Region
KNEŽEVIĆ PORUČUJE “Iste sekunde kada Crna Gora pritisne “YES” PRIZNALI SMO DA SMO GENOCIDAN NAROD”

Lider Demokratske narodne partije Crne Gore (DNP) Milan Knežević poručio je da zvanična Podgorica ne smije da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ne samo zbog Republike Srpske, Srbije i srpskog naroda, već prvenstveno zbog same sebe i upozorio da bi nakon njenog usvajanja Bosna i Hercegovina mogla da podnese tužbu protiv Srbije, ali i Crne Gore.
-Istog trenutka kad pritisnemo „yes“ potvrdili smo se za genocidan narod – naveo je Knežević u saopštenju.
On je naglasio da se predložena rezolucija o Srebrenici poziva na Rezoluciju 819 Saveta bezbjednosti koja je usvojena 16. aprila 1993. godine, a u kojoj se, kako navodi, Savjet bezbjednosti poziva na Međunarodni sud pravde u Nagoji i privremenu mjeru da vlada Savezne Republike Jugoslavije, koju su činile Srbija i Crna Gora, treba odmah da preduzme sve mjere koje su u njenoj moći da spriječi vršenje zločina genocida.
– Znači, notorna je neistina da se ova najavljena rezolucija ne odnosi na države i narode. Naprotiv, baš se odnosi na Srbiju i Crnu Goru. A to dalje znači, nakon izglasavanja ove rezolucije, BiH može da podnese tužbu protiv Srbije i Crne Gore u bilo kom momentu, od trenutka izglasavanja do Sudnjeg dana. A to dalje znači da Crna Gora postaje država genocidne prošlosti i još je za to glasala, kao da glasa na Evroviziji – naveo je Knežević.
Istakao je da ne postoji termin individualnog genocida i dodao da se u rezoluciji ne pominje nijedan general niti vojnik imenom i prezimenom, jer bi u tom slučaju to bio zločin pojedinca, prenosi RTCG.
Smatra da u rezoluciji nema individualizacije krivice zato što je namjera da se zločin u Srebrenici predstavi kao genocid.
Knežević je ocijenio da amandmani Vlade Crne Gore na rezoluciju liče na “posljednju želju osuđenika na mučenje i smrt, u kojoj moli da mu prvo otkinu glavu, a tek onda ruke, umesto kako su planirali da prvo otkinu ruke, a onda glavu”.
Crnogorski premijer Milojko Spajić potvrdio je u četvrtak da će Crna Gora glasati za rezoluciju o Srebrenici u UN, kao i “za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije”.
Vlada Crne Gore u subotu uveče je usvojila informaciju o amandmanima Crne Gore na tu rezoluciju u kojima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države.
Amandmanima se, kako su rekli iz Vlade, sprečava svako potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija i onemogućava se narativ, ali i namjera da se jedan narod želi proglasiti genocidnim.
Region
BIVŠI GRADONAČELNIK OPTUŽEN ZBOG KUPOVINE TONE KULENA: Otkriveno zašto je to godinama radio

USKOK je upravo potvrdio da je podigao optužnicu protiv bivšeg gradonačelnika Županje zbog nezakonitog pogodovanja u aferi s nabavkom ogromnih količina kulena.
Radi se o HDZ-ovom Davoru Miličeviću koji je u februaru ove godine zbog toga bio i priveden. Sada je zajedno s njim optužen i Ilija Jelović, vlasnik mesnice As kojemu je, kako se sumnja, Miličević pogodovao.
Optužnicom je obuhvaćen period od 10. juna 2013. do 3. juna 2021. tijekom kojeg je Miličević, iako prema tvrdnjama USKOK-a to nije smio, donosio odluke o nabavci suhomesnatih proizvoda za potrebe grada upravo od mesnice As u kojoj je, kako je otkriveno, bio tajni ortak, prenosi Index.hr.
Zašto je kupovao kulen
Utvrđeno je da je Miličević bio i jamac te sudužnik Jeloviću i njegovom biznisu u više kredita ukupne vrijednosti 1.251.534,50 kuna i 413.034,86 evra. USKOK vjeruje da je upravo zato, odnosno da mesnici osigura prihode od poslovanja i uredno ispunjenje kreditnih obaveza, naručivao različite suhomesnate proizvode za potrebe reprezentacije Grada Županje i druge namjene te je nalagao njihovo plaćanje na teret Grada Županje.
U osam godina obuhvaćenih optužnicom po Miličevićevom nalogu mesnici As je iz budžeta Grada Županje isplaćeno najmanje 64.426,76 evra.
Region
SITUACIJA U REGIONU IZMIČE KONTORLI: Sjeverna Makedonija proglasila vanrednu situaciju

Vlada Sjeverne Makedonije donijela je odluku o proglašenju krizne situacije u trajanju od 30 dana na cijeloj teritoriji države zbog povećane pojave požara.
Portparolka Vlade Sjeverne Makedonije Marija Miteva je u utorak, na konferenciji za medije, saopštila da je odluka donijeta na osnovu sjednice Upravnog komiteta za koordinaciju i upravljanje kriznim sistemom.
– Ovo na terenu znači da se omogućava integrisani pristup i koordinisano djelovanje svih nadležnih institucija – Vojske, policije, svih protivpožarnih jedinica, Centra za upravljanje krizama, Direkcije za zaštitu i spasavanje i lokalnih samouprava. Biće mobilisani svi resursi, uključujući ljudske, tehničke i logističke, sve s ciljem da se izborimo sa požarima i zaštitimo stanovništvo – rekla je Miteva.
Vlada će, kako je navela, obezbijediti pomoć za sva pogođena područja u cilju spriječavanja većih posledica.
Pozvala je građane na maksimalan oprez i poštovanje svih preporuka i zabrana.
Region
SRAMNE SCENE U HRVATSKOM PARALMENTU: Odjeknuo uzvik “Za dom spremni”, predsjednik Sabora OSTAO BEZ REAKCIJE

Damir Biloglav, poslanik stranke DOMiNO, koja je nastala cijepanjem Domovinskog pokreta Ivana Penave, u utorak je sa parlamentarne govornice uskliknuo ustaški poklič “Za dom spremni”, što je izazvalo zgražavanje dijela opozicije.
Opozicija je tražila reakciju predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, ali ona izostala, što je dodatno pojačalo tenzije u saboru.
Biloglav je u svom obraćanju branio koncert Marka Perkovića Tompsona održan na zagrebačkom Hipodromu, ističući da mlade koji su prisustvovali ne zanimaju ideološke podjele ni prošlost, već na takve događaje dolaze da izraze “radost, veselje i domoljublje”.
– Mi smo rođeni u slobodnoj Hrvatskoj, živjećemo kako mi hoćemo, pjevaćemo pjesme koje mi hoćemo, pozdravljaćemo se pozdravima kojima mi hoćemo… U ime svih tih mladih ja ovu gospodu pozdravljam s pozdravom koji bi oni željeli da upute svima vama – Za dom spremni – rekao je on.
Poslanici opozicije pozvali su Jandrokovića da reaguje zbog kršenja Poslovnika, ali je predsjednik sabora rekao da neće biti arbitar, da su iznijeti različiti stavovi i da narod treba da presudi ko govori istinu.
Jandroković je rekao da “Za dom spremni” ima “dvostruku konotaciju”, te da dok ga neki vežu isključivo uz NDH, drugi ga poistovećuju s Domovinskim ratom i vremenima odbrane Hrvatske.
– Ja osuđujem ustaške insignije i smatram da sve što je povezano s NDH zaslužuje osudu, ali isto tako braniću čast hrvatskih branitelja – rekao je Jandroković.
U raspravu se uključio i Milorad Pupovac (SDS S), koji je pohvalio organizaciju koncerta, ali oštro upozorio na sadržaj koji se onde čuo i vidio.
– Zašto nije bilo moguće zaštititi ustavne vrijednosti i vrijednosti EU od simbola, poruka, pjesama i pokliča kojima se veličalo pripadnike ustaškog pokreta i pozdravljalo sa službenim pozdravom NDH ‘Za dom spremni’? – rekao je Pupovac.
Pupovac je upozorio i na moguće međunarodne posljedice, navodeći da bi Hrvati u Srbiji zbog toga mogli trpjeti dodatni pritisak i slušati “još glasnije pjesme srpskog pandana Tompsonu – Baje Malog Knindže”. Takođe je iznio sumnju da se izostankom reakcije pokušava “disciplinovati” one koji su protiv takvog svetonazora:
– Svi koji nisu bili na Hipodromu posmatraju se sumnjičavo, a oni koji ukazuju na propuste države proglašavaju se zlonamjernima – naveo je Pupovac.
Poslanik Domovinskog pokreta Ivica Kukavica branio je publiku koncerta, ustvrdivši da su mladi došli “pokloniti se vrijednostima onoga što Hrvatska jeste” te poručio:
– Ako Tuđmanu i Račanu nije bio sporan HOS, pjesme i pozdravi, zašto je nama danas sporno – prenosi hrvatski portal 24sata.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković 2020. dao je opomenu Mostovom poslaniku Miri Bulju upravo zbog izgovaranja pozdrava “Za dom spremni” u parlamentu, što je izazvalo dodatne kritike zbog očite nedosljednosti u jučerašnjoj situaciji.
“Jadranski Titanik” potonuo pre 111 godina: Danas je atrakcija za ronioce, ali je brodolom bio prava strahota
Ova rasprava pokazala je da tema pozdrava “Za dom spremni” i dalje duboko dijeli hrvatsku političku scenu, a izostanak jasnog i nedvosmislenog stava predsjednika Sabora izazvao je dodatne sporove o odnosu države prema nasljeđu NDH i porukama koje šalje javnosti i međunarodnoj zajednici.
Međutim, Ustavni sud je u martu 2020. objavio saopštenje u kojem je rekao da pozdrav “Za dom spremni“ nije u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, jer predstavlja simbol ustaškog režima NDH – režima koji je bio totalitaran, rasistički i fašistički. Ustavni sud je takođe naveo da se taj pozdrav ne može opravdavati čak ni u okolnostima Domovinskog rata, u kojem su ga koristile neke jedinice HOS-a.
-
Region1 dan ago
TOMPSON BROJI MILIONE, UGOSTITELJI U DEBELOM MINUSU “Domoljublje” se itekako isplati, ali samo pjevaču!
-
Region2 dana ago
STRAVA U PODGORICI! Pakistanac silovao dijete, kćerku svoje partnerke
-
Politika1 dan ago
SENA UZUNOVIĆ UDARILA NA DODIKA! Prijavila ga zbog LAŽNOG PRIJAVLJIVANJA!
-
Hronika2 dana ago
HOROR KOD KOZARCA Sudar autobusa i tri auta! Više povrijeđenih, jedan u kritičnom stanju!
-
Region1 dan ago
OČEKUJE SE NAJVEĆA POSJETA U ISTORIJI: Tompson zakazao novi koncert na godišnjicu “Oluje”
-
Društvo2 dana ago
VLADIKA SERGIJE “Ponovo pjevaju pjesme koje su pjevane kada su Srbe vodili na klanje”
-
Društvo1 dan ago
PRIJEDORSKA POLICIJA TRAŽI POMOĆ: Nestao Vladan Bosančić
-
Hronika2 dana ago
JOŠ JEDNA NESREĆA! Zapalio se autobus iz Srpske na putu u Crnoj Gori