Connect with us

Politika

KAKAV OBRT! SNSD traži spas od “izdajnika” – SDS-a i PDP-a

Predsjedništvo SNSD-a odbacilo je presudu protiv Milorada Dodika, istakavši da će, kako je rečeno, još snažnije i jasnije stajati iza svog predsjednika Milorada Dodika, navodi se u zaključcima koji su predloženi Glavnom odboru SNSD-a.

SNSD smatra da je, kako se navodi u zaključcima, krajnje vrijeme da se, uprkos političkim razlikama koje postoje i koje su legitimne, postigne što širi društveno-politički konsenzus među svim političkim akterima u Republici Srpskoj.

SNSD je pozvao na formiranje vlade nacionalnog jedinstva sve parlamentarne političke partije i druge aktere društvenog života u Republici Srpskoj, kao i na zajedničko djelovanje na nivou zajedničkih institucija BiH, te na odbacivanje odlučivanja u njima sve dok se ne vrati Ustavom BiH predviđena pozicija Republike Srpske, prenosi Srna.

Politika

“NEĆEMO ĆUTATI!” Cvijanović: Sud i Šmit gaze volju naroda, tražimo NACIONALNO JEDINSTVO!

Presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, udar je i na Ustav BiH i Ustav Srpske, istakla je nakon sjednice Glavnog odbora SNSD, potpredsjednica ove stranke Željka Cvijanović.

– SNSD odbacuje ovakav vid suđenja i zloupotrebe pravosuđa. Ovo je udar na institucije Srpske i sve naše građane. Ova presuda je udar i na Ustav BiH i Ustav Republike Srpske – istakla je Cvijanović.

Cvijanović je dodala da je BiH u nezgodnoj situaciju, u kojoj je korišten Kristijan Šmit i pravosuđe da se dođe do političke presude predsjedniku Srpske i da se poništi izvbrona volja naroda koji je izabrao svog predsjednika.

– Osim što se želi negirati izborna volja građana, što je udar na institucije predsjednika i na naše institucije i građane, imamo dodatnu dimenziju, da je ova presuda udar na ustave BiH i Republike Srpske – navela je ona.

Istakla je da SNSD čvrsto uz Dodika.

– Ovaj složen politički trenutak zahtjeva složeno političko razmišljanje. Izrazili smo jasno svoj stav koji pokazuje otpor prema politički motivisanoj odluci. Građani Republike Srpske žele da vide jedinstvo i da je SNSD ponudio političkim subjektima zajednički nastup. To bi predstavljala vlada nacionalnog jedinstva. To je formula koja bi pokazala odgovornost i stav svih nas – rekla je Cvijanovićeva, prenosi RTRS.

Podsjećamo, Glavni odbor SNSD-a usvojio je na današnjoj sjednici zaključke koji su predloženi na sjednici Predsjedništva ove stranke, kojima se odbacuje presuda Suda BiH protiv predsjednika Republike Srpske i predlaže formiranje Vlade nacionalnog jedinstva.

Nastavi čitati

Politika

DODIK NASTAVLJA “Sud BiH podlegao političkom pritisku i presudu donio kršeći zakone”

Kako je u presudi doslovno navedeno: “Iako žalba odbrane pokušava pitanje visokog predstavnika u BiH svesti na činjenično pitanje, time gradeći put otvaranju mnogim, za odbranu spornim pitanjima o njegovom legitimnom postojanju i postavljenju, ovo vijeće cijeni da se radi o isključivo pravnom pitanju, s obzirom na to da predmetna funkcija predstavlja notoran dio državnog i pravnog sistema države BiH, odnosno njenog ustavnog poretka”, postavlja se niz pitanja, naveo je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Između ostalog kako je moguće da Sud BiH visokog predstavnika tretira kao dio pravnog sistema BiH ako je u Ustavu BiH navedeno da zakone mogu donositi isključivo parlamenti? A iz prethodnog perioda je jasno da se ni ozbiljniji visoki predstavnici nisu bavili promjenom Ustava BiH. Očigledno je da je Sud BiH podlegao političkom pritisku i presudu donio kršeći zakone i Ustav BiH – zaključio je Dodik u objavi na Iksu.

Nastavi čitati

Politika

“HVALA BOGU IMAM PARA” Dok se građani zadužuju, evo gdje političari LJETUJU! (VIDEO)

Parlamentarcima na nivou BiH i Federacije BiH, kao i ministrima, avgust je mjesec kolektivnog godišnjeg odmora.

Prevelikog posla za njih tokom godine i nije bilo, ako se računa samo prisustvo na sjednicama. Dok političari sa svojim primanjima mogu birati gdje će na ljetovanje, građani nerijetko na odmor idu zadužujući se.

Ako je suditi prema izjavama, ovdašnji političari, iako mogu, nisu baš željni dalekih krajeva planete, već Jadrana i seoskog turizma.

“Ja znam da su moji problemi najveći gdje ću ljetovati. Znate da sam ove godine bio u Šamoni, Sent Morisu, Italiji, Austriji na glečerima. Naravno, bio sam malo u Makarskoj. Otići ću naravno malo do Istanbula, hvala Bogu imam novac i mogu sebi da platim, izjavio je Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH.

S obzirom na prihode bh. političara, za očekivati je da sebi priušte egzotična putovanja. Ipak, pred kamerama, čini se više je onih koji se odlučuju za BiH, regiju ili pak seoski turizam, piše BHRT.

“Odmaram kod kuće svoje, a možda ako me supruga gdje odvede, možda odem”, kaže Mahir Mešalić, poslanik u Predstavničkom domu PFBiH (DF).

Daleke egzotične destinacije, ako je sudeći prema iskrenosti i izjavama, zanimljive su tek pojedinim političarima.

“Imam troje djece, prvi put s njima putujem, idemo za Albaniju”, kaže Admir Čavalić, poslanik u Predstavničkom domu PFBiH (SBiH).

“Nekoliko dana Crna Gora, nekoliko dana Sanski Most, tamo moji imaju vikendicu. Nekako se najviše radujem tom seoskom turizmu”, ističe Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu PSBiH (PDP).

I teško je povjerovati da je onima sa visokim platama ljetovanje skupo. Ipak, svjesni su da građani teško priušte sedam dana godišnjeg odmora.

“Mislim da neko ko radi u Parlamentu FBIH kao poslanik nema baš pravo da kaže da je to za njega preskupo. Kada uzmete to u obzir, za nekoga ko prima minimalnu platu 1000 maraka da je pitanje koliko je to održivo”, poručuje Belmin Zukan, poslanik u Predstavničkom domu PFBiH (SDP).

“Cijene su brutalne. Mi u Parlamentu imamo pristojne plate, ali ni mi ne možemo uzeti, četveročlana porodica da ode sedam dana na ljetovanje u Hrvatsku. To je nemoguća misija”, kaže Mario Karamatić, poslanik u Predstavničkom domu PFBiH (HSS).

Podjela je jasna. Neki građani mogu priuštiti tek sedam dana skromnog odmora, dok pojedinci mogu izdvojiti od 2000 do 4000 hiljade maraka za noćenje od 10 dana na egzotičnim destinacijama. Ako je vjerovati skromnosti političara, ljetovanje ne postaje luksuz samo građanima.

Nastavi čitati

Aktuelno