Connect with us

Banjaluka

Ko je Gospodskoj ulici u Banjaluci dao baš to ime?

Mnogi Banjalučani ne znaju kako se zvanično zovu Gospodska, Parkić ili Paskolina ciglana i otkud potiče naziv Malta.

Ako pitate za Ulicu Veselina Masleše u Banjaluci možete se izgubiti, jer je to svima znana Gospodska, koju je ovim imenom još 1878. krstio njen utemeljitelj, trgovac Toma Radulović.

Sredinom 19. vijeka u Banjaluku dolaze srpski trgovci iz Hercegovine, a među njima i gazda Toma, koji je kupio Muslinu baru, močvaru na kojoj su se zimi klizala djeca, i tu sagradio modernu kuću.Na drugom kraju buduće trgovačke ulice podigao je zgradu zvanu Albanija i na nju 1878. prikucao rukom ispisan naziv “Gospodska ulica”. Po jednoj verziji, to je uradio da bi se riješio seljaka, koji su stalno ulazili u njegovu trgovinu, a nisu ništa kupovali, dok je po drugima htio da, nakon okupacije Austrougarske, privuče bogate mušterije iz oficirskih i činovničkih porodica.

Naziv se primio, prvo na austrijskim razglednicama, na kojima je Gospodska nazvana Herrengasse, a potom i u svakodnevnom govoru. Gospodska počinje na mjestu koje stariji pamte kao Kastelov ćošak. Ipak, taj naziv nema nikakve veze sa tvrđavom Kastel, nego sa trgovcem Kastlom, koji je tu imao ekskluzivnu radnju. Kako su Kastelov ćošak i tvrđava prilično udaljeni, gradom se osamdesetih pronela priča o „tajnom podzemnom prolazu“ koji povezuje ove dvije lokacije. Taj lagum, naravno, nikad niko nije vidio.

Ime Parkić, kako Banjalučani krste ulicu Svetislava – Tise Milosavlejvića, prvog bana Vrbaske banovine i tvorca moderne Banjaluke, novijeg je datuma. Prvobitno Parkić se zvao prostor između Opštine i Banskog dvora, gdje se danas nalazi crkve Hrista Spasitelja, a gdje je decenijama bio park i kultno okupljalište mladih. Kako je naziv park bio rezervisan za Park „Petar Kočić“, omladina je svoj kutak nazvala Parkić.Nakon izgradnje hrama, Parkić se, po namjeni i imenu, preselio u obližnju pješačku zonu, piše portal banjaluka.com.

Gradska carina

Dio grada između Parka „Mladen Stojanović“ i stočne pijace poznat je kao Malta. Mladiće iz tog kraja šezdesetih su zvali Maltežani.Ovdje se do 1945. nalazila malta – „gradska carina“, na kojoj se naplaćivala naknada za ulazak stoke i robe u grad.

Izlet na Kupusište

U dijelu današnjeg naselja Borik prije zemljotresa je bila borova šuma. I Kupusište je, prije nego što je postalo park, bilo pravo kupusište.

– Iza tog polja kupusa, tamo gdje su danas lamele u Boriku, bile su njive sa kukuruzom. Šezdesetih smo tamo išli na izlete, to je bila naša škola u prirodi – kaže arhivski savjetnik Zoran Mačkić, Banjalučanin odrastao u Gospodskoj.

Bogati Italijani

Područje sa barakama, između Vidovdanske i Ulice Jovana Dučića, Banjalučani već decenijama zovu Paskulina ciglana.

– Naziv potiče od prezimena porodica Paskolo, bogatih industrijalca porijeklom iz Italije, koji su na tom mjestu u 19. vijeku imali ciglanu – kaže istoričar Zoran Pejašinović.

Izvor: Banjaluka.net

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.

Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.

-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Aktuelno