Connect with us

Region

Kako će se rasplet kosovske krize odraziti na zapadni Balkan

Namjera EU i SAD da se u narednih nekoliko mjeseci trajno i održivo riješi kosovsko pitanje koje decenijama opterećuje ne samo odnose Srba i Albanaca, već i između ostalih naroda u regionu, dovešće do smirivanja napetosti na cijelom zapadnom Balkanu.

Naime, predstavnici SAD, EU, Njemačke, Francuske i Italije su poručili Aleksandru Vučiću, predsjedniku Srbije, da će ako pristane na kompromisno rješenje u vezi s Kosovom Srbija moći da računa na finansijsku pomoć Zapada, a to će onda značiti i ubrzani put cijelog regiona u EU. Iako kompromis ne predviđa priznanje Kosova niti obavezu Srbije da podrži ulazak Kosova u Ujedinjene nacije, Vučić je rekao da je rješenje nepovoljno za Srbiju jer se traži da se ne protivi kosovskom ulasku u UN. On je rekao da su se nakon napada Rusije na Ukrajinu promijenile geopolitičke okolnosti na štetu Srbije i zemalja koje nisu uvele sankcije Rusiji i da to znači da je francusko-njemački prijedlog praktično nametnut Srbiji kao novi pregovarački okvir jer su ga prihvatile sve zemlje EU, uključujući i one koje nisu priznale Kosovo.

Iz ovog Vučićevog izlaganja se može zaključiti da su prije 24. februara ove godine okolnosti bile povoljnije za Srbiju, što se i vidjelo prvo iz prijedloga o razmjeni teritorija između Srbije i Kosova koji su predložile Sjedinjene Američke Države, a koji je odbijen od strane Njemačke, ali je nakon toga Njemačka bila spremna zajedno sa SAD da radi na povoljnijem rješenju za srpsku stranu.

Ipak, činjenica da Albanci izazivaju incidente i pucaju na srpsko stanovništvo na Kosovu dovodi do zaključka da njima ne odgovara rješenje koje je predložio Zapad, jer ih prisiljava da formiraju zajednicu srpskih opština i zagarantuju najviša prava za srpsku zajednicu i njihovu istorijsko-kulturnu baštinu na Kosovu.

Gabrijel Eskobar, specijalni američki izaslanik za zapadni Balkan, je nedavno rekao da će zajednica biti formirana, sa ili bez Albina Kurtija, kosovskog premijera, koji odbija njeno formiranje. U javnosti se malo zna da je u Vašingtonu nedavno boravila kompletna kosovska opozicija, što se može tumačiti kao poruka SAD Kurtiju šta bi se moglo desiti ako ne bude kooperativan.

Americi se žuri da se region integriše jer ne želi da se etablira Rusija, koju SAD doživljavaju kao geopolitičkog rivala. Vjeruje se, takođe, da će SAD uticati na Brisel da se ubrza prijem zemalja regiona u EU na isti način na koji su SAD izvršile pritisak da se u EU prime Rumunija, Bugarska i Hrvatska, kako bi se u njima smanjio ruski uticaj, a povećao uticaj Zapada.

Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, kaže za “Nezavisne” da bi sporazum kojim bi bile zadovoljne obje strane pozitivno uticao na stabilnost regiona te da bi to ubrzalo i evropske integracije. On takođe smatra da bi on mogao dovesti do smanjenja uticaja Rusije u Srbiji, pa i u cijelom regionu. U tom slučaju bi, kako on ističe, RS mogla ostati jedini direktni saveznik Rusije u regionu.

“Otvorena podrška Putinu nije strateški dobra pozicija ako Srbija napravi dogovor sa Zapadom i ako se čitav evropski put zapadnog Balkana ubrza”, rekao je on i dodao da vjeruje da će Milorad Dodik, predsjednik RS, kao iskusan političar prepoznati tu opasnost.

S druge strane Miloš Šolaja, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, pak smatra da ovaj prijedlog neće riješiti kosovsku krizu i da se radi samo o kupovini vremena od strane Zapada.

“EU nema rješenje i zato smatram da se samo kupuje vrijeme. Međunarodna zajednica je više zbunjena činjenicom da je podržavala Albance na Kosovu, a više nema uticaj na njih i mislim da se sad samo pokušava zavrtjeti još jedan krug pregovora”, ističe on. Što se tiče BiH i regiona, on smatra da će region ostati nestabilan i da ni u narednom periodu neće biti središte pažnje međunarodne zajednice koja je, kako je istakao, preokupirana rusko-ukrajinskim konfliktom.

“Mislim da je EU ovim kandidaturama za članstvo kupila neko vrijeme da ne mora intenzivno da se bavi proširenjem”, kaže on za “Nezavisne”.

Zoran Milovanović, srpski diplomata u penziji, kaže za “Nezavisne” da Srbija ovim sporazumom pod pokroviteljstvom SAD sprečava napore ka centralizaciji BiH, odnosno vodi ka očuvanju RS. On smatra da je Ukrajina podigla ulog regiona pa je zbog toga zaokruženje ovog regiona u zapadnu sferu uticaja za njih postao prioritet.

“Očigledno je da je američki interes da se obnovi dijalog Beograda i Prištine i da se rešava kosovsko pitanje. Verovatno Amerikanci polaze od toga da ako bi to rešili – da bi onda lakše mogli da utiču i na rasplet u BiH”, smatra on.

Region

VUČIĆ KATEGORIČAN “Nisam promijenio odluku, idem u Moskvu 9. maja”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da trpi velike pritiske zbog odluke da prisustvuje Paradi pobjede 9. maja u Moskvi, ali da odluku nije promijenio.

Vučić se obratio javnosti iz Palate Srbije i govorio o nizu tema, uključujući najavljenu posjetu Rusiji i istragu o tome da li su na nedavnim beogradskim protestima korišteni zvučni uređaji.

– Dolazi nam period ogromne diplomatske aktivnosti, kao i velikih pritisaka povodom Parade pobjede 9. maja u Moskvi, 80 godina od pobjede nad fašizmom, na kojem smo najavili učešće ja i jedna jedinica Vojske Srbije. Ne znam šta će drugi da odlučuju, da li Vojska može da izdrži pritisak, ali ja nisam odluku do ovog trenutka promijenio. Spreman sam da mi se svo nebo sruči na glavu – kazao je Vučić.

Visoka predstavnica za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Evropske unije Kaja Kalas upozorila je u ponedjeljak evropske i strane zvaničnike da ne posjećuju Moskvu povodom Dana pobjede, već da pokažu više podrške Ukrajini. Upozorila je da Brisel takve posjete neće olako shvatiti.

Pored Vučića, posjetu Moskvi je najavio i slovački premijer Robert Fico, koji je oštro kritizirao upozorenje komesarke Kalas. Posjetu Moskvi najavio je ranije i predsjednik Srpske Milorad Dodik.

Nastavi čitati

Hronika

MUP Srbije zatražio pomoć BiH! Niko NE TRAŽI DJEVOJČICU čije je tijelo nađeno u Savi

Posmrtni ostaci djevojčice uzrasta između sedam i osam godina, čije je tijelo nađeno 22. marta zakačeno za splav na lijevoj obali Save na Novom Beogradu, i dalje se nalaze u mrtvačnici i čekaju identifikaciju.

Tijelo nesretne djevojčice, u momentu kada je izvučeno iz rijeke, bilo je u fazi raspadanja, a policajci koji su bili na uviđaju nisu mogli da utvrde više detalja na osnovu vizuelnog pregleda.

Na dijelovima tijela pronađena je sivo-roze dukserica i braon pantalone.

Izvor Blica kazao je kako su obducenti na Institutu za sudsku medicinu Srbije uradili obdukciju i toksikologiju, ali se rezultati čekaju dugo.

Prema nezvaničnim informacijama, izuzet je DNK, ali se on ne poklapa ni sa jednim u bazi DNK profila Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

“Takođe, MUP je kontaktirao svoje kolege iz regiona, prije svega iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kako bi provjerili u svojoj bazi nestalih osoba da li je prijavljen nestanak djevojčice sličnog opisa. U tu istragu djelimično su se uključile i vlasti u Sloveniji”, rekao je sagovornik Blica.

Obdukcijom bi trebalo da bude utvrđeno i da li je djevojčica ubijena ili je smrt posljedica davljenja.

Nastavi čitati

Region

DRAMA U HRVATSKOJ! Sto ilegalnih migranata zaposlio kao taksiste

Hrvatska policija je završila temeljitu kriminalističku istragu u Zagrebu protiv 33-godišnjeg hrvatskog državljanina, osumnjičenog za više krivičnih djela – krivotvorenje isprava, protivzakonito zapošljavanje te povredu prava iz socijalnog osiguranja.

Prema informacijama iz policije, osumnjičeni je od marta 2024. do kraja januara 2025. godine kao odgovorno lice trgovačkog društva sa sjedištem u Zagrebu pribavio najmanje 130 krivotvorenih javnih isprava. Riječ je o dozvolama za boravak i rad te iskaznicama za državljane trećih zemalja – Indije, Nepala, Turske, Sjeverne Makedonije, Pakistana i Bangladeša.

Te je krivotvorene dokumente koristio kao prave tako što ih je unosio u digitalne profile vozača koje je izradio na platformama trgovačkih društava, a putem kojih su strani državljani obavljali poslove taksi vozača – nesvjesni da su njihovi dokumenti zapravo lažni.

Tokom istog razdoblja, sumnja se da je osumnjičeni zaposlio najmanje stotinu osoba koje su nezakonito boravile na području Hrvatske. Budući da ne dolaze iz država članica Evropske unije, ti radnici nemaju pravo na slobodu kretanja i boravka u EU, a bili su zaposleni kao taksi vozači preko još dva trgovačka društva.

Nadalje, osumnjičenik navodno nije prijavio najmanje 50 radnika, takođe državljana trećih zemalja, na obavezno penziono osiguranje, čime im je uskratio zakonom zagarantovana radna prava.

Rezultati inspekcijskog nadzora

U međuvremenu, inspektori rada Državnog inspektorata proveli su 15 nadzora nad poslovanjem navedenog poslodavca koji djeluje preko digitalnih platformi, u razdoblju od 1. januara 2024. do 15. aprila 2025. godine.

Na temelju utvrđenih nepravilnosti, zbog sumnje u ukupno 19 prekršaja, inspektori su podnijeli tri optužna prijedloga protiv pravne i odgovorne osobe te izdali jedan prekršajni nalog. Takođe su državljanima trećih zemalja izdali sedam prekršajnih naloga.

Utvrđene povrede uključuju neprijavljivanje radnika na obavezno penziono i zdravstveno osiguranje, zakašnjelo prijavljivanje te rad bez potrebnih dozvola za boravak i rad.

Poslodavcu su izdata dva rješenja kojima se nalaže prijava radnika na obavezno osiguranje i uplata doprinosa u državni budžet. Takođe su donesena četiri usmena rješenja u skladu sa Zakonom o strancima, zbog rada šest stranih državljana bez odgovarajućih dozvola.

Nakon zaršetka kriminalističkog istraživanja, 33-godišnjak je u zakonskom roku predat pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke uz krivičnu prijavu.

Nastavi čitati

Aktuelno