Connect with us

Društvo

ISTIČU POSLJEDNJI SATI ROKA, advokati iz Srpske od sutra u štrajku

Ne dođe li danas do iznenadnog dogovora, advokati iz Srpske koji su po službenoj dužnosti angažovani u krivičnim predmetima sutra obustavljaju rad, a to će, sasvim je izvjesno, usporiti rad pravosuđa, čijom efikasnošću ionako mnogi nisu zadovoljni.

Od kada je na čelu Ministarstva pravde Srpske, ministru Milošu Bukejloviću je ovo drugi štrajk u resoru, jer su ranije, podsjetimo, isto uradili i zaposleni u sudovima i tužilaštvima, a njihovom stazom će, po svemu sudeći, sada advokati.

Dio zahtjeva advokata je, istina, riješen, i to onaj koji je adresiran na Sud BiH, ali je dio i dalje na stolu, poput onog koji se odnosi na Nacrt nove tarife o nagradama i naknadi troškova za rad advokata u Srpskoj.

Dalibor Mrša, predsjednik Advokatske komore Republike Srpske, juče nam je rekao da sve ide u pravcu organizovanja štrajka, jer sa Ministarstvom pravde Srpske nisu uspjeli da dođu do konačnog rješenja, niti je Ministarstvo pravde BiH odreagovalo po zahtjevu obje advokatske komore u BiH.

“Ono što je novo to je dopis Suda BiH u kojem su obje advokatske komore obavijestili da su počeli sa isplatama dugovanja po osnovu naknada braniocima po službenoj dužnosti pred Sudom BiH, a izjasnili su se da po drugom zahtjevu, a to je pitanje tarife pred Sudom BiH u krivičnim predmetima, oni nisu nadležni. I nisu, nije to sporno, nadležno je Ministarstvo pravde BiH, ali to ministarstvo se apsolutno nije očitovalo po pitanju naših zahtjeva”, rekao je Mrša za “Nezavisne novine”.

On podsjeća da su vođeni pregovori sa Ministarstvom pravde Srpske, te je, kako kaže, stekao utisak da su u tom ministarstvu, uključujući i ministra, daleko ozbiljnije shvatili situaciju sada kada su advokati donijeli odluku da se od 1. avgusta uđe u obustavu rada. Mrša, međutim, ističe da je preostalo kratko vrijeme da se može nešto promijeniti, mada ostavlja i takvu mogućnost.

“Za sada, kako stvari stoje, sa 1. avgustom, u krivičnim predmetima gdje su advokati angažovani kao branioci po službenoj dužnosti, znači tamo gdje ih imenuje sud, će biti obustavljen rad. To se, dakle, isključivo odnosi na predmete gdje sud po službenoj dužnosti imenuje branioce licima kojim je to potrebno. Svjesni smo činjenice da će to stvoriti određene zastoje u realizaciji procesa, ali pokušali smo kroz godinu dana da skrenemo pažnju na nastali problem. Mislim da je period od godinu dana bio sasvim dovoljan da se neko pozabavi time, ali do sada se to nije desilo”, kaže Mrša, koji nam je juče popodne potvrdio da do tog momenta nisu dobili poziv iz Ministarstva pravde Republike Srpske na nove pregovore, ali ne isključuje opciju da se u posljednjem momentu nešto promijeni i dođe do pozitivnog rješenja.

Mrša, koji je na odmoru u Hrvatskoj, gdje planira ostati do 5. avgusta, kaže da imaju delegaciju koja bi nastavila pregovore ukoliko bi stigao novi poziv iz Ministarstva, a potom nam je ispričao da je bio spreman i na ustupke.

“Vidite, 12. jula sam bio na sastanku sa ministrom pravde i predstavnicima tog ministarstva. Rekao sam: ‘Ministre, ako Vi smatrate da u razumnom roku, do 1. avgusta, može doći do nekog rješenja koje će biti zadovoljavajuće i za jednu i za drugu stranu, ne mora biti maksimalno usvojeno sve ono što smo postavili kao zahtjeve, ja sam spreman da ne idem na godišnji odmor, a najavio sam.’ Ništa se tu suštinski nije dešavalo. Ali ako bi trebalo, ja sam spreman odmah sjesti u kola, dolazim, da to riješimo. Međutim, nisam stekao utisak da postoji čvrsta spremnost resornog ministarstva da se to pitanje riješi u tako kratkom roku”, kaže Mrša.

Iz Ministarstva pravde Srpske na naš upit nisu odgovorili, a nismo uspjeli dobiti ni stav Advokatske komore FBiH, pa ostaje nejasno da li oni idu u štrajk ili su se, kojim slučajem, predomislili.

Društvo

CIJENE RASTU, GRAĐANI ĆUTE I PLAĆAJU! Prijedor NAJSKUPLJI grad u Srpskoj!

Rast cijena već duže vrijeme potresa tržište Republike Srpske, a osim što idu ka gore, one i variraju od mjesta do mjesta.

Analizirali smo cijene nekoliko istih proizvoda i usluga u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru i Trebinju kako bismo vidjeli za šta su i gdje su građani lani izdvajali najviše para, prenose Nezavisne.

Cijene namirnica
Za hranu su građani najviše izdvajali u Prijedoru, a najmanje u Trebinju.

Tako su svi oni u čijim su se korpama našli kilogram bijelog pšeničnog brašna, kilogram bijelog hljeba, isto toliko junetine s kostima, ali i svinjetina bez kostiju, kao i svježa piletina, te ulje, jabuke i paradajz u Banjaluci za to izdvajali ukupno 44,93 KM, u Bijeljini 47,49 KM, u Prijedoru 48,98 KM, a u Trebinju 44,16 KM.

Pojedinačno gledano, brašno je po cijeni od 1,8 KM bilo najskuplje u Prijedoru, a hljeb sa cijenom od 3,74 KM u Banjaluci. Junetina s kostima po cijeni od 14,49 KM i svinjetina bez kostiju po cijeni od 13,03 KM najskuplje su bile u Bijeljini, dok je svježa piletina sa cijenom od 6,68 KM najskuplje plaćana u Trebinju. Ulje sa cijenom od 3,25 KM bilo je najskuplje u Banjaluci, a Prijedor je dominirao sa cijenama jabuka i paradajza, za šta se trebalo izdvojiti 2,38 KM, odnosno 3,92 KM.
Cijene odjeće

Da bi kupili jaknu, muškarci su u Banjaluci izdvajali 148,40 KM, u Bijeljini 106, 78 KM, u Prijedoru 115,11 KM, a u Trebinju najviše, i to 191,56 KM.

S druge strane, žene u Banjaluci su za kaput iz novčanika morale izvaditi 221,66 KM, u Bijeljini 341,20 KM, dok je u Prijedoru za kaput bilo potrebno dati 181,24 KM. U Trebinju je ženski kaput u prosjeku koštao 284,86 KM. Takođe, muška košulja najskuplja je bila u Banjaluci, i to 84 KM, a najjeftinija u Prijedoru 52,87 KM. Žene su za suknju morale izdvojiti najviše u Trebinju, i to 79,91 KM, a najmanje u Prijedoru 58,88 KM.

Ogrjev i klima-uređaj

Oni koji su se tokom zimskih dana grijali na drva za metar kubni su izdvajali od 100 do 140 KM. Najjeftinija drva su bila u najjužnijem gradu Srpske, i to 100 KM, zatim u Prijedoru 102,38 KM, dok su u Banjaluci bila 114,86 KM i Prijedoru 138,33 KM.

S druge strane, ko se tokom zimskih dana grijao na struju, a ljeti tražio spas od vrućina, za klima-uređaj je morao izdvojiti od 732 do 1.000 KM.

Klima je u najjeftinija bila u Prijedoru, i to 732 KM, u Banjaluci 859 KM, u Bijeljini 891 KM, a u Trebinju 1.001 KM.

Opremanje stana

Ni opremanje stana ili kupovina nekih od potrebnih uređaja i stvari nisu bili jeftini.

Za kupovinu trpezarijskog stola, bračnog kreveta, tepiha, jorgana, frižidera sa zamrzivačem i mašine za veš građani su u Banjaluci trebali da izdvoje 2.636,54 KM, u Bijeljini 2.846,07 KM, u Prijedoru 2.968 KM, a u Trebinju 3.130,71 KM. Trpezarijski sto i bračni krevet bili su najskuplji u Trebinju i za njih su građani morali izdvojiti oko 700, odnosno 1.000 KM. Jorgan, frižider sa zamrzivačem i mašina za veš najskuplji su bili u Prijedoru, a tepih u Bijeljini.

Cijene u apotekama

Odlazak u apoteku i kupovina antibiotika, sirupa za kašalj, vitamina i sedativa najviše je koštala u Bijeljini, gdje su navedeni proizvodi ukupno koštali 18,38 KM. Isti proizvodi u Prijedoru su koštali 17,82 KM, u Trebinju 17,47 KM, a u Banjaluci 16,02 KM. Za antibiotike su najviše izdvajali građani Bijeljine, i to 4,48 KM, kao i za sirup za kašalj i vitamine, čije su cijene iznosile 10,57, odnosno 1,54 KM. Sedativi su bili najskuplji u Prijedoru i koštali su 3,80 KM.

Cijene u restoranima

Svi koji su poželjeli pojesti picu u Banjaluci za taj užitak morali su izdvojiti 11,37 KM, u Bijeljini 9,27 KM, u Prijedoru 12,45 KM, a u Trebinju 10 KM. Šnicla s prilogom u Banjaluci je bila najskuplja i koštala je 20,11 KM, a zatim u Trebinju 17,01 KM. Niža cijena bila je u Bijeljini i Prijedoru, odnosno 12,99 KM i 14,84 KM. Svi koji su htjeli zasladiti, komad torte u Banjaluci plaćali su 6,12 KM, dok je cijena niža u drugim gradovima. U Bijeljini je 3,72 KM, u Trebinju 3,5 KM, a u Prijedoru 3,16 KM. Pivo je bilo najskuplje u Trebinju, i to 3,27 KM, a zatim u Banjaluci 3,02 KM. U Bijeljini je 2,73 KM, a u Prijedoru 2,5 KM. S druge strane, šoljica kafe bila je najjeftinija u Bijeljini, i to 1,84 KM, dok su najskuplje užitak plaćali Banjalučani po cijeni od 2,32 KM.

Cijene goriva

Tokom 2023. godine prosječna cijena dizela u Banjaluci i Trebinju bila je 2,69 KM. Za fening manje u Prijedoru, a 2,61 KM u Bijeljini. Motorni benzin 95 oktana u Trebinju je koštao 2,67 KM, Bijeljini 2,55 KM, dok je u Banjaluci i Prijedoru 2,6 KM.
BL-portal

Nastavi čitati

Društvo

ZA SUTRA UPALJEN METEOALARM! Izdato upozorenje za građane Srpske

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za petak zbog naglih vremenskih promjena koje se očekuju u Republici Srpskoj.

-U petak, 20.decembra očekuje se vjetrovito vrijeme uz jaču kišu koja će već tokom jutra preći u snijeg na planinama, a tokom dana u većini predjela osim na jugu –saopštio je RHMZ.

Očekuju se, dodaju, udari vjetra od 30 do 60 kilometara na čas, u višim predjelima na zapadu i u Hercegovini udari vjetra do 80 kilometara na čas, ponegdje na planinama i preko 90 kilometara na čas.

-Na sjeveroistoku (Semberija i Posavina) duvaće slabiji vjetar, uglavnom oko 30-50 kilometara na sat – navodi se u upozorenju RHMZ.

Očekuje se od 20 do 40 milimetara padavina, na istoku manja količina padavina uglavnom do 10 milimetara.

-Doći će do formiranja snježnog pokrivača. U nižim predjelima se očekuje uglavnom do pet centimetara snijega, na krajnjem sjeveru bez snježnog pokrivača. U brdsko-planinskim predjelima biće od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima jak vjetar uz snježne padavine će stvarati mećave i snježne nanose – zaključuje RHMZ.

Nastavi čitati

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Nastavi čitati

Aktuelno