Connect with us

Politika

JESTE LI I VI IMALI OVAKVO ISKUSTVO? Prijetnjama i ucjenama do “sigurnih” glasova

Deset, 20 ili 100 “sigurnih” glasova za moju stranku i mene, i dobićeš posao službenika na određeno vrijeme u nekom javnom preduzeću ili instituciji.
Priča koju je svako od građana čuo bar jednom od nekog svog poznanika, člana porodice ili prijatelja, pred svake izbore u Bosni i Hercegovini.

Nekom ko posmatra sa strane možda se ova priča čini kao nešto što izlazi iz rubrike “vjerovali ili ne”, ali je za BiH to postala sasvim uobičajna priča koju više niko ne dovodi u sumnju.

I upravo ti “sigurni glasovi” pominju se i u istraživanju koje je u avgustu ove godine provela Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ u 69 opština i gradova u BiH. Istraživanje je rađeno kako bi se utvrdio postotak direktnih i indirektnih pritisaka na birače u BiH, a rezultati su i više nego poražavajući.

Naime, gotovo 40 odsto ispitanika je izjavilo da je doživjelo neki oblik političkog pritiska, dok je blizu 30 odsto ispitanika reklo da je doživjelo politički pritisak da učestvuju u nekim političkim ili stranačkim aktivnostima mimo svoje volje.

– Od oblika političkih pritisaka na birače, prednjači direktan pritisak za koga da se glasa. Zatim slijedi prisustvovanje političkim ili stranačkim događajima, pritisci na učlanjenje u stranku, posebno radi ostvarivanja određenih prava ili nuđenje ličnih benefita (najčešće zaposlenja) – navodi se u istraživanju.

Dodaje se da su ispitanici visoko postavili i politički pritisak koji se odnosi na prikupljanje “sigurnih“ glasova za stranku ili kandidata, zatim pritisak da se na društvenim mrežama podržavaju i promovišu stranke ili kandidati.

Blizu 40 odsto njih je reklo da im se dogodilo da ih neko nagovara da glasaju na određeni način, a koji su oni smatrali ili doživjeli kao neprimjerene, pod prijetnjom ili ucjenom.

Od uzimanja lične karte do zloupotrebe položaja
Ispitanici su naveli da su pritiske da glasaju na određeni način doživljavali u najvećem broju od strane svojih prijatelja ili poznanika, zatim stranačkih aktivista na poslu, stranačkih aktivista na društvenim mrežama, članova porodice, stranačkih funkcionera na položaju koji nosi uticaj, te nadređenih na poslu.

– Na pitanje „da li vam se nekada dogodilo da vas neko nagovara neprimjereno (ili prijetnjom, ucjenom i sl.), da učestvujete u nekim političkim ili stranačkim aktivnostima”, 27,1 odsto ispitanika je odgovorilo pozitivno. Ono što zabrinjava u ovom odgovoru jesu pojedinačni opisi poput ”da, bilo je pokušaja od strane poslodavca, uzimanjem lične karte uoči izbora” – navodi se u istraživanju.

Neki ispitanici su odgovorili da su na njih vršeni pritisci da “zloupotrebe svoj službeni položaj na neki način (ustupanje ličnih podataka nekih korisnika kojima imaju pristup, kao što su na primjer, pristup telefonskim brojevima ako rade u telekomu, banci, poreskoj upravi, centru za socijalni rad, ili adrese birača ako imaju pristup IDDEA (CIPS podacima) i slično. Neki su naveli da su trpili pritiske u vidu ustupanja određenih prostorija samo jednoj političkoj stranci ili nezavisnom kandidatu za skupove.

Bilo je i onih koji su odgovorili da su na njih vršeni pritisci na njih u smislu “praćenja ko je izašao na izbore i izvještavanja o tome stranke”; “agitovanje da se glasa za stranku ili kandidata u radnom kolektivu”; “izjašnjavanje na „čijoj ste strani“ u okviru radnog kolektiva”; “obezbjeđivanje liste kontakata za stranku ili kandidata (npr. da ustupite svoje lične kontakte)”; “davanje sponzorstva stranačkim aktivnostima ili njihovim projektima” (npr. sportski klub kojim upravlja visoko pozicionirani funkcioner i sl.).

Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Mladen Ilić smatra da rezultati istraživanja nisu realni u mjeri u kojoj se navodi.

On ističe da je broj od 40 odsto prevelik.

– Na koji način nekoga možete prisiliti da glasa za bilo koga kada uzmete u obzir činjenicu da taj neko izađe na glasačko mjesto i ima mogućnost da stavi X pored bilo kojeg imena ili političke partije. Ako neko od vas traži fotografiju glasačkog listića, a čuo sam da je bilo takvih slučajeva, prejednostavno je napraviti fotografiju da ste glasali za bilo koga – kaže Ilić za Srpskainfo.

Govoreći o fenomenu “sigurnih glasova”, on smatra da tako nešto niti je vjerodostojno niti neka stranka može da računa na te glasove.

– Dešavalo se da u raznim političkim partijama imaju “sigurne glasove” za predsjednika neke druge političke partije, što se u praksi pokaže potpuno drugačijim. Jednostavno, neke osobe iz nekih svojih ideja ili nekakve želje da napreduju kroz samu politiku dostave nekakve spiskove, da li porodice ili slično, za koga će da glasaju. Međutim, ispostavi se da ti spiskovi nisu pouzdani – kaže Ilić.

On dodaje da o priči kako stranke tjeraju ljude da prisustvuje bilo kom političkom skupu isto tako ne moraju uvijek biti pouzdane.

Bilo je slučajeva, kaže Ilić, da osobe koje rade u javnim institucijama na nivou Srpske prisustvuju skupu koji ne organizuje vlast već oni koji nisu na vlasti.

Javna tajna
On ističe da živimo u društvu u kojem je biračko tijelo polarizovano, odnosno gdje su ili apsolutno za jedne i protiv drugih, ili obrnuto.

– Na taj način svako ima izbor da glasa za koga hoće. Mislim da pritisci u politici donose samo kontra efekat jer ukoliko na bilo koga, na bilo koji način, vršite pritisak da glasa za vas ili podrži neku partiju, lako možete proizvesti kontra efekat da taj neko izađe i uradi suprotno od toga – kategoričan je Ilić.

Potpredsjednik PDP i poslanik ove stranke u NSRS, Igor Crnadak, pak, vjeruje da je procenat onih koji su doživjeli neku vrstu političkog pritiska mnogo veći od 40 odsto.

On kaže da je ovo broj onih koji su priznali pritiske, ali da je daleko veći broj onih koji to ne žele ili ne smiju da priznaju.

– Mislim da je ovo istraživanje samo potvrdilo nešto što je bila javna tajna u BiH već godinama. Dobro je da smo dobili sada jednu potvrdu u vidu istraživanja o tome – kaže Crnadak za Srpskainfo.

Petrović već obezbijedio koaliciju: Pali prvi dogovori opozicije za lokalne izbore 2024.
On smatra da je i ovo jedan od dokaza da se Izborni zakon BiH mora pod hitno mijenjati.

Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić kaže da nije iznenađena rezultatima istraživanja.Kao aktivni učesnik tri izborna ciklusa, Trivićeva ističe da ima jednu vrstu satisfakcije jer ni za jedan nivo za koji je bila kandidovana nije se bavila takvim stvarima.

– Svaki glas sam dobila bez bilo kakvog pritiska na glasača. Istraživanje govori u prilog nedemokratske atmosfere u kojoj se odvijaju izbori. Pritisak vrše oni koji su na vlasti jer imaju mehanizme ucjene i pritiska i to je nešto s čim sam upoznata i bez ovog istraživanja – kaže Trivićeva za Srpskainfo.

Ono što je izostalo, kako dodaje ona, jesu reakcije CIK na prijave i saznanja da se to radi.

– Oni subjekti i pojedinci koji se bave time, a poznato je da u kampanjama Milorad Dodik prijetio javno penzionerima i zdravstvenim radnicima, bi trebali biti sankcionisani, pa čak i skidanjem sa liste. Ovako smo došli u situaciju da su birači naviknuti da su te stvari normalne, jer niko za takvo ponašanje nije sankcionisan, koliko je meni poznato – poručuje Trivićeva.

Poslanik US u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Milan Petković smatra da nije realno da je 40 odsto ispitanika reklo da je bilo prisiljeno da glasa na neki način.On ističe da svako danas ima mogućnost da bira i da bude biran, što je osnovno pravo svakog građanina.

– Ukoliko neko bude prisiljen na bilo koji način da glasa za nekog, to bi bila neka vrsta krivičnog djela, i neko bi morao da odgovara za to. Pozivam građane da ubuduće na izborima, ako imaju bilo kakvu vrstu prisile, tako nešto prijave nadležnim organima – kaže Petković za Srpskainfo.

Politika

DODIK ANGAŽOVAO IZRAELCE DA LOBIRAJU KOD TRAMPA! Ovo su detalji ugovora

Američki advokat Mark Zel, predsjedavajući Republikanske stranke u Izraelu, nedavno se registrovao kao lobista u ime Republike Srpske, čiji je predsjednik Milorad Dodik suočen s međunarodnim nalogom za hapšenje.

Ugovor koji su potpisale obje strane otkriva detalje lobiranja u Sjedinjenim Američkim Državama.Prema dokumentima, advokatska firma “Zell & Associates International Advocates LLC”, zajedno s “BSI Public Affairs, Inc.” i “BSI International Consulting”, sklopila je ugovor s Republikom Srpskom s ciljem zastupanja interesa ovog entiteta u SAD-u.

– Glavni ciljevi angažmana su uspostavljanje dijaloga s budućom Trampovom administracijom, ukidanje sankcija uvedenih Miloradu Dodiku i članovima njegove porodice, kao i Željki Cvijanović, te preispitivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma u SAD-u, posebno u vezi s ulogom visokog predstavnika – navodi se u ugovoru.

Ugovor predviđa da će firma “savjetovati i zastupati RS te sarađivati s njenim ovlaštenim predstavnicima u pravnim i političkim pitanjima”. Lobiranje će se odvijati u skladu s američkim zakonodavstvom, uključujući regulative Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) i Zakona o registraciji stranih agenata (FARA), koji zahtijeva da svaki predstavnik stranih subjekata bude registrovan pri američkom Ministarstvu pravde.

Što se tiče finansijskih obaveza, ugovor precizira da će Republika Srspka plaćati fiksnu mjesečnu naknadu, pri čemu se 50 odsto godišnjeg iznosa plaća odmah po potpisivanju sporazuma.

– Preostali iznos se isplaćuje kvartalno, u jednakim ratama, s prvim plaćanjem planiranim za 3. april 2025. godine”, stoji u dokumentu. Pored osnovnih troškova, predviđeni su i “opcionalni troškovi oglašavanja” za koje će RS moći angažovati treće strane, uz prethodno dogovoreni budžet. Takođe, postoji “bonus za uspjeh” u slučaju da firma uspješno osigura ukidanje svih sankcija protiv zvaničnika RS-a.

Ugovor takođe sadrži klauzulu o sukobu interesa, prema kojoj advokatska firma zadržava pravo da zastupa druge klijente čak i ako su njihovi interesi “direktno suprotstavljeni interesima RS-a, pod uslovom da se ne radi o pitanjima koja su suštinski povezana s ovim angažmanom”.

S druge strane, firma se obavezuje da neće zastupati klijente koji podnose tužbe protiv Republike Srpske.

Trajanje ugovora definisano je na dvanaest mjeseci, uz mogućnost produženja za dodatnih šest mjeseci. Ugovor može biti raskinut jednostranom odlukom u slučaju ozbiljnog kršenja obaveza, uz rok od 30 dana za otklanjanje nepravilnosti. Nakon isteka ili prekida ugovora, “firma se obavezuje da vrati ili skladišti sve dokumente RS-a na njen trošak”.

U slučaju sporova, predviđena je arbitraža pred Međunarodnom trgovinskom komorom u Londonu.

– Ovaj ugovor regulisan je zakonima države Njujork, a u slučaju neslaganja između engleske i srpske verzije, prednost ima engleska verzija dokumenta – precizirano je u ugovoru.

Dokument je potpisan 27. decembra 2024. godine od strane advokata Marca Zella i predstavnika Republike Srpske Danijela Dragičevića, piše Kliks.

Podsjećamo, ugledni izraelski list Haaretz je jučer objavio da će Dodik usluge izraelskih advokata platiti 850.000 dolara, u koje ne ulaze dodatni troškovi oglašavanja, kao ni “bonus za uspjeh”.

Nastavi čitati

Politika

RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”

U Političkim minutama Jutarnjeg programa Federalne televizije gostovao je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH.

Komentariso je i zahtjev za međunarodnom potjernicom za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem i šta misli hoće li je Interpol i raspisati.

– Pa ja očekujem jer ispunjeni su svi potrebni uslovi. Uglavnom kada su iz govorimo iz prakse kada su ovakve stvari u pitanju uvijek se raspiše. Znači, nikada nije bilo problema. Institucije su državne dostavile sve što treba tako da ne bi trebalo biti problema da se to desi – rekao je Isak.

Na pitanje hoće li Dodik onda ostati u Moskvi, Isak je odgovorio:

– Vidite, to bi morali pitati gospodina Dodika. On može da ostane u Moskvi, to znači on može da ostane u Moskvi tada neće biti normalno isporučen, to dobro znate da Rusija nikada nije nikoga isporučila, ali, evo, čekamo da vidimo.

Istakao je da može biti uhapšen ukoliko bude letio preko zemalja članica NATO-a.

– To znači bilo koja država članica NATO-a može taj, civilni avion nebitno, vladin avion, bilo čiji avion, država može da prisili da sleti i da liši slobode osobe za koje je raspisana potjernica. To znači to se može desiti. To se može desiti i unutar Bosne i Hercegovine. Ovo što koristi ovaj helikopter, mogli su određene snage na bilo kojem području jer nebo Bosne i Hercegovine ne pripada ni RS ni Federaciji ni Brčko distriktu, ono pripada Bosni i Hercegovini. Moglo je to i do sada da se desi, zašto se nije desilo, ja ne znam. To znači naše vlasti su mogle to da urade. Ako nisu imali kapacitete, a ja znam da su imali kapacitete, mogli su da traže pomoć od međunarodnih partnera – kazao je Isak.

Dodao je da misli da se išlo na to da “gospodin uradi što više djela za koja je predviđena maksimalna kazna, tako da su jednostavno pustili”.

– Kako ono kažu: “Pustite čovjeka da pravi što više greški, kada napravi dovoljno greški onda uradite to”. Da je bio odmah lišen slobode raspravljalo bi se samo o kazni koja je tada bila izrečena prvostepena. Sada već ima tu veći broj krivičnih djela. Za sve ovo što mu se stavlja na teret predviđena je kazna od 5 godina do dugotrajne kazne zatvora tako da je možda neko i htio baš da se desi. Evo vidite problem je što mi, teško je sada ulaziti jer imaju ljudi koji su radili vjerovatno određene procjene, koji su radili pretpostavke šta kako i na koji način i sada kada mi iz ovog ugla bilo šta komentarišemo, to je neozbiljno. Ipak ljudi iz struke su radili određene procjene, pa evo da pustimo taj dio da se dovede do kraja na način kako su planirali ti ljudi iz struke – rekao je Isak.

Na pitanje kako bjegunac (i Dodik i Stevandić, op.a.) može preći granicu, Isak je kazao kako je Stevandić prešao granicu prije nego je za njim bila raspisana potjernica u BiH.

– Ali kada je ušao u državu je već bila raspisana. Po informacijama koje smo mi dobili, sada da li su tačne ili nisu, a ja mislim da jesu da je helikopter vlade Srbije sletio negdje na livadu i da je gospodin Stevandić ušao na teritoriju Republike Srpske. Pošto ja Stevandića onako likom i djelom doživljavam kao nekog seoskog lolu onaj otprilike jeste sletio na livadu – istakao je Isak.

Kada je u pitanju Dodik, Isak je kazao kako je prvo rečeno da je snimak koji se pojavio sa graničnog prelaza autentičan, a da su na kraju utvrdili da je to snimak “star godinu i nešto dana, tako da onaj snimak koji se pojavljivao nije tačan”.

Nastavi čitati

Politika

RADNI SASTANAK SA KOALICIONIM PARTNERIMA! Stanivuković “U politici je, kao i u životu, uvijek važno imati inicijativu”

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković održao je radni sastanak sa koalicionim partnerima – Srpskom demokratskom strankom (SDS) i Listom za pravdu i red. Tema sastanka bila je koordinacija stavova pred današnje ključne političke razgovore, koji su od velikog značaja za Republiku Srpsku i normalizaciju odnosa u Bosni i Hercegovini.

– U politici je, kao i u životu, uvijek važno imati inicijativu i pokretati procese. Tako radi PDP – poručio je Stanivuković, naglašavajući da je dijalog sa partnerima ključan za donošenje odluka koje će doprinijeti stabilnosti i napretku.

Prema njegovim riječima, PDP ostaje dosljedan svojim principima i nastavlja da gradi jake saveze sa onima koji dijele viziju bolje i prosperitetnije Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno