Connect with us

Politika

KO ĆE NA KRAJU IZVISITI I opozicija računa na glasove Pokreta za državu

Iako se činilo da je sve napokon jasno kada je u pitanju izbor srpskih delegata u Dom naroda BiH, čini se da trka još nije završena i da se koplja i dalje lome među političkim partijama.

Posebna sjednica Narodne skupštine zakazana je za 30. novembar i na njoj bi trebalo da bude razmatran izbor delegata iz reda srpskog naroda u Dom naroda. Centralna izborna komisija BiH je u međuvremenu dostavila Narodnoj skupštini Republike Srpske ovjerene kandidatske liste za izbor delegata, a na njima se nalazi ukupno 18 imena. Pred narodnim poslanicima naći će se tako ukupno osam kandidatskih lista, od kojih je pet iz SNSD, te po jedna iz SDS, PDP i Pokreta za državu.

Pregovori
Proteklih dana vodili su se brojni pregovori s parlamentarnim političkim strankama oko toga čiju kandidatsku listu će podržati, a lider SNSD Milorad Dodik je u više navrata rekao kako će njegova stranka ponovo imati četiri delegata. Da bi se tako nešto desilo neophodno je da poslanici Pokreta za državu ne glasaju za opozicione kandidate i upravo su ovi parlamentarci proteklih dana najviše bili pod lupom javnosti.

Naime, kako je Srpskainfo ranije pisala, predstavnici Pokret za državu, koji okuplja bošnjačke i probosanske stranke, postigli su ranije dogovor s Dodikom da neće podržati kandidata opozicije iz Republike Srpske za Dom naroda BiH, čime će omogućiti SNSD da ima četiri delegata, a zauzvrat će dobiti fotelje u Vladi i parlamentu Srpske. To je jedan od razloga zašto je PZD izašao sa svojom listom, iako su svjesni da njihovih pet glasova u NSRS ne mogu obezbijediti fotelju njihovom kandidatu u Domu naroda.

S obzirom da poslanici koji se nalaze u sastavu PZD dolaze iz različitih političkih partija ovih dana su se našli na udaru svojih lidera, ali i dijela javnosti u Federaciji BiH, pa bi, prema saznanjima Srpskainfo, neko od njih, ipak, mogao da okrene „ćurak“ i glasa za opozicione poslanike. To se posebno odnosi na poslanika SDA Ramiza Salkića, te Mirsada Duratovića iz DF.

Blokada
Iz SDA su već najavili da neće dozvoliti da SNSD ima četiri delegata u Domu naroda, a da su otvoreni za razgovore s opozicijom Srpske dali su naslutiti i visoki funkcioneri SDP, čija se dva poslanika nalaze u PZD – Saša Grbić i Andrea Gajić. Da ništa još nije konačno potvrđuje i izvor Srpskainfo iz PDP, koji kaže da ova stranka očekuje da će biti postignut dogovor sa dijelom političkih partija iz Pokreta za državu o podršci njihovoj listi za delegata u Dom naroda BiH.

Naš izvor ističe da su netačni i nerealni navodi koji se pojavljuju u medijima o mogućnosti da opozicija podrži Vojina Mijatovića iz SDP jer, kako kaže, to nema politički ni matematički rezon koji bi bio opravdan.

U opoziciji vjeruju da političke partije koje odlučuju o tome da li će SNSD i Dodik ponovo dobiti četvrtog delegata, u prvom redu SDP, SDA i DF, neće dozvoliti nove četiri godine blokada.

Tajno glasanje
Bez obzira ko će činiti vlast na nivou BiH, prethodnih dana smo čuli stavove i iz opozicije i iz PZD da nijedna partija ne treba u rukama imati kontrolni mehanizam u Domu naroda, posebno zbog, kako su navodili, opstrukcija koje su svi osjetili u prethodnom mandatu kada je SNSD imao četiri delegata.

Ko će na kraju kome okrenuti leđa i ko će imati koliko delegata znaće se u srijedu. Međutim, kako je glasanje tajno, teško će se moći saznati ko se držao dogovora, a ko igrao duplu igru.

Podsjećamo, iako se u javnosti stvorila slika da je neophodno da poslanici PZD glasaju za kandidatsku listu SNSD kako bi obezbijedili četvrtog delegata, Srpskainfo je ranije već pisala da postoji matematika po kojoj je za SNSD dovoljno samo da PZD glasa za svoju listu. Dakle, nije neophodno da podrže njih, ali bi za SNSD bilo loše da probosanske stranke podrže listu opozicionih stranaka.

Naime, stranke okupljene oko SNSD imaju ukupno 53 poslanika, a opozicija, bez PZD, 25.

Ako PZD bude glasao za svog delegata, onda prolaze četiri delegata SNSD u Dom naroda BiH – po tri za koja bi glasalo 13 narodnih poslanika i jedan za kojeg bi glasalo 14 poslanika.

Izvor: srpskainfo

Politika

NAPAD NA VUKANOVIĆA U ISTOČNOM SARAJEVU: “Atmosfera mržnje sve opasnija”

Vukanoviću je nedavno zapaljen automobil ispred porodične kuće u Trebinju

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović danas je verbalno napadnut u Istočnom Sarajevu.

– Pošao sam s poslanikom (Nenadom) Grkovićem na kafu i dok sam razgovarao na telefon, on je ušao unutra, u tom trenutku prolazi penzioner, gleda u mene, staje te opsuje mi majku, srpsku i izdajničku – rekao je Vukanović.

Kako je dalje opisao, on je reagovao verbalno, te nije došlo do dalje eskalacije.

– Pitao sam ga ko si ti? Riječ je o profesoru u penziji i stranačkom aktivisti vladajuće stranke Draganu Uljareviću. Policija je došla i on se kasnije ‘slomio’ i sve priznao. Nagodio se da plati kaznu – rekao je.

Još navodi kako “nije problem u njemu”, te da je “takvih 50.”

– Toliko su nabrijali atmosferu o tome da smo mi ‘izdajnici’ da je ovo očekivano. Prvi put nakon tri mjeseca dođem u Istočno Sarajevo i nakon 10 koraka se ovo desi, a da sad dođem u federalno Sarajevo, prošetam se od Nedžarića do Baščaršije, 100 ljudi bi me pozdravilo, ne bi bilo niti jednog incidenta. Nažalost, takva nam je situacija – rekao je još Nebojša Vukanović.

Inače, Vukanoviću je nedavno zapaljen automobil ispred porodične kuće u Trebinju.

Ovaj incident, iz sredine marta ove godine, još nema svoj pravni epilog

Nastavi čitati

Politika

SVJEŽI “DAŠAK VJETRA” SA BALKANA NANJUŠIO IZDAJNIKE, ili samo one koji mu ne aplaudiraju?

Dodik nije pomenuo kako je on sa dva poslanika od 83 u NSRS, uz 200 tenkova i 20.000 vojnika SFOR-a postao premijer 1998.godine. Zaboravio je reći kako je dane provodio u Vašingtonu sa demokratama Medlin Olbrajt i Ričardom Holbrukom…

Кako i “priliči”, opozicionari iz Republike Srpske proslavili su Đurđevdan u Sarajevu sa Dinom i britanskim ministrom Lemijem.
Na trpezi nije bio slavski kolač, ali se “lomila” Republika Srpska.

Ovo je na društvenoj mreži X objavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon sastanka koji su održali srpska i federalna trojka sa šefom diplomatije Velike Britanije u Sarajevu.

– Nije gorjela ni svijeća, ali su Stanivuković, Vukanović i Miličević obasjani obećanjem da će im se pomoći ako pomognu da Srpska postane prihvatilište za migrante iz Evrope.

Dodik nije pomenuo kako je on sa dva poslanika od 83 u NSRS, uz 200 tenkova i 20.000 vojnika SFOR-a postao premijer 1998.godine.

Zaboravio je reći kako je dane provodio u Vašingtonu sa demokratama Medlin Olbrajt i Ričardom Holbrukom…

Kako je Olbrajtovoj uručivao bukete cvijeća i kako je pozivao Mladića i Karadžića da se predaju, da odu i da narod ne drže taocima?!

Zaboravio je i na Pedija Ešdauna sa kojima je, kako mnogi tvrde pravio odstrel za desetine Srba koje Ešdaun smijenio. Sve je to Dodik zaboravio ili možda želi da se zaboravi, ali kako naši izvori tvrde ima još onih koji pamte “svježeg daška vjetra na Balkanu” kako su ga tada nazivale američke demokrate ili “najboljeg Srbina koji nam se ukazao” kako je tada rekao Alija Izetbegović…

(BN)

Nastavi čitati

Politika

ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren

Darko Ćulum namjerava se vratiti na čelo Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), saznaje Istraga.ba.

Ćulum je najavio trenutnom rukovodstvu SIPA koje radi po njegovom ovlaštenju da će ove sedmice doći u centralu SIPA u Istočnom Sarajevu kako bi se dogovorili da ponovo, i formalno, preuzme dužnost direktora. On je, prema pisanju NAP-a, i prošle sedmice dolazio u SIPA, ali razlozi dolaska su nepoznati.

Kao osnov za povratak u SIPA, Ćulum vidi u činjenici da Savjet ministara BiH nije prihvatilo, odnosno, nije čak ni razmatralo njegovu ostavku koju je podnio 18. marta. Iako formalno nije razriješen, Ćulum se rijetko pojavljivao u zgradi Državne agencije za istrage i zaštitu. Radno vrijeme je uglavnom provodio u MUP-u Republike Srpske gdje je obavljao savjetničke poslove. Međutim, ni u MUP-u RS Ćulum nije zasnovao radni odnos, jer se njegov radnički karton još uvijek nalazi u kadrovskoj službi SIPA.

– Ima nekiih razmišljanja o povratku – rekao je Ćulum za Istraga.ba.

On je priznao da njegov radno-pravni status nije riješen.

Nastavi čitati

Aktuelno