Connect with us

Svijet

IZRAELSKA VOJSKA OBJAVILA STANJE pripravnosti za RAT! Lansirano 5.000 RAKETA (VIDEO)

Pored raketne vatre, jutros su se i naoružani napadači infiltrirali na teritoriju južnog Izraela.

Mohamed Deif, visoki vojni komandant Hamasa, najavio je početak operacije, pozivajući sve Palestince da se bore.

– Ovo je dan najveće borbe i posljednji dan okupacije – rekao je Deif i dodao da je lansirano 5.000 raketa.
Izrelska vojska je proglasila pripravnost za rat i optužila palestinski Hamas, koji ima vlast u Pojasu Gaze, za ovaj napad.

Vojska je saopštila da će Hamas “snositi posljedice i odgovornost za događaje”.

Stanovništvo u ugroženim područjima pozvano je da ostane u svojim domovima, a otvorena su skloništa širom zemlje.


– Izraelska vojska objavljuje stanje pripravnosti za rat. Došlo je do široko rasprostranjene raketne vatre na izraelsku teritoriju iz Gaze, a teroristi su se infiltrirali na teritoriju Izraela kroz različite ulazne tačke. Stanovnici na jugu i u centru zemlje moraju biti u neposrednoj blizini zašticenih područja, kao i onih na periferiji Gaze i treba da ostane u bezbjednom prostoru – navodi se u saopštenju vojske.

Vojska je saopštila da načelnik štaba od jutros vrši procjenu situacije i odobrava planove za nastavak operacija.

Rakete pale na više gradova i naselja
Do 8 časova jutros zdravstvena služba Magen David Adom (MDA) je prijavila da je do sada zbrinula 16 ljudi širom zemlje, uključujući dvoje koji su u kritičnom stanju.


U Tel Avivu, prema prvim izvještajima izraelskih medija došlo je do direktnog udara u kuću. Prijavljen je direktan pogodak na zgradu u Aškelonu. U gradu se zapalilo i više desetina vozila.

Naoružani napadači se infiltrirali u južni Izrael
Kako se navodi, pored raketne vatre, naoružani napadači su se infiltrirali u južni Izrael.

Naoružani napadači otvorili su vatru na prolaznike u gradu Sderot, na jugu Izraela, a snimci koji kruže društvenim mrežama navodno pokazuju sukobe u gradu i na ulicama.


Ministar odbrane Joav Galant je na putu ka vojnom štabu u Tel Avivu zbog snažne raketne vatre iz Pojasa Gaze, saopštio je jutros njegov kabinet, prenosi Blic.

Galant i izraelski premijer Benjamin Netanjahu uskoro će održati sastanke sa najvišim bezbjednosnim zvaničnicima, saopštile su njihovi kabineti.

Svijet

ORBAN NAKON VIRTUELNOG SAMITA EU “Propala STRATEGIJA izolacije RUSIJE”

Virtuelni samit lidera EU potvrdio je da je propala strategija zasnovana na izolaciji Rusije, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

“Danas je održan sastanak lidera 27 zemalja članica EU. Potvrđeno je da je strategija zasnovana na izolaciji Rusije propala”, rekao je Orban na mreži “Iks”.

On je istakao da su razgovori potvrdili da se sukob u Ukrajini može riješiti samo diplomatskim putem. “Potvrđeno je da članstvo Ukrajine u EU ne znači nikakve bezbjednosne garancije, tako da je povezivanje članstva sa bezbjednosnim garancijama pretjerano i opasno”, rekao je Orban.

Mađarski premijer je napomenuo da je tokom sastanka predložio da što prije bude održan samit Rusije i Evrope.

Nastavi čitati

Svijet

LAVROV I SLUŽBENO POTVRDIO “Tramp je pozvan u Rusiju”

Predsjednik SAD Donald Tramp dobio je poziv da posjeti Rusiju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

“Kao što znate, pozvan je. Predsjednik /Rusije Vladimir/ Putin je tokom konferencije za novinare na Aljasci potvrdio poziv, a Donald Tramp je, ako se dobro sjećam, rekao da je to veoma zanimljivo”, rekao je Lavrov za medijski servis “Rusija 24”.

Putin i Tramp sastali su se u petak, 15. avgusta, na Aljasci.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP: Rusija je MOĆNA VOJNA DRŽAVA – nema povratka KRIMA Kijevu, niti UKRAJINA može u NATO

Predsjednik SAD je, komentarišući potrebu Kijeva da napravi ustupke kako bi se riješio sukob, ocenio da Zelenski mora pokazati fleksibilnost.

Evropski lideri na sastanku u Bijeloj kući razumeli su potrebu za teritorijalnim ustupcima Ukrajini, ocijenio je američki lider.

“Odluke u pregovorima će donositi Putin i Zelenski, SAD su daleko od sukoba. Nemoguće je vratiti Krim Ukrajini, a takođe nije moguće da se Kijev pridruži NATO-u”, poručio je Tramp. Američki lider je istakao da je Rusija moćna vojna država, sviđalo se to nekome ili ne.

Prema Trampovim riječima, Francuska i Nemačka žele da rasporede snage u Ukrajini, ali to “neće stvoriti probleme sa Rusijom”.

Američki predsednik Donald Tramp sastao se u ponedeljak u Bijeloj kući sa evropskim liderima i Vladimirom Zelenskim, sa kojima je razgovarao o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu, Tramp je najavio i razgovore o mogućnoj razmjeni teritorija.
Tramp je nakon sastanka pozvao telefonom predsjednika Rusije Vladimira Putina i kojeg je informisao o rezultatima pregovora u Vašingtonu.

Nastavi čitati

Aktuelno