Connect with us

Društvo

KAKO ĆEMO PLAĆATI STRUJU? Građani plaćaju ceh NEZNALICA NA FUNKCIJAMA i rastrošnosti LOŠIH RUKOVODILACA!

Poskupljenje struje za 20 odsto koje traži Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) dodatno će osiromašiti građane i opteretiti privredu, a probleme koje ima ovaj mješoviti holding neće riješiti, smatraju sagovornici CAPITAL-a, dan nakon što smo otkrili namjere uprave ovog preduzeća.

Ono što je CAPITAL juče najavio, predstavnici vlasti u Srpskoj su danas potvrdili.

ERS traži dozvolu za nove cijene pravdajući to padom prihoda i rastom troškova, a prema svemu viđenom i rečenom, aktuelna vlast u Srpskoj će im dati saglasnost da svoj neuspjeh fakturišu krajnjim kupcima.

„Biće neko povećanje“, poručio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i tako priznao da je odluka već donesena, s tim da je ostalo da se usaglasi obim poskupljenja.

LUKA ZVANI MARKETING! Petrović prijeti poskupljenjem struje, a za REKLAMU ODVOJIO 3 MILIONA KM

 

Iako je premijer RS Radovan Višković poručio da ta ideja još nije dobila saglasnost Vlade, ne treba sumnjati da će zadnja riječ biti Dodikova.

Ne bi bilo iznenađenje da ERS kao i u ranijim slučajevima traži veće procente kako bi sebi ostavila manevarski prostor za spuštanje i stvaranje ambijenta u kojem bi svi izašli kao pobjednici, gdje bi oni, ustvari dobili upravo onoliko povećanje koliko su i planirali.

Aćić: Neprihvatljivo bilo kakvo poskupljenje struje
Bez obzira na konačan ishod u poslovnoj zajednici smatraju da je bilo kakvo povećanje neprihvatljivo.

LUKA PETROVIĆ TVRDI “Imate najjeftiniju struju, AKO RACIONALNO TROŠITE”

 

 

„Imajući vidu stagnaciju na tržištu EU i dalje najave smanjenja tražnje za robama i uslugama, uz ovogodišnje negativne efekte koji se ogledaju u padu industrijske proizvodnje, zaposlenosti u industriji i drugim negativnim makroekonomskim parametrima, povećanje cijena struje za privredu je neprihvatljivo“, kaže direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić.

On dodaje da se rastom cijena električne energije za privredu u posljednjih nekoliko godina polako istopila konkurentska prednost domaće ekonomije u tom segmentu.

„S obzirom na to da je u tekućoj godini došlo i do smirivanja inflacije, bilo kakvo povećanje cijena električne energije bi značilo rast inflacije i posljedično negativan efekat na životni standard građana“, zaključio je Aćić.

Slično razmišljaju i u Udruženju ekonomista Republike Srpske „SWOT“.

Predsjednik udruženja Saša Grabovac kaže da je za privredu svaki dodatni trošak u uslovima otežanog privređivanja i smanjenog izvoza dodatno breme na ionako težak teret koji nose s obzirom na situaciju u poslovanju sa zemljama EU.

„Kako za građane, tako i za poslovne subjekte sigurno će loše uticati na njihov finansijski položaj. Jasno je da ERS u posljednje vrijeme posluje u otežanim okolnostima prije svega zbog finansijskih obaveza nastalih zbog gubitka arbitraža i očigledno je da to ne može da izmiri iz redovnog poslovanja. Međutim, smatramo da postoji dodatni prostor da se uštedama i boljim poslovanjem te povećanjem efikasnosti nadoknadi jedan značajan dio tih sredstava“, kaže Grabovac.

Grmuša: Revizija poslovanja ERS poslala bi nekog na robiju
Međutim, da li su u ERS-u i njegovim zavisnim preduzećima spremni da štede, veliko je pitanje. Milioni maraka u posljednjih nekoliko godina potrošeni su za bespotrebno reklamiranje monopolskog položaja, luksuzne automobile, kupovinu propalih koncesija i otpremnine za dobrovoljni odlazak.

Pravnik Milko Grmuša kaže da ne dolazi u obzir bilo kakvo poskupljenje struje dok se ne izvrši stručna, objektivna i potpuna revizija poslovanja Elektroprivrede RS.

„Možda će ta revizija pokazati da je poskupljenje struje opravdano, ali čini se da će prije ukazati na propuste koji bi nekog mogli da pošalju na robiju, kao i na potrebu smanjenja cijene struje“, smatra on.

Prema njemu, sve što se sprema može se opisati jednom rečenicom – pljačka.

„Parazitiraju na krvi našeg naroda, naših boraca i naše prirode. U njihovim rukovodstvima, otkako postoje, u najvećoj mjeri sjedili su ljudi bez bilo kakvih referenci i rada van propalog javnog sektora. Politički paraziti, bitange, uhljebi i skorojevići. Talog taloga ovog vremena. Razlog zašto ste ugnjetavani u svakom smislu“, kaže Grmuša.

Udruženja za zaštitu potrošača kažu da bi poskupljenje struje bio namet koji dobar dio građana ne bi izdržao.

„Život je već preskup. Potrošačka korpa iz dana u dan raste, a plate i primanja stagniraju. Riječ je o najosnovnijim troškovima. Penzioneri nemaju od čega ni lijekove platiti, a kamoli uvećane račune za struju. Za tu kategoriju je i povećanje od nekoliko maraka previše“, kaže Zoran Petoš iz Udruženja za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora.

Napominje da od 2020. godine i pandemije virusa korona traje inflacija koja je cijene namirnica digla za 100 odsto.

Njega brine i činjenica da svako poskupljenje energenta dovodi do domino efekta.

„Električna energija služi za izgovor proizvođačima, privrednicima i pružaocima usluga da ih poskupljuju. Jednim dijelom je i realno jer im se diže cijena proizvodnje, ali povećanjem cijene energije neminovno će doći i do povećanja troškova života“, zaključio je on.

Inače, iz ERS-a se još nisu oglasili i objasnili svoje zahtjeve.

ERS vrši pritisak

U Ministarstvu energetike i rudarstva priznaju da proizvođači i distributivna preduzeća pritisak na njih vrše svakodnevno.

Tvrde da se trenutno ne razmatra povećanje cijene električne energije, ali ne objašnjavaju šta to „trenutno“ konkretno znači i na koji period misle.

„Vlada Republike Srpske ostaje posvećena politici nižih cijena električne energije u odnosu na države regiona, a nadležna tijela će u narednim mjesecima pažljivo uzeti u obzir činjenično stanje, razmotriti sve aspekte ovog pitanja i u skladu sa tim donositi adekvatne odluke“, poručili su oni.

CAPITAL

Društvo

CIJENE RASTU, GRAĐANI ĆUTE I PLAĆAJU! Prijedor NAJSKUPLJI grad u Srpskoj!

Rast cijena već duže vrijeme potresa tržište Republike Srpske, a osim što idu ka gore, one i variraju od mjesta do mjesta.

Analizirali smo cijene nekoliko istih proizvoda i usluga u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru i Trebinju kako bismo vidjeli za šta su i gdje su građani lani izdvajali najviše para, prenose Nezavisne.

Cijene namirnica
Za hranu su građani najviše izdvajali u Prijedoru, a najmanje u Trebinju.

Tako su svi oni u čijim su se korpama našli kilogram bijelog pšeničnog brašna, kilogram bijelog hljeba, isto toliko junetine s kostima, ali i svinjetina bez kostiju, kao i svježa piletina, te ulje, jabuke i paradajz u Banjaluci za to izdvajali ukupno 44,93 KM, u Bijeljini 47,49 KM, u Prijedoru 48,98 KM, a u Trebinju 44,16 KM.

Pojedinačno gledano, brašno je po cijeni od 1,8 KM bilo najskuplje u Prijedoru, a hljeb sa cijenom od 3,74 KM u Banjaluci. Junetina s kostima po cijeni od 14,49 KM i svinjetina bez kostiju po cijeni od 13,03 KM najskuplje su bile u Bijeljini, dok je svježa piletina sa cijenom od 6,68 KM najskuplje plaćana u Trebinju. Ulje sa cijenom od 3,25 KM bilo je najskuplje u Banjaluci, a Prijedor je dominirao sa cijenama jabuka i paradajza, za šta se trebalo izdvojiti 2,38 KM, odnosno 3,92 KM.
Cijene odjeće

Da bi kupili jaknu, muškarci su u Banjaluci izdvajali 148,40 KM, u Bijeljini 106, 78 KM, u Prijedoru 115,11 KM, a u Trebinju najviše, i to 191,56 KM.

S druge strane, žene u Banjaluci su za kaput iz novčanika morale izvaditi 221,66 KM, u Bijeljini 341,20 KM, dok je u Prijedoru za kaput bilo potrebno dati 181,24 KM. U Trebinju je ženski kaput u prosjeku koštao 284,86 KM. Takođe, muška košulja najskuplja je bila u Banjaluci, i to 84 KM, a najjeftinija u Prijedoru 52,87 KM. Žene su za suknju morale izdvojiti najviše u Trebinju, i to 79,91 KM, a najmanje u Prijedoru 58,88 KM.

Ogrjev i klima-uređaj

Oni koji su se tokom zimskih dana grijali na drva za metar kubni su izdvajali od 100 do 140 KM. Najjeftinija drva su bila u najjužnijem gradu Srpske, i to 100 KM, zatim u Prijedoru 102,38 KM, dok su u Banjaluci bila 114,86 KM i Prijedoru 138,33 KM.

S druge strane, ko se tokom zimskih dana grijao na struju, a ljeti tražio spas od vrućina, za klima-uređaj je morao izdvojiti od 732 do 1.000 KM.

Klima je u najjeftinija bila u Prijedoru, i to 732 KM, u Banjaluci 859 KM, u Bijeljini 891 KM, a u Trebinju 1.001 KM.

Opremanje stana

Ni opremanje stana ili kupovina nekih od potrebnih uređaja i stvari nisu bili jeftini.

Za kupovinu trpezarijskog stola, bračnog kreveta, tepiha, jorgana, frižidera sa zamrzivačem i mašine za veš građani su u Banjaluci trebali da izdvoje 2.636,54 KM, u Bijeljini 2.846,07 KM, u Prijedoru 2.968 KM, a u Trebinju 3.130,71 KM. Trpezarijski sto i bračni krevet bili su najskuplji u Trebinju i za njih su građani morali izdvojiti oko 700, odnosno 1.000 KM. Jorgan, frižider sa zamrzivačem i mašina za veš najskuplji su bili u Prijedoru, a tepih u Bijeljini.

Cijene u apotekama

Odlazak u apoteku i kupovina antibiotika, sirupa za kašalj, vitamina i sedativa najviše je koštala u Bijeljini, gdje su navedeni proizvodi ukupno koštali 18,38 KM. Isti proizvodi u Prijedoru su koštali 17,82 KM, u Trebinju 17,47 KM, a u Banjaluci 16,02 KM. Za antibiotike su najviše izdvajali građani Bijeljine, i to 4,48 KM, kao i za sirup za kašalj i vitamine, čije su cijene iznosile 10,57, odnosno 1,54 KM. Sedativi su bili najskuplji u Prijedoru i koštali su 3,80 KM.

Cijene u restoranima

Svi koji su poželjeli pojesti picu u Banjaluci za taj užitak morali su izdvojiti 11,37 KM, u Bijeljini 9,27 KM, u Prijedoru 12,45 KM, a u Trebinju 10 KM. Šnicla s prilogom u Banjaluci je bila najskuplja i koštala je 20,11 KM, a zatim u Trebinju 17,01 KM. Niža cijena bila je u Bijeljini i Prijedoru, odnosno 12,99 KM i 14,84 KM. Svi koji su htjeli zasladiti, komad torte u Banjaluci plaćali su 6,12 KM, dok je cijena niža u drugim gradovima. U Bijeljini je 3,72 KM, u Trebinju 3,5 KM, a u Prijedoru 3,16 KM. Pivo je bilo najskuplje u Trebinju, i to 3,27 KM, a zatim u Banjaluci 3,02 KM. U Bijeljini je 2,73 KM, a u Prijedoru 2,5 KM. S druge strane, šoljica kafe bila je najjeftinija u Bijeljini, i to 1,84 KM, dok su najskuplje užitak plaćali Banjalučani po cijeni od 2,32 KM.

Cijene goriva

Tokom 2023. godine prosječna cijena dizela u Banjaluci i Trebinju bila je 2,69 KM. Za fening manje u Prijedoru, a 2,61 KM u Bijeljini. Motorni benzin 95 oktana u Trebinju je koštao 2,67 KM, Bijeljini 2,55 KM, dok je u Banjaluci i Prijedoru 2,6 KM.
BL-portal

Nastavi čitati

Društvo

ZA SUTRA UPALJEN METEOALARM! Izdato upozorenje za građane Srpske

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za petak zbog naglih vremenskih promjena koje se očekuju u Republici Srpskoj.

-U petak, 20.decembra očekuje se vjetrovito vrijeme uz jaču kišu koja će već tokom jutra preći u snijeg na planinama, a tokom dana u većini predjela osim na jugu –saopštio je RHMZ.

Očekuju se, dodaju, udari vjetra od 30 do 60 kilometara na čas, u višim predjelima na zapadu i u Hercegovini udari vjetra do 80 kilometara na čas, ponegdje na planinama i preko 90 kilometara na čas.

-Na sjeveroistoku (Semberija i Posavina) duvaće slabiji vjetar, uglavnom oko 30-50 kilometara na sat – navodi se u upozorenju RHMZ.

Očekuje se od 20 do 40 milimetara padavina, na istoku manja količina padavina uglavnom do 10 milimetara.

-Doći će do formiranja snježnog pokrivača. U nižim predjelima se očekuje uglavnom do pet centimetara snijega, na krajnjem sjeveru bez snježnog pokrivača. U brdsko-planinskim predjelima biće od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima jak vjetar uz snježne padavine će stvarati mećave i snježne nanose – zaključuje RHMZ.

Nastavi čitati

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Nastavi čitati

Aktuelno