Connect with us

Politika

IMA LOGIKE Trebaju li maloljetnici u BiH glasati na izborima?

Mnogi smatraju da bi i u BiH trebalo razmatrati, odnosno uvesti pravo glasa i starijim maloljetnicima.

ada bi se takva praksa uvela kod nas, ne bismo bili usamljen primjer, jer je izlazak na birališta već dozvoljen u pojedinim evropskim zemljama.

Naime, na ovogodišnjim izborima za Evropski parlament, u Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Malti i Grčkoj prvi put su pravo glasa imale osobe ispod 18 godina.

U Grčkoj je starosna granica spuštena na 17 godina, a u preostale četiri zemlje na 16.

Prema riječima stručnjaka, da bi se to kod nas omogućilo, neophodna je izmjena propisa, što uopšte nije obiman posao. Naprotiv, u pitanju je tek par manjih korekcija.

Bivši član Centralne izborne komisije BiH, Vehid Šehić kaže da kod nas nije razmatrana mogućnost uvođenja maloljetnika u proces glasanja, ali da treba napraviti analizu.

– Činjenica je da mladi ljudi ranije sazrijevaju nego moja ili generacija poslije mene. Razlog za to su društvene mreže, dostupnost informacija na mnoge načine. Međutim, mi nismo još uvijek zreli kao birači da glasamo po svojoj savjesti i izbornoj volji, onako kako mi smatramo, nego je kod nas ipak još uvijek podanički mentalitet prema nekoj političkoj stranci i glas se daje onako “bjanko” – naveo je Šehić.

Ima logike

Druga stvar, dodao je, ne možemo se mi porediti s Njemačkom, gdje nema silnih kršenja zakonitosti provedbenih akata, kao što je to slučaj kod nas.

– Ali treba razmišljati o tome da li trebaju glasati maloljetnici sa 16 ili 17 godina. Ako bi se odlučivalo o tome, prema mom mišljenju, ima logike da to bude sa 16 godina. Može se o tome razmišljati. Mi smo između sebe razgovarali o tome da li bi trebalo to predložiti, ali mi moramo urediti ambijent za izbore, da se ne dešavaju stvari koje su se dešavale, treba što više ljudski faktor zamijeniti novim tehnologijama. Ali, sigurno će doći i to vrijeme, o tome razmišljaju i mnoge druge zemlje, koliko sam ja upoznat – ističe Šehić.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je dobro za demokratizaciju društva i osvješćivanje značaja participacije u političkom i društvenom životu mlade ljude što ranije uključiti u izborni proces.

– Prvi politički koraci koji uključuju pravo glasa, učinjeni i prije 18. ljeta, bili bi i u BiH dobar početak promišljanja politike, nadajući se da im političko buntovništvo čini korak naprijed prije nego što ih političke stranke pretvore u poslušne stranačke vojnike odgojene da misle glavom partijskog šefa – ističe Topićeva za Nezavisne novine.

Tu su, dodaje ona, od neprocjenjive vrijednosti uloga medija i akademske zajednice, koji će taj prostor mladim ljudima otvoriti na pravi način, ali i društvo pripremiti da bude otvoreno za njih i njihovo učestvovanje u izbornom procesu.

– Time bi se sistemski gradila participativna politička kultura i odgovornost svakog pojedinca prema društvu – zaključuje Topićeva.

Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske, kaže da je pravo na participaciju zagarantovano UN konvencijom o pravima djeteta, a u najjednostavnijem smislu znači da djeca imaju pravo da odlučuju o pitanjima koja ih se tiču, odnosno da iznesu svoje mišljenje i stav o određenim temama.

– Izborni zakon je na nivou BiH i takav je da ne prepoznaje djecu, čak ni u smislu njihove zloupotrebe u političke svrhe, što je apsurd. Moramo prvo da poradimo na tim osnovnim stvarima – ističe Rajićeva.

Djecu je, ističe, prvo potrebno zaštititi od zloupotreba, a onda im omogućiti i pravo glasa.

– Ono što je problem jeste da mladi nisu uključeni u kreiranje predizbornih programa, iako bi trebalo da imaju takvu mogućnost. Potrebno im je to omogućiti, a onda, ako već učestvuju u tome, imalo bi smisla i njihovo glasanje – poručuje Rajićeva u izjavi za Nezavisne novine.

Kada je riječ o Evropi, dakle, u nekoliko zemalja se može glasati već sa 16 godina, a pojedini stručnjaci kažu da je starenje stanovništva dovelo do toga da se politika sve više vodi za penzionere i da bi, kao balans, možda trebalo da glasaju i djeca od 14 godina.

Politika

RADOVIĆ SE VRATIO! Ponovo na čelu banke u Srpskoj

Bivši narodni poslanik, poznati bankar i ekonomista Milan Radović biće imenovan za predsjednika uprave Banke Poštanska štedionica a. d. (BPŠ) u Banjaluci.

Radović će na tom mjestu zamijeniti dosadašnjeg predsjednika Uprave banke Boška Mekinjića, saznaje “Mondo”.

BPŠ Banjaluka je u vlasništvu istoimene banke iz Beograda, koja je u stoodstotnom vlasništvu države Srbije.

Radović je poznati biznismen i doskorašnji političar iz Banjaluke. Nekoliko godina je bio direktor Nove banke u Banjaluci u čijem vlasnišvu je imao udio, a Nadzorni odbor ga je smijenio sa te pozicije 2018. godine.

Do novembra prošle godine bio je narodni poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), ali je napustio i stranku i poslaničko mjesto.

Bio je na čelu Gradskog odobra SDS u Banjaluci, a prije toga funkcioner Demokratskog narodnog saveza (DNS), prenosi “Mondo”.

Nastavi čitati

Politika

MAZALICA “Oprema koju imamo je GENERALNO LOŠA, u Banjaluci nam nedostaju DVIJE TRAFO STANICE”

Oprema koju mi posjedujemo je generalno loša, ali trudimo se da obezbijedimo nesmetan i kontinuiran prenos električne energije u najvećem gradu Republike Srpske, rekao je program rukovodilac Operativnog područja Banjaluka u Elektroprenosu BiH Srđan Mazalica.

– Banjaluka je u problemu što njoj nedostaje dvije trafo stanice, na kojima treba da se radi. Nama je oprema generalno loša, ali radimo na tome da ukoliko i dođe do određenih “poremećaja”, da Banjaluka, od toga ne osjeti ništa, jer bilo je dosta loših reakcija, građani su u posljednjem padu sistema bili ogorčeni, neki su ostali zaglavljeni u liftovima, drugi su negodovali zbog vrućine, odnosno zbog tog što klima uređaji ne rade, kao i mnogi drugi razlozi – naveo je Mazalica.

Istakao je da se slabosti sistema pokazuju kao takve, da se prelazi u već haotično ponašanje mreže.

– Imali smo sličan raspad prošle godine, bili smo prinuđeni da isključimo dalekovod, tako da u kratkom periodu, naš kraj je doživio dva raspada – dodao je Mazalica, komentarišući pad sistema električne energije koji se desio prošle sedmice.

Mazalica ističe da je do kraha u elektroenergetskom sistemu došlo, do ispada dalekovoda.

– Nakon ispada dalekovod kod Podgorice, Crna Gora se u energetskom smislu podijelila na sjeverni i južni dio. To je predstavljalo opterećenje i za nas. Tu smo bili “kratki” 700 megavata – naveo je Mazalica.

Kada je riječ o pomenutom kolapsu, Mazalica dodaje da je moguće da je požar bio uzrok, ali uzrok je do Albanije.

– Da li je izazvan požarom, pregrijavanjem, to sad ne znamo. Bile su jako visoke temperature, solarne elektrane tada nemaju svoju proizvodnju. Zato je Italija bila u deficitu, ona je vukla svojih 400 megavata – navodi Mazalica.

Nastavi čitati

Politika

STIGLA POTVRDA CIK-a! Žrijebanje za petog srpskog delegata 1. jula

Predsjednik Centralne izborne komisije /CIK/ BiH Irena Hadžiabdić izjavila je danas da će u ponedjeljak, 1. jula, biti organizovano žrijebanje za petog delegata u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Hadžiabdićeva je na konferenciji za novinare rekla da će više detalja biti poznato nakon sutrašnje sjednice Komisije.

Sud BiH odbio je žalbu SNSD-a na odluku CIK-a koja je krajem maja ponovo priznala listić PDP-a za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Iz Komisije je ranije rečeno da su dobili rješenje Suda BiH kojim se odbija žalba SNSD-a, odnosno potvrđuje odluka Centralne izborne komisije o potvrđivanju rezultata posrednih izbora za Doma naroda Parlamentarne skupštinr BiH iz Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno