Connect with us

Svijet

IRAN UPOZORAVA: Odlučan odgovor na svaku vrstu napada

Iran će odlučno odgovoriti na bilo kakav napad na svoju teritoriju, interese, ili državljane van svojih granica, upozorio je iranski izaslanik u Ujedinjenim nacijama Amir Saed Iravani.

Upozorenje iranskog izaslanika pri UN, kako prenosi Rojters, dolazi dan nakon što je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država objavio da je donio odluku kako će Vašington odgovoriti na napad dronom iračkih grupa povezanih sa Iranom na američku vojnu bazu duž granice između Sirije i Jordana.

U tom napadu poginula su tri američka vojnika.

U raketnom napadu na zgradu koju je u Damasku koristila iranska elitna Revolucionarna garda, 20. januara, stradalo je pet njenih pripadnika i nekoliko sirijskih vojnika, dok su gotovo mjesec dana ranije, u napadu 25. decembra, stradala još dva njena člana.

U ponedjeljak je izveden još jedan izraelski udar na, kako je iranska novinska agencija Tasnim prenijela, “iranski vojni savjetodavni centar” u Siriji, u kome je stradalo još dvoje članova iranske revolucionarne garde, ali je iranski izaslanik u Siriji te navode kasnije negirao dodajući da žrtve nisu iranske nacionalnosti.

Iran je 15. januara napao, kako kaže, izraelski “špijuski štab” u iračkom poluautonomnom regionu Kurdistana.

Svijet

OGLASIO SE TRAMP “Ovo nije konačna ponuda Kijevu”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da plan Vašingtona za rješavanje sukoba u Ukrajini nije konačna ponuda vlastima u Kijevu.

– Željeli bismo da postignemo mir. To je trebalo davno da se desi. Pokušavamo da okončamo sukob na ovaj ili onaj način – istakao je američki predsjednik, prenio je TASS.

Tramp je ranije rekao da je rok do 27. novembra adekvatan vremenski okvir za Ukrajinu da pristane na plan od 28 tačaka, koji su predložile SAD.

Prema njegovim riječima, SAD neće obustaviti sankcije Rusiji dok čekaju da sukobljene strane prihvate mirovni plan.

Novi specijalni izaslanik
Tramp je imenovao sekretara američke vojske Danijela P. Driskola za svog novog specijalnog izaslanika za promociju mirovnog plana za okončanje rata u Ukrajini, prenosi “Gardijan”.

Pozivajući se na izvore, list navodi da delegacija visokih američkih vojnih zvaničnika, u kojoj će biti Driskol, planira da posjeti Moskvu krajem sljedeće nedjelje, da bi sa predstavnicima Kremlja direktno razgovarala o detaljima američkog mirovnog plana za okončanje rata u Ukrajini.

Driskol je kao dio američke delegacije visokih vojnih zvaničnika već posjetio Kijev i razgovarao je u četvrtak, 20. oktobra, sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Kako navodi britanski list, Driskol je prijatelj potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država Džeja Di Vensa i njegov bivši školski drug.

Dosadašnji specijalni Trampov izaslanik za Ukrajinu Kit Kelog najavio je prije dva dana da planira da napusti administraciju u januaru, prenio je Rojters pozivajući se na dobro obaviještene izvore.

Izvor upoznat sa Kelogovom odlukom rekao je da on nikada nije ni nameravao da dugo ostane u administraciji i da on smatra da bi bilo prirodno da u januaru završi svoju dužnost na toj poziciji, s obzirom na zakon prema kome je specijalni izaslanik predsjednika privremena pozicija, koju u teoriji mora da potvrdi Senat ako izabrana osoba ostane na toj poziciji duže od 360 dana.

Nastavi čitati

Svijet

Ko čini ukrajinsku delegaciju za MIROVNE PREGOVORE?

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisao je ukaz o formiranju ukrajinske delegacije koja će učestvovati u pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama, međunarodnim partnerima i predstavnicima Rusije radi postizanja pravednog i održivog mira.

Dekret je objavljen na zvaničnom sajtu predsjednika.

U sastav delegacije uključeni su: šef kabineta predsjednika Andrij Jermak kao šef delegacije, sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Rustem Umerov, načelnik Glavne obavještajne uprave Ministarstva odbrane Kirilo Budanov, načelnik Generalštaba Oružanih snaga Andrej Hnatov, šef Spoljne obavještajne službe Oleg Ivaščenko, prvi zamjenik ministra spoljnih poslova Sergej Kislica, prvi zamjenik sekretara Saveta za nacionalnu bezbjednost Jevgenij Ostrjanski, zamjenik načelnika SBU Oleksandr Poklad i savjetnik šefa predsjedničkog kabineta Aleksandr Bevz.

Šefu delegacije je omogućeno da vrši izmjene u sastavu delegacije u dogovoru sa predsjednikom, kao i da uključi zaposlene u državnim organima, preduzećima, ustanovama, naučne savjetnike i stručnjake radi efikasnog rada tima, prenio je Ukrinform.

Troškove učešća delegacije u pregovorima obezbjediće Kabinet ministara Ukrajine.

Američki predsednik Donald Tramp 21. novembra je potvrdio da je njegova administracija odredila sljedeći četvrtak kao rok do kojeg bi Ukrajina trebalo da pristane na plan Bijele kuće za okončanje rata, koji se, prema američkim medijima, sastoji od 28 tačaka podijeljenih u četiri kategorije: mir u Ukrajini, garancije bezbjednosti, bezbjednost u Evropi i budući odnosi SAD sa Rusijom i Ukrajinom.

Zelenski je nakon razgovora sa američkim potpredsjednikom Džej Di Vensom rekao da će Ukrajina, SAD i Evropa raditi na nivou savjetnika kako bi put ka miru bio ostvariv.

Nastavi čitati

Svijet

NA ZAHTJEV KIJEVA: Lukašenko odobrio pomilovanje 31 ukrajinskog državljanina

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko pomilovao je 31 ukrajinskog državljanina osuđenog za krivična djela na teritoriji Bjelorusije, saopštila je portparol predsjednika Natalija Ejsmont.

Ejsmontova je navela da je ovaj potez preduzet u skladu sa sporazumima postignutim između Lukašenka i predsjednika SAD Donalda Trampa, na zahtjev Ukrajine.

“Upravo sada, u ovom trenutku, u toku je njihovo prebacivanje ukrajinskoj strani”, rekla je Ejsmontova, prenosi državna agencija Belta.

Nastavi čitati

Aktuelno