Connect with us

Region

“ILI ZDRAV RAZUM ILI NEMIRI” Dačić o ishodu razgovora u Briselu

Dva su moguća ishoda današnjih sastanaka u Briselu, jedan da, ipak, prevlada zdrav razum, a drugi da dođe do incidenata, izjavio je ministar spoljnih polova Ivica Dačić, koji se nada da će međunarodna zajednica izvršiti pritisak na Prištinu.

Jasno je ko može da inicira takve vrste incidenata i adresa za pritiske je potpuno jasna. Da li neko želi da se ti pritisci usmjere ka Prištini ili ne, to međunarodna zajednica mora sama sa sobom da raščisti – rekao je Dačić za Tanjug.

Izrazio je nadu da će međunarodna zajednica izvršiti pritisak na Prištinu da ne sprovodi represivne mjere nad srpskim narodom, jer to, upozorio je, može dovesti do ozbiljnog narušavanja ne samo javnog reda i mira, nego i regionalnog mira i stabilnosti.

Kaže i da je sastanak u Briselu na koji se poziva predsjednik Srbije, u ovakvoj situaciji, potpuno nepotreban, odnosno, ako je neko želio da napravi pritisak i spriječi incidente na KiM, bilo je dovoljno da se samo pozove premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, s obzirom da je on strana koja pravi probleme.

–  Srbija nikada nije odbijala dijalog i uvijek ćemo učestvovati u svemu tome. Mi se ovdje borimo da se primjenjuje Briselski sporazum za razliku od Kurtija koji, ne samo da ne želi da se primjenjuje Briselski sporazum, nego želi da se jednostranim aktima što više situacija na terenu iskomplikuje – rekao je Dačić.

Naglasio je da je plan Kurtija da albanska strana zaume sjever KiM, odnosno, da cijeli suverenitet, za koji smatraju da je dovoljan za proglašenje države, prošire i na sjever, imajući u vidu da to do sada nije bio slučaj.

Istakao je da upravo zbog takvog stava Prištine srpski narod ne shvata olako to što se dešava oko tablica i ocijenio da je to još jedan od pokušaja albanske strane da se na perfidan način Srbi natjeraju da priznaju tzv. Kosovo.

“Albanci tjeraju Srbe da kažnjavaju Srbe”

Podsjetio je da albanska strana tjera srpske policajce da primjenjuju kazne prema sopstvenom narodu, zbog čega je, dodaje, i došlo do odluke da Srbi izađu iz institucija dok se ne povuče takva odluka, odnosno dok se ne krene u formiranje zajednice srpskih opština kako je predviđeno Briselskim sporazumom.

Poručio je da Srbi neće dozvoliti da budu žrtve toleratnog odnosa međunarodne zajednice prema, kako je rekao, nečuvenom ponašanju Kurtija koji gazi ne samo potpis Prištine, nego i potpis EU.

“Ne mogu da dobiju više od 83 glasa u UN”

Smatra da je Kurti do sada pokazao da za njega ne postoji ni EU, ni Briselski sporazum, a ni zapadne velike sile, već da ga interesuje samo nezavisnost Kosova po svaku cijenu.

– Najviše ljudi žele ono što nemaju i za mene je takvo ponašanje psihološki potpuno razumljivo. Daleko su oni od toga, oni ne mogu da dobiju više od 83 od 193 glasa u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija – zaključio je Dačić.

Region

VUČIĆ “Srbija je zahvalna Zurofu ZBOG SVEGA ŠTO JE UČINIO”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa direktorom Centra “Simon Vizental” Efraimom Zurofom i u razgovoru istakao da je Srbija zahvalna na svemu što je Zurof učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu.

“Danas sam imao čast da razgovaram sa direktorom Centra ‘Simon Vizental’ Efraimom Zurofom, poslednjim živim lovcem na naciste. Doktor Zurof, neumorni borac za istinu i pravdu, nije odustajao ni onda kada je bilo lakše da se ćuti, a njegov rad nije samo u arhivama i sudskim spisima, njegov rad je u imenima koja je vratio istoriji, u žrtvama Holokausta koje je ponovo učinio vidljivim”, napisao je Vučić na Instagramu.

Istakao je da Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma.

“Ponosni smo na našu dobru saradnju, prijateljstvo i na posvećenost u rasvetljavanju zločina iz Drugog svetskog rata. Zahvalni smo na svemu što je učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu. Dok su drugi okretali glavu, on je govorio znanjem i srcem. Zajedno smo razmotrili dalje korake u očuvanju sećanja na žrtve nacističkog režima. Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma, a naša obaveza je da čuvamo pamćenje zbog prošlosti i još više zbog budućnosti”, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

OBJAVLJENA PRESUDA: Kecmanovići ranjenoj nastavnici moraju isplatiti milionsku odštetu

Viši sud u Beogradu objavio je danas prvostepenu presudu kojom je u parničnom postupku obavezao Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dječaka koji je u OŠ “Vladislav Ribnikar” počinio masovno ubistvo, da ranjenoj nastavnici istorije Tatjani Stevanović solidarno isplate 6.900.000 dinara (oko 112.647 KM) na ime naknade nematerijalne štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti.

Roditelji dječaka su obavezani i da nastavnici isplate sudske troškove parničnog postupka.

Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu, prenosi Tanjug.

Sud smatra da su Kecmanovići odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno djete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali.

Dodaje se da se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe, Sud je stava da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

Zbog svega navedenog sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da K. K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je K. K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanje lažnog iskaza.

Protiv roditelja dječaka podneseno je pet tužbi, prvu je podnijelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dječaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i ova po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ “Vladislav Ribnikar” da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove i straha usljed smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350.000.000 dinara.

Nastavi čitati

Region

PRETUKAO VOZAČA AUTOBUSA jer je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”

Vozač GSP u Beogradu sinoć je pozvao policiju tvrdeći da je dobio batine od njemu nepoznatog muškarca, saznaje “Telegraf.rs”.

On je objasnio da je “obračun” nastao zbog putnice iz vozila.

Naime, njen suprug je prišao vozaču i rekao da je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”.

Poslije kraće rasprave nasilnik je pesnicom udario vozača, prenosi Telegraf.rs.

Kako saznajemo, on je pobjegao prije dolaska policije.

Vozaču su konstatovane lake povrede.

O slučaju je obaviješteno i tužilaštvo.

Nastavi čitati

Aktuelno