Connect with us

Politika

Jedinstvo razvalile SUJETA I MRŽNJA: Propast ideje o vladi svih srpskih stranaka

Žestoke podjele i svađe vlasti i opozicije u Srpskoj, koje često balansiraju na granici otvorene mržnje između dva suprotstavljena bloka, zatvorile su vrata priči o vladi nacionalnog jedinstva, koja je bila aktuelna prije samo godinu dana.

Naime, nakon što je bivši visoki predstavnik, Valentin Incko, na kraju svog mandata u julu prošle godine nametnuo dopune Krivičnog zakona BiH kojima se kažnjava negiranje genocida, na tadašnjem sastanku lidera svih najvećih političkih partija iz Srpske na stolu se ponovo našla ideja o formiranju vlade nacionalnog jedinstva. O prijedlogu koji je tada iznio lider SNSD Milorad Dodik, nezvanično, nije se mnogo razgovaralo.

Sastanak s Vučićem

Inače, slična ideja o Vladi Republike Srpske, koja bi zbog složene političke i bezbjednosne situacije u regiji trebalo da ujedini sve najznačajnije srpske političke partije, bila je najaktuelnija prije četiri godine kada se, podsjećamo, prema brojnim informacijama oko toga angažovao i predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. Pojedini mediji tada su prenosili i navodne detalje sastanaka Vučića s liderima stranaka iz vlasti i opozicije, a pojedini ovdašnji političari, poput Milovana Bjelice iz SDS, čak su objelodanili detalje Dodikove ponude opoziciji, koja je podrazumijevala ministarske fotelje i direktorske pozicije u javnim preduzećima.

Do dogovora nije došlo, a Bjelica za Srpskainfo kaže kako i danas smatra da je srpsko jedinstvo neophodno kako bi se sačuvala Republika Srpska.

– Kad je u pitanju Republika Srpska mora se učiniti sve da se ona očuva, a bez naše sloge nema budućnosti ni Republike Srpske niti bilo koje političke opcije. Da smo se dijelili devedesete godine ne bi imali ovo što danas imamo. Ono minimalno, oko čega mora da postoji jedinstvo jeste zajednički nastup srpskih stranaka prema Sarajevu. To mora da postoji i uvijek sam imao takav stav – kaže Bjelica.

Veto

A da srpskog jedinstva ne samo da nema, već se dovelo u pitanje i zajedničko nastupanje u Sarajevu, potvrđuje to što su u posljednjih 10 mjeseci u Narodnoj skupštini pala čak tri zahtjeva srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika za pokretanje mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

To se prvo desilo na posebnoj sjednici parlamenta Srpske u oktobru prošle godine, kada nije podržan Dodikov veto na nekoliko odluka Predsjedništva BiH koje su se odnosile na otvaranja Ambasade Azerbejdžana u Sarajevu, otvaranju kancelarije Ambasade Rusije u BiH u Banjaluci, te o davanju agremana ambasadoru Bjelorusije za BiH i Dominikanske Republike za BiH sa sjedištem u Švajcarskoj.

Drugi put Dodikov veto je pao na posebnoj sjednici u aprilu ove godine, kad su postale važeće tri odluke Predsjedništva BiH o sporazumima o testiranju učenika iz BiH o nivou kompjuterske i informacione pismenosti na međunarodnom nivou. Dodik nije uspio da obezbijedi dvotrećinsku podršku u Narodnoj skupštini Srpske ni krajem juna, kad parlament nije podržao njegov veto na trgovinski sporazum BiH s Velikom Britanijom.

Isključivost

U međuvremenu, politički rat između vlasti i opozicije u Srpskoj razbuktao se do takvih razmjera da lideri vodećih stranaka otvoreno poručuju da sa drugom stranom ne samo da nema pregovora, već da jedni s drugima nemaju o bilo čemu čak ni da razgovaraju.

Predsjednik SDS, Mirko Šarović, nedavno je predstojeće izbore uporedio sa sudbinskim izazovom – mi ili oni, a lider PDP, Branislav Borenović, poručio je da ne postoji šansa za bilo kakvu saradnju s partijama na vlasti.

– Ne možete nas kupiti ni podijeliti. Sa režimom nikada, a ni tada – poručio je Borenović.

Na drugoj strani šef SNSD, Milorad Dodik, takođe je podvukao da “ne računa na Šarovića i Borenovića za bilo šta, a pogotovo ne za razgovore”.

U svjetlu svega navedenog, djeluje da čak i nedavni apel patrijarha i članova Sinoda SPC o neophodnosti postojanja nacionalnog jedinstva i očuvanja vitalnih interesa srpskog naroda u cjelini neće ništa promijeniti u odnosu vlasti i opozicije u Srpskoj.

Birači

Politički analitičar i direktor PR agencije “Pragma” iz Beograda, Cvijetin Milivojević, za Srpskainfo kaže da je ideja o formiranju vlade nacionalnog jedinstva u Republici Srpskoj zatvorena prije svega zbog sujete pojedinih političkih lidera.

– Postoje politički subjekti koji djelimično opstruišu pokušaje stvaranja tog srpskog jedinstva. Razlog za to može da bude politička sujeta i surevnjivost, što je na neki način i logično kod političkih stranaka iz opozicije. Ako na čelu tog srpskog jedinstva treba da bude Dodik, logično je da stranke iz opozicije ne žele da budu u tom frontu. Izbori dolaze brzo i svaka vrsta te konstruktivnosti, makar tako smatraju u opoziciji, može kod njihovih birača da bude pogrešno protumačena – kaže Milivojević.

On, međutim, ocjenjuje da bi priča o nacionalnom jedinstvu i potrebi što tješnje saradnje oko vitalnih srpskih interesa bila korisna za opoziciju, te da je strategija odbacivanja svega što dolazi od Dodika “pogrešna i kontraproduktivna”.

– S obzirom da poznajem stanje u biračkom tijelu u Republici Srpskoj, to tijelo je, što se tiče pristalica i vlasti i opozicije, izrazito nacionalno opredijeljeno i jako mu prijaju akcije i riječi koje idu u korist nacionalnog jedinstva. Ako bježite od tih tema i izigravate nekakvog građanina u zemlji gdje svi glasaju za nacionalne stranke, onda ili tu ne živite ili imate neke druge namjere – kaže Milivojević.

DODIKOVA PONUDA

Govoreći o Dodikovoj ponudi za formiranje Vlade nacionalnog jedinstva nakon izbora 2018, načelnik Sokoca Milovan Bjelica početkom ove godine otkrio je konkretne detalje te ponude.

– Poslije tih izbora dobijamo poziv da se razgovara sa SNSD, da li je moguće da se napravi neki dogovor. Dodik je iznio ponudu – Ministarstvo inostranih poslova, predsjednika NSRS, nekoliko ministara, javna preduzeća… To je bila ponuda za saradnju zbog budućih dešavanja. Nikakav dogovor nije napravljen – podsjetio je Bjelica.

Izvor: Srpskainfo.com

Politika

Izborni zakon Srpske siječe krila “PRELETAČIMA”

Prelazak narodnih poslanika ili odbornika iz jedne u drugu političku partiju tokom trajanja njihovog mandata (preletači) više neće biti moguć, jer će ubuduće osvojeni mandat na izborima pripadati stranci, a ne pojedincu.

Ovo je predviđeno Prijedlogom izbornog zakona Republike Srpske, koji će se danas, 18. aprila, naći na dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine RS.

“Mandat pripada političkoj stranci, koaliciji ili listi nezavisnih kandidata koja ga je predložila na kandidatskoj listi”, piše u članu 14 predloženog zakona.

Podsjećamo, u Nacrtu izbornog zakona RS, o kome su poslanici raspravljali krajem marta ove godine, član 14 je predviđao da mandat pripada izabranom nosiocu.

Što se tiče izmjene u daljem, u prijedlogu se navodi i da mandat ne može prestati, osim u zakonom predviđenim slučajevima. A takva mogu biti dva slučaja.

“Izabranom nosiocu mandata prestaje mandat ako u toku trajanja mandata istupi ili bude isključen iz političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata koja je učestvovala na izborima i na čijoj je kandidatskoj listi bio izabrani nosilac mandata”, pojašnjeno je u Prijedlogu izbornog zakona RS.

Ovo pitanje, podsjećanja radi, tokom rasprave o Nacrtu zakona potegao je Milanko Mihajilica, poslanik PDP-a, rekavši da bi zakonom trebalo da se propiše da izborne liste i dalje ostanu otvorene, ali da onaj ko osvoji mandat ne može da ga “ponese” sa sobom prilikom izlaska iz te stranke. Kao primjer on je naveo Aleksandra Trninića, aktuelnog poslanika u parlamentu Srpske, koji je od ulaska u NS RS 2022. godine do danas već promijenio četiri stranke.

Ovi stavovi očigledno su doprli do svih koji su bili uključeni u izradu izbornog zakona Srpske. To potvrđuje i Lazar Stjepanović, pravni predstavnik Republike Srpske.

“Ovaj član je izmenjen iz razloga da bi se sprečila politička korupcija i trgovina osvojenim mandatima. Na ovaj način će se stati na put i prelasku iz jedne stranke u drugu zbog zadovoljavanja ličnih interesa”, kaže Stjepanović za “Nezavisne novine”.

Srđan Mazalica, poslanik u Klubu SNSD-a u NS RS, kaže da je ovo pitanje o kojem postoji saglasnost svih političkih partija u Srpskoj.

“To je stavljeno da se pokuša animirati opozicija, jer je bilo odlazaka poslanika iz njihovih redova. SNSD nikada nije imao problem s tim prelascima i mi nismo sakupljali poslanike na taj način da prelaze iz drugih partija”, naveo je za “Nezavisne”.

No, možda SNSD zaista nije, kako to kaže Mazalica, sakupljao poslanike, ali je od 2014. godine najviše prelazaka iz drugih partija upravo bilo u tu stranku.

Zbog toga, opozicija ne vjeruje u dobre namjere vlasti u vezi sa ovim zakonom.

“To vidim kao jedan novi momenat u kojem vladajuće političke strukture shvataju da gube uticaj usljed promjene vlasti, i svjesni su da bi ih na taj način jedan dio narodnih poslanika napustio. Ovo je model po kome oni treba da zadrže svoje mandate i da im se njihove partije ne okrnje. Da su imali zaista dobru namjeru, oni nikada ne bi okrnjivali političke partije opozicije, prevodeći njihove ljude i dajući tim halapljivim, glavnim i prevrtljivim političarima funkcije koje nose benefite i razna ovlašćenja. Dakle, vlast je direktno učestvovala u toj korupciji, a sad imaju strah od toga”, poručio je Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a u NS RS.

Nebojša Vukanović, predsjednik Kluba poslanika Za pravdu i red u NS RS, smatra da se radi o čistoj manipulaciji javnosti.

“Žele da pridobiju javno mnjenje. To su mamci kako bi pokušali pridobiti opoziciju, ali od toga nema ništa. Izborni zakon se ne donosi preko noći, imali smo samo jednu javnu raspravu. Jasno je da zakon nije imao šire konsultacije”, ističe Vukanović.

Slaviša Marković, poslanik PDP-a, navodi da je namjera da se stane u kraj političkoj trgovini dobra. Međutim, sporno je, kaže, koliko je u stvari sam izborni zakon Republike Srpske ustavno-pravno utemeljen i koliko je moguća njegova primjena.

“Nacrt koji smo imali u Narodnoj skupštini RS nije bio prihvatljiv, jer se kosio sa Izbornim zakonom BiH, i to je sada pitanje struke. Podsjetiću vas da smo imali nedavno jasne navode od stručnjaka za ustav da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom i da nije primjenjiv u praksi. Vidjećemo šta će biti na Skupštini, da li su predlagači uspjeli da isprave te probleme”, rekao je Marković.

Takođe, dodao je i da opozicija neće podržati Prijedlog izbornog zakona RS ukoliko se on ne bude bitnije razlikovao u odnosu na nacrt.

Podsjećanja radi, NS RS nedavno je dobila još dva “preletača”. To su Aleksandar Trninić, koji je nakon SDS-a, Narodnog fronta, samostalnog nastupa, prešao u Ujedinjenu Srpsku (US), te Kostadin Vasić, koji je iz US prešao u NPS.

Nastavi čitati

Politika

VEČERAS SKUP “SRPSKA TE ZOVE”: Pojačane mjere bezbjednosti, MUP RS izdao uputstva za učesnike

Na Trgu Krajine u Banjaluci večeras će u 18.00 časova biti održan veliki miting sa kojeg će jasno i glasno biti poručeno da Republiku Srpsku i srpski narod niko ne može i neće poniziti, ma gdje i kakve odluke donosili, poručili su organizatori.

Miting “Srpska te zove” biće održan na banjalučkom Trgu Krajine nakon sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se naći i izvještaj Međunarodne komisije za Srebrenicu.

Na ovom skupu očekuje se veliki broj ljudi, pa je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske pozvalo građane da daju svoj doprinos da javni skup “Srpska te zove” protekne mirno i dostojanstveno.

Iz MUP-a su istakli da preduzimaju pojačane mjere bezbjednosti povodom ovog skupa koji je prijavljen od Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica za 18.00 časova na Trgu Krajine, saopšteno je iz resornog ministarstva.

“Građanima savjetujemo da poštuju naredbe policijskih službenika na terenu, te da sa sobom ne nose pirotehnička sredstva i druge opasne predmete. Savjet građanima je da zbog lakšeg kretanja i izbjegavanja stvaranja gužvi, sa sobom ne nose ruksake i torbe, te da svakako uz sebe imaju neki identifikacioni dokument”, navodi se u saopštenju.

Radi preduzimanja bezbjednosnih mjera i radnji povodom održavanja ovog javnog skupa, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske zabranio je prevoz eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju na području cijele Srpske od četvrtka u ponoć do petka u ponoć, prenosi Srna.

Ministarstvo u sjedištu, policijske uprave i policijske stanice za navedeni period neće izdavati odobrenja za prevoz eksplozivnih materija.

“Predstavnike medijskih kuća, druge subjekte i građane podsjećamo da je radi bezbjednosti zabranjena upotreba dronova”, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva su napomenuli da novinari, koji budu pratili događaj, treba da na sebi imaju jasno istaknutu novinarsku akreditaciju organizatora događaja.

PU Banjaluka saopštila je i da će u Banjaluci tokom održavanja ovog skupa na snazi biti potpuna obustava saobraćaja u pet ulica u centru grada.

Na Trgu Krajine juče je postavljena i bina sa koje će se građanima večeras obratiti zvaničnici Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

Poslanička grupa Pokret za državu neće prisustvovati posebnoj sjednici Narodne skupštine RS: “OVO JE CRVENA LINIJA”

Poslanici poslaničke grupe Pokret za državu neće prisustvovati današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.

Posebna sjednica počinje u 10 sati, a na dnevnom redu su, između ostalog, izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine, Prijedlog izbornog zakona RS, te Prijedlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi.

Poslanici SDP-a BiH Mirsad Duratović, Saša Grbić i Andrea Gajić upozorili su na opasnost današnje sjednice i onoga što može uslijediti.

Poslanik Grbić je istakao da je zabrinut za dane koji su ispred nas.

“Sazivanje NSRS sa ovakvim dnevnim redom, za nas je crvena linija ispod koje ne možemo ići. Još jednom pozivam na razum i upozorovam da oni koji su spremni donositi ovakve odluke budu spremni na sve ono što slijedi”, kazao je Grbić.

Mondo

Nastavi čitati

Aktuelno