Connect with us

Banjaluka

Istorijska ulaganja: U obnovu škola uloženo 800.000 KM

Za rekonstrukciju i sanaciju više osnovnih škola na području grada Banje Luke u proteklih godinu i po izdvojeno je blizu 800.000 KM.

Ovo je istorijsko ulaganje u obnovu i uređenje osnovnih škola, čime su đaci i zaposleni dobili bolje uslove za rad i boravak u školskim objektima.

Značajna sanacija obavljena je u Osnovnoj školi „Milan Rakić“, kako u centralnoj u Karanovcu, tako i u podrčnom odjeljenju u Novoseliji, gdje je na oba objekta zamijenjena stolarija. Na područnoj školi saniran je i krov,a ukupno za sve radove izdvojeno je preko 250.000 KM. U školi u Karanovcu izgrađen je i parking, koji je sada izdvojen od prostora za kretanje pješaka, čime je znatno poboljšana bezbjednost učenika. Ovo su prva značajna ulaganja u oba objekta od njihove izgradnje.

Nova stolarija i fasada postavljene su i na objektu škole „Stanko Rakita“, centralnoj u Vrbanji i područnom odjeljenju u Debeljacima. Ovi radovi koštali su preko 85.000 KM.

Bolje uslove za rad dobiće i učenici i nastavnici OŠ „Ivan Goran Kovačić“, gdje je u toku zamjena stolarije, za šta je iz budžeta obezbijeđeno 220.000 KM.

Izrada fasade je u toku i na školi „Mladen Stojanović“ u Bronzanom Majdanu, za šta je izdvojeno 50.000 KM. U školskom dvorištu izgrađeno je i dječije igralište.

U OŠ „Miroslav Antić“ biće sanirani parketi u područnom odjeljenju u Borkovićima, zamijenjena centralna peć u centralnoj školi u Bistrici, te peć u područnom odjeljenju u Pervanu. Vrijednost svih radova je 50.000 KM.

Od drugih završenih radova, između ostalih, izdvajamo i rekonstrukciju mokrih čvorova u OŠ „Petar Petrović Njegoš“, sanaciju svlačionica u OŠ „Jovan Cvijić“, sanaciju krova u školi „Milutin Bojić“, prenamjenu učionica i ugradnju podnih obloga u OŠ „Aleksa Šantić“, sanaciju učionice u „Branko Ćopić“, sanaciju podova u učionica u školi u Česmi, te drugi radovi.

Osim ulaganja u obnovu postojećih školskih objekata, važno je napomenuti da će Banja Luka, nakon dvije decenije, dobiti dvije nove osnovne škole, i to u naseljima Ada i Paprikovac.

Podsjećamo, podrška sanaciji škola samo je jedan od načina kojim Grad Banja Luka pruža podršku obrazovanju.

Tako će i  naredne školske godine osnovci od petog do devetog razreda dobiti besplatne udžbenike.

Prvi put nakon skoro 15 godina povećane su stipendije za srednjoškolce i studente, a Grad će i ove godine subvencionisati opremanje kabineta praktične nastave u srednjim stručnim školama.

Loading...

Banjaluka

POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.

U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠTA JE HITNO A ŠTA NE? Stanivuković zatražio da se na dnevni red uvrste ove dvije tačke, HITNO JE PITANJE IZGRADNJE rezervoara Tunjice 1 i 2

Gradonačelnik Draško Stanivuković zatražio je da se na dnevni red treće vanredne sjednice uvrste dodatne dvije tačke i to tačka koja se odnosi na rješavanje pitanja vodosnabdijevanja potkozarskih sela, kao i tačka koja se odnosi na naplatu parkinga na području grada.

– Od šest predloženih tačaka dvije tačke apsolutno ne ispunjavaju uslove da se nađu na vanrednoj sjednici, jer je riječ o tačkama koje nisu hitne i koje ne ometaju normalno funkcionisanje grada. Hitna tačka je pitanje izgradnje rezervoara Tunjice 1 i 2, kojim će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje potkozarskih sela. Važno pitanje je i odluka kojom se reguliše pitanje napalte parkinga, dok pitanje Poslovnika Skušpštine Grada nije hitno jer mi imamo važeći Poslovnik po kojem možemo da radimo – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao, tačke oko izmjene Poslovnika o radu Skupštine, te Prijedlog imenovanja Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja trebalo bi da se nađu na redovnom zasjedanju.

Nastavi čitati

Aktuelno