Politika
JESTE LI I VI IMALI OVAKVO ISKUSTVO? Prijetnjama i ucjenama do “sigurnih” glasova
Deset, 20 ili 100 “sigurnih” glasova za moju stranku i mene, i dobićeš posao službenika na određeno vrijeme u nekom javnom preduzeću ili instituciji.
Priča koju je svako od građana čuo bar jednom od nekog svog poznanika, člana porodice ili prijatelja, pred svake izbore u Bosni i Hercegovini.
Nekom ko posmatra sa strane možda se ova priča čini kao nešto što izlazi iz rubrike “vjerovali ili ne”, ali je za BiH to postala sasvim uobičajna priča koju više niko ne dovodi u sumnju.
I upravo ti “sigurni glasovi” pominju se i u istraživanju koje je u avgustu ove godine provela Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ u 69 opština i gradova u BiH. Istraživanje je rađeno kako bi se utvrdio postotak direktnih i indirektnih pritisaka na birače u BiH, a rezultati su i više nego poražavajući.
Naime, gotovo 40 odsto ispitanika je izjavilo da je doživjelo neki oblik političkog pritiska, dok je blizu 30 odsto ispitanika reklo da je doživjelo politički pritisak da učestvuju u nekim političkim ili stranačkim aktivnostima mimo svoje volje.
– Od oblika političkih pritisaka na birače, prednjači direktan pritisak za koga da se glasa. Zatim slijedi prisustvovanje političkim ili stranačkim događajima, pritisci na učlanjenje u stranku, posebno radi ostvarivanja određenih prava ili nuđenje ličnih benefita (najčešće zaposlenja) – navodi se u istraživanju.
Dodaje se da su ispitanici visoko postavili i politički pritisak koji se odnosi na prikupljanje “sigurnih“ glasova za stranku ili kandidata, zatim pritisak da se na društvenim mrežama podržavaju i promovišu stranke ili kandidati.
Blizu 40 odsto njih je reklo da im se dogodilo da ih neko nagovara da glasaju na određeni način, a koji su oni smatrali ili doživjeli kao neprimjerene, pod prijetnjom ili ucjenom.
Od uzimanja lične karte do zloupotrebe položaja
Ispitanici su naveli da su pritiske da glasaju na određeni način doživljavali u najvećem broju od strane svojih prijatelja ili poznanika, zatim stranačkih aktivista na poslu, stranačkih aktivista na društvenim mrežama, članova porodice, stranačkih funkcionera na položaju koji nosi uticaj, te nadređenih na poslu.
– Na pitanje „da li vam se nekada dogodilo da vas neko nagovara neprimjereno (ili prijetnjom, ucjenom i sl.), da učestvujete u nekim političkim ili stranačkim aktivnostima”, 27,1 odsto ispitanika je odgovorilo pozitivno. Ono što zabrinjava u ovom odgovoru jesu pojedinačni opisi poput ”da, bilo je pokušaja od strane poslodavca, uzimanjem lične karte uoči izbora” – navodi se u istraživanju.
Neki ispitanici su odgovorili da su na njih vršeni pritisci da “zloupotrebe svoj službeni položaj na neki način (ustupanje ličnih podataka nekih korisnika kojima imaju pristup, kao što su na primjer, pristup telefonskim brojevima ako rade u telekomu, banci, poreskoj upravi, centru za socijalni rad, ili adrese birača ako imaju pristup IDDEA (CIPS podacima) i slično. Neki su naveli da su trpili pritiske u vidu ustupanja određenih prostorija samo jednoj političkoj stranci ili nezavisnom kandidatu za skupove.
Bilo je i onih koji su odgovorili da su na njih vršeni pritisci na njih u smislu “praćenja ko je izašao na izbore i izvještavanja o tome stranke”; “agitovanje da se glasa za stranku ili kandidata u radnom kolektivu”; “izjašnjavanje na „čijoj ste strani“ u okviru radnog kolektiva”; “obezbjeđivanje liste kontakata za stranku ili kandidata (npr. da ustupite svoje lične kontakte)”; “davanje sponzorstva stranačkim aktivnostima ili njihovim projektima” (npr. sportski klub kojim upravlja visoko pozicionirani funkcioner i sl.).
Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Mladen Ilić smatra da rezultati istraživanja nisu realni u mjeri u kojoj se navodi.
On ističe da je broj od 40 odsto prevelik.
– Na koji način nekoga možete prisiliti da glasa za bilo koga kada uzmete u obzir činjenicu da taj neko izađe na glasačko mjesto i ima mogućnost da stavi X pored bilo kojeg imena ili političke partije. Ako neko od vas traži fotografiju glasačkog listića, a čuo sam da je bilo takvih slučajeva, prejednostavno je napraviti fotografiju da ste glasali za bilo koga – kaže Ilić za Srpskainfo.
Govoreći o fenomenu “sigurnih glasova”, on smatra da tako nešto niti je vjerodostojno niti neka stranka može da računa na te glasove.
– Dešavalo se da u raznim političkim partijama imaju “sigurne glasove” za predsjednika neke druge političke partije, što se u praksi pokaže potpuno drugačijim. Jednostavno, neke osobe iz nekih svojih ideja ili nekakve želje da napreduju kroz samu politiku dostave nekakve spiskove, da li porodice ili slično, za koga će da glasaju. Međutim, ispostavi se da ti spiskovi nisu pouzdani – kaže Ilić.
On dodaje da o priči kako stranke tjeraju ljude da prisustvuje bilo kom političkom skupu isto tako ne moraju uvijek biti pouzdane.
Bilo je slučajeva, kaže Ilić, da osobe koje rade u javnim institucijama na nivou Srpske prisustvuju skupu koji ne organizuje vlast već oni koji nisu na vlasti.
Javna tajna
On ističe da živimo u društvu u kojem je biračko tijelo polarizovano, odnosno gdje su ili apsolutno za jedne i protiv drugih, ili obrnuto.
– Na taj način svako ima izbor da glasa za koga hoće. Mislim da pritisci u politici donose samo kontra efekat jer ukoliko na bilo koga, na bilo koji način, vršite pritisak da glasa za vas ili podrži neku partiju, lako možete proizvesti kontra efekat da taj neko izađe i uradi suprotno od toga – kategoričan je Ilić.
Potpredsjednik PDP i poslanik ove stranke u NSRS, Igor Crnadak, pak, vjeruje da je procenat onih koji su doživjeli neku vrstu političkog pritiska mnogo veći od 40 odsto.
On kaže da je ovo broj onih koji su priznali pritiske, ali da je daleko veći broj onih koji to ne žele ili ne smiju da priznaju.
– Mislim da je ovo istraživanje samo potvrdilo nešto što je bila javna tajna u BiH već godinama. Dobro je da smo dobili sada jednu potvrdu u vidu istraživanja o tome – kaže Crnadak za Srpskainfo.
Petrović već obezbijedio koaliciju: Pali prvi dogovori opozicije za lokalne izbore 2024.
On smatra da je i ovo jedan od dokaza da se Izborni zakon BiH mora pod hitno mijenjati.
Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić kaže da nije iznenađena rezultatima istraživanja.Kao aktivni učesnik tri izborna ciklusa, Trivićeva ističe da ima jednu vrstu satisfakcije jer ni za jedan nivo za koji je bila kandidovana nije se bavila takvim stvarima.
– Svaki glas sam dobila bez bilo kakvog pritiska na glasača. Istraživanje govori u prilog nedemokratske atmosfere u kojoj se odvijaju izbori. Pritisak vrše oni koji su na vlasti jer imaju mehanizme ucjene i pritiska i to je nešto s čim sam upoznata i bez ovog istraživanja – kaže Trivićeva za Srpskainfo.
Ono što je izostalo, kako dodaje ona, jesu reakcije CIK na prijave i saznanja da se to radi.
– Oni subjekti i pojedinci koji se bave time, a poznato je da u kampanjama Milorad Dodik prijetio javno penzionerima i zdravstvenim radnicima, bi trebali biti sankcionisani, pa čak i skidanjem sa liste. Ovako smo došli u situaciju da su birači naviknuti da su te stvari normalne, jer niko za takvo ponašanje nije sankcionisan, koliko je meni poznato – poručuje Trivićeva.
Poslanik US u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Milan Petković smatra da nije realno da je 40 odsto ispitanika reklo da je bilo prisiljeno da glasa na neki način.On ističe da svako danas ima mogućnost da bira i da bude biran, što je osnovno pravo svakog građanina.
– Ukoliko neko bude prisiljen na bilo koji način da glasa za nekog, to bi bila neka vrsta krivičnog djela, i neko bi morao da odgovara za to. Pozivam građane da ubuduće na izborima, ako imaju bilo kakvu vrstu prisile, tako nešto prijave nadležnim organima – kaže Petković za Srpskainfo.
Politika
DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”
Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.
„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.
Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.
„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.
Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“
Politika
MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje MNOGE BESPLATNE MJERE koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića”
SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje mnoge besplatne mjere koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića. To ih izgleda jako muči, pa im je Banjaluka jedini grad kojim bezuspješno pokušavaju da se bave.
Izjavila je ovo narodni poslanik PDP u NS RS Mirna Savić Banjac, reagujući na izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića koji je rekao da će SNSD podnijeti inicijativu da u Banjaluci prevoz bude besplatan za sve građane.
-SNSD u Banjaluci nije htio ni da razmatra predloženu Odluku o dopuni Odluke o komunalnim taksama čiji je predlagač gradonačelnik. Ovom odlukom predviđeni su dodatni prihodi Grada koji bi se realizovali kroz destimulativne mjere smanjenja broja poslovnih jedinica privrednih društava registrovanih za priređivanje igara na sreću. Naročit cilj im je da se u što skorije vrijeme zabrani rad priređivačima igara na sreću čije poslovnice se nalaze u blizini obrazovnih ustanova. Jednostavno rečeno, ako vam je namjera ozbiljna, izglasajte da se novac iz kladionica, pogotovo onih pored škola, preusmjeri za besplatan prevoz i u korist svih građana Banjaluke- kaže Savić Banjac i dodaje:
-Građani bi najviše znali da cijene kada ovakve izjave ne bi bile samo farsa i već stotinu puta viđen pokušaj zbunjivanja javnosti. Oni odlično znaju ko je šta uradio za vrijeme svog mandata. Rješenje vam je predloženo, imate priliku da se pokažete na djelu – poručuje Savić Banjac.
Ističe da ako već ne žele da uvode besplatan prevoz za penzionere u druge gradove širom Srpske, nego se i dalje bave Banjalukom pored neurađenog posla za koji su dobro plaćeni, onda i ovaj put, kako kaže, ima rješenje za njih.
-Naprimjer, ministru Amidžiću predlažem da se malo više pozabavi svojim poslom u Sarajevu, a može početi sa tim što će više brinuti o institucijama Republike Srpske, a manje o budžetu zajedničkih institucija koji značajno raste iz godine u godinu, dok je istovremeno standard građana Republike Srpske sve niži- navodi Savić Banjac.
Politika
AERODROM u Bihaću pribavio URBANISTIČKU SAGLASNOST!
Aerodrom u Bihaću korak je bliže realizaciji jer od danas ima urbanističku saglasnost.
– Danas je izuzetno važan dan za grad Bihać i cijeli Unsko-sanski kanton. Jutros nam je od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića svečano uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać – saopćio je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
– Izdavanje Urbanističke suglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, tako da vrlo brzo možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole koju bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a zatim krenuti i u realizaciju faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara – dodao je.
– Prije nekoliko godina kada je tadašnja Vlada FBiH odlučila da dio sredstava namijenjenih za razvoj zračnog saobraćaja u FBiH preusmjeri za izgradnju aerodroma u Bihaću, imali smo samo studiju i livadu, odnosno zemljanu pistu sportskog aerodrome u vlasništvu Grada.
Danas imamo preko 90% otkupljenog zemljišta i ozbiljan projekt u zreloj fazi realizacije, urbanističku suglasnost za faznu gradnju kojoj su prethodile mnogobrojne studije, te suglasnosti i dozvole koje su potrebne sa svih nivoa vlasti u ovoj nam komplikovanoj državi, Bosni i Hercegovini.
Osim opredijeljenosti Vlade FBiH, koja je financijer cjelokupnog projekta, značajno je doprinijela upornost i aktivna suradnja Uprave JP “Aerodrom Bihać” sa državnim agencijama iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA-om – zaključio je Sedić.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika20 sati ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka3 dana ago
PALAČKOVIĆ poručila, “Blokade SNSD-a nisu politika, već OSVETA građanima”