Connect with us

Društvo

Kakvo nas vrijeme očekuje do kraja novembra

Jesen 2022. u poređenju s istim periodom prošle godine trebala bi biti slična ili malo toplija, navodi se u sezonskoj prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) Bosne i Hercegovine.

“I pored toga što se tokom jeseni očekuju veće srednje temperature zraka, nisu isključeni i prodori hladnih zračnih masa sa sjevera kontinenta s temperaturama znatno nižim od uobičajenih. Mraz je izvjestan u centralnim područjima zemlje”, navode iz FHMZ-a.

Navodi se da se do 30. novembra očekuje viša srednja temperatura zraka u poređenju s prosječnom temperaturom za period od 1981. do 2010. godine.

Prema prognostičkim modelima, najveća odstupanja u odnosu na referentni niz prognoziraju se u septembru. U oktobru i novembru pomenuti modeli ukazuju na pozitivno odstupanje na prostoru Bosne, dok se u Hercegovini očekuju prosječne temperature. Vjerovatnoća ostvarenja prognoze je umjerena i kreće se nešto iznad 50 posto.

Na duži vremenski period prognoza količina padavina u odnosu na prognozu temperatura zraka je manje pouzdana, tako da se prognozirane količine padavina moraju uzeti sa više opreza, navode iz FHMZ-a.

Tokom jeseni, prema dostupnim materijalima za dugoročnu prognozu, ukupna količina padavine trebala bi biti manja u odnosu na referentni niz 1981.-2010. godine. Raspored padavina tokom jeseni biće neujednačen, a najmanja odstupanja u odnosu na referentne vrijednosti prognoziraju se za novembar.

Očekivane ukupne količine padavina trebale bi biti približna padavinama registrovanim tokom jeseni 2021. godine”, navodi se u saopćenju.

Društvo

NE DOZVOLIMO DA JEDNO DIJETE IZGUBI MAMU! Pomozimo Aleksandri Ilić u njenoj borbi za život

Aleksandra Ilić, mlada majka desetogodišnje djevojčice, nalazi se u teškom zdravstvenom stanju. Bori se sa rijetkom i teškom bolešću – propadanjem nerva i mišića, što je dovelo do potpune nepokretnosti. Nažalost, zbog progresije difuzne atrofije mozga, njeno stanje je drastično pogoršano i trenutno je veoma ozbiljno i neizvjesno.

– Zamislite samo da svake noći vaše dijete zaspi u suzama, šapućući molitvu za vaše ozdravljenje – to je realnost desetogodišnje djevojčice koja se bori da spasi svoju mamu. Ona ne odustaje, jer vjeruje da njena mama može ozdraviti. Pozivamo vas da se pridružite ovoj borbi i pružite podršku Aleksandri kako bi nastavila svoje liječenje – navodi se u apelu za pomoć.

Ova hrabra majka nije izgubila vjeru u ljude, ali pomoć joj je hitno potrebna.
Svaka donacija može biti korak bliže njenom ozdravljenju. Molba da ne ostanemo nijemi na ovu priču.

➡️ Pozivom na broj ☎️ 1402 ☎️ možete donirati 1KM (M:TEL mreža, broj aktivan do 30.04.)

Takođe, moguće donirati uplatom na Aleksandrin žiro račun: 551 – 720 257 76936 26

Linker
Za uplate iz inostranstva:

IBAN: BA395517202867105348
SWIFT/BIC: BLBABA22

Nastavi čitati

Društvo

“ZLATNI LJEŠNIK?” Nevjerica u Zenici zbog cijene čokolade

Građani Zenice ovih dana s nevjericom prate rast cijena svojih omiljenih proizvoda, a najnoviji primjer koji je izazvao buru reakcija dolazi iz jedne lokalne prodavnice. Naime, cijena Milka čokolade od 270 grama u ovoj prodavnici dostigla je zapanjujućih 13,50 KM.

Fotografije ove astronomske cijene ubrzano su se proširile društvenim mrežama, izazivajući lavinu komentara ispunjenih nevjericom i ogorčenjem. Korisnici društvenih mreža ne kriju svoje čuđenje, pa su se tako mogle pročitati brojne ironične opaske poput: “Je li u njoj zlatni lješnjik?” i “Za te pare mogu ručati u restoranu”.

Ovaj drastičan skok cijene omiljene čokolade dolazi u vrijeme kada plate i penzije stagniraju, dok cijene osnovnih životnih namirnica i svakodnevnih potrepština nastavljaju nezaustavljivo rasti.

Milka, koja je godinama bila prepoznatljiva kao pristupačna i omiljena poslastica, sada sve više postaje luksuz koji će mnogi građani Zenice, ali i cijele zemlje, teško moći priuštiti. Ovaj primjer jasno ilustruje sve veći udar inflacije na džepove građana i postavlja pitanje o daljem rastu cijena i standardu života.

Nastavi čitati

Društvo

“RADNICI ODLAZE NA PRIMORJE, PLATE DVOSTRUKO VEĆE”: Poslodavci se žale kako je SVE MANJE radne snage u ugostiteljstvu

Ljetna sezona je na pragu i s njom dolazi paradoks kada imamo povećan broj turista, a sve manje radne snage u ugostiteljstvu. Gdje odlaze konobari i kuvari?

Rješenje vidimo u obučavanju radnika koji žele da rade u ovoj branši a koji nisu kvalifikovani, rekao je Goran Kurtinović, član UO Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeka”.

– Ugostiteljstvo je u velikom problemu. Mi sada u aprilu i maju sastavljamo osoblje koje će iznijeti ljetnu sezonu. Da bi zadržali profesionalnog radnika treba ga i adekvatno platiti što je trenutno nerealno. Zato mnogi radnici odlaze na primorje gdje su plate dvostruko veće – rekao je Kurtinović gostujući u našem Јutarnjem programu.

Kako je naveo, rješenje vidi u obučavanju radne snage i testiranju radnika kako bi se vidio njihov nivo znanja.

– Ti radnici bi dalje obučavali sve zainteresovane koji imaju želju da rade u ugostiteljstvu. Bitno je pokrenuti lanac ulaganja u radnu snagu da bismo za dvije tri godine stekli kvalitet – kaže Kurtinović.

Kurtinović je iznio podatak da je trenutno daleko manje pazara u kafićima i restoranima i da je 30 do 40 odsto manje prometa, te da se uzdaju u strane turiste.

U Srpskoj je sve više radne snage iz Nepala, Indije i dugih zemalja koji rade u građevinskom sektoru. Ipak, njih još ne viđamo u restoranima i kafićima, kaže Kurtinović, prenosi RTRS.

– Strani radnici su neminovnost, ali mi gledamo da budemo posljednja grana u kojoj će doći strana radna snaga. Nadamo se brzom izlasku iz krize kako bismo krenuli naprijed – istakao je Kurtinović.

Nastavi čitati

Aktuelno