Connect with us

Društvo

KOLAPS “ELEKTROPRIVREDE RS”! Građani će plaćati ceh lošeg rukovođenja, NOVA POSKUPLJENJA STRUJE NAJAVLJENA!

Cijene električne energije za građane u Srpskoj od 1. jula ove godine trebalo bi da budu više za oko 20 odsto, tvrde naši izvori i dodaju da rukovodstvo “Elektroprivrede Republike Srpske” na ovaj način pokušava da popravi loše stanje u ovom preduzeću.

Podsjećamo da je početkom ove godine već došlo do poskupljenja električne energije za građane, ali i za privredu.

Milenko Stanić, ekonomista, ističe u razgovoru za “Nezavisne novine” da su problemi u “Elektroprivredi Republike Srpske”, kao i loše upravljanje ovim preduzećem, vodili ka nagomilavanju finansijskih problemima.

“Lošim upravljanjem cijeli elektroprivredni sistem došao je u situaciju da nema dovoljno električne energije, odnosno naša proizvodnja ne zadovoljava naše potrebe. A pored toga, problemi su se ispoljavali i u tehničkim problemima, kao što su  nedovoljna proizvodnja električne energija, ali i u problemima u dostavi i distribuciji proizvedene električne energije. Mi smo lošim upravljanjem i rukovođenjem došli u situaciju da nemamo dovoljno električne energije, naša proizvodnja ne zadovoljava naše potrebe, tako da moramo da se oslanjamo na uvoz”, kazao je Stanić i istakao da je međunarodno tržište dosta fleksibilno i cijene se konstantno mijenjaju.

“Jasan je zahtjev ‘Elektroprivrede Srpske’ da onu štetu koju su oni napravili lošim rukovođenjem pokušaju da prebace na potrošače. To su radili i ranije, ali sada je mogućnost izbora sužena i jednostavno struja se mora plaćati onoliko koliko košta na berzi”, kazao je Stanić.

Kako je rekao, cijene električne energije će u narednom periodu varirati, te će sigurno potrošači morati da plaćaju višu cijenu.

Pojasnio je da je Srpska ranije imala termoelektrane koje su dobro radile i imale dobre rezultate, ali sada je, kako kaže,  veoma loša situacija u obje termoelektrane.

“Građani,  ali sigurno i privreda Srpske, će u  narednom periodu biti suočeni sa češćim promjenama cijene struje koje će biti na višem nivou”, kazao je Stanić.

Luka Petrović, generalni direktor ERS, istakao je  ranije da sistem “Elektroprivrede” i dalje  ima mogućnost da održava niže cijene električne energije nego u okruženju, ali da je hidrološka situacija i u 2025. godini u Srpskoj nepovoljna, zbog čega, priznao je, ERS mora kupovati struju.

“Onu energiju koju kupimo ne uspijevamo prefakturisati građanima i privredi Srpske. Sva sredstva koja se dobiju od prodaje električne energije usmjerena su isključivo u proizvodna preduzeća. Ostatak sredstava, do kojih možemo doći samo ako je hidrološki povoljna godina, onda se usmjerava u investicije”, rekao je Petrović.

Naveo je da su građani Srpske u januaru ove i decembru prošle godine koristili 20 odsto više električne energije.

“U tim mjesecima imali smo izuzetno velike uvoze električne energije, dnevno se uvozilo od milion i po KM do dva miliona KM i to po cijenama od 180 do 250 evra po megavat-času”, rekao je Petrović te dodao:

“Kada to saberemo u nekoj tržišnoj vrijednosti, mogu da kažem da je to oko 150 miliona KM minusa u sistemu ERS”, kazao je Petrović.

Upozorio je da, ukoliko se hidrološka situacija ne popravi u martu, električna energija će morati da se kupuje po mnogo višoj cijeni.

Zbog toga, najavio je da će biti napravljen set zaključaka koji će Vlada razmatrati i dodao da su vidljive potrebe za racionalizacijom svih vrsta troškova u sistemu ERS.

“Važno je da moramo pokretati samo one investicije od kojih ćemo dobijati povećanje pogonske spremnosti, smanjenje distributivnih gubitaka i povećanje proizvodnje električne energije”, rekao je Petrović.

Podsjećamo, od početka ove godine računi za struju građana Srpske su veći za oko osam odsto. Struja je poskupjela u većem procentu, ali u konačnom računu ona učestvuje oko 50 odsto.

Nezavisne

 

Društvo

METEOROLOZI NAJAVILI NOVI TOPLOTNI TALAS: Temperature do 41 stepen

Novi toplotni talas ponovo stiže u Bosnu i Hercegovinu, pokazuju prognoze, a kako ističu meteorolozi, temperature će ići i do 41 stepen.

Tako iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda najavljuju da stiže vrlo toplo vrijeme, a upozorenje su izdali za cijelu teritoriju Republike Srpske za period od 19. do 25. jula.

“Narednih dana porast temperature uz povratak vrućina. Biće uglavnom suvo, a povremeni lokalni pljuskovi sa grmljavinom su mogući samo ponegdje”, naveli su oni.

Tako se prema njihovim podacima u subotu i nedjelju očekuju temperature od 30 do 37 stepeni Celzijusovih, dok će u višim predjelima biti od 25.

“U ponedjeljak od 35 do 41, u višim predjelima od 31 stepen. Od utorka do petka od 32 do 38, u višim predjelima od 25 stepeni. Po trenutnim prognozama osvježenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom se očekuje tek 25. i 26. jula”, navode iz RHMZ.

Novi toplotni val najavili su i meteorolozi na stranici BHMeteo.ba.

“Za vrijeme toplotnog vala noći tople u dosta mjesta i tropske. Moguće obaranje temperaturnih rekorda za jul. Krajem sljedeće sedmice moguća promjena vremena uz padavine i pad temperature”, ističu oni.

Nastavi čitati

Društvo

PAVLINA RADOVANOVIĆ: Hvala na brizi, ali naša kuća stoji, ne raspada se, niti smo pred “gubitkom doma”

Mlada pjevačica Pavlina Radovanović iz Orahovca sa Kosmeta demantovala je saopštenje Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji, koje je pozvalo stanovnike Republike Srpske da pomognu njoj i njenoj porodici da, kako su naveli, “ne bi ostali bez krova nad glavom jer njihovoj kući prijeti urušavanje”.

– Hvala na brizi, ali naša kuća stoji, baš kao i mi. Ne urušava se, ne raspada, niti smo “pred gubitkom doma”, kako su neki mediji dramatično objavili. Prava istina je da moji roditelji ruše kuću moje pokojne babe i pokojnog dede (očevih roditelja), jer žele da naprave nešto korisno – gostoprimnicu u kojoj će moći da dolaze hodočasnici koji nas obilaze! – pojasnila je Pavlina u objavi na Instagramu, ističući da je imala potrebu da se lično oglasi.

Ona je pojasnila da se Humanitarna organizacija “Krajina za Srpsku” ponudila da im pomogne da bi se to što prije realizovalo i napravilo i oni su jedini koji trenutno sprovode ovu akciju.

– Molim sve ljude da ne uplaćuju ništa na žiro račun koji je na portalima, jer ne znamo čiji je niti ko stoji iza toga! Ako se već pozivate na humanost, onda to činite dostojanstveno, istinito i uz saglasnost onih o kojima pišete! – poručila je Pavlina.

Ona je navela da njena porodica, kao i većina porodica na Kosovu i Metohiji živi skromno, ali ponosno.

– Sve što radimo je naša borba da ostanemo na svojim ognjištima uprkos svim iskušenjima i žao nam je što je i ova situacija postala jedno od njih. A ako je neko baš toliko “zabrinut” za našu kuću, slobodno neka svrati na kafu i lično proveri temelje – istakla je Pavlina.

Odbor za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji uputio je apel “građanima Republike Srpske da pomognu mladoj pjevačici Pavlini Radovanović iz Orahovca sa Kosmeta kako njena porodica ne bi ostali bez krova nad glavom jer njihovoj kući prijeti urušavanje”.

U saopštenju iz ovog odbora pozvali su da “svi u skladu sa mogućnostima pomognu Pavlini i njenoj porodici” da, kako su naveli, “spase sadašnji dom ili da bude sagrađen novi”.

U saopštenju su objavili i broj žiro-računa da stanovnici Republike Srpske svojim uplatama, kako su naveli, putem Odbora pomognu Pavlini i njenoj porodici.

Nastavi čitati

Društvo

Novi apel iz RiTE Ugljevik: Ugroženi proizvodnja struje i radna mjesta!

Sindikat radnika Rudnika i termoelektrane (RiTE) Ugljevik uputio je novi apel institucijama Republike Srpske da hitno riješe pitanje koncesije na ležište uglja Ugljevik Istok 2, upozoravajući da bi, ukoliko se to ne desi, moglo izazvati ozbiljne posljedice po stabilnost elektroenergetskog sistema Srpske, ali i egzistenciju radnika.

Kako je za “Nezavisne novine” rekao predsjednik Sindikata Boban Benović, RiTE Ugljevik trenutno je najveći pojedinačni proizvođač električne energije u Republici Srpskoj, a obezbjeđenje dugoročnih rezervi uglja iz lokalnog ležišta od suštinskog je značaja za opstanak ovog sistema.

“RiTE Ugljevik proizvodi trećinu ukupne električne energije u okviru ‘Elektroprivrede RS’. Zapošljavamo gotovo 2.000 radnika i imamo izuzetan značaj za cijelu regiju. Ipak, i pored brojnih obećanja najviših zvaničnika, koncesija na ležište Ugljevik Istok 2 još nije vraćena našem preduzeću, iako je to ključno za naš dalji rad”, ističe Benović.

Prema njegovim riječima, još krajem januara nadležni su najavili da će Vlada RS otkupiti firmu “Comsar Energy Group Limited”, koja trenutno ima koncesiju, i time omogućiti RiTE Ugljevik nesmetanu eksploataciju ovog bogatog ugljenog ležišta. Međutim, ni nakon šest mjeseci ništa se nije konkretno desilo.

“Tačno je da su radnici zabrinuti. Prošlo je dosta vremena, a obećanja su ostala samo na riječima. Apelujemo na Vladu i nadležno ministarstvo da ispune ono što su rekli. Nećemo dozvoliti da treća lica, mimo RiTE Ugljevik, eksploatišu naš ugalj. Ukoliko se ne riješi koncesija, velika je vjerovatnoća da ćemo u zimskim danima ponovo ostajati bez uglja i samim tim i bez proizvodnje električne energije”, kazao je Benović.

Dodaje da su radnici spremni da pokrenu i radikalnije sindikalne mjere ukoliko se problem ne riješi, jer od stabilnog rada RiTE Ugljevik zavisi egzistencija hiljada porodica.

Sindikat podsjeća da ležište Ugljevik Istok 2 sadrži procijenjene rezerve od oko 48 miliona tona uglja, što bi, prema stručnim analizama, omogućilo nesmetan rad termoelektrane do 2050. godine.

Sličnog mišljenja je i ekonomista Milenko Stanić, koji smatra da bi energetska stabilnost i kontinuitet domaće proizvodnje trebalo da budu među ključnim prioritetima Vlade RS.

“Pomalo je čudno što još nije poznato koliko zaista novca je potrebno za preuzimanje koncesije. Spekuliše se o iznosu od 300 miliona KM, ali javnost nema tačne informacije. Ključno pitanje je kada će ovaj proces biti završen”, navodi Stanić.

On upozorava da je globalno energetsko tržište sve nestabilnije te da Republika Srpska mora osigurati sopstvene resurse ako želi izbjeći buduće poremećaje i zavisnost od skupog uvoza.

“Energetska nezavisnost, posebno kada imate domaće resurse, mora biti apsolutni prioritet. U trenutku kada brojne države ulažu milijarde da bi kupile sigurnost snabdijevanja, mi ne smijemo dozvoliti da nam ovako važan rudnik ostane van domaće kontrole”, zaključio je Stanić.

Podsjetimo, Vlada Republike Srpske je u aprilu na posebnoj sjednici prihvatila da kompaniji “Comsar Energy Group Limited” sa Kipra uplati 58,6 miliona KM, u svrhu otkupa koncesije za eksploataciju uglja na koncesionom polju Ugljevik Istok 2, koje se nalazi u sklopu Rudnika i TE

Ugljevik, a koja je u vlasništvu pomenute kiparske firme.

 

Nastavi čitati

Aktuelno