Connect with us

Region

KNEŽEVIĆ PORUČUJE “Iste sekunde kada Crna Gora pritisne “YES” PRIZNALI SMO DA SMO GENOCIDAN NAROD”

Lider Demokratske narodne partije Crne Gore (DNP) Milan Knežević poručio je da zvanična Podgorica ne smije da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ne samo zbog Republike Srpske, Srbije i srpskog naroda, već prvenstveno zbog same sebe i upozorio da bi nakon njenog usvajanja Bosna i Hercegovina mogla da podnese tužbu protiv Srbije, ali i Crne Gore.

-Istog trenutka kad pritisnemo „yes“ potvrdili smo se za genocidan narod – naveo je Knežević u saopštenju.

On je naglasio da se predložena rezolucija o Srebrenici poziva na Rezoluciju 819 Saveta bezbjednosti koja je usvojena 16. aprila 1993. godine, a u kojoj se, kako navodi, Savjet bezbjednosti poziva na Međunarodni sud pravde u Nagoji i privremenu mjeru da vlada Savezne Republike Jugoslavije, koju su činile Srbija i Crna Gora, treba odmah da preduzme sve mjere koje su u njenoj moći da spriječi vršenje zločina genocida.

– Znači, notorna je neistina da se ova najavljena rezolucija ne odnosi na države i narode. Naprotiv, baš se odnosi na Srbiju i Crnu Goru. A to dalje znači, nakon izglasavanja ove rezolucije, BiH može da podnese tužbu protiv Srbije i Crne Gore u bilo kom momentu, od trenutka izglasavanja do Sudnjeg dana. A to dalje znači da Crna Gora postaje država genocidne prošlosti i još je za to glasala, kao da glasa na Evroviziji – naveo je Knežević.

Istakao je da ne postoji termin individualnog genocida i dodao da se u rezoluciji ne pominje nijedan general niti vojnik imenom i prezimenom, jer bi u tom slučaju to bio zločin pojedinca, prenosi RTCG.

Smatra da u rezoluciji nema individualizacije krivice zato što je namjera da se zločin u Srebrenici predstavi kao genocid.

Knežević je ocijenio da amandmani Vlade Crne Gore na rezoluciju liče na “posljednju želju osuđenika na mučenje i smrt, u kojoj moli da mu prvo otkinu glavu, a tek onda ruke, umesto kako su planirali da prvo otkinu ruke, a onda glavu”.

Crnogorski premijer Milojko Spajić potvrdio je u četvrtak da će Crna Gora glasati za rezoluciju o Srebrenici u UN, kao i “za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije”.

Vlada Crne Gore u subotu uveče je usvojila informaciju o amandmanima Crne Gore na tu rezoluciju u kojima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države.

Amandmanima se, kako su rekli iz Vlade, sprečava svako potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija i onemogućava se narativ, ali i namjera da se jedan narod želi proglasiti genocidnim.

Region

VUČEVIĆ O NOVOJ VLADI SRBIJE “Imamo spremno više imena”

Predjsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da će SNS sutra na konsultacije sa predsjednikom Srbije o mandataru za sastav nove vlade ići sa prijedlogom da se formira nova vlada i da će doći sa nekoliko imena za mandatara.

Vučević je za K1 televiziju rekao da će ispred liste oko SNS na konsultacijama učestvovati delegacija od osam članova – pet ispred SNS i tri predstavnika koalicionih partnera.

– Naš stav je da treba da idemo u izbor nove vlade, da napravimo dodatni napor da se izabere nova vlada do 18. aprila. Treba to učiniti i neki dan pre, jer novi mandatar mora da obavi konsultacije oko sastava novog kabineta, pa onda to moraju da potvrde stranački organi – najavio je Vučević.
On je istakao da će doći da čuju predsjednika i vide koncept nove vlade, jer to, kako je naveo, nije samo tehničko-tehnološki proces i ne radi se samo o rokovima, već je riječ o tome šta je suština te vlade i šta treba da uradi u narednom periodu.

– Mislim da će biti velikih promjena u vladi i to ne samo na mjestu premijera – i u vladi i u dubini, od državnih sekretara do direktora javnih preduzeća. Mislim da će biti velikih iznenađenja, možda i oko mandatara bude veliko iznenađenje – rekao je Vučević.

Ukazao da smatra da u novoj vladi treba da bude mnogo novih ljudi.
Linker
– Mojom ostavkom, imajući u vidu sve okolnosti u kojima se nalazimo pet meseci, potrebne su dubinske promene kako bi pokušali da dođemo do društvenog dijaloga. To bi bio jedan od zaključaka šta vlada mora da radi – dodao je Vučević.

Naveo je da ne isključuje da mandatar bude i nestranačka ličnost, iako se, kako je rekao, ne odriče stranačkog života.

– Apsolutno se borim protiv onog što nam se nameće, depolitizacije političkog sistema i uništavanje stranaka kao anahronog oblika organizovanja i nečega što usporava sveopšti društveni razvoj. To je najveća podvala koja postoji, jer niko nije smislio bolji oblik demokratije od višestranačja i političkog pluralizma – rekao je Vučević.

Objasnio da mandatar bira svoj tim, ali da to ne radi sam, već u razgovoru sa strankom, koalicionim partnerima i predsednikom.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U CRNOJ GORI! Nestao kokain iz sudskog depoa koji je 17 godina, ČEKAO NA UNIŠTENJE

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju, navodno, nestao kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.

Predstavnici tog tijela su, kako pišu mediji u Crnoj Gori, nedavno u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama, otkriveno da supstanca zapravo ne reaguje na brze testove za drogu.

Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati.
Iz Višeg suda objasnili su da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja, pišu Vijesti.

O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.

– Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavestiti nadležni organ – kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.

Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.

Inače kokain potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.

Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.

Nastavi čitati

Region

PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA: Pohapšeni funkcioneri, među njima i PREDSJEDNIK OPŠTINE Žitorađa

U akciji policije uhapšen je predsjednik opštine Žitorađa i još nekoliko funkcionera iz te opštine.

U nastavku akcije borbe protiv korupcije jutros je uhapšen predsjednik opstine Žitorađa Ivan Stanojević, saznaje Kurir.

Lisice su, kako se saznaje, stavljene na ruke još nekoliko visokih funkcionera te opštine.

Oni se sumnjiče za zloupotrebe kojima je oštećen budžet.

Pretresi na više lokacija su u toku.

Nastavi čitati

Aktuelno