Connect with us

Društvo

Izvoz iz BiH stigao uvoz

Pokrivenost uvoza izvozom Bosne i Hercegovine sa zemljama CEFTA u prvih sedam mjeseci iznosila je skoro 100 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Naime, kako su iz Agencije istakli za “Nezavisne novine”, u periodu januar – juli 2022. godine izvoz iz Bosne i Hercegovine u zemlje CEFTA iznosio je milijardu i 942 miliona KM, što je za 60,7 odsto više nego u istom periodu 2021. godine.

“U istom periodu uvoz je iznosio milijardu i 953 miliona KM, što je za 33,5 odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 99,4 odsto”, kazali su iz Agencije. U sedam mjeseci ove godine u Crnu Goru izvezeni su proizvodi u vrijednosti 329 miliona KM, dok je iz ove zemlje uvezena roba za oko 49 miliona KM.

U Sjevernu Makedoniju u ovom periodu plasirano je oko 95 miliona KM, dok su iz ove zemlje stigli proizvodi vrijedni 108 miliona KM.

U Srbiju je izvezena roba vrijedna 1.424.281.000 KM, dok je iz Srbije došla u vrijednosti 1.737.623.000 KM.

“U ostale zemlje CEFTA i područja u periodu januar – juli plasirani su proizvodi u iznosu od 93.238.000 KM, dok ih je uvezeno za 57.521.000 KM”, stoji u podacima BHAS-a. U periodu januar – juli prošle godine izvoz iz BiH u zemlje CEFTA iznosio je milijardu i 202 miliona KM, dok je uvoz iznosio milijardu i 450 miliona KM, te je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 82,9 odsto.

Aleksandar Ljuboja, ekonomski analitičar, istakao je da BiH u prilog idu dva sektora, energetika i ugalj, te ako se definiše pravi odnos unutar BiH što se tiče potreba za drvnim sortimentima, i u toj sferi može da se ostvari značajniji izvoz.

“Pokrivenost izvoza uvozom je posljedica izvoza pojedine robe koja je u ovom momentu tražena u zemljama CEFTA. Rezultati koje imamo kada je u pitanju robna razmjena bili bi još bolji ukoliko bi se našlo političkog sluha da se shvati važnost inicijative “Otvoreni Balkan”, kako bi se BiH pridružila ovoj inicijativi. Ova kriza je ukazala na to da treba da razvijamo regionalne inicijative, da radimo na razmjeni roba i usluga, radne snage i kapitala sa onima koji su nama slični po finansijskoj moći, kulturološkim tradicijama i infrastrukturnom jednakošću”, kazao je Ljuboja.

Ekonomista Slaviša Raković, rekao je za “Nezavisne” da ovaj podatak govori da je vjerovatno došlo do daljeg produbljavanja tržišta između Bosne i Hercegovine i zemalja regiona.

“Privrednici što više rade zajedno u dobrim uslovima koje CEFTA nudi, omogućavaju rast trgovine u svakom pogledu. Vjerujem da je i apsolutni nivo trgovine porastao i ovo ne samo da je dobro za BiH, već za cijeli region koji obuhvata CEFTA”, naglasio je Raković.

Ekonomista Igor Gavran smatra da su neki od razloga za ovakav skor ograničenja izvoza određenih proizvoda koje je uvodila u ovom periodu Srbija kao najveći izvoznik u CEFTA i država iz koje mi najviše uvozimo.

“Samim time naš uvoz bi morao biti manji. Tu su i rast cijena, a i tražnja za određenim proizvodima koje mi izvozimo, ali teško je reći koliko od ovoga je privremeno, a koliko je znak da se ukupni odnosi u CEFTA mijenjaju i da ćemo održati ili unaprijediti ovaj nivo pokrivenosti”, zaključio je Gavran.

Društvo

NE SPAVA ZIMSKI SAN! Snimljen medvjed kako trči oko kuća na Vlašiću (VIDEO)

Na društvenim mrežama kruži snimak medvjeda koji je zalutao u malo selo na Vlašiću.

Profil na Instagramu koji je objavio ovaj snimak tvrdi da je medvjed pobjegao iz kaveza, a na snimku se on vidi kako trči kroz snježnu mećavu.

Takođe se može primijetiti da medvjed bježi od automobila iz kojeg je i snimljen.

Trenutno nije poznato šta se desilo sa medvjedom i kako je uopšte završio u ovom selu, prenosi Radio Sarajevo.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 072info (@072info)

Nastavi čitati

Društvo

VELIKI JAZ! Pogledajte koliko zarađuju VISOKI DUŽNOSNICI I DIREKTORI, a evo čiji je rad najmanje plaćen

Prosječna godišnja bruto plata, sa svim bonusima, za 2022. godinu iznosila je 22.897 KM.

Pri tome, bruto zarada muškaraca iznosila je 23.758, a  bruto zarada žena 21.979 KM.

To je pokazala analiza Republičkog zavoda za statistiku o strukturi zarada, prema kojoj je prosječna bruto zarada po plaćenom času iznosila 11,39 KM.

Bruto zarada po času kod muškaraca u 2022. iznosila je 11,67, a kod žena 11,09 KM.

Platni jaz između žena i muškaraca iznosio je 4,97 odsto, što ukazuje na to da su u 2022. godini žene bile manje plaćene od muškaraca za 4,97 odsto.

Udio zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju zaposlenih iznosi 20,06 odsto, što znači da je petina zaposlenih ostvarila bruto zaradu manju od 6,53 KM po času.

Najveći dio zaposlenih, njih 30,2 odsto, ostvario je godišnju zaradu u intervalu od 10.000 do 15.000 KM, a  19,3 odsto zaposlenih zaradilo je između 15.000 i 20.000 KM. Godišnju zaradu manju od 10.000 KM primilo je 1,3 odsto zaposlenih, a veću od 40.000 KM 7,3 odsto zaposlenih.

„Najviše su zarađivali zaposleni u grupi Zakonodavci, visoki dužnosnici i službenici, direktori, u prosjeku 37.225 KM, što je i očekivano, s obzirom na to da postoji pozitivna korelacija između visine zarade, stepena obrazovanja i grupe zanimanja. Najmanje su zarađivali zaposleni u grupi Jednostavni poslovi, u prosjeku 14.997 KM“, navodi se u pomenutoj analizi.

Nastavi čitati

Društvo

SLUŽBE GRADA I OVE NOĆI NA TERENU “Životi sugrađana važniji od SVEGA” (FOTO, VIDEO)

Službe spašavanja grada Banjaluka i ovu noć provode na terenu, a oko 20 časova večeras uputili su se pješke do tri kuće Gajića na Manjači kojima su prijeko potrebni lijekovi i hrana.

Ekipa Gorska služba spasavanja Banjaluka uz podršku Peđe Uzelca i lovačkog drustva “Manjača-Stričići- Banjauka” i uz koordinaciju Civilne zaštite i službi Grada probijaju se kroz neprohodne puteve Manjače kako bi Gajićima dostavili ono što im je neophodne.

Gajići nažalost imaju mnogo zdravstvenih problema, među njima je nekoliko srčanih bolesnika, jedan onkološki kao i dijete sa posebnim potrebama i potrebno im je mnogo lijekova, koji će, kada se službe izbore sa snijegom, napokon i dobiti.

Ranije su iz Gradske uprave poručili da službe sa akcijom neće stati, te da će nastaviti rad na terenu dok svi građani sa ugroženih područja ne budu na bezbjednom.

Helikopterski servis dostavio je danas ono što je spremio Štab za vanredne situacije garada Banjaluka na čelu sa komandirom Draškom Stanivukovićem, iako su tu zaslugu pokušali da pripišu sebi.

 

Nastavi čitati

Aktuelno