Svijet
Kaliforniju pogodio zemljotres jačine 6,4 stepena po Rihterovoj skali

Snažan zemljotres jačine 6,4 stepena Rihterove skale pogodio je obalu sjeverne Kalifornije, javila je danas američka Agencija za geološka istraživanja (USGS).
U saopštenju se navodi da je potres bio na dubini od 16 kilometara.
Epicentar je bio na oko 12 kilometara zapadno od mjesta Ferndejl u Kaliforniji.
Nakon potresa nije objavljeno upozorenje na cunami.
Svijet
Zelenski spreman za sastanak sa Putinom, ALI PONOVO IMA JEDAN USLOV!

Spreman sam da se sastanem sa američkim liderom Donaldom Trampom i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u trilateralnom ili bilateralnom formatu bez preduslova, ali ne u Moskvi, izjavio je Vladimir Zelenski u intervjuu za TV „Skaj njuz“.
„Spreman sam da se sastanem bez ikakvih uslova“, objavio je, naglašavajući da ne namjerava da putuje u Moskvu na razgovore, ali je spreman da razmotri prijedloge za sastanak u bilo kojoj zemlji osim u Rusiji. Zelenski je takođe potvrdio da je Ukrajina spremna za prekid vatre.
„Nadali smo se da će predsjednik Tramp pregovarati o prekidu vatre. Spremni smo za prekid vatre“, poručio je šef ukrajinskog režima.
Prethodno, tokom posjete Kini početkom septembra, Putin je poručio da je spreman da se sastane sa Zelenskim i da ga čeka u Moskvi.
Rusija je više puta isticala da je pritisak na Rusiju u vezi sa ukrajinskim rješenjem uzaludan i da ona ima svoj stav o prekidu vatre, piše Sputnjik.
ATV
Svijet
Bivša kancelarka Merkel upozorila: EVROPA SE MORA UJEDINITI

Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je Evropsku uniju da se ujedini u svjetlu ratova i kriza, kao i protekcionističkih politika američkog predsjednika Donalda Trampa te se založila za reforme bloka s 27 članica, javlja njemačka agencija dpa.
Bivša čelnica konzervativne Hrišćansko-demokratske unije (CDU) govorila je na simpoziju Zaklade Konrad Adenauer (KAS), povezane s CDU-om, o Lisabonskom ugovoru EU-a.
Dok posmatra geopolitičke poteškoće za Evropu kada je riječ o Rusiji, “s različitim idejama naših prijatelja u Sjedinjenim Američkim Državama”, ili kada se radi o Kini, Merkel je rekla da promišlja o tome što “pojedina država članica Evropske unije (sama za sebe) može postići” po tim pitanjima.
“Svi smo mi, čak i privredno najveća Njemačka, sasvim sami na otvorenom polju”, dodala je Merkel na događaju održanom povodom 80. rođendana bivšeg predsjednika Evropskog parlamenta i kasnijeg čelnika KAS-a Hansa-Gerta Pötteringa.
“Zato je Evropa postala važnija nego što se možda misli”, rekla je.
Reforma Lisabonskog sporazuma
Merkel je kazala i da je mana Lisabonskog sporazuma što se mora sazivati Evropska konvencija za veće promjene.
“Moramo biti oprezni kao Evropska unija da sami sebi ne onemogućimo djelovanje”, upozorila je.
Merkel je takođe kritikovala činjenicu da iako Evropski parlament može glasanjem o povjerenju maknuti Evropsku komisiju sa dužnosti, za razliku od nacionalnih parlamenata, ne mora doći do novih izbora.
“Otjerati nekoga sa dužnosti, a da sam ne snosiš posljedice, mislim da predstavlja neravnotežu”, rekla je.
Lisabonski ugovor je trijumf parlamentaraca
Lisabonski ugovor je usvojen u oktobru 2007. kada je predsjednik Evropskog parlamenta bio Pöttering.
Nakon što ga je ratifikovalo svih 27 država članica, stupio je na snagu 1. decembra 2009.
Evropski parlament je njime dobio više ovlaštenja. Merkel je opisala to “trijumfom svih parlamentaraca”, koji će se uvijek povezivati s Pötteringovim predsjedanjem, prenosi Index.
Svijet
PUTIN KATEGORIČAN “Vojna vježba ojačaće saradnju Rusije i Bjelorusije”

Ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je nadu da će vojna vježba oružanih snaga Rusije i Bjelorusije ojačati saradnju dvije zemlje.
Nakon završetka vježbe, Putin se sastao sa predstavnicima vojnog i diplomatskog kora.
“Želim svima da zahvalim na učešću. Nadam se da vam je ovo koristilo sa profesionalne tačke gledišta. Sa stanovišta uspostavljanja visokog nivoa povjerenja između naših zemalja, ovo je svakako korisno”, rekao je Putin.
On je dodao da su posmatrači mogli da vide kako se ruska vojska usavršava na osnovu iskustva oružanih snaga u savremenom oružanom sukobu, prenosi TASS.
Putin je zahvalio predstavnicima vojno-diplomatskog kora i stranim vojnim posmatračima na učešću.
Vježbe “Zapad 2025”, koje provode Oružane snage Rusije i Bjelorusije, počele su 12. septembra i predstavljaju završnu fazu ovogodišnje zajedničke obuke.
Vježbe će obuhvatati praktične aktivnosti trupa na poligonima u obje zemlje, kao i operacije u Baltičkom i Barencovom moru.
Među učesnicima su i operativne grupe iz vojnih komandnih organa i kontingenti iz Organizacije Sporazuma za kolektivnu bezbjednost i Šangajkske organizacije za saradnju.
ATV
-
Politika2 dana ago
Stanivuković “TRAMPE , PRIMI IH, PRIMJETI IH, SKINI IM SANKCIJE, samo da prestanu da nas brukaju!”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “CIRKUS JE STIGAO U NAŠ GRAD, a glavne klovnove glumi rukovodstvo Republike Srpske!” (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
CRNADAK PORUČUJE: Vrijeme je da Dodik ode, Srpsku moramo povesti DRUGIM PUTEM
-
Svijet1 dan ago
SUZE NJEMAČKOG KANCELARA: “Želim da kažem koliko me je stid svega”
-
Politika7 sati ago
BORCI ISMIJANI: Povećanje boračkog dodatka – svega 0,5 KM!
-
Društvo2 dana ago
RADOSTAN PLAČ! U Srpskoj rođeno 17 beba, bez poroda u Foči, Bijeljini i Trebinju
-
Politika2 dana ago
SNSD TRAŽI SMJENU potpredsjednika Narodne skupštine Mirsada Duratovića
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Dodik ‘ZALEDIO’ novi Ustav Republike Srpske ?!