Politika
JESU LI DOŠLI ILI POŠLI? Umjesto rezultata izbora, iz CIK-a samo izvinjenja građanima
Još se ne stišava bura nakon sjednice Centralne izborne komisije na kojoj su utvrđeni rezultati izbora za predsjednika i potpredsjednike RS-a. Dok čekamo konačne rezultate Opštih izbora, greške i zbunjenost članova CIK-a u javnosti su prisutniji od političkih lica koja će voditi našu zemlju naredne četiri godine. Umjesto rezultata izbora, iz CIK-a za sada stižu samo izvinjenja građanima.
“Davor Pranjić je kandidat s najviše glasova iz reda hrvatskog naroda… Znači, sve sam pogrešno rekao, dajte ispravne podatke… Nije Davor Pranjić nego je Ivan Begić?”, pitao je tokom takozvane sjednice takozvanog CIK-a BiH predsjednik Suad Arnautović.
Potpredsjednik RS-a iz reda hrvatskog naroda ipak je bio Ivan Begić, ali samo dva sata. Najkraći mandat za potpredsjednika RS-a završen je kada je CIK na sjednici ustanovio da će ova pozicija pripasti Davoru Pranjiću. Do preokreta je došlo i za poziciju potpredsjednika RS-a iz reda bošnjačkog naroda, gdje je najviše glasova osvojio nezavisni kandidat Ćamil Duraković, a ne Senad Bratić. Ali ni u ovom slučaju zbunjenosti CIK-a nije nedostajalo.
“Ista situacija je za kandidata Ćamila Durakovića… A i tu je došlo do promjene? Nisam vidio taj rezultat…”, rekao je Arnautović.
Pogrešna objava rezultata, zbunjenost i ispravke obilježili su prethodne sjednice CIK-a. No, ko će preuzeti odgovornost i hoće li neko biti sankcionisan i dalje je pod znakom pitanja. Osim zbunjenih članova CIK-a, njihovi posljednji istupi stvaraju zabunu i u javnosti. Iznose se rezultati uz izostanak usaglašenih stavova. Odnosi članova CIK-a ne oslikavaju realno stanje kolektiva i to je jedan od ključnih problema, smatra bivši član Centralne izborne komisije Vehid Šehić.
“Tu je najveća odgovornost CIK-a. Trebali bi se vratiti kolektivnom odlučivanju, zajedničkim zaključcima i ne izlaziti u javnost kao slobodni strijelci, bez obzira na funkciju koju tu obavljaju u CIK-u. To je garancija da neće biti zabune u javnosti”, smatra Šehić.
A javnost zbog postupaka CIK-a gubi povjerenje u tu instituciju. Članovi Centralne izborne komisije građanima duguju barem izvinjenje zbog nepripremljenosti, mišljenja je Vanja Bjelica Prutina koja je, podsjećamo, jedina glasala protiv Odluke o utvrđivanju rezultata za nivo predsjednika i potpredsjednika RS-a. Njen prijedlog podržala je Irena Hadžiabdić, opisujući sjednicu užasnom i neprikladnom za jednu instituciju poput CIK-a.
“Želim javnosti da se izvinim za amaterizam jer sjednica nije bila pripremljena na odgovoarajući način. Mislim da dugujemo izvinjenje i ja ću to učinit sa svoje strane”, istakla je Bjelica-Prutina.
“Dugujemo to javnosti jer je posljednja sjednica zaista bila užasna. Odgovornost je na članovima CIK-a za bilo koji propust koji se desi”, navela je Hadžiabdić.
A propusta, prema svemu sudeći, nije nedostajalo. Opće izbore obilježili su falsifikovani listići, malverzacije i izborne krađe koje su uslovile ponovno brojanja glasačkih listića. Poštansko sanduče Tužilaštva BiH posljednjih dana punile su brojne krivične prijave protiv CIK-a. Ipak, odluka CIK-a bila je jasna. Do poništenja izbora neće doći. Nezadovoljni utvrđenim rezultatima izbora imaju rok do 2. novembra da podnesu žalbe, kada bismo trebali i saznati konačne rezultate. Je li to dovoljno vremena za članove CIK-a da izbjegnu zbunjenost i dođu spremni na sjednicu s konačnim rezultatima ili će i tada upućivati izvinjenja građanima, saznat ćemo ubrzo.
Politika
BEZOBRAZLUK BEZ PREMCA! Helikopter Vlade RS prekinuo utakmicu, IGRAČI ŠOKIRANI
Nesvakidašnja situacija obilježila je utakmicu 17. kola Prve lige Republike Srpske između Slavije i Veleža iz Nevesinja.
Slavija je slavila pobjedu rezultatom 4:2, ali scena koja je privukla najveću pažnju je helikopter Vlade RS koji se pojavio i prekinuo utakmicu u Istočnom Sarajevu.

Dok su igrači vodili bitku na terenu, helikopter se pojavio iznad stadiona, a zaglušujuća buka učinila je sve nervoznim.

Sudija je bio primoran prekinuti meč, igrači su zbunjeno gledali šta se dešava, dok je helikopter slijetao na parking pored Trening centra Slavije.

Nije poznato ko se nalazio unutra, ali s obzirom da je riječ o helikopteru Vlade RS, pretpostavlja se da je riječ o nekom od njenih funkcionera, piše Oslobođenje.
(BN) Foto: Schreenshot
Politika
NOVI SKANDAL NA POMOLU! Pod lupom Tužilaštva BiH visoko pozicionirani ZVANIČNICI UIO
U Tužilaštvu BiH zaprimljene su kako anonimne prijave, tako i prijave Sindikata državnih službenika i radnika u UIO BiH, kao i izvještaji partnerskih policijskih agencija, sa navodima o nezakonitostima u toj instituciji. Ovo je navedeno u odgovoru BN televiziji iz Tužilaštva BiH, a u vezi najnovijeg pisma radnika u vezi sumnjivih radnji u UIO, gdje su iznesene i teške optužbe na račun direktora te institucije Zorana Tegeltije, koji se navodno ne pojvaljuje, a njegove poslove obavlja šef kabineta.
Na pitanja zašto Tužilaštvo BiH već godinama ne reaguje na očigledan kriminal u i oko Uprave za indirektno oporezivanje BiH i da li svjesno skrivaju kriminalne radnje u toj instituciji u koje su uključeni najviši zvaničnici iz Tužilaštva su odgovorili: “Pregledom zvanične web stranice Tužilaštva BiH, možete vidjeti da je u protekle dvije godine, optužen veći broj radnika UIO BiH, za koruptivna krivična djela, a takođe u optužnici Jelena Majstorović i dr. obuhvaćeni su i visoko pozicionirani zvaničnici UIO.
Podsjećaju i da je Tužilaštvo BiH procesuiralo nekadašnjeg najviše pozicioniranog zvaničnika – direktora UIO Kemala Čauševića, koji je u Sudu BiH pravomoćno osuđen.
U predmetima Odsjeka za korupciju Tužitilaštva BiH, evidentiran je veći broj zaposlenih u UIO, kako carinika tako i viših zvaničnika, protiv kojih su u toku predmeti u fazi prethodnog krivičnog postupka (faza prijave ili istrage), pa više detalja ne možemo davati.
(BN)
Politika
ERS PRED KOLAPSOM! “Gacko” ispao sa mreže, “Ugljevik” ostaje bez uglja
Rudnik i termoelektrana „Gacko“ ispao je juče sa elektroenergetske mreže, a RiTE „Ugljevik“ će zbog nedostatka uglja sutra obustaviti rad.
Direktor RiTE „Gacko“ Maksim Skoko potvrdio je za naš portal da je ovo preduzeće ispalo sa mreže zbog manjeg kvara na sistemu za dopremanje uglja u kotlovsko postrojenje. „Kvar je nastupio kao posljedica nevremena, ali u toku dana ćemo se vratiti u pogon i nastaviti rad“, rekao je Skoko. Za razliku od Gacka, RiTE „Ugljevik“ je u ozbiljnim problemima zbog nedostatka uglja.
Jedan od radnika u rudniku za Capital kaže da već nekoliko dana kopaju po kiši i u teškim uslovima.
„Termoelektrana bi svaki čas mogla stati zbog nedostatka uglja. Na depou nema uglja ni za pola radnog dana. U ponedjeljak je bilo oko 2.000 tona na depou, a to nije dovoljno ni za osam radnih sati. Za vikend smo imali samo za prvo punjenje, što znači da su male količine uglja koje smo mi sa rudnika slali išle direktno u TE“, kaže radnik koji je insistirao na anonimnosti. On dodaje da rudari još nisu ušli u polje „Ugljevik-Istok 2“, iako je Vlada RS firmi „Comsar“ u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova već platila 180 miliona KM od ukupno 240 koliko će koštati preuzimanje kompanije „Comsar energy RS“ i koncesije za eksploataciju uglja na tom polju.
-
Politika2 dana agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika3 dana agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika2 dana agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika2 dana agoKARAN SLAVIO PRERANO? Stižu glasovi iz inostranstva koji bi mogli sve okrenuti!
-
Politika20 sati agoAFERA NINKOVIĆ! Ne radi, ne zakazuje sjednice, ali PRIMA DVIJE PLATE – Moravac-Babić sve iznijela u javnost!
-
Politika3 dana agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
-
Politika3 dana agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
