Connect with us

Politika

Ko je “za”, a ko “protiv” ŠMITOVE ODLUKE?

Odluka Kristijana Šmita, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH jer nije imenovan od strane Savjeta bezbjednosti UN, da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona BiH potvrdila je one stare, ali i otvorila nove političke frontove u BiH.

Tako jedni odluku nazivaju idiotskom u teatru zvanom BiH, drugi za njeno nametanje krive vladajuću koaliciju na nivou BiH (SNSD, HDZ BiH i “trojka”), treći, pak, kažu da su mjere dobre, ali ne i to što ih nameće stranac, dok četvrti pozdravljaju Šmitovu odluku, naglašavajući da će se konačno znati ko je kako glasao.

Pa, idemo redom…

Šmitova najnovija odluka biće tema i u Narodnoj skupštini Republike Srpske, čiji će poslanici, bar zvanično, na sjednici u četvrtak raspravljati o bezbjednosnoj i političkoj situaciji u svijetu, sa posljedicama po Republiku Srpsku.

Ali, potpuno je jasno da će Šmitov zakon biti centralna tema sjednice, a ako je suditi po ranijim najavama Srpska će imati odgovor.

Podsjetimo, najviše se pominje donošenje Izbornog zakona Republike Srpske.

“Što se mene lično tiče, zakon koji je rekao da će praviti eksperimente da u pet opština imaju skeneri, a u drugima nemaju, je u izvornom smislu idiotski. Da bilo gdje na svijetu sprovodite izbore u pet opština po jednom principu, a 55 po drugom je neviđeni i neprimjer idiotizam”, poručio je Nenad Stevandić, predsjednik NS RS, komentarišući to što će prema izmjenama Izbornog zakona BiH na lokalnim izborima biti sproveden pilot-projekat u nekoliko lokalnih zajednica, a koji podrazumijeva uvođenje elektronske identifikacije birača, skenera za glasačke listiće i elektronske obrade i prenosa rezultata glasanja s nivoa biračkog mjesta.

Stevandić je podsjetio da su na ovu odluku digle glas brojne institucije i politički predstavnici, uključujući Evropsku uniju (EU) i hrvatsku stranu.

“Nelegalni Kristijan Šmit bez Savjeta bezbjednosti (SB) UN, koji glumi potrčka američke ambasade, trenutno ima protiv sebe dva naroda i jedan entitet, EU i SB UN. Pa na osnovu čije sile onda Šmit uopšte postoji i radi? Da je normalna osoba uhvatio bi prvi avion i otišao u Njemačku. Ne postoji nijedno mjesto, osim ovog teatra u BiH, da takav čovjek mijenja zakone, hapsi ljude i determiniše izborne procese. Ovo je nezabilježeno u Evropi”, rekao je Stevandić.

On je naglasio da takva odluka za cilj ima da napravi sukobe u BiH. “I da uništi put BiH prema EU. To je zadatak Kristijana Šmita”, smatra Stevandić.

Na pitanje da li nakon ovoga postoji mogućnost daljih dogovora lidera u vlasti, kazao je da je bolji svaki sporazum od nametanja i svaki dogovor od nesporazuma.

“U Laktašima smo dogovorili mnogo više, ali je poništeno odlukom američkog ambasadora, a ‘trojka’ nije imala dovoljno hrabrosti da kaže šta misli. Proces je vraćen i onda smo usvojili pola od onoga iz Laktaša, pa je EU bila dovoljno mudra da to prihvati. Ali, onda Šmit to vraća u doba potpune netrpeljivosti i podjela, da bi se narodi nahuškali jedni na druge. Hrvati i Srbi su spremni za dogovor, čekamo ‘trojku'”, naglasio je Stevandić.

Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, rekao je da je suština Šmitove odluke eliminisanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika iz političkog života, a sve u sprezi s tim što se Dodiku sudi pred Sudom BiH.

“O tome govori jasno član 8. zakona, gdje je Šmit dodao dvije nove tačke. I to tačka 5, koja glasi: ‘Danom pravosnažnosti sudske presude kojom mu je izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja određenog zanimanja, djelatnosti ili dužnosti koja predstavlja funkciju izabranog člana u organu vlasti’, te tačka 6: ‘Danom pravosnažnosti sudske presude kojom je izrečena kazna koja za pravnu posljedicu ima prestanak te službene dužnosti i tog radnog odnosa”, naveo je Višković.

Što se tiče opozicije u Srpskoj, oni smatraju da je isključiva krivica to što je Šmit nametnuo izmjene na aktuelnoj vladajućoj koaliciji u BiH.

“Oni su rekli da će završiti zakon do kraja februara, a nisu, i zato su doveli sebe u ovu situaciju. Šmitova odluka je obimna. Recimo, vrlo važna stvar, a kojom se niko nije bavio, jeste da se smanjuje broj mogućnosti preferencijalnog glasanja, dakle sa maksimalnog broja koliko ima kandidata, na samo tri sada. Ali ono što se već danas može reći da je zabrinjavajuće i da traži vrlo ozbiljan odgovor od onih koji su to pisali jeste zašto skeneri, koji su u stvari najvažniji, ne idu na svako biračko mjesto. Nije to svemirska tehnologija i nešto što se ne može uraditi. Mi se brinemo da je ovo popuštanje onima koji kradu na izborima”, kazao je Crnadak.

Milan Miličević, predsjednik SDS-a , naglasio je da je ova stranka protiv bilo kakvih nametanja i od strane visokog predstavnika ili bilo koga drugog.

“Mislimo da se ovaj zakon treba vratiti u parlamentarnu proceduru i da kroz odgovarajuće amandmane bude izglasan tamo”, poručio je Miličević.

S tim je saglasan i Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP-a, dodajući da to ne bi smjelo da se dešava u državi koja teži suverenitetu.

“Principijelno sam za uvođenje skenera i svega, ali to mora biti plod političkog i demokratskog procesa i legitimno izabranih ljudi od strane naroda. Znate, sad ja da odem u Austriju, Njemačku, Italiju, Rusiju, Bjelorusiju, SAD… i kažem: ‘Sada će važiti zakon koji ja kažem’. E, malo morgen”, istakao je Stanivuković.

I hrvatska strana oštro se protivi Šmitovoj odluci, nazivajući je neprihvatljivom.

“Ove, ničim izazvane reakcije OHR-a dolaze samo nekoliko dana nakon pozitivnih izvještaja iz EU prema BiH. Šmit je bez ikakve potrebe nametnuo 114 izmjena Izbornog zakona, čime se poništavaju svi pozitivni rezultati na evropskom putu BiH”, rekao je predsjednik HDZ BiH Dragan Čović.

Međutim, dio predstavnika “trojke” smatra da su izmjene pozitivan iskorak jer se njima, navode, štiti integritet izbornog procesa, koji podrazumijeva da građani biraju i da mogu biti birani, bez intervencija i manipulacija njihovom voljom.

“Iako ostaje žaljenje što paket integriteta nije usvojen od strane domaćih aktera, uvođenje savremenih tehnologija je ipak značajan iskorak koji se mora pozdraviti”, poručili su iz SDP BiH.

Gotovo identično saopštenje dala je i Ambasada SAD u BiH.

“Žao nam je što se sve stranke nisu angažovale u dobroj vjeri ili se istinski obavezale na izborni integritet. Njihov neuspjeh je razlog zašto je visoki predstavnik morao djelovati”, poručili su iz Ambasade.

Šmitovo nametanje izmjena Izbornog zakona BiH dobra je odluka i prema mišljenju Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”, odakle su poručili da će one spriječiti dokazane izborne krađe i prevare. Uz podsjećanje na tehničke izmjene, iz Koalicije napominju da se uvodi i reforma biračkih odbora u smislu uvođenja nestranačkih predsjednika i zamjenika predsjednika BO i ograničavanja članstva u biračkim odborima samo na parlamentarne političke subjekte.

Ali bilo je i onih koji smatraju da Šmitova odluka nije adekvatna.

Tako je Evropska unija (EU) saopštila da je visok stepen međunarodne supervizije nespojiv s evropskom budućnošću BiH i očekuje od svih aktera da se ponašaju odgovorno i pokažu suzdržanost u narednom periodu, te da sprovedu potrebne reforme koje će osigurati da se izbori sprovode u skladu s evropskim standardima.

Iz Ambasade Rusije u BiH poručeno je da se radi o nelegalnoj odluci te je upozoreno da će bilo koje “uvođenje u pravno polje BiH neokolonijalnih inicijativa izmišljenih u anglosaksonskim ambasadama u Sarajevu smatrati direktnim kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, čiji je garant Ruska Federacija”.

I hrvatski predsjednik Zoran Milanović stao je u red onih koji smatraju da Šmit ne radi dobar posao, a u smislu izmjena Izbornog zakona BiH, te je rekao da se bezobrazno ignoriše pravo Hrvata u BiH da biraju svog predstavnika.

“Što se tiče BiH, statusa Hrvata, vidjeli smo da je nekakav Švarc, Šorc, Šulc donio izmjene. Dakle, BiH je nekompetentna kolonijalna uprava”, rekao je Milanović.

Loading...

Politika

VUKOVIĆ “Ne znamo da li ćemo sutra podržati Čovićev Izborni zakon”

Nenad Vuković, delegat u Domu naroda PS BiH bio je gost emisije „Crvena olovka“. Govorio je o sjednicama Doma naroda, Izbornom zakonu, sastanku stranaka PDP, SDS, Pravda za red i mir, HDZ,i Trojke.

Jučer su delegati SNSD-a u Domu naroda ponovo blokirali rad Doma naroda i spriječili smjenu SNSD-ovih kadrova.

– U Domu naroda se sada štite lični i stranački interesi, a ne nacionalni interesi naroda. Imamo čitav serijal kršenja poslovnika, nama se ne dozvoljava ni da raspravljamo o dnevnom radu. Špirić misli da samo on može određivati dnevni red, unaprijed su smislili da napuste sjednicu kada na red dođu smjene SNSD-ovih kadrova – kaže Vuković.

Blokade moraju prestati
Dodaje i da se s blokadama rada mora prestati, a da će opozicija natjerati SNSD da prestane s blokadama.

– S blokadom se mora prestati, mi ćemo vršiti politički pritisak. Građani moraju znati da oni koje su birali zakone stavljaju u ladicu, a mi ih tjeramo da te zakone stave na dnevni red. SNSD je ostao i bez HDZ-a. Špirić sada nema podršku ni šest delegata u Domu naroda. Opozicija iz RS-a želi da usvaja zakone koji su u interesu običnog čovjeka. Jučer smo usvojili dva takva zakona – podsjeća Vuković.

Vuković je govrio i o sastanku „Trojke iz FBiH”, “Trojke iz RS” i HDZ-a.

– Pojavila se u javnosti informacija da će se potpisivati sporazum. Na prethodnom sastanku uopšte nije dogovoreno da ćemo potpisivati bilo kakav sporazum još uvijek. Svako je iznio svoja razmišljanja šta želi. Mi želimo evropski put, diferencijalnu stopu PDV-a koju je obarao SNSD i skenere na biralištima. HDZ želi izborni zakon – kaže Vuković.

Za sutra je zakazana sjednica Doma naroda na zahtjev HDZ-a pred delegatima će se naći prijedlog izmjena izbornog zakona, izmjene se odnose na Predsjedništvo BiH i CIK, u ovim izmjenama nema uvodjenja skenera i drugih tehničkih izmjena što je zahtjev opozicije iz RS. Vuković kaže da još uvijek ne zna hoće li dati podršku takvom zakonu.

Konačan stav
– Još nismo donijeli konačan stav o tome. Još nismo donijeli odluku. Večeras i sutra imamo sastanke na kojima ćemo usaglasiti stav. Rekao bih da je logično da je HDZ u ovom momentu stavio na stol ovo pitanje, to je njihovo najprioritetnije pitanje, koriste trenutak krize. Oni smatraju da je to neizbježno pitanje. Najbliži momenat za dogovor je bio Neum, ali su se zaustavili pregovori iz Neuma. Tu se govorilo o elektorima i vrijednosti glasa. Ja sam govorio našim kolegama iz FBiH da možda i to treba biti jedna od opcija, ali tu ima drugi problem. Budimo precizni. Problemi se ne rješavaju jer niko ne smije riješiti problem. Nema hrabrosti kod lidera da progutaju knedlu i da pokrenu jake državničke poteze – kaže Vuković.

Naglasio je i da ukoliko sutra u Domu naroda prođe HDZ-ov prijedlog zakona, on u Predstavničkom domu sigurno neće imati potrebnu podršku. Vuković je govorio i sigurnosnim problemima, Miloradu Dodiku i vlasti u Republici Srpskoj.
avaz

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ “SNSD pokušava sakriti svoja nedjela i DODATNO FINANSIJSKI OSLABITI BANJALUKU”

U trenutku kada je u javnost procurila informacija da bi garaža, u koju je uloženo preko 50 miliona KM narodnog novca, mogla preći u privatne ruke, SNSD na najbrutalniji način pokušava osporiti naplatu parkiranja od strane Gradske uprave, predlažući osnivanje javnog preduzeća kojim bi upravljala Skupština grada.

– Ovakav potez nije samo nelogičan i destruktivan, već jasno pokazuje da SNSD pokušava sakriti svoja nedjela, nadajući se da će narod, zbog jednog drveta, izgubiti iz vida cijelu šumu – poručio je generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.

On ističe da su predstavnici SNSD-a navikli na političku trgovinu i donošenje štetnih odluka za građane, a novi pokušaj finansijskog iscrpljivanja grada samo je još jedan u nizu udaraca na budžet Banjaluke.

– Zapošljavanje po stranačkoj knjižici i finansiranje partije preko gradskih resursa postala je loša praksa koja je uništila mnoge lokalne zajednice u Republici Srpskoj. Čini se da je SNSD-ov cilj da na listu gubitaških preduzeća doda još jedno, koje je unaprijed osuđeno na propast – naglasio je Drinić.

Prema njegovim riječima, pokušaji SNSD-a da finansijski oslabe Banjaluku i da gradonačelnika Draška Stanivukovića predstave kao nesposobnog, samo su očajnički politički manevri.

– Gradska administracija, predvođena Stanivukovićem, dokazala je da je jača od svih zamki i podvala. Nisu nas zaustavili ni pokušaji otimanja šest miliona maraka od PDV-a, ni blokiranje poreske stope na nepokretnosti, ni sabotaža ključnih gradskih projekata. Glava nam je iznad vode, plivamo uzvodno uprkos svim preprekama. Banjaluka ide naprijed, a narod to vidi i podržava! – zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ MU NIJE ČAK NI ODGOVORIO! Evo šta mu je predsjednik ponudio

Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da opozicione stranke niko neće moliti da glasaju za novi ustav Republike Srpske, ali da će potrebna tri glasa obezbijediti sa opozicione strane.
Ako oni misle da treba da glasaju protiv, Dodik je rekao da to i učine.

“Treba nam tri glasa za dvije trećine da to završimo i ta tri glasa ćemo obezbijediti. Odakle? Pa, odakle bi drugo nego sa opozicione strane. Vidite i sami da oni bježe jedni od drugih. Više ne znate ko koga tamo vara. Ovdje je ključno što je opozicija između Republike Srpske i BiH izabrala BiH”, istakao je Dodik.

On je dodao da je Drašku Stanivukoviću, kad je preuzeo PDP, ponudio da uđu u Vladu, tri ministarska mjesta i adekvatnu zastupljenost njegove partije, a da on nije našao za shodno ni da odgovori.

“Umjesto da razgovaraju s nama o tome, on je otišao sa Dinom Konakovićem i ostalima da mlatara neku priču o suživotu”, rekao je Dodik i upitao zašto nisu otvorili pitanje o imovini.

Pozdravio je ideju da se organizuje svesrpski sabor u Republici Srpskoj koji inicira jedan broj akademika, ljudi sa univerziteta i ljudi iz Srpske pravoslavne crkve i koji žele da okupe predstavnike vlasti, opozicije, predstavnici socijalnog i nevladinog sektora.

“Da ostanemo i dva-tri dana, ako treba, da pričamo, da se razumijemo, da vidimo. Možda će meni neko reći da ovo što ja radim je zablada. Ja mislim da nije”, rekao je Dodik.

Ako ono što radi, kako je naveo, primijete u Izraelu, Rusiji, Mađarskoj, Srbiji, Azerbejdžanu, u nekoliko važnih političkih partija kao što je AfD, to je sasvim dovoljno za Republiku Srpsku.

“Vidjećemo kako će sad ovi provesti kada im AfD postavi pitanja u parlamentu oko tih sankcija”, zaključio je Dodik.

Provjereno

Nastavi čitati

Aktuelno