Politika
KOALICIJA “POD LUPOM”: Zabilježeno 50 izbornih nepravilnosti uoči prijevremenih izbora u Srpskoj
Koalicija “Pod lupom” saopštila je da je od početka građanske, nestranačke posmatračke misije Prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske zabilježila ukupno 50 izbornih nepravilnosti.
Najveći broj odnosi se na preuranjenu izbornu kampanju – čak 23 slučaja.
Među ostalim nepravilnostima evidentirani su i: propusti u radu lokalnih izbornih komisija (10), nepravilnosti u radu medija (4), dezinformacije u kampanji (4), zloupotreba djece u političke svrhe (4), zloupotreba javnih resursa (2), govor mržnje (1), nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora (1) i ostale nepravilnosti (1).
Prema podacima Koalicije, do sada su identifikovana dva politička subjekta koja krše pravila, i to SDS (55,6%) i SNSD (44,4%).
Kampanja pod snažnim uticajem SDS-a i SNSD-a
Iako je učešće na izborima ovjereno za šest političkih subjekata, Koalicija navodi da su izbornu kampanju u potpunosti oblikovali SDS i SNSD, čiji narativi dominiraju javnim prostorom. Kampanje karakterišu emotivne poruke, zapaljiva retorika i međusobne diskreditacije, dok jasna programska rješenja izostaju.
Obe partije koriste narativ ugroženosti Republike Srpske, ali iz različitih pravaca: SDS govori o “unutrašnjim zloupotrebama”, dok SNSD ističe prijetnje koje, prema njihovim tvrdnjama, dolaze iz međunarodne zajednice i od drugih naroda u BiH. Posebno zabrinjava, navode iz Koalicije, upotreba govora mržnje, što ocjenjuju kao odraz nerazvijene političke kulture i niskog nivoa demokratskih standarda.
Zabrinjavaju zloupotrebe djece i prikriveni skupovi
Koalicija upozorava i na ponovljene slučajeve zloupotrebe djece u političke svrhe, iako je takvo postupanje izričito zabranjeno Izbornim zakonom BiH. Sankcije za ove prekršaje i dalje su izuzetno rijetke.
Poseban problem predstavlja i zloupotreba zakonske odredbe koja dopušta interne skupove statutarnih tijela stranaka. Politički subjekti, kako navode, koriste ovo pravilo za prikrivene predizborne aktivnosti, što predstavlja oblik preuranjene kampanje.
Prijave CIK-u i neujednačeno sankcionisanje
Na osnovu dosadašnjih nalaza, Koalicija “Pod lupom” je uputila 25 prijava Centralnoj izbornoj komisiji. CIK je dosad izrekao tri sankcije u ukupnom iznosu od 47.000 KM.
Koalicija upozorava da i dalje postoji ozbiljan nedostatak dosljednosti i ujednačenosti u tumačenju i sankcionisanju nepravilnosti, zbog čega sistem, kako navode, „nema odvraćajući efekat“. Pozvali su nadležne institucije da u potpunosti primijene preporuke o blagovremenom i adekvatnom procesuiranju svih prekršaja.
450 posmatrača na terenu na izborni dan
Za izborni dan, Koalicija je najavila angažman oko 450 posmatrača i posmatračica, koji će pratiti proces na skoro svakom petom biračkom mjestu u Republici Srpskoj. Posmatrači će nadgledati sve faze – od otvaranja birališta, procesa glasanja i zatvaranja, do brojanja i pakovanja materijala.
Naglašeno je da će sve nepravilnosti biti odmah prijavljene nadležnim institucijama kako bi se osiguralo poštovanje zakona.
Poziv građanima i političkim subjektima
Koalicija je pozvala građane i građanke da iskoriste svoje biračko pravo i prijave sve nepravilnosti na besplatan broj 080 05 05 05 ili putem društvenih mreža Koalicije “Pod lupom”.
Politički subjekti pozvani su da poštuju izborna pravila, da na izborni dan ne pribjegavaju nedozvoljenim radnjama i da ispoštuju predstojeću izbornu šutnju. Koalicija je poručila da će na sve uočene nepravilnosti reagovati odmah i u skladu sa procedurama.
Politika
CIK UPOZORIO FUNKCIONERE: Nema zloupotrebe javnih resursa u izbornoj kampanji
– Nosioci izvršnih funkcija, mandata i budući kandidati za učešće na predstojećim opštim izborima dužni su da poštuju odredbe Izbornog zakona BiH koji se odnose na zabranu zloupotrebe javnih sredstava i resursa, saopšteno je danas iz Centralne izborne komisije /CIK/ BiH.
CIK upozorava na zabranu zloupotrebe javnih resursa
Podsjećaju da je Izbornim zakonom BiH zabranjeno korištenje javnih sredstava i resursa u svrhu vođenja izborne kampanje ili sticanja političke koristi.
To, između ostalog, podrazumijeva korišćenje položaja za političku promociju, prostorija, opreme, službenih vozila i drugih javnih resursa za potrebe kampanje, uključivanje državnih službenika u aktivnosti političke promocije tokom radnog vremena, kao i promociju političkih subjekata ili kandidata na javnim događajima ili manifestacijama koje finansiraju javne institucije ili javna preduzeća.
Iz CIK-a navode da će u skladu sa svojim zakonskim nadležnostima protiv političkih subjekata i kandidata ovjerenih za učešće na opštim izborima koji prekrše zakonske odredbe izricati odgovarajuće sankcije.
Naglašavaju da ove zabrane ne sprečavaju javne i izabrane funkcionere, kao ni državne službenike, da redovno obavljaju svoje službene dužnosti, ali ih ne smiju koristiti kao sredstvo za političku promociju ili vođenje izborne kampanje.
Politika
ŽESTOKA PORUKA TRIVIĆEVE: Zašto SNSD ne može da sakrije naklonost prema kandidatu za visokog predstavnika?
„Bivšoj neustavnoj v.d. predsjednici Republike, Ani Trišić Babić, koja je na to mjesto postavljena po diktatu stranaca, ponovo postavljam pitanje zašto SNSD ne može da sakrije svoju želju i naklonost prema nekom od kandidata koji će biti birani na PIK-u za nešto što se zove pozicija visokog predstavnika“, navela je prof. dr Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta u svom odgovoru Ani Trišić Babić.
Trivićeva je ponovo upitala i Trišić Babić, a i cijeli SNSD, zašto nemaju principijelan stav o izboru nečeg što se zove visoki predstavnik, kada će i narednog da bira PIK bez odobrenja Savjeta bezbjednosti.
„Zar i taj, ko god da bude izabran, nije nelegalan i nelegitiman? Ili je SNSD-u naređeno da ga priznaju?! Zašto Ana Trišić Babić jednostavno ne kaže da moraju tako jer su dužni dužni strancima zbog skidanja sankcija“, pitala je Trivićeva.
Trivićeva dodaje da neće Anu Trišić Babić podsjećati na aferu o korona-ugovorima, jer je to posao pravosudnih institucija, ali da će je podsjetiti na 18. oktobar prošle godine, kada je struktura vlasti, kojoj ona pripada, klekla pred stranim interesima, te stavila van snage sve odluke, zakone i zaključke i povukla Zakon o nepokretnoj imovini čime je imovinu predala na odlučivanje strancima, a samo zato da se njima skinu sankcije.
„Ani Trišić Babić, kao i cijeloj vladajućoj strukturi, poručujem da taj 18. oktobar ne mogu ničim da izbrišu kao svoju najveću bruku i izdaju srpskih nacionalnih interesa, ma koliko za to optuživali druge“, poručila je Trivićeva na kraju.
(BN) Foto: NF
Politika
SASTANAK SA MISIJOM OEBS-a U BANJALUCI: Drinić poručio da je dijalog ključ demokratskih procesa
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Nebojša Drinić sastao se danas u Banjaluci sa predstavnicima Misije OEBS-a u Bosni i Hercegovini.
Tokom sastanka razgovarano je o aktuelnim političkim prilikama, funkcionisanju demokratskih procesa, kao i značaju institucionalnog dijaloga u savremenom društvu.
Drinić je istakao da otvorena razmjena mišljenja i stavova doprinosi boljem razumijevanju različitih perspektiva i jačanju demokratskih vrijednosti.
– Vjerujem da je otvorena razmjena stavova uvijek korisna, bez obzira na različite uloge i perspektive – poručio je Drinić nakon sastanka.
Sastanak je protekao u konstruktivnoj atmosferi, uz razmjenu mišljenja o izazovima i mogućnostima za unapređenje demokratskih procesa i institucionalne saradnje u Bosni i Hercegovini.
-
Politika3 dana agoKOME JE KOŠARAC DIJELIO NOVAC U RUSIJI: Revizori otkrili sporne isplate?!
-
Društvo3 dana agoSRPSKA IMA ČIME DA SE PONOSI: Sofija i Petar prvi diplomirali sa prosjekom 10 u Palama
-
Politika3 dana agoPIC DANAS ODLUČUJE O NOVOM VISOKOM PREDSTAVNIKU: Hoće li Luis Krišok ostati ili stiže Šmitov nasljednik?
-
Politika2 dana agoZDRAVSTVO NIJE SAMO BIJELI MANTIL: Dragojević Stojić traži veće uvažavanje svih zaposlenih u sistemu
-
Društvo2 dana agoVELIKO SRCE MALIH HEROJA: Djeca iz Banjaluke prikupila 1.650 KM za liječenje Adelise
-
Društvo3 dana agoINDUSTRIJA U RS NE IZLAZI IZ KRIZE: Proizvodnja pala 7,6 odsto, manje i zaposlenih
-
Društvo3 dana agoLIDL ŠIRI MREŽU U BIH: Poznato gdje stižu novi marketi
-
Sport3 dana agoFIFA REKLA „DA“: Argentina dobila posebno odobrenje pred veliki okršaj s Engleskom
