Connect with us

Svijet

KOLIKO SU USPJELI U TOME? Kada su osnivači SAD usvajali Ustav, htjeli su da ograniče predsjedničku moć

Politički sistem SAD je dizajniran tako da ima zaštitni mehanizam protiv autoritarizma, ali koliko su ovi mehanizmi zaista moćni?

Kada su osnivači Sjedinjenih Američkih Država (SAD) usvajali Ustav, nastojali su da ograniče predsjedničku moć — razbijajući tradiciju monarhije.

Više od 200 godina kasnije, na dan izbora, ove strukture i dalje postoje, a vlada SAD-a je podijeljena na tri grane: zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Zakonodavna grana obuhvata Kongres, koji se sastoji od Predstavničkog doma i Senata, dok sudsku granu čini Vrhovni sud i savezni pravosudni sistem. Izvršna grana vlasti, s druge strane, uključuje predsjednika, potpredsjednika i kabinet.

Kada je reč o ulozi predsjednika, on nije samo šef države, već i komandant oružanih snaga.

Predsjednik je takođe odgovoran za sprovođenje zakona koje je usvojio Kongres. U tom smislu, predsjednik se oslanja na pomoć Kabineta, čiji članove on ili ona imenuje.

Ono što mu daje veliku prednost je moć veta na zakone koje usvoji Kongres, mada zakonodavna grana može da poništi ovaj veto sa dvotrećinskom većinom u oba doma.

Dodatno, predsjednik SAD-a ima moć da izda pomilovanja za savezne zločine, potpiše sporazume sa stranim silama (koji moraju biti ratifikovani u Senatu) i donosi izvršne naredbe.

Izvršna naredba je naredba predsednika, iako ove naredbe nisu namijenjene da donose nove zakone ili krše postojeće zakone. Izvršne naredbe mogu se takođe pravno osporiti ako krše Ustav.

Vanredna ovlašćenja
Na temu predsjedničkih ovlašćenja, Donald Tramp je izazvao reakcije kada je sugerisao da će biti “diktator” samo “prvog dana” eventualnog drugog mandata.

Ponovivši razgovor sa novinarkom Fox News, Tramp je rekao: “‘Nećeš biti diktator, zar ne?’ Rekao sam: ‘Ne, ne, ne, osim prvog dana. Zatvaramo granicu, kopamo, kopamo, kopamo. Posle toga, nisam diktator'”.

Tramp je sugerisao da bi samo prešao granicu ovlašćenja da bi stvorio čvrstu granicu između Meksika i SAD-a.

Iako je termin “diktator” možda bio upotrebljen u šali, Tramp je zapravo već pomerio granice predsjedničkih ovlašćenja.

Tokom svog prvog mandata, republikanski kandidat je preusmjerio vojnu pomoć kako bi izgradio dijelove zida na granici sa Meksikom.

Ovo je uslijedilo nakon što je Kongres odbio da odobri tražena sredstva, što je natjeralo Trampa da proglasi vanredno stanje kako bi zaobišao ovu odluku.

Tada su predsjedavajuća Kongresa Nensi Pelosi i senator Čak Šumer u zajedničkom saopštenju rekli da je ovo “pokušaj vlasti razočaranog predsjednika, koji je prešao granice zakona kako bi pokušao da postigne ono što nije mogao da postigne u ustavnom zakonodavnom procesu”.

Savezni apelacioni sud je 2020. godine presudio da je ovaj potez Trampove administracije bio ilegalan.

U drugom primeru, Tramp je pozvao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da istraži političkog rivala i trenutnog predsjednika Džoa Bajdena i njegovog sina.

Takođe je pritiskao Ministarstvo pravde da istraži one koje vidi kao političke neprijatelje — uključujući bivšu republikansku zakonodavku Liz Čenej i radnike na izborima.

Američka knjiga sudnjeg dana
Neformalno nazivana “Američka knjiga sudnjeg dana”, Dokumenti za hitnu predsjedničku akciju (PEAD-ovi) sadrže izvršne naredbe, proklamacije i poruke Kongresu koje se pripremaju u očekivanju vanrednih situacija.

Sadržaj ovih dokumenata nije dostupan javnosti ili Kongresu — već se dijeli samo onima kojima je to potrebno da znaju.

Tokom Trampovog prvog mandata, časopis Tajm je izvestio da su ga obavijestili da nacionalno-bezbjednosni timovi nisu željeli da on sazna “pun obim ovih tumačenja predsjedničkih ovlašćenja, bojeći se da bi ih zloupotrebio”, pozivajući se na intervjue sa zvaničnicima nacionalne bezbjednosti.

Takođe je važno napomenuti da su se granice nekažnjivosti za predsjednika SAD-a promijenile od tada.

Početkom ove godine, Vrhovni sud je presudio u korist predsjednika, sa šest prema tri glasa, da predsednici mogu tražiti određeni imunitet od krivičnog gonjenja povezano sa radnjama preduzetim tokom njihovog mandata.

Prema anketi PBS-a iz aprila, samo oko dvoje od deset Amerikanaca je reklo da bi bilo “dobro” da naredni predsjednik može da menja politiku bez upućivanja na Kongres ili sudove.

Ipak, gotovo šest od deset republikanaca reklo je da bi bilo dobro da Tramp ima ovu moć ako bi bio ponovo izabran.

Ako bi Bajden bio ponovo izabran (Kamala Haris još nije bila demokratski kandidat u vreme ankete), četiri od deset demokrata smatraju da bi bilo pozitivno za njega da može djelovati samostalno.

Svijet

MERCOVA PORUKA IZ NJEMAČKE! Izgradićemo najjaču vojsku u Evropi i obnoviti ekonomsku moć

Novi njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je danas da će raditi na tome da ujedini Evropu i Sjedinjene Američke Države u njihovom pristupu Ukrajini, da omogući svojoj zemlji da izgradi najjaču konvencionalnu vojsku u Evropi, i da ponovo učini njemačku ekonomiju “lokomotivom rasta”.

– Evropa očekuje nešto od nas – rekao je Merc u svom prvom političkom govoru u parlamentu, i obećao da ce Njemačka ponuditi “partnerima i prijateljima pouzdanost i predvidljivost”, prenio je AP.

Merc ponovio podršku Ukrajini
Kancelar je rekao da “vremena u kojima se Njemačka jednostavno uzdržavala od značajnih pitanja evropske politike treba da budu završena”.

Merc je dodao da je nedavno dva puta razgovarao sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom i da je zahvalan na njegovoj podršci bezuslovnom 30-dnevnom prekidu vatre u Ukrajini.

– Svako ko vjeruje da bi Rusija bila zadovoljna pobjedom nad Ukrajinom ili dijelovima Ukrajine, ili aneksijom dijelova (te) zemlje, griješi – rekao je Merc.

On je odbacio ideju o “diktiranom miru” ili “potčinjavanju” Ukrajine.

– Nadamo se, i svi vrijedno radimo na tome, da ovaj jasan stav neće biti zastupljen samo svuda u Evropi, već i od strane naših američkih partnera. Od najveće je važnosti da politički Zapad ne dozvoli da bude podijeljen, pa ću nastaviti da ulažem sve napore da stvorim najveće moguće jedinstvo između evropskih i američkih partnera – istakao je Merc.

On je dodao da će njemačka vlada “u budućnosti obezbijediti sva finansiranja koja su Bundesveru potrebna da postane najjača konvencionalna vojska u Evropi”.

– Naši prijatelji i partneri to očekuju od nas, i više od toga, oni to zapravo zahtevaju od nas – zaključio je Merc.

Rekao je i to da će Njemačka “ispuniti svoje obaveze”, u interesu Njemačke i NATO, ali se nije osvrnuo na zahtijeve SAD da saveznici povećaju svoja vojna ulaganja u odbranu na pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Merc je priznao da bezbjednost i uticaj Njemačke u svijetu zavise od “ekonomske snage” te zemlje.

Nastavi čitati

Svijet

ŠTAJNMAJER POZVAO NETANJAHUA “Okončajte rat u Gazi”

Njemački predsjednik Frank-Valter Štajnmajer danas je, tokom sastanka sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom u Jerusalimu, pozvao na mirno riješenje sukoba u Pojasu Gaze i naglasio potrebu da se predstave političke perspektive za okončanje rata.

On je naglasio “hitnu potrebu ponovnog uspostavljanja pristupa humanitarnoj pomoći za stanovništvo u Gazi”, prenosi Dojče vele.

Štajnmajer je rekao da je njegova posjeta usledila u trenutku “koji je težak za Izrael, ali i pokreće pitanja za prijatelje Izraela”, zbog čega, kako je naveo, razgovora sa izraelskim predstavnicima, od kojih očekuje objašnjenja o njihovim namjerama “na srednji i dugi rok” na palestinskim teritorijama.

Sastanak Štajnmajera i Netanjahua održan je u okviru višednevne posjete njemačkog predsjednika Izraelu povodom 60. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa Izraela i Njemačke.

U ponedjeljak je izraelski predsjednik Isak Hercog posjetio Berlin.

Dvostrukom posjetom objema zemljama, predsednici su željeli da naglase svoje blisko prijateljstvo, navodi njemački medij.

Organizacija za ljudska prava “Amnesti internešenel”, između ostalih, pozvala je Štajnmajera da otkaže sastanak sa Netanjahuom jer je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera zbog ratnih zločina u Pojasu Gaze.

Samo nekoliko sati prije sastanka, izraelski premijer je najavio da će u narednim danima “punom snagom” napredovati u Pojasu Gaze i poručio da mu je cilj “razbijanje” i “uništenje” militantne islamističke palestinske organizacije Hamas.

Štajnmajerova posjeta Izraelu počela je u utorak na aerodromu “Ben Gurion” u Tel Avivu, gdje ga je izraelski predsjednik dočekao uz vojne počasti, a zatim su zajedno posjetili Nacionalnu biblioteku u Jerusalimu.

Štajnmajer se danas sastao sa opozicionim liderom Benijem Gancom i bivšim generalom Žairom Golanom, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

MELONI PORUČILA IZRAELU “Dramatična i neopravdana SITUACIJA U GAZI!”

Italijanski premijer Đorđa Meloni izjavila je da Izrael mora da poštuje međunarodno pravo u svojoj vojnoj operaciji u Pojasu Gaze.

Ona je ocijenila da je humanitarna situacija u palestinskoj enklavi sve više “dramatična i neopravdana”.

“Tokom proteklih mjeseci razgovarala sam sa premijerom (Benjaminom) Netanjahuom u nekoliko navrata, a razgovori su često bili teški”, rekla je Melonijeva na sjednici donjeg doma italijanskog parlamenta.

Ona je navela da je “uvijek podsjećala na urgentnu potrebu da se pronađe način da se okončaju neprijateljstva i poštuje međunarodno pravo i međunarodno humanitarno pravo” i da je to “zahtjev koji danas obnavlja”, prenosi Srna.

Izrael je izvršio invaziju na Gazu nakon napada Hamasa na južne izraelske zajednice 7. oktobra 2023. godine i nedavno je najavio planove za proširenu ofanzivu da bi porazio militantnu grupu Hamas.

Više od 52.000 Palestinaca ubijeno je u izraelskoj ofanzivi, prema lokalnim zdravstvenim vlastima. Vojna kampanja je ostavila Gazu na ivici gladi, navode humanitarne grupe i međunarodne agencije.

Nastavi čitati

Aktuelno