Connect with us

Region

IZMJENE ZAKONA U SRBIJI: Pjevači i glumci više neće moći da reklamiraju kladionice

Javna rasprava o Nacrtu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, za koji je nadležno Ministarstvo finansija, završena je u septembru.

Izmjenama i dopunama Zakona o oglašavanju, čiji je nacrt trenutno u javnoj raspravi, glumci, pjevači, političari, umjetnici, influenseri, sportisti i druge javne ličnosti više neće smjeti da reklamiraju kladionice i druge priređivače takozvanih posebnih igara na sreću

Kada zažive izmjene Zakona o oglašavanju, predviđene ovim nacrtom, mijenjaće se dosadašnja pravila kada je reč o oglašavanju kladionica, kockarnica i drugih priređivača posebnih igara na sreću.

Zakon o igrama na sreću, naime, razlikuje klasične (loto, srećke, bingo, tombola…) i takozvane posebne igre na sreću u koje spadaju razne kartaške igre (poker, blekdžek…), igre na automatima, kao i klađenje na sportske i druge događaje.

Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oglašavanju, koji je trenutno u javnoj raspravi, zabranjuje da se klasične igre na sreću reklamiraju na otvorenim površinama, “osim na mjestu koje je udaljeno najmanje 100 metara vazdušnom linijom od najbližeg kompleksa predškolske, školske, zdravstvene ili ustanove namenjene djeci i maloljetnicima“. Kada je riječ o posebnim igrama na sreću, tu su zabrane strože.

Nema više kladionica po bilbordima
Tako kladionice neće moći da se reklamiraju na otvorenim površinama, uključujući i autobuse, taksije i sva druga vozila, kako spolja tako i iznutra. To se odnosi na reklamne panoe, tj. bilborde, plakate, displeje, svjetleće reklame i slično.

Izuzetak, kada kladionice i ostali priređivači posebnih igara na sreću mogu da reklamiraju igre koje priređuju, odnose se na sportske terene i to za vrijeme sportskih događaja koje sponzorišu (ili u slučaju sponozorisanja igrača).

Priređivači mogu da se reklamiraju na spoljnim površinama svojih poslovnih prostorija, ispred kojih mogu i da obavljaju promotivne aktivnosti. Reklamne panoe i druga sredstva za oglašavanje mogu da postavljaju i na svojim službenim vozilima.

“Svjetleća sredstva za oglašavanje su zabranjena, osim na igračnicama“, pojašnjava se u nacrtu zakona.

Nacrt predviđa da je zabranjeno oglašavanje posebnih igara na sreću na svim televizijama, i na televizijama koje program emituju na nacionalnim frekvencijama, kao i oglašavanje na kablovskim televizijskim kanalima, lokalnim televizijskim kanalima osim za vrijeme prenosa sportskih događaja, „kao i 30 minuta prije i posle prenosa sportskih događaja i to najviše 10 oglasnih poruka u trajanju od najduže 30 sekundi po jednog oglasnoj poruci“.

Kladionice i ostali priređivači posebnih igara na sreću neće smjeti da se oglašavaju ni u sadržajima elektronskih internet portala i na Google (Google Display Network), Google Search (pretraga), Youtube, ali će smeti na svojim internet sajtovima, kao i na sportskim internet portalima (koji su u celini tematski namenjeni objavljivanju sportskih sadržaja), zatim na internet stranicama sportskih klubova i udruženja koja sponzoriše konkretan priređivač. Zabrana takođe ne važi i za društvene mreže (Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok i dr.).

Zabranjeno je oglašavanje na radijima (osim za vrijeme prenosa sportskih događaja), u štampanim medijima (osim na sportskim stranicama), kao i u filmovima, spotovima, serijama, pozorišnim predstavama.

“Zabranjeno je oglašavanje posebnih igara na sreću učestvovanjem javnih ličnosti, kao što su muzičari, glumci, sportisti, političari, umjetnici, influenseri i učestvovanjem svih drugih osoba koje imaju mogućnost da utiču na kupovne odluke drugih zbog svog stvarnog ili pretpostavljenog autoriteta, znanja ili položaja osim ako su ta lica aktivni sportisti sportskih klubova i sportskih društava koja sponzorišu priređivači igara na sreću koji se oglašavaju“, precizira se u nacrtu zakona.

Zakonopisac, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine ističe da predložene izmene i dopune imaju za cilj “unapređivanje regulative oglašavanja igara na sreću osiguravajući bolju zaštitu djece i maloljetnika, kao i odgovorno oglašavanje u javnom prostoru“.

“Izmjene uključuju precizno utvrđivanje zabranjenih zona za oglašavanje na otvorenim površinama i vozilima, uz izuzetke za sportske događaje u strogo kontrolisanim uslovima, kao i dozvoljavanje oglašavanja na poslovnim prostorijama i službenim vozilima priređivača igara na sreću uz zabranu korišćenja svetlećih sredstava za oglašavanje, osim na igračnicama. Proširene zabrane oglašavanja na različitim medijima i platformama (televizija, internet, radio, štampani mediji) smanjuju izloženost javnosti, posebno djece i maloljetnika, oglasima za igre na sreću. Bolja zaštita djece i maloletnika od negativnih uticaja ovakvih oglasnih poruka se postiže i zabranom učešća javnih ličnosti (osim aktivnih sportista) u oglašavanju igara na sreću“, navodi se u obrazloženju nacrta zakona.

Novim članom zakona propisuje se sprovođenje društveno odgovornih akcija od strane priređivača igara na sreću, koje se ne smatra oglašavanjem.

“Naime, priređivači igara na sreću mogu sprovoditi društveno odgovorne akcije i isticati svoj logo, ali bez pozivanja na učešće u igrama na sreću“, pojašnjava zakonopisac.

Javna rasprava
Javna rasprava o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, za koji je nadležno Ministarstvo finansija, završena je u septembru.

I ovaj zakon donosi više novina – poput one da će priređivači igara na sreću sada uverenjem Republičkog geodetskog zavoda i mišljenjem vještaka saobraćajne struke o najkraćem bezbednom pješačkom putu, morati da dokažu da su bar 200 metara udaljeni od osnovnih i srednjih škola, što je, inače, i do sada bila minimalna propisana udaljenost.

Uvedeno je i ograničenje iznosa kod onlajn klađenja.

“Za razliku od dosadašnjeg zakonskog rješenja koje nema ograničenje za gotovinske uplate i isplate za onlajn kockanje, uvodi se maksimalan iznos gotovinskih primanja uplata od igrača od 100.000 dinara, odnosno 100.000 dinara za isplatu igraču za onlajn kockanje i to po jednom igraču mjesečno u svim kladionicama priređivača koji ima odobrenje i za priređivanje igara na sreću u kladionicama i za onlajn priređivanje“, navodi zakonopisac.

Region

SKANDAL U CRNOJ GORI! Nestao kokain iz sudskog depoa koji je 17 godina, ČEKAO NA UNIŠTENJE

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju, navodno, nestao kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.

Predstavnici tog tijela su, kako pišu mediji u Crnoj Gori, nedavno u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama, otkriveno da supstanca zapravo ne reaguje na brze testove za drogu.

Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati.
Iz Višeg suda objasnili su da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja, pišu Vijesti.

O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.

– Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavestiti nadležni organ – kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.

Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.

Inače kokain potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.

Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.

Nastavi čitati

Region

PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA: Pohapšeni funkcioneri, među njima i PREDSJEDNIK OPŠTINE Žitorađa

U akciji policije uhapšen je predsjednik opštine Žitorađa i još nekoliko funkcionera iz te opštine.

U nastavku akcije borbe protiv korupcije jutros je uhapšen predsjednik opstine Žitorađa Ivan Stanojević, saznaje Kurir.

Lisice su, kako se saznaje, stavljene na ruke još nekoliko visokih funkcionera te opštine.

Oni se sumnjiče za zloupotrebe kojima je oštećen budžet.

Pretresi na više lokacija su u toku.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ NAJAVIO “Sastanak sa Trampom u naredna DVA MJESECA”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje da će se u naredna dva mjeseca sastati sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom.

–Očekujem taj susret. Nije još “zakucan” termin. To bi bila čast za Srbiju i vjerujem da je to izvodljivo – rekao je Vučić za televiziju Pink.

Govoreći o budućem susretu sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, Vučić je naveo da oni imaju više važnih tema.

–Mi ponekad iznenada razgovaramo. Nekad pozovem ja njega nekad on mene. Juče je on mene pozvao, razgovarali smo o svemu. Mislim da Srbiji mnogo donosi to prijateljstvo – rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno