Banjaluka
KO ĆE U FOTELJU PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE GRADA? Spominje se nekoliko imena
Kako će izgledati sastav Skupštine Grada Banjaluka, ko će imati većinu, a ko je najbliži poziciji predsjednika?
Pitanja su ovo oko kojih se već mjesec dana lome koplja u Banjaluci.
Nakon lokalnih izbora bilo je jasno da će Skupština Grada imati raznovrstan sastav, što je otvorilo prostor za spekulacije o mogućim koalicijama i raspodjeli ključnih funkcija.
Poznato je da je lider SNSD Milorad Dodik ranije rekao kako ta stranka “ne može obezbijediti skupštinsku većinu i da ide u opoziciju”.
Stanivuković je u međuvremenu obavio konsultacije sa predstavnicima političkih stranaka koji imaju odbornike u novom skupštinskom sazivu, ali po svemu sudeći za sada nema skupštinsku većinu.
Za većinu treba 16 ruku, a u gradsku skupštinu ulazi 11 odbornika SNSD, 7 PDP, po dva SP, DEMOS, US, SPS i Narodni front, te po jedan iz Nezavisnog pokreta “Svojim putem” – Igor Radojičić i pokreta “Za pravdu i red”. Pored njih, u skupštinu ulazi i Saša Čudić ispred nacionalnih manjina.
Nepoznato je i ko će tačno iz SNSD sjediti u odborničkim klupama jer je Dodik ranije najavio da će o tome odlučiti stranka.
Ono što je jedino poznato jeste da u skupštinske klupe definitivno ne ulaze Vlado Đajić, Goran Talić, Mladen Ilić i Srđan Amidžić.
Ko će preuzeti fotelju
Pored toga, zbog odredbi Izbornog zakona BiH, koje je ranije nametnuo Kristijan Šmit, pojedini odbornici mogli bi doći na udar zbog nespojivosti funkcija.
Riječ je o Neveni Todorović, koja bi u skupštinu trebala ući ispred SNSD, a koja je direktorka Doma zdravlja Banjaluka, Nevenu Staniću iz US, koji je direktor Gradske razvojne agencije i Petru Jokanoviću iz SP koji je direktor Centra za predškolsko obrazovanje i vaspitanje Banjaluka.
O tome ko će na kraju tačno sjediti u odborničkim klupama trebalo bi se znati na konstitutivnoj sjednici gradskog parlamenta koju, po pravilniku, saziva predsjednik Skupštine Grada starog saziva. U ovom slučaju to je Ljubo Ninković (SNSD).
Osim o imenima budućih odbornika i skupštinske većine u Banjaluci se već mjesec dana raspravlja i o tome ko bi mogao biti novi predsjednik Skupštine Grada.
U opticaju je ranije bilo 6 imena, među njima i Vlado Đajić, ali s obzirom na to da on ne ulazi u gradski parlament u igri je ostalo 5 imena.
Kao najizgledniji kandidati spominju se Goran Selak, predsjednik Socijalističke partije Srpske, koji je preuzeo odbornički mandat, Dragan Lukač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i visoki funkcioner SNSD, te Smiljana Moravac-Babić, odbornica PDP.
Ime Babićeve se, naime, pominje kao kompromisni izbor ukoliko se gradonačelniku Drašku Stanivukoviću prepusti odgovornost za vođenje gradske skupštine.
Jedini održao riječ
Pored ova tri, u opticaju su još dva imena koja se često pominju po gradskim kuloarima, a to je Boguljub Zeljković iz SNSD i Nebojša Drinić iz PDP.
Zanimljivo je da je Drinić, koji je potpredsjednik Gradskog odbora PDP jedini poslanik iz Narodne skupštine RS, od njih 36 koliko ih se našlo na odborničkim listama svojih stranaka, koji je prihvatio odbornički mandat u Skupštini Grada.
Svi ostali poslanici koji su bili na odborničkim listama, i osvojili mandat, odustali su od njega, pa je tako Drinić jedini poslanik koji je ispunio obećanje dato glasačima.
Da li će na kraju neko od ovih pet odbornika koji se pominju kao mogući predsjednici gradske skupštine zasjesti na njeno čelo ostaje da se vidi.
Naime, ključni korak u odlučivanju o budućem predsjedniku jeste formiranje stabilne skupštinske većine. Bez stabilne većine biće teško izabrati predsjednika.
Ostaje da se vidi kako će se odvijati pregovori i formirati nova skupštinska većina, a ključnu ulogu u svemu na kraju bi, ipak, mogao da odigra SNSD.
Srpskainfo
Banjaluka
„BISTRE GLAVE ZDRAVA DJECA“: Predstavljena kampanja protiv ŠTETNOG UTICAJA društvenih mreža
Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, rekao je Stanivuković.
Predstavljena je kampanja pod nazivom „Generacija bistre glave“, naziv koji u sebi nosi sve ono što je našoj omladini potrebno za zdraviju i srećniju budućnost.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković tokom sinoćnjeg predstavljanja kampanje u okviru kojeg je u Kući Milanovića održana panel diskusija, na kojoj je bilo riječi o štetnosti društvenih mreža na djecu.
Kako je naglasio – Banjaluka pravi prve korake ka tom cilju: da čuvamo naše mlade ljude i stvaramo zdravo okruženje za njihov razvoj.
-Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, uvedemo uniforme kako bi se mladi razlikovali po znanju i vrijednostima koje nose u sebi, a ne po onome što nose na sebi, i da im obezbijedimo zdravu i kvalitetnu ishranu u školama. Imamo i znanje i kapacitet da to ostvarimo – naglasio je Stanivuković.
Dodao je da smatra da je jedini način da imamo sigurnu, kvalitetnu i bolju budućnost da ulažemo u djecu od trenutka kada se rode pa sve dok ne postanu dovoljno samostalna da odlučuju sama o sebi.
-Zato danas pokrećemo jednu važnu kampanju. Da bi naša djeca imala bistre glave i sačuvala takve misli, predstavićemo i aplikaciju koja će pomoći roditeljima da djeci ograniče korištenje društvenih mreža. Smatramo da društvene mreže ne mogu da vaspitavaju našu djecu, niti mogu da im zamijene drugare i zdravo, srećno djetinjstvo – kazao je gradonačelnik.
Prisutni u Kući Milanovića su mogli da vide i idejni primjer školske uniforme, koju je ranije najavio gradonačelnik, kao i da čuju više o projektu „Zdrava užina i hrana u svakoj školi“.
Banjaluka
NI POVEĆANJA PLATA, NI KOLEKTIVNOG UGOVORA! Savić-Banjac podsjetila na 17 godina nepravde prema vaspitačicama
Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac osvrnula se na komentar predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića da Grad nije povećao platu vaspitačima.
-Plate vaspitačicama nisu bile povećane, ali samo za vrijeme SNSD-a. Od kada je gradonačelnik Draško Stanivuković došao na čelo Banjaluke, vaspitačice su prvo dobile povećanje plate od 100 KM. Nakon toga, 2023. godine plata je povećana 150 KM, a ove godine 270 KM neto, odnosno 20 odsto – rekla je ona.
Podjsetila je i na to da za vrijeme prethodnih administracija nije bio potpisan ni kolektivni ugovor.
-Na to su čekali punih 17 godina. Nisu vas dobro informisali, a ja vas molim da napravite pet vrtića u Banjaluci za koje smo dali lokacije i koji su prije dvije godine obećani iz kabineta nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske – istakla je ona.
Banjaluka
ŠUKALO POZVALA VLADU RS: Obnovimo Spomenik na Banj brdu do 22. aprila
Vrijeme je da zajedno realizujemo ovaj projekat za Dan grada, 22. april, poručila je ona.
Projekt menadžer Grada Milada Šukalo pozvala je Vladu Republike Srpske da zajedno sa Gradom obnovi Spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu.
-S obzirom na to da je predsjednik Vlade nedavno više puta ponovio da je tu za građane i razvoj Banjaluke, pozivam ga da zajedno rekonstruišemo Spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu. Ako zaista želi da ispravi nepravdu prethodnog saziva Vlade, sada ima priliku – poručila je Šukalo.
Napomenula je da je Grad, zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika, uradio projekat rekonstrukcije spomenika na Banj brdu, koji je od republičkog značaja.
-Vrijeme je da zajedno realizujemo ovaj projekat za Dan grada, 22. april, kada je naša Banjaluka oslobođena od fašizma, a ne da vijence, kao prethodnih godina, postavljamo na ogradu od gradilišta – istakla je Šukalo.
Podsjetila je da je Grad Banjaluka do sada više puta inicirao i slao dopise Vladi Republike Srpske da se ovaj projekat zajedno realizuje, kako bi se zaustavio višegodišnji proces propadanja jednog od simbola Banjaluke i Republike Srpske i nacionalnog spomenika BiH.
-
Politika3 dana ago“KOMŠO” JAVOR NA RTRS-u PRIJEDOR PREDSTAVIO KAO PEKING! Botovi SNSD “On je najbolji gradonačelnik” (FOTO)
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ DEMOLIRAO NERVOZNOG MINIĆA! Imali ste 400 glasova, premijer ste jer ste kum
-
Politika2 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ PORUČIO MINIĆU: Želim TV duel prema svjetskim standardima, a ne onaj koji vi sa režimom režirate (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Banjaluka3 dana agoVELIKA MJERA ZA MLADE U BANJALUCI: Besplatni placevi i do 50.000 KM podrške
-
Društvo2 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO DODIKU: “Kad god kažete da sam političko nedonošče, JA POBIJEDIM!”
