Connect with us

Region

“KINA ŽANJE DNK SRBA”: Kreće globalni rat oko GENETSKIH MATERIJALA

Veći dio Evrope bio je u izolaciji u aprilu 2020. kada je u srpsku prijestonicu stigao avion sa poklonom Narodne Republike Kine.

Unutra je bio kineski izum nazvan “Vatreno oko”, sofisticirana prenosiva laboratorija koja je mogla da otkrije infekcije virusom korona iz sićušnih genetskih fragmenata koje patogen ostavlja za sobom. Iako je tada sve ovo prošlo prilično neopaženo, tri godine kasnije o tome bruje svi svjetski naučnici, a priča je osvanula i na naslovnoj strani čuvenog Vašington posta.

A to je, kako su Srbi ubrzo otkrili, bila samo jedna od njegovih mogućnosti, prenosi Nova.rs

„Vatreno oko“ je bilo izvanredno ne samo u razbijanju genetskog koda za viruse, već i za ljude, sa mašinama koje mogu da dešifruju genetske instrukcije sadržane u ćelijama svake osobe na Zemlji.

Krajem 2021. godine, dok je pandemija i dalje bjesnila, srpski zvaničnici su objavili da rade sa kineskom kompanijom na pretvaranju laboratorije u stalni objekat sa planovima za prikupljanje i čuvanje čitavih genoma, ili genetskih nacrta, građana Srbije, piše Vašington post.

Srpski naučnici bili su oduševljeni, a premijerka Ana Brnabić zahvalila se Kini zbog toga što je toj balkanskoj zemlji dala „najnapredniji institut za preciznu medicinu i genetiku u regionu“.

Pa ipak, kinesko „Vatreno oko“, koje je uglavnom poklonjeno ili prodato stranim zemljama tokom pandemije – privlači pažnju zapadnih obavještajnih agencija usred rastuće zabrinutosti zbog kineskih namjera.

Neki analitičari vide velikodušnost Kine kao dio globalnog pokušaja da iskoriste novi izvori veoma vrijednih podataka o ljudskoj DNK u zemljama širom svijeta.

Taj napor prikupljanja, koji je u toku više od decenije, uključivao je kupovinu američkih genetičkih kompanija, kao i sofisticirane hakerske operacije, kako tvrde američki i zapadni obavještajni zvaničnici.

Ipak, nedavno je dobio neočekivani podsticaj od pandemije virusa korona, što je stvorilo mogućnosti kineskim kompanijama i institutima da distribuiraju mašine za sekvenciranje gena i izgrade partnerstva za genetička istraživanja na mjestima gde je Peking ranije imao mali ili nikakav pristup.

Usred pandemije, laboratorije Fire-Eie bi se brzo širile na četiri kontinenta i više od 20 zemalja, od Kanade i Letonije do Saudijske Arabije, i od Etiopije i Južne Afrike do Australije. Nekoliko, poput beogradskog, sada funkcionišu kao stalni centri za genetsko testiranje.

„Korona je samo predstavljala vrata za ulaz“, rekao je jedan viši analitičar američke obavještajne službe koji pomno prati kineski biotehnološki sektor.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu odbacio je svaku sugestiju da su kineske kompanije nepropisno dobile pristup genetskim podacima. Portparol Liu Pengiu rekao je da su laboratorije Fire-Eie pomogle mnogim zemljama da se izbore sa opasnom pandemijom i da i dalje igraju vitalnu ulogu u otkrivanju kancera i drugih bolesti. BGI grupa, kompanija sa sjedištem u Šenženu koja proizvodi laboratorije Fire-Eie, saopštila je da nema pristup genetskim informacijama koje je prikupila laboratorija kojoj je pomogla da se napravi u Srbiji.

Međutim, američki zvaničnici primjećuju da je BGI odabrao Peking za izgradnju i upravljanje Kineskom nacionalnom bankom gena, ogromnom i rastućom državnom riznicom koja sada uključuje genetske podatke izvučene od miliona ljudi širom svijeta.

Pentagon je prošle godine zvanično naveo BGI kao jednu od nekoliko „kineskih vojnih kompanija“ koje posluju u Sjedinjenim Državama, a procjena američkih obavještajnih službi iz 2021. godine povezala je kompaniju sa globalnim naporima Pekinga da se dobije još više ljudske DNK, uključujući i iz Sjedinjenih Država.

Američka vlada je takođe stavila na crnu listu kineske podružnice BGI-a zbog navodnog pomaganja u analizi genetskog materijala prikupljenog unutar Kine kako bi pomogla vladinim akcijama protiv etničkih i vjerskih manjina u zemlji.

Ipak, BGI grupa to demantuje. „Ništa u BGI Grupi nije u državnom vlasništvu ili pod državnom kontrolom, a sve usluge i istraživanja BGI Grupe pružaju se u civilne i naučne svrhe“, saopštila je kompanija.

Težnja Pekinga da počisti DNK širom planete povremeno je izazivala kontroverze, posebno nakon Rojtersove serije tekstova iz 2021. godine koji su otkrili sve opasne aspekte ovog projekta. Kineski akademici i vojni naučnici takođe su privukli pažnju debatom o izvodljivosti stvaranja biološkog oružja koje bi jednog dana moglo ciljati populacije na osnovu njihovih gena. Genetski zasnovano oružje stručnjaci smatraju dalekom perspektivom, u najboljem slučaju, a čini se da su neke rasprave podstaknute zvaničnom paranojom o tome da li Sjedinjene Države i druge zemlje istražuju takvo oružje.

Zvaničnici američke obaveštajne službe vjeruju da se globalni napor Kine uglavnom svodi na to da pobijedi Zapad ekonomski, a ne vojno. Ne postoje javni dokazi da su kineske kompanije koristile strani DNK iz drugih razloga osim naučnih istraživanja.

Kina je najavila planove da postane svjetski lider u biotehnologiji do 2035. godine i smatra da su genetske informacije – koje se ponekad nazivaju „novo zlato“ – ključni sastojak naučne revolucije koja bi mogla da proizvede hiljade novih lijekova.

Ako pobijedi u tehnološkoj trci, Kina će dobiti značajnu ekonomsku i stratešku polugu protiv svog glavnog rivala, Sjedinjenih Država.

Ko god stigne prvi, kontrolisaće mnogo zaista nevjerovatnih stvari. Ali postoji i potencijal za zloupotrebu.

Takođe, u kineskom strateškom planu da postane glavna globalna sila 21. vijeka, i nekoliko oblasti je veće od borbe da se postane gospodar ljudskog genoma.

Peking je 2015. objavio svoj plan „Made in China 2025“, u kojem je biotehnologija navedena kao glavni cilj za vladine investicije i stub ekonomske budućnosti zemlje. Godinu dana kasnije, kao korak ka ispunjenju te vizije, vladajuća Komunistička partija pokrenula je program vrijedan milijarde dolara namijenjen da Kina postane globalni lider u genetskim naukama, počevši od ogromnih napora da se prikupi i analizira ljudski DNK.

U to vrijeme, otkriće alata za uređivanje gena kao što je CRISPR budilo je nadu u nove lijekove protiv raka i moguće tretmane nasljednih bolesti koje se dugo smatralo neizlječivim. Uz velike investicije u ovoj oblasti, Kina je nagovijestila da namjerava da se takmiči i pobijedi u međunarodnom takmičenju kako bi na tržište izbacila nove lijekove i terapeutike zasnovane na genima.

Ali, da bi razvila lijekove za globalno tržište, Kini su potrebni veoma različiti izvori genetskih informacija zajedno sa istorijatom pojedinačnih pacijenata. Dakle, početkom prošle decenije, Kina je počela da pojačava svoju nabavku takvih zapisa.

I pojava virusa korona je i te kako pomogla da se ona znatno ubrza.

Region

MAJKA NAPADAČA! “Bio je na liječenju, molili smo doktora da ga ne pušta”

Majka napadača u zagrebačkoj osnovnoj školi kazala je da noćima nisu spavali od straha, a pokušavali su mu pomoći.

Mladić (19) je u petak ujutro upao u školu i napao djecu i učiteljicu. Jedno je dijete preminulo

“Molila sam doktora da ga ne pušta van jer nije za van. On ima emocionalno nestabilnu ličnost, uz to ima dvije dodatne dijagnoze i rezao se i sve”, ispričala je za 24sata majka osumnjičenog za tragičan napad u školi u Prečkom.

Kazala je da je čula što se dogodilo, ali da ne zna sve informacije.

“Rečeno mi je da je napadač moj sin. Jutros ga je tata odveo na dnevnu bolnicu u devet sati, krenuo je ponovno na te dnevne bolnice. Bio je na psihijatriji par puta. Prije mjesec i pol dana je mene i majku zatočio u stanu, uzeo nam je mobitele, ključeve i ponovno završio na Jankomiru. Molila sam doktora da ga ne pušta van jer nije za van”, kazala je.

“On ima emocionalno nestabilnu ličnost, uz to ima dvije dodatne dijagnoze i rezao se i sve. Doktor ga je hladnokrvno pustio van da mi brinemo o njemu. Noćima smo spavali u strahu, napravili smo sve što smo mogli da se to dijete spasi. On je očito napustio dnevnu bolnicu i uzeo nož i napravio to što je napravio. Ne znam zašto je to napravio on je u tu školu išao prije pet godina. Ne znam koji je razlog. Čula sam da je i sebe izbo”, dodala je.

Podsjetimo, u jutarnjim satima je mladić (19) ušao u prostorije škole i oštrim predmetom napao učiteljicu i učenike. Prema prikupljenim obavijestima, jedno dijete preminulo, dok je troje povrijeđenih učenika upućeno u zdravstvene ustanove. Učiteljica i počinilac su u bolnici. Nad svima se provodi medicinska skrb. Počinitelj je 19-godišnjak koji je prije bio učenik te škole i trenutno živi u blizini škole. Okolnosti i dinamika događaja se utvrđuju. Uviđaj i druge radnje, inoformativni razgovori i izuzimanje snimaka s kamera su u toku.
Nezavisne

Nastavi čitati

Region

UŽAS U ZAGREBU! Monstruozan napad u ŠKOLI! Jedna osoba stradala, PETORO DJECE povrijeđeno (FOTO)

Jedna osoba je ubijena, a sedam osoba je povrijeđeno, među kojima petoro djece, u napadu nožem u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu, javljaju hrvatski mediji.

Napad se dogodio jutros kada je, kako se navodi, učenik nožem izvršio napad.

Na licu mjesta su jake snage policije i šest vozila Hitne pomoći, a angažovan je i helikopter za brzo prebacivanje povrijeđenih u bolnice.

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆ UVIJEK UZ ŠEFA! “Njegova ostavka bi bila POGUBNA ZA SRBIJU”

Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da bi ostavka predsjednika Aleksandra Vučića bila pogubna za Srbiju, ali da može da razumije da Vučić razmišlja o tome s obzirom na napade na njega i njegovu porodicu.

Ona je ocijenila da je u istoriji svjetske politike nezabilježena mržnja prema jednom čovjeku kao prema Vučiću.

Brnabić je za TV Pink rekla da pokušaji destabilizacije i slabljenja Srbije traju od 2014. godine kada je Vučić postao predsjednik vlade, a da su intenzivirani od 2017. godine kada je postao predsjednik Republike.
-Tada su ovi kojima se ne sviđa Srbija koja je samostalna, nezavisna, ekonomski prosperitetna, koja doživljava uspehe kakve nismo videli u našoj istoriji, shvatili nakon tih predsedničkih izbora 2017. godine kakvo poverenje Aleksandar Vučić uživa u narodu i tada kreću protesti i demonstracije svake godine’ – rekla je Brnabić. Ona je rekla da su napadima i mržnji izloženi svi članovi Vučićeve porodice, od najmlađeg sina Vukana do njegovih roditelja.

-Niko nije izostavljen. Jedno vreme je to bilo fokusirano na njegovog brata Andreja i na starijeg sina Danila, ali kako su videli da Aleksandar Vučić trpi sve to i da ima podršku porodice, da ljudi prepoznaju šta se dešava i da je sve veća podrška Vučiću koji trpi sve te napade i nastavlja da se bori za Srbiju, onda su širili te mete, da se u poslednjoj kampanji pred izbore došlo do toga da se priča da Vukan ne postoji, da je Vukan hologram. I to traje i traje… – rekla je Brnabić.

Navela je da Vučić nema odmor, nijedan praznik niti vikend i da danas, na dan svoje slave, nije sa porodicom, već je u Briselu ističući da je ponovo stavio Srbiju na prvo mjesto.
-On je u Briselu zbog Srbije, nije zbog sebe sigurno. Ne znam ko bi izabrao da svoju porodičnu slavu slavi van granica Srbije ili u nekom drugom gradu – rekla je Brnabić.

Ona je rekla da bi ostavka Vučića bila pogubna za Srbiju, jer do 2027. godine treba završiti četiri velike stvari, a „prva je da se pripremimo za EKSPO 2027 i da ugostimo svet u Srbiji“.

-Da pokažemo kako izgleda Srbija, šta smo sve postigli od 2012. godine. Nestvarno je šta se u zemlji dešava u smislu ekonomskog i infrastrukturnog napretka, da smo pobedili za EKSPO 2027, da predsedavamo Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a pre deset godina nije nas bilo na tehnološkoj mapi – rekla je Brnabić.

Kako kaže, država treba da ispuni ono što je obećala građanima pred izbore, a to je da prosječna plata u Srbiji 2027. godine bude 1.400 evra, prosječna penzija 650 evra, a minimalac 650 evra.

-To su za mene četiri ključne stvari i za to nam je potreban Aleksandar Vučić – rekla je Brnabić.

Dodala je da je važno imati ozbiljnu i odgovornu opoziciju koja kandiduje rješenja i tako primorava vlast da radi više i bolje, ali da u Srbiji nije takva situacija, jer opozicija nema nijedan prijedlog niti rješenje.

-U toj situaciji Aleksandar Vučić se svaki dan takmiči sam sa sobom, nalazi ideje kao što su stanovi za mlade, kao što je dodatna podrška da se vraćaju naši ljudi iz dijaspore, dodatna podrška da investiraju u Srbiji – rekla je Brnabić.

Nastavi čitati

Aktuelno