Politika
JEDINO ŠTO JE PREOSTALO! Ministri će biti kažnjavani zbog nepoštovanja parlamenta BiH

Ministri u Savjetu ministara BiH i ostali zvaničnici u institucijama BiH mogli bi biti kažnjavani ukoliko “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke Parlamentarne skupštine BiH.
Naime, dosadašnja praksa je pokazala da ministri, ali i drugi zvaničnici institucija BiH ne poštuju odluke parlamenta BiH, a posebno da ne poštuju zaključke kojima se traži da se određena pitanja riješe.
Pored toga, poslanici Predstavničkog doma PS BiH, kao i delegati Doma naroda BiH, sve češće se suočavaju sa time da im zvaničnici ne žele odgovoriti na postavljena pitanja čak mjesecima, a da za to niko ne bude kažnjen.
Iako su u Zakonu o parlamentarnom nadzoru BiH propisane kazne za slučaj da se dođe do ovakvih situacija, problem je u tome što u zakonu do sada nije bilo utvrđeno ko je nadležan da provodi inspekcijski nadzor i kaznene odredbe.
Zbog toga su poslanici u Predstavničkom domu PS BiH Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović po hitnom postupku predložili dopune zakona kojima se definiše da će inspekcijski nadzor i kažnjavanje ubuduće vršiti Upravni inspektorat Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
“Tražili smo način kako da uozbiljimo odnos Vijeća ministara BiH i institucija BiH prema Parlamentarnoj skupštini BiH. Zastupnici, ali i delegati u oba doma Parlamentarne skupštine BiH u situaciji smo da čekamo odgovore na pitanja koja smo postavili u usmenom ili pisanom obliku i po nekoliko mjeseci. Čak i onda kada usmeno najavimo pitanje ministru, on često ne dođe na sjednicu i ne daju odgovore kako je to utvrđeno Pravilnikom i zakonom. Veliki je broj tih slučajeva, evo i sada čekam odgovore na neka pitanja koja sam postavio prije dva mjeseca”, kaže za “Nezavisne novine” Jasmin Emrić, poslanik NES-a u PD PS BiH.
On ističe da su se poslanici već ranije obraćali upravo Upravnom inspektoratu Ministarstva pravde BiH da izvrši inspekcijski nadzor u pomenutim situacijama, ali da im je iz Inspektorata tada rečeno da oni za to nisu nadležni.
“Oni su se proglasili nenadležnim jer u Zakonu o parlamentarnom nadzoru nije konkretno navedeno koji organ ili institucija vrši inspekcijski nadzor ili ko provodi kaznene odredbe. Zato smo smatrali da je neophodno da se po hitnom postupku ovo usvoji, gdje će se samo odrediti da Upravni inspektorat vrši inspekcijski nadzor i provodi kaznene odredbe”, poručuje Emrić, dodajući kako smatra da nema razloga da dopune zakona ne budu usvojene jer bi se time ostvarila efikasnost i funkcionalnost parlamentarnog nadzora.
Nenad Grković iz Kluba poslanika SDS – PDP – Za pravdu i red ističe da su ove dopune trebale biti usvojene još ranije i poručuje da će ih ovaj klub podržati.
“Definitivno imamo na vlasti jednu grupu ljudi koja se toliko neodgovorno ponaša, ne žele ni javnosti kojoj su odgovorni da iznesu podatke koje ih pitaju ne samo poslanici, već i novinari”, rekao je Grković za “Nezavisne”.
Dopune zakona predviđaju i mogućnost žalbe Ministarstvu pravde BiH na rješenje Upravnog inspektorata, ali je, kako je definisano, odluka Ministarstva pravde BiH konačna i obavezujuća.
Što se tiče kazni za nepoštovanje Zakona o parlamentarnom nadzoru, odnosno za one koji “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke parlamenta BiH, za odgovorne osobe one su od 100 KM do 1.000 KM, dok je za instituciju od 1.000 do 40.000 KM.
Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru BiH bi trebalo da se nađe na redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za 23. januar.
Nezavisne novine
Politika
PRAVNI ZASTUPNIK VIADUKTA! “Ponudili smo rješenje”

Naplata duga Republike Srpske prema slovenačkom “Viaductu” postala je glavna tema u javnosti, posebno nakon ulaganja veta da se ovo isplati preraspodjelom novca Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Ova kompanija se obratila Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova te je presuđeno u njihovu korist. Kamate rastu svaki dan te dug iznosi više od 110 miliona KM.
Prva “na udaru” je bila Agencija za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju Bosne i Hercegovine (BHANSA) kojoj su blokirana sredstva nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja vazdušnim prostorom te su zaposkenim radnicima smanjene plate.
Zatim je mostarski Opštinski sud donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine u tom gradu. Razlog je prinudna naplata koje je pokrenula firma “Viaduct”.
Nenad Baroš, pravni zastupnik ove firme za Klix.ba pojašnjava da tražilac izvršenja ima mogućnost naplatiti potraživanje na kompletnoj državnoj imovini u BiH, koja nije zakonom izuzeta od izvršenja.
Isti je slučaj sa imovinom u inostranstvu, saglasno međunarodnim pravnim pravilima.
Baroš kaže kako u ovakvim slučajevima postoje dva mehanizma naplate – dobrovoljno i prinudno.
“Što se tiče Centralne banke, tražilac izvršenja ima pravo da bira državnu imovinu koja je podobna za namirenje duga. Smatramo da u konkretnom slučaju nije pitanje koja će imovina biti predmet izvršenja već zašto državni organi ne postupaju po pravosnažnoj i izvršnoj arbitražnoj presudi koja predstavlja međunarodnu obavezu države?”, smatra on.
Iznos koji Vlada Republike Srpske mora platiti iznosi više od 110 miliona KM odštete, a biće uvećana za kamatu koja iznosi 9.570 evra po svakom danu zakašnjenja.
Baroš kaže kako je kamata određena arbitražnom presudom i saglasan je da je jako visoka.
“Zato i smatramo da je važno da presuda što prije bude izvršena, a u suprotnom će država BiH trpiti značajne štetne posljedice”, napominje on.
Prijedlog je da Ministarstvo finansija dostavi Savjetu ministara BiH u nekoliko narednih dana korigovani tekst nacrta zakona o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine za 2025. godinu u kojem će biti planirana sredstva za izvršenje arbitražne presude u iznosu od 110 miliona maraka.
Baroš kaže kako je organizovan sastanak sa timom za pregovore koji je formiran od Savjeta ministara BiH te kako su shvatili da postoji volja za izvršenje obaveza.
“U tom smislu smo ponudili da ostavimo rok od tri mjeseca za izvršenje presude i da u tom roku ne obračunavamo kamatu, na taj način bi BiH uštedila negdje oko 800.000 evra na ime kamata”, ističe on.
Ponuđeno je da se, u slučaju dogovora, obustave sve pokrenute izvršne postupke na teritoriji BiH dok bi postupke izvršenja u Belgiji i Luksemburgu obustavili odmah nakon kompletne isplate po presudi.
(Klix) Foto: fejsbuk
Politika
DODIK “Štite me policija i DOBRO OBUČENI SPECIJALCI”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da njega štite policija Republike Srpske i dobro obučeni specijalci.
“Smatram da ne mogu da me uhapse. Po Ustavu, mene čuvaju policija Republike Srpske i dobro obučeni specijalci koji su nedavno nagrađeni na velikom međunarodnom takmičenju u Dubaiju”, rekao je Dodik za švajcarski nedjeljnik “Veltvohe”.
On je napomenuo da su ti specijalci “dobili veoma visoke ocjene, odani su Republici Srpskoj i “vjeruju da progon Milorada Dodika kao predsjednika predstavlja progon Republike Srpske”.
“Zato ne bih preporučio bilo kome iz Sarajeva da to pokuša. Mi ćemo se braniti”, naglasio je Dodik.
Dodik je ocijenio da je Zapad u aktuelnoj situaciji u BiH uradio nešto dobro, a to je da je povukao granicu između Srpske i muslimana.
“Mi nemamo nikakvu namjeru da idemo u drugi entitet, a svaki takav pokušaj iz Federacije BiH prema Republici Srpskoj bio bi osuđen na propast”, rekao je predsjednik Republike Srpske.
On je podsjetio da je, prema Dejtonskom sporazumu, oružanim snagama jednog entiteta zabranjeno da ulaze na teritoriju drugog.
ATV
Politika
OVAKO PLANIRAJU RIJEŠITI PROBLEM POPLAVA! Vlada Srpske povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vlada RS rješenje vidi u povećanju koeficijenata za obračun vodne naknade koju plaćaju privredni subjekti, saznaje CAPITAL.
Praktično, to znači da dugogodišnji nemar vlasti i teret sanacije i izgradnje zapuštenih vodoprivrednih objekata i nasipa treba da plate privrednici i građani.
Vlada je juče zadužila Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da obezbijede 5,5 miliona KM za realizaciju hitnih mjera na rekonstrukciji i izgradnji vodoprivrednih objekata u Prijedoru. Očigledno da su se u Vladi dosjetili da te pare obezbijede tako što će gurnuti ruku u džep privrednicima i povećati im pojedine parafiskalne namete.
Iako su pojedini privrednici za naš portal tvrdili da Vlada planira izmjenu Uredbe o načinu, postupku, rokovima obračunavanja i plaćanja posebnih vodnih naknada tako što će za 50 odsto povećati koeficijente za obračun ove naknade, CAPITAL otkriva da će povećanja sigurno biti, ali ne u tolikoj mjeri.
Ipak, kada se uzme u obzir da se prošle godine po osnovu posebnih vodnih naknada u budžet Srpske slilo 22,5 miliona KM, lako je izračunati da bi se povećanjem koeficijenata za nešto više od dvadesetak odsto na godišnjem nivou obezbijedilo traženih 5,5 miliona KM za hitnu sanaciju vodoprivrednih objekata u Prijedoru.
Iz Javne ustanove „Vode Srpske“ potvrdili su da će Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS predložiti povećanje posebne vodne naknade za ispuštanje otpadnih voda, kao i uvođenje koeficijenata za privredne djelatnosti koje nisu obuhvaćene važećim propisom kao što su automatske autopraonice, svadbeni saloni i slično.
– U proteklom periodu urađena je posbena analiza osnova za obračun posebne vodne naknade za ispuštanje otpadnih voda, odnosno koeficijenata za utvrđivanje stepena zagađenja. Analiza je pokazala da su koeficijenti zagađenja u Republici Srpskoj znatno niži u odnosu na koeficijente propisane u FBiH – kažu iz „Voda Srpske“ za CAPITAL.
Oni ističu da se trenutno rade dodatne analize, nakon čega će resornom ministarstvu biti upućen prijedlog za uvođenje koeficijenata zagađenja za djelatnosti koje nisu obuhvaćene, kao i za povećanje koeficijenata koji su znatno niži u odnosu na FBiH, ali tako da i nakon eventualnog povećanja ti koeficijenti budu niži nego u FBiH.
– Za većinu djelatnosti neće se predlagati uvećanje koeficijenata, iako su isti znatno niži u odnosu na FBiH i države u okruženju – kažu iz „Voda Srpske“ i navode da su prošle godine izdali 5.845 obrazaca za obračun posebnih vodnih naknada i da se po tom osnovu u budžet Srpske slilo 22.515.091 KM.
Iz Unije poslodavaca RS kažu da nemaju informacija o povećanju posebnih vodnih naknada, ali kažu da su protiv bilo kakvog povećanja parafiskalnih nameta.
– S obzirom na poslovno okruženje koje karakterišu globalne i lokalne nestabilnosti i neizvjesnosti, kao i dosadašnje opredjeljenje da se smanjuje troškovi poslovanja po osnovu neporeskih davanja, povećanje troškova poslovanja po osnovu neporeskih-parafiskalnih opterećenja je svakako neprihvatljivo – kažu iz Unije poslodavaca i ističu da „podržavaju nastavak reformi na smanjenju neporeskih-parafiskalnih opterećenja i optimizaciji procedura“.
Capital
-
Politika3 dana ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region3 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Politika3 dana ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Hronika3 dana ago
DVIJE DJEVOJKE TEŠKO POVRIJEĐENE U BANJALUCI! Detalji teškog sudara auta i trotineta u Banjaluci
-
Društvo3 dana ago
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
NAKON NEKOLIKO MJESECI Dodik se sjetio Nenada Nešića! Evo šta je poručio
-
Politika3 dana ago
I PRNJAVORU OBEĆAO 2 MILIONA! Dodik nastavlja ISTU PRIČU U SVIM GRADOVIMA
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”