Region
INŽENJER KOJI JE RADIO NA STANICI U NOVOM SADU “Ignorisali su me, samo su prefarbali nadstrešnicu”
Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, tvrdi da su na nadstrešnici izvođeni radovi te da izjave iz Vlade Srbije nisu tačne.
Đajić navodi da je slao brojne dopise u kojima je upozoravao da se mramorne ploče s plafina zgrade moraju skinuti kako bi se provjerilo stanje ispod njih, ali na te dopise nije dobio odgovor.
“Na jednoj od fotografija koje je priložio u svom izvještaju vidi se da je iza jedne ploče prisutan beton, dok na drugom dijelu betona nema – umjesto toga nalaze se “zgužvani cementni džakovi” koji su korišteni kako bi se manje betona upotrijebilo
Đajić je radio kao konsultant saobraćajnog instituta CIP tokom projekta rekonstrukcije zgrade Željezničke stanice.
“Mislim da su odgovori jasni. Nema razloga za čekanje. Prvo, nije istina da na nadstrešnici nije bilo radova. U prvoj fazi rađena je reparacija keramike na plafonu, a u drugoj fazi tokom rekonstrukcije fasade sam u martu 2023. poslao izvještaj izvođačima u kojem sam zahtijevao da se skinu mramorne ploče, provjeri podloga i postave nove ploče, kako je bilo predviđeno projektom,” kazao je Đajić za N1 Srbija.
Utezi koji podržavaju nadstrešnicu, objašnjava on, jesu sajle koje se spuštaju s krovne konstrukcije kako bi dodatno osigurali konzolu nadstrešnice.
“Konzola je pričvršćena za zgradu, a teret nadstrešnice nose utezi priključeni na vrh zgrade. Da su ploče tada skinute, vjerovatno bi se primijetilo da podloga nije odgovarajuća, a možda i da su utezi korodirali,” rekao je Đajić.
Geolog ističe da ne zna u kakvom je stanju sada, ali “činjenica je da dio nije urađen i izvođač je odlučio samo prefarbati ploče koje je trebalo zamijeniti”.
“Trebalo je reparirati podlogu tih ploča. Tvrditi da na nadstrešnici nije bilo radova nije tačno, jer je ona kasnije pokrivena staklom,” dodao je on. Ko je odlučio sve to prekriti i na koji način, Đajić ne zna, ali ističe da je “prije toga morala biti provjerena nosivost utega, statika i ukupna stabilnost nadstrešnice.”
Đajić je bio zvanični nadzor za kamene radove do juna 2023. kada mu je istekao ugovor. Radovi koji su uslijedili bili su pod nadzorom drugih, ali, kako kaže, “poznato je ko je bio izvođač i koje su firme nosile posao, a također je odgovoran i bivši ministar Tomislav Momirović, kao i sadašnji ministar koji mora preuzeti odgovornost i dati ostavku.”
Đajić kaže da je izašao u javnost jer osjeća odgovornost za tragediju koja se desila.
“Stalno razmišljam – da su te ploče uklonjene, možda bi se otkrilo u kakvom su stanju utezi. Pisao sam preporuke i slao izvještaje na dvadeset adresa, a u jednom od izvještaja iz februara 2023. jasno je navedeno da se ploče moraju skinuti”, kazao je Đajić.
Na pitanje je li dobio odgovor na svoje dopise, odgovorio je da nije.
“Niko nije odgovorio. Tražio sam više puta da se ploče skinu. Ostali dijelovi fasade i podovi su urađeni prema projektu i mojim izvještajima, ali taj dio niko nije htio uraditi. Samo su ga ofarbali pred posjete visokih zvaničnika”, dodao je Đajić
Zaključio je da je nemoguće rekonstruisati ovako veliki objekat bez uređenja svih njegovih dijelova.
“Zato kažem, ministar ne govori istinu,” zaključio je Đajić.
(N1)
Region
DIVLJA INFLACIJA U HRVATSKOJ! Među najgorima su u Evropi!
Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u novembru je iznosila 2.8 odsto na godišnjem nivou, objavio je u petak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opšti rast cijena na godišnjem nivou ubrzao drugi mjesec zaredom.
DZS je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u novembru 2024. stopa inflacije iznosila 2.8 odsto u odnosu na novembar 2023. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest oktobar ove godine, porasla za 0.4 odsto.
Nakon što je u oktobru, s rastom inflacije za 2.2 odsto, prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjem nivou, ovo je drugi mjesec zaredom da inflacija ubrzava.
Posmatrano prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 5.1 odsto, za grupu u kojoj su hrana, piće i duhan 4.6 odsto, industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0.4 procenta, dok je kod energije zabilježen pad za 0.4 odsto, navedeno je u saopštenju DZS-a.
Na mjesečnom nivou, u odnosu na oktobar 2024., cijene energije su porasle za 2.5 odsto, a hrane, pića i duhana za 0.2 procenta. Istovremeno, prema prvoj procjeni, u komponenti usluga cijene su pale za 0.1 odsto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda ostale na istom nivou, prenosi “SeeBiz”.
Region
JEDNO ZLO ZA DRUGO Hrvatska uklanja mine na Trgovskoj gori da bi ih zamijenila RADIOAKTIVNIM OTPADOM?
Predsjednik Udruženja “Grin tim” Novi Grad Mario Crnković izjavio je da je upitno kada bi na red došlo deminiranje u opštini Dvor u Hrvatskoj da se to ne radi za potrebe skladištenja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
Crnković je rekao da kompletan proces u vezi sa insistiranjem Hrvatske da u povratničko područje, na samu granicu sa Republikom Srpskom i BiH, smjesti nuklearni objekat sa radioaktivnim i drugim otpadima pokazuje pravu sliku odnosa prema ovom području.
“Upitno je kada bi na red došla deminiranja u opštini Dvor da te mine i neeksplodirana ubojna sredstva ne predstavljaju smetnju za smještanje radioaktivnih otpada iz Nuklearne elektrane `Krško`, kao i drugih opasnih otpada sa teritorije čitave Hrvatske”, rekao je on.
Crnković kaže da planovi Hrvatske nisu samo pitanje odnosa prema povratnicima u vlastitoj državi, već i stvar dobrosusjedskih odnosa koji se svjesno žrtvuju zbog političke odluke donesene još 1999. godine, kada je u Hrvatskom saboru izglasano da se opasni otpad smješta uz samu granicu dvije zemlje.
“I ove godine je Hrvatska izdvojila više od milion KM u svrhu ubjeđivanja javnosti da je nuklearni objekat na granici za njih jedino prihvatljivo rješenje. Matematički posmatrano, Hrvatska je više sredstava uložila za propagandno djelovanje nego BiH za naučno-istraživačke i terenske radove”, dodao je Crnković.
S druge strane, za informisanje javnosti BiH nije uložila ni marku, kamo li za propagandu.
Crnković kaže da je problematično to što, bez obzira na argumentaciju i protivljenje iz BiH, Hrvatska na međunarodnom planu uveliko realizuje aktivnosti s ciljem da osujeti protivljenje.
“Uz to sve, na lokalnom nivou i povratničkim kategorijama se pokušava prezentovati da je život uz radioaktivni otpad razvojna prilika za opštinu Dvor kroz naknadu koju bi opština dobijala kao svojevrsnu kompenzacija za prihvatanje nuklearnog objekta”, naveo je Crnković.
On je podsjetio da je u posljednjim decenijama ovo područje previše ispaštalo zbog posljedice loših odluka loših ljudi, te istakao da je dužnost i obaveza da se ne dozvolitnovo stradanje u 21. vijeku.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Iz Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” najavljeno je da na toj lokaciji danas počinje nova, peta faza deminiranja.
Region
Hrvatski glumac prijavljen zbog nasilja na Akademiji u Osijeku, PRED STUDENTE IZLAZIO PIJAN I DROGIRAN!
Domagoj Mrkonjić, hrvatski poznati glumac, ujedno i predavač na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, dao je otkaz na Akademiji usred stegovnog postupka koji je protiv njega pokrenut zbog ozbiljnih optužbi za nasilno i neprimjereno ponašanje.
U prijavi protiv 36-godišnjeg Mrkonjića navodi se niz situacija u kojima je u interakciji sa studentima bio pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava, a detaljno se opisuju i scene fizičkog nasilja nad studentima, omalovažavanja, vrijeđanja i prijetnji.
Prema neslužbenim informacijama, stegovno povjerenstvo Akademije namjeravalo je predložiti da se Mrkonjiću otkaže ugovor o radu, no on je takav zaključak povjerenstva preduhitrio, što je za Telegram potvrdila i dekanica Akademije Helena Sablić Tomić.
Prijavu je tijelima Akademije imenom i prezimenom prijavila osoba čiji je identitet poznat redakciji Telegrama.
Domagoj Mrkonjić osječki je glumac i predavač glume na Akademiji za umjetnost i kulturu, najpoznatiji po ulogama u filmu “ZG80” i seriji “Šutnja”, koju je režirao Dalibor Matanić.
Ostvario je niz uloga u kazalištu te osvojio i nagradu hrvatskog glumišta za sporednu mušku ulogu. Uz glumu i podučavanje bavi se i pisanjem i produkcijom.
-
Svijet22 sata ago
ŠOLC KONAČNO OTKRIO šta je nosio u metalnom koferu (VIDEO)
-
Svijet24 sata ago
PROPAST AUTO INDUSTRIJE! Opel spao na jednu smjenu i u glavnoj fabrici
-
Društvo9 sati ago
GAVRILO NAS TREBA DANAS! Evo kako možete pomoći
-
Politika22 sata ago
ŠUKALO “Peduzetnici ne mogu puniti budžetske rupe”
-
Politika23 sata ago
NEŠIĆ PORUČIO VUKANOVIĆU “Ne komentarišem izjave neurotičnog DREKAVCA iz Trebinja”
-
Svijet2 dana ago
AMERIČKI ISTRAŽIVAČ “Zelenski može da bira samo boju olovke KOJOM ĆE POTPISATI PREDAJU”
-
Društvo9 sati ago
ČVARCI KOŠTAJU KAO “SUVO ZLATO” Ljudi “emotivno” vezani za ovu hranu, rasprodaju se za tren!
-
Politika9 sati ago
VLAST SE IGRA SA PREDUZETNICIMA! Povćanje nameta bi mogli dovesti do masovnog zatvaranja firmi