Connect with us

Banjaluka

IZGRADNJA SVETINJA KAO TEMELJ ZAJEDNIŠTVA: Grad ulaže u duhovni razvoj i zajednicu

Danas je bio poseban dan za posjetu svetim mjestima koja imaju duboko značenje za našu zajednicu.

U Crkvi Svetog Prokopija, imao sam čast kumovati prilikom osvećenja temelja, a danas sam ponovo bio tu, zajedno sa našim sveštenicima, ocem Ljubinkom i ocem Nemanjom, kako bismo provjerili napredak u izgradnji ovog svetog hrama.

Svaka faza izgradnje donosi nas bliže ispunjenju naše duhovne misije.

Takođe, posjetio sam i Hram Svetog Pantelejmona u Pavlovcu, gdje je Grad uložio sredstva u uređenje prilaza i okolnog prostora crkve. Naša obaveza je da budemo prisutni i podržimo naše svetinje, jer gdje su svetinje, tu je i naš narod.

Naša vjera nije samo u riječima, već u djelima. Izgradnja ovih svetih mjesta nije samo fizički proces, već je simbol zajedništva, duhovne snage i nade za bolju budućnost. Gdje ima sloge i vere, tu ima i opstanka i napretka. Zajedno ćemo nastaviti raditi na izgradnji i očuvanju naše zajednice, korak po korak, s vjerom u bolju budućnost za sve nas, naveo je ovo Gradonačelnik Banjaluke Draško staniviković na svojoj društvenoj mreži x

Banjaluka

Stipendije grada Banjaluka dobiće 1.442 učenika, POGLEDAJTE RANG LISTU

Grad Banjaluka će ove školske godine stipendirati ukupno 1.442 učenika srednjih škola.

Odjeljenje za društvene djelatnosti objavilo je rang listu učenika, kojima je odobrena stipendija grada Banjaluka, po osnovu uspjeha u školi.

Rang listu možete pogledati OVDJE, kao i na oglasnoj ploči u prizemlju zgrade Gradske uprave.

“Naime, na konkurs za stipendije učenicima srednjih škola prijavilo se 1.514 učenika sa područja našeg grada, koji su konkurisali za stipendije po uspjehu, socijalnom statusu i za deficitarna zanimanja”, navode iz ovog Odjeljenja.

Kako su pojasnili, pozitivno je riješeno 1.442 zahtjeva, i to: stipendije prema socijalnom statusu (532 zahtjeva), stipendije za deficitarna zanimanja (28 zahtjeva) i stipendije za uspjeh u školi (882 zahtjeva), dok 72 zahtjeva nisu ispunila uslove Konkursa.

“Grad će za uspjeh u školi i prema socijalnom statusu isplaćivati stipendije u iznosu od 100 KM, dok stipendija za deficitarna zanimanja iznosi 170 KM”, dodali su iz ovog odjeljenja.

Nastavi čitati

Banjaluka

“ĆIRILIČNI PARK” ČESTO NA METI VANDALA: Ljuljaške uništene, koš otkinut

Iako je tek prije nešto više od godinu dana otvoren, “Ćirilični park” u Banjaluci često je meta vandala, što trenutno pokazuju uništene ljuljaške i koš.

Međutim, takve slike nisu rijetkost, jer posljednjih mjeseci njima često svjedoče roditelji i mališani koji žele da se igraju u “Ćiriličnom parku”.

“Djeca propadaju kroz ljuljašku”
Roditelji sa kojima smo razgovarali kažu da su ljuljaške oštećene već mjesecima.

“Dešavalo se da se ljuljaške otkače, i kada se popravi, traje jedno vrijeme i odmah se rasklimaju i propadnu. Ljetos su ljuljaške skinute i nikada više nisu vraćene”, kaže jedna majka za “Nezavisne novine”, dodajući da radnici često popravljaju rasvjetu u parku, ali ne i ljuljaške.

Kako dodaje, ljuljaška na ćiriličnom slovu “G” koja je napravljena od točka, a koja je prije nekoliko mjeseci bila uništena, je popravljena. Međutim, sada je propala mreža na točku pa djeca koja se ljuljaju propadaju.

“Dijete, kada sjedne, odmah propadne. Mi roditelji to vežemo kako djeca ne bi propadala”, kaže majka i dodaje da djeca kada dođu u park prvo trče ka ljuljaškama.

Kada je riječ o ljuljaškama na slovima “P” i “LJ”, one su potpuno uklonjene.

“Sada već ide ružno vrijeme, ali iskreno se nadamo da će na proljeće biti popravljene pokvarene ljuljaške, jer nama roditeljima iz ovog dijela grada ovaj park mnogo znači. Takođe, apelovala bih na sve građane da paze, jer sve je ovo naše”

Za popravke se čeka ljepše vrijeme
Za komentar smo kontaktirali i Gradsku upravu Banjaluka, a odgovor smo dobili iz Odjeljenja za komunalne poslove.

“Predmetna njihalica biće popravljena čim vremenski uslovi to budu omogućili. Nažalost, ‘Ćirilični park’ je često meta vandalizma, te i ovaj put nadležno odjeljenje apeluje na sve sugrađane da čuvaju zajedničku imovinu”, naveli su oni za “Nezavisne novine”.

Zabilježena i krađa slova
Podsjećamo, “Ćirilični park” je otvoren 30. septembra 2024. godine, a samo nekoliko dana prije otvaranja parka, pojedina slova su bila uništena, a neka čak i ukradena.

“Vandali su ponovo oštetili ‘Ćirilični park’! Banjaluka ovo ne zaslužuje! Građani zaslužuju zaštitu institucija, te je neophodno da se preduzmu hitne mjere kako bi se ovakvi incidenti spriječili”, napisao je tada Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

Slovo koštalo 8.500 KM
Takođe, zanimljivo je da su fizička i pravna lica imala priliku kupiti jedno od 30 slova, što je tada naišlo na veliku podršku sugrađana.

Kako su ranije pisale “Nezavisne novine”, jedno slovo u ovom parku koštalo je 8.500 KM.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ uputio saučešće “MLADENE BANJALUKA TE NEĆE ZABORAVITI”

Sve nas je duboko potresla vijest o iznenadnoj smrti Mladena Žižovića, čovjeka koji je svojim radom, zalaganjem i sportskim duhom ostavio neizbrisiv trag u fudbalu na ovim prostorima.

Njegov doprinos sportu u Banjoj Luci ostaće upamćen zauvijek. Nećemo zaboraviti sve što je učinio za FK „Borac“, kao ni istoriju koju je ispisao, donoseći ponos i radost našem gradu i svim ljubiteljima fudbala. U ime Grada Banjaluke i u svoje lično ime, izražavam najdublje saučešće porodici. Počivaj u miru, Mladene. Banjaluka te neće zaboraviti – poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno