao u svom govoru, da je optužnica protiv Vojislava Šešelja i njegovih saradnika, još jedan pritisak Zapada. Šešelj je to prokomentarisao.

“Sada će strane sile očekivati da nas Srbija isporuči, ali predsjednik neće htjeti, jer to nije po zakonu, a on postupa striktno po zakonu. To nije njegova nadležnost, već suda i Ministarsta pravde. On nema nikakve veze sa našom eventualnom isporukom”, zaključio je Šešelj.

Region

“A ŠTA JE SA ZAPADNIM BALKANOM?” Mađari blokiraju prebrz ulazak Ukrajine u EU i staju u odbranu Srbije!

Mađarska je odložila ključni proceduralni korak potreban za unapređenje kandidature Ukrajine i Moldavije za članstvo u EU, uz ocjenu mađarskog premijera Petera Mađara da bi prebrzo otvaranje klastera poslalo pogrešnu poruku Srbiji i ostalim zemljama Zapadnog Balkana koje godinama čekaju na članstvo, prenosi briselski portal Politiko.

Mađarska je juče spriječila slanje zajedničkog pisma Evropskom savetu i Evropskoj komisiji u ime svih 27 članica EU, o čemu će se ponovo razgovarati sledeće nedelje.

“Ukupno postoji šest klastera i ne mislimo da je otvaranje svih odjednom dobra ideja. Delom zato što mastilo na prvom još nije ni osušeno, a delom zato što bi to poslalo pogrešnu poruku zemljama Zapadnog Balkana:

Srbiji, Albaniji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, koje godinama rade na članstvu u EU”, rekao je Mađar tokom konferencije za novinare na kraju sastanka Evropskog saveta prošle nedelje.

Iako se Mađar nije protivio otvaranju prvog klastera za Ukrajinu, njegova vlada je insistirala na brisanju reči “što je pre moguće” u vezi sa članstvom Kijeva u EU iz pisanih zaključaka sastanka lidera EU u Briselu prošle nedelje, rekao je jedan diplomata za Politiko.

Kijev i Kišinjev su ostvarili napredak na evropskom putu, nakon što su članice EU prošle nedelje jednoglasno odobrile otvaranje prvog zvaničnog pregovaračkog poglavlja za obe države.

Zamenik premijera Ukrajine Taras Kačka je ranije ovog meseca rekao za Politiko da Kijev želi da otvori svih šest pregovaračkih klastera (grupa formalnih poglavlja) do sredine jula.

(Tanjug)   Foto: Tanjug/AP

Nastavi čitati

Region

PANIKA MEĐU IZNAJMLJIVAČIMA! Hrvati udarili na apartmane, mjera iz ovog grada promijeniće ljetovanje na cijelom Jadranu!

Jedan od najposjećenijih hrvatskih gradova suočava se sa ozbiljnim posljedicama rekordnog turizma.

Rovinj, koji godišnje bilježi milione noćenja, razmatra uvođenje moratorijuma na nove apartmane u starom gradu.

Ako prijedlog bude usvojen, to bi moglo da označi prekretnicu u upravljanju turizmom na Jadranu i promijeni način razvoja privatnog smještaja. Prenaseljenost primorskih gradova tokom ljetne sezone postaje sve veći problem za lokalno stanovništvo, a Rovinj se odlučio na korak koji bi mogao da ograniči dalji rast turističkog smještaja.

Nakon gradova poput Barselone, Atine i Firence, Rovinj bi mogao da postane sljedeća destinacija koja će privremeno obustaviti otvaranje novih apartmana.

Plan se prvenstveno odnosi na stari grad, gdje bi u narednom periodu mogao biti uveden moratorijum na izdavanje novih rješenja za kategorizaciju privatnog smještaja.
Gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević objasnio je da gradske vlasti razmatraju privremeno ograničavanje izgradnje apartmana.

“Smatramo da se pojavila potreba da se u starom gradskom jezgru u naredne dvije godine, a zahvaljujući Planu upravljanja destinacijama koji je omogućen Zakonom o turizmu, imamo mogućnost uvođenja moratorijuma na izdavanje rješenja za kategorizaciju, izgradnja apartmana unutar našeg starog gradskog jezgra”, istakao je Nimčević.

Rovinj je prošle godine zabilježio skoro 4,5 miliona noćenja turista, što ga čini najposjećenijim gradom u Hrvatskoj. Dok se kvalitet usluge poboljšava u hotelima i kampovima, a novi hotelski kapaciteti se ne šire, privatni smještaj bilježi stalni rast.

Prema podacima turističke zajednice, privatni smještaj čini značajan dio ukupnog kapaciteta. “Od ukupno 38.500 kreveta, privatni smještaj čini 30 odsto, što znači približno 11.680 kreveta”, rekla je za HRT Iva Damuđa iz Turističke zajednice Rovinja.

U samom srcu sezone, Rovinj istovremeno prima i do 25 hiljada gostiju, što dodatno opterećuje infrastrukturu i svakodnevni život stanovnika.

Sve se više pokreću pitanja kvaliteta usluge, ali i kvaliteta života lokalnog stanovništva, koje prostor dijeli sa rekordnim brojem turista.

Problem parkiranja i pritisak na lokalnu infrastrukturu Među problemima koje ističu stanovnici i stanodavci, posebno se ističu saobraćaj i parkiranje.

“Imamo problema sa parking mjestima, jer turisti dolaze u centar grada, žele da parkiraju u centru, a ne tri kilometra dalje”, naglasila je stanodavac smještaja Ksenija.

Istarsko udruženje porodičnog smještaja nije uvjereno da će predložene mjere donijeti željene rezultate.

“Vidjećemo kakav će biti rezultat na terenu, da li će proizvesti neke rezultate ili će samo otvoriti sivu zonu kako bi se ljudi onda snalazili na neki drugi način”, rekla je predsjednik udruženja Lorena Džon.

Legalni zakupci upozoravaju da je problem nelegalnog smještaja već izražen.

“Mislim da bi iznajmljivanje stanova trebalo da obavljaju lokalni stanovnici, a ne ljudi kojima je kupovina nekretnina u Rovinju samo investicija i lokalno stanovništvo od toga ne dobija ništa”, dodala je Ksenija Pehar, piše “Dnevno.hr”.

Plan upravljanja destinacijom je trenutno u fazi javne konsultacije. Ukoliko ga prihvati Gradsko vijeće i nadležni županijski odsjek, Rovinj bi mogao da uđe u dvogodišnji period bez novih legalnih stanova u starom gradskom jezgru. Ovo bi, barem privremeno, zaustavilo dalju apartmanizaciju jedne od najprometnijih turističkih destinacija u Hrvatskoj.

Nastavi čitati

Region

Rama reagovao na optužbe zbog projekta porodice Tramp: “NISAM MAFIJAŠKI KUM”

Premijer Albanije Edi Rama odbacio je optužbe opozicije i učesnika protesta u toj zemlji da stoji iza korupcionaških aktivnosti povezanih sa izgradnjom luksuznog turističkog kompleksa u kojem učestvuju Ivanka Tramp, kćerka američkog predskednika Donalda Trampa i njen suprug Džared Kušner, ocijenivši da kritičari nisu ponudili dokaze za takve tvrdnje.

Rama odbacuje optužbe za povezanost sa kriminalom

“Ljudi kažu da sam ja vođa svega ovoga. Kažem im, nosite se. Jednostavno je. Nije na meni da dokazujem da nisam kum mafije, već na njima da dokažu da jesam”, rekao je Rama u intervjuu za Fajnenšel tajms.

On je odbacio tvrdnje da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, navodeći da se država danas odlučnije bori protiv korupcije nego ranije.

Rama je tvrdio da je njegova vlada dozvolila tužiocima da agresivnije gone slučajeve, što je takođe povećalo percepciju da je zemlja prepuna korupcije i organizovanog kriminala.

“U stvari, obrnuto je. Albanija se bori kao nikada ranije i danas je mnogo manje korumpirana nego što je bila”, dodao je.

Projekat Kušnera i Ivanke Tramp u centru pažnje

Tanjug/AP
Tanjug/AP

On je ocijenio da su protesti djelimično podstaknuti protivnicima američkog predsjednika Donalda Trampa

“Postoji veliko interesovanje da se ovaj projekat ukine… zbog Trampa. Da nije Džareda Kušnera… nikoga ne bi bilo briga za flamingose, za Albaniju, ni za šta. Čitava mržnja prema Trampu izaziva svu ovu pažnju”, istakao je.

Premijer Albanije je izrazio uvjerenje da će planovi za razvoj obale biti nastavljeni uprkos protestima.

“Važno je da investitori nisu kriminalci i da nisu umiješani u pranje novca. Oni su veliki investitori. To je istorijska šansa za Albaniju”, naglasio je Rama.

Kako je naveo, Kušnerove investicije su legitimne i nemaju veze sa tekućom istragom protiv prethodnog zemljoposjednika.

“Reći da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, to je užasno. Pranje novca je dio naše ekonomije, ali nije tako veliki problem. Mislite da u Londonu nema pranja novca? Ima. Ali možete li reći da je britanska ekonomija u velikoj mjeri pranje novca? Ne”, rekao je Rama za britanski list.

Protesti zbog gradnje u blizini rezervata flamingosa

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Višesedmični protesti u Tirani, koje organizatori nazivaju “Flamingo revolucijom”, pokrenuti su zbog planirane investicije vrijedne četiri milijarde dolara na području ostrva i u blizini zaštićenog prirodnog rezervata poznatog po kolonijama flamingosa.

Demonstranti traže ostavku Rame i pokretanje postupaka zbog, kako navode, sistemske korupcije koja omogućava investitorima gradnju na zaštićenim područjima.

Tužilaštvo istražuje tokove novca i građevinske projekte

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Albansko specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije izdalo je naloge za hapšenje više od deset biznismena zbog sumnji na trgovinu narkoticima i pranje novca. Sumnja se da su milijarde evra usmjerene ka velikim građevinskim projektima duž jadranske obale i u albanskoj prijestonici.

Među njima je Artur Šehu, dvojni američko-albanski državljanin koji živi u Majamiju. Šehu je 2025. godine prodao zemljište u blizini prirodnog rezervata gdje se flamingosi gnijezde kompaniji “Albania Land Development”, kompaniji povezanoj sa projektom Kušnera i njegove supruge Ivanke Tramp.

Taj posao je dospio pod lupu tužilaštva za borbu protiv korupcije, koje je blokiralo isplate u vrijednosti od 128 miliona evra dok traje istraga, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno