Politika
JOŠ JEDAN OD HELEZOVIH BISERA: Gdje su nestali dronovi kamikaze?

Dronove samoubice ćemo mi za 15 dana početi proizvoditi, rekao je 12. marta ministar odbrane BiH Zukan Helez, što je, potpuno očekivano, izazvalo veliko interesovanje javnosti.
Tih 15 dana navršilo se 27. marta, a letjelicama za borbena dejstva, čiju je proizvodnju najavio Helez, nema ni traga ni glasa, niti je to neko registrovao u resornom ministarstvu, a morao je ako ima takve namjere.
“Nezavisne novine” su još jednom, kao i ranije, pokušale saznati više o ovom misterioznom projektu, ali smo u svim institucijama, koje smo kontaktirali, uglavnom nailazili na slijeganje ramenima. Ili, konkretnije rečeno, nevjericu, jer niko od naših sagovornika ne zna ništa o ovom poslu.
Štaviše, jedan od naših izvora je rekao da je moguće da Helez možda nije mislio na borbene, već “obične” dronove, ali je ipak Helezova izjava nedvosmislena – govorio je upravo o namjenskoj industriji.
“Mi imamo namjensku industriju koja je najbolja od svih u regionu. Ovo što je Aleksandar Vučić izjavio da ima dronove koje će oni proizvoditi, 5.000 dronova samoubica, to ćemo mi za 15 dana početi proizvoditi. Naša namjenska industrija je osposobljena do te mjere da može konkurisati svakoj namjenskoj industriji i to je ono što je dobro za BiH. Mi ćemo te dronove izvoziti, to je skupo na tržištu. To je ponos naše namjenske industrije”, rekao je Helez 12. marta, a u pokušaju da o tome saznamo nešto više, zvali smo ga, ali komentar ni ovaj put nismo uspjeli dobiti.
Ipak, Ðuro Kozar, vojnopolitički analitičar, o svemu se raspitivao nakon Helezove izjave i došao do zaključka da od toga nema ništa.
“Od toga nema ništa, to nisu ti dronovi. Naša vojna industrija može proizvoditi dronove, uključujući i borbene dronove, ali za proizvodnju borbenih dronova potrebna je dozvola sa državnog nivoa. To još niko nije ni tražio niti dobio. Nema nikakvih mogućnosti da je neko možda počeo proizvodnju borbenih dronova. Niko nema takvu dozvolu niti ju je ko do sada tražio”, rekao je Kozar za “Nezavisne novine”.
Ovu tvrdnju potvrđuju i nadležni. Naime, iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH kažu da svaki vid proizvodnje sredstava za vojnu upotrebu, uključujući i dronove koji su namijenjeni za vojnu upotrebu, mora biti registrovan u tom ministarstvu, kako za proces proizvodnje, tako i za izvoz za koji je neophodna izvozna dozvola.
“Uvidom u bazu podataka koja se vodi u ovom ministarstvu, nije bilo zaprimljenih zahtjeva, kao ni izdatih dozvola za izvoz ove vrste robe. Dakle, Ministarstvo nema zvanične podatke da su pravna lica koja su registrovana za proizvodnju naoružanja i vojne opreme počela proizvoditi ova sredstva”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Podsjetimo, ranije smo razgovarali sa više sagovornika na ovu temu i jedan od njih nam je, primjera radi, rekao da sa Helezovim riječima treba biti oprezan, jer je “ishitren” i brzo kaže nešto što nije realno, a drugi je rekao da se za dvije sedmice ne može početi ni proizvodnja ni sklapanje dječjih dronova, odnosno igračaka, a kamoli letjelica za vojne tj. borbene svrhe.
“Ovo je mala sredina i čuje se sve što se radi. Nema šanse. Evo, kada bi neko sada naručio sve dijelove iz Kine, opet je nemoguće za 15 dana sve to početi raditi, odnosno sklapati. To je apsurd”, rekao je ranije jedan od sagovornika “Nezavisnih novina”, čime je iskazao skepticizam prema Helezovim riječima.
Politika
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM

Jedan glas „protiv“ Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine tokom 57. sjednice Savjeta ministara održane 31. jula prošle godine do sada nas je koštao više od 4 miliona KM.
Naime, odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da slovenačkoj firmi “Viaduct” isplati 110 miliona KM odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“, koje je u vlasništvu „Viaducta“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“. Na čelu Vlade RS u tom trenutku je bio Milorad Dodik.
Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić rekao je da je tužba stigla 2016. godine, kada je on bio pravobranilac BiH, i upozoravao da će ovaj slučaj biti izgubljen.
– Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion evra i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije Vlada odobrila, tada je vodila Željka Cvijanović – naglasio je Mandić.
Istakao je da je isključen iz tog postupka, a 2017. godine je sklopljen Ugovor između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom i Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kojem Republika Srpska preuzima obaveze plaćanja.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH obavezana da “Viaductu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. BiH je taj spor izgubila još 2022. godine, a odluka je pravosnažna.
– Na dan našeg prvog obraćanja Savjeta ministara BiH 8. maja 2024. godine, potraživanje je iznosilo 52.858.813,59 evra, gotovo za 3 milona evra manje u odnosu na 1. mart ove godine – rekao je pravni zastupnik slovenačkog preduzeća „Viaduct“ Predrag Baroš.
Prema njegovim riječima, prošle godine Savjet ministara je razmatrao prijedlog Pravobranilaštva za rješenje ovog pitanja 31. jula 2024. godine, kada je u prvom krugu glasanja bilo 6 glasova „za“ i jedan „protiv“. Protiv je glasao ministar Staša Košarac.
U drugom krugu glasanja protiv su bili ministri iz reda srpskog naroda Staša Košarac, Srđan Amidžić, Nenad Nešić, te i Ognjen Janjić, kao zamjenik ministra Edina Forte.
– Ovaj prijedlog je bio u potpunosti korektan i racionalno je predložen rok od 15 dana za postupanje Vlade Republike Srpske, iz razloga što je Vlada Republike Srpske zaključila sa Savjetom ministara sporazum iz 2017. godine, o kojem se puno pisalo, a u slučaju nepostupanja da se zaduži Ministarstvo finansija i trezora BiH za plaćanje presude, a sve u cilju izbjegavanja nastupanja daljnjih štetnih posljedica – rekao je Baroš.
Na dan održavanja 57. sjednice Savjeta ministara, kada nije usvojen Prijedlog Pravobranilaštva BiH, potraživanje je iznosilo 53.629.943,31 evra, oko 2.225.000 evra manje u odnosu na 1. mart.
Osim toga od 18. aprila 2022. godine dug je sa 46,6 miliona evra povećan na 55,8 miliona koliko je iznosio 1. marta.
On je pojasnio da trenutno Savjet ministara očekuje stav i prijedlog Ministarstva finansija i trezora BiH koji treba da dostave u roku od 15 dana od 27. marta.
– U cilju postizanja sporazuma svoje potraživanje smo stopirali na datum 1. mart, ali pod uslovom da sporazum bude zaključen do 31. marta. Sporazum nije zaključen, tako da postoji dalja mogućnost da se kamata obračunava, sve zavisi od prijedloga Ministarstva finansija. Ukoliko bi to bio neki korektan prijedlog sa kratkim rokovima postupanja, niko ne bi gledao da li je to potraživanje zaključno sa 1. martom, ukoliko se to izmiri na adekvatan način u prihvatljivim rokovima – rekao je Baroš.
Naglasio je ukoliko budu dostavili prijedlog izmirenja koji nije prihatljiv kamata i dalje svakodnevno teče.
Prema riječima Baroša dnevna kamata je 9.570 evra (oko 18.600 KM) dok ne bude izmiren dug.
– Godišnja kamata koja se obračunava u predmetu je iznad 20 odsto, ona po presudi inicijalno iznosi 7,1 odsto ali složeni način obračuna, što znači da se kamata dodaje na glavnicu na koju se opet obračunava kamata i tako u krug. S obzirom na iznos glavnice koji je dosuđen Presudom i iznos godišnje kamate od oko 7.000.000 KM, evidentno je da kamata na godišnjem nivou prelazi 20 odsto – istakao je Baroš.
Staša Košarac i Srđan Amidžić nisu se javljali na naše telefonske pozive.
Politika
ETO I NJEGA! Plenković iduće sedmice dolazi u BiH

Hrvatski premijer Andrej Plenković sastao se u utorak u Zagrebu s zamjenikom predsjednika Doma naroda PS BiH i predsjednikom HNS-a BiH Draganom Čovićem s kojim je razgovarao o aktualnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
“ Nužno je smiriti političke tenzije, ubrzati ispunjavanje kriterija na evropskom putu te ostvariti politički konsenzus o izbornoj reformi radi jednakopravnosti svih triju konstitutivnih naroda”, poručio je Plenković na društvenoj mreži X.
Istakao je i da će na inicijativu Hrvatske na idućem sastanku Evropskog vijeća biti održana rasprava o stanju u BiH.
“Sljedeće sedmice tradicionalno ću sudjelovati na Mostarskom sajmu, koji je prilika za dodatno intenziviranje gospodarske razmjene i suradnje RH i BiH”, dodao je hrvatski premijer.
O sastanku se oglasio i predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović koji je poručio da hrvatska vlada nosi ključnu partnersku ulogu za evropski put, kao i za opšti socio-ekonomski napredak i stabilnost BiH.
“Nastavljamo raditi na zaštiti prava i interesa Hrvata u BiH”, naglasio je.
Politika
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će Srpska sve dok je on predsjednik biti stabilna i da neće uspjeti da je otmu.
“Nećete uspjeti da nam otmete Republiku Srpsku. Možete da raditi šta hoćete dok vidite Milorada Dodika na mjestu predsjednika Republike Srpske ona je stabila i neće je oteti”, rekao je Dodik novinarima Srne, RTRS-a i ATV-a.
Ako uspiju da njega i ekipu sklone, Dodik smatra da je onda nažalosta pobijedila ideja BiH.
On je istakao da je Republika Srpska stabila, da ima najmanji budžetski deficit zabilježen u zemljama EU.
“Ukupan dug Republike je 34 odsto, bruto domaći proizvod je sa 16 milijardi iz 2023, povećan na 18 milijardi u 2024. godini i sada raste ponovo i cijenimo da će ponovo biti povećanje tri odsto. Imali smo prošle godine 2,8 milijardi KM investicija”, rekao je Dodik.
U svemu tome, dodao je, nije se kasnio nijedan dan isplatu plate i penzije.
“Samo za plate na godišnjem nivou isplaćujemo pet milijradi KM, dvije milijarde za penzije, milijardu i po nas košta zdravstvo, boračko-invalidska zaštita 500 miliona”, napomenuo je Dodik.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska uspijeva da sve to servisira i pokazuje se da je održiva.
“Mi smo jedini održivi u BiH”, istakao je Dodik i dodao da BiH nikada neće biti održiva na ovaj način.
Naglasio je da Srpska pokazuje da je realna ekonomija i sposobna da upravlja u gotovo nemogućim okolnostima.
Istakao je i da ga raduje što će aprilska plata biti povećana budžetskim korisnicima, a kaže i da će penzije na jesen ići dalje.
Podsjetio je na priče o bankrotu i upitao da li se ovo sada zove bankrot što živi Republika Srpska ili uspjeh.
“Izgledalo je da će biti opasno i da će /Majkl/ Marfi uspjeti da razbije Republiku Srpsku. Sve je to u funkciji razbijanja Republike Srpske da bi se napravila unitarna BiH, od toga nikada nisu odustali”, smatra Dodik.
-
Politika3 dana ago
NENAD STEVANDIĆ “Srpska će birati ko je predstavlja”
-
Politika3 dana ago
MAZALICA NAPADA OPOZICIJU “Onu su najveći neprijatelj odluka koje smo donijeli”
-
Politika3 dana ago
“SNSD je kriv za stanje u Prijedoru”
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Hronika3 dana ago
HOROR U SARAJEVU! Muškarac udario trudnicu jer ga je slučajno snimila (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Uncategorized3 dana ago
DODIK O POSJETI IZRAELU “Bilo je vrlo uspješno”
-
Svijet3 dana ago
DRAMATIČNO U ISTANBULU! Protesti opozicije premješteni na periferiju, DA NE SMETAJU TURISTIMA!