Connect with us

Region

Komšije nasilnika priznale da je DIJETE STALNO PLAKALO

Djevojčica je neprestano plakala. Iz tog stana smo čuli da se dešava nasilje, ali ne znamo detalje.

Ovako u šoku pričaju komšije porodice iz Beograda u kojoj je, kako se sumnja, otac I.T. (41) krvnički tukao svoju petogodišnju kćerkicu jer nije pospremila igračke.

Prema riječima komšija, u stanu u kojem se dešavalo nasilje živi bračni par sa dvije kćerkice. Jedna ima pet godina, a druga oko dvije. Roditelji su, kaže jedna od komšinica, djelovali normalno, ali je žena uvijek nosila kačket.

– Ne znam da li je to bilo zbog modrica ili čega ne znam, ali mi je to uvijek bilo čudno. Kada je otac djece uhapšen smo čuli priču da je kačket nosila vjerovatno da ne primijetimo modrice – priča komšinica i dodaje da je otac djevojčica djelovao normalno, da se uvijek javljao, ali da ga je slabo viđala.

Druge komšije dodaju da se nasilje u stanu u kojem živi ova porodica dešavalo ranije i da su par puta već čuli.

– Djevojčica je stalno plakala ali detalje stvarno ne znam, a i ne bih baš da pričam jer opet su nam komšije – rekao je jedan od njih.

Podsjetimo, I.T. je uhapšen po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici. Njemu se na teret stavlja da je svoje dijete od 5 godina, dok je bilo na krevetu uhvatio za ruke i bacio na drugu stranu kreveta, vičući na dijete jer nije rasklonilo igračke, nakon čega je plastičnom lutkom koju je držao u ruci udario u čelo, udarajući dok se igračka nije polomila, dok je dijete plakalo i bezuspješno pokušavalo da se zaštiti od udaraca, nakon čega je iz cipelarnika uzeo patiku i njome zadao još nekoliko udaraca po glavi i tijelu, dok je drugom rukom dijete držao za kosu, piše Blic.

Njega je supruga dva puta prijavljivala za nasilje u porodici.

Region

KUSTURICA SIGURAN U EPILOG RATA U UKRAJINI “Putin i Tramp će riješiti sukob”

Proslavljeni srpski režiser Emir Kusturica smatra da su rezultati američkih predsjedničkih izbora pozitivno uticali na situaciju u vezi sa Ukrajinom i vjeruje da ruski predsjednik Vladimir Putin i novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp mogu riješiti taj sukob.

Kusturica je za Tas rekao da Tramp ne može prelomiti sukob bez Putina, ali da smatra da je već donio novu atmosferu.

“Mislim da će specijalna vojna operacija trajati do aprila-maja”, rekao je Kusturica, koji se poznaje sa ruskim predsjednikom, čiji je bio gost u Kremlju ovog proljeća.

Nastavi čitati

Region

ISTRAGA U NOVOM SADU! Saslušano 66 osoba

U Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu do sada je, povodom obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu 1. novembra kada je stradalo 14 osoba, saslušano 66 osoba, a naloženo je da se sasluša još pet.

Tužilaštvo je saopštilo da je u okviru predistražnog postupka, u toku građevinsko vještačenje kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice, kao i analize uzoraka građevinskih ostataka koje se sprovode po njegovoj naredbi.
Po završetku vještačenja i utvrđivanja uzroka pada nadstrešnice, Tužilaštvo će biti u mogućnosti da utvrditi odgovornost za učinjene propuste koji su doveli do tragične posljedice, navodi se u saopštenju.

Iz Tužilaštva je poručeno da taj predmet ima apsolutni prioritet u postupanju i da je u saradnji sa Policijskom upravom u Novom Sadu prikupilo svu relevantnu dokumentaciju iz nadležnih institucija i od pojedinaca, a čija je detaljna analiza u toku kako bi se utvrdile sve činjenice koje su od značaja za krivičnu odgovornost.

Prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 14 osoba je poginulo, dok je troje teško povrijeđeno.

Srna

Nastavi čitati

Region

Hrvati brutalno napali strane radnike, NEĆE U PRITVOR

Iako je splitsko tužilaštvo tražilo istražni zatvor za trojicu maloljetnika i jednog mlađeg punoljetnika koji su u petak napali strane radnike u Splitu, sud je trojicu od njih pustio na slobodu uz mjere opreza.

Četvrtom od njih, kako stoji na stranicama Opštinskog državnog tužilaštva, predstoji ročište na kojem će se odlučiti o istražnom zatvoru. Oni su, prema dostupnim informacijama, kamenjem gađali dostavljača iz Indije. Jedan od njih, 16-godišnjak, fizički je napao dostavljača udarajući ga šakama po glavi i nogama po tijelu, zbog čega je žrtva zadobila lakše tjelesne povrede.

Istog dana 16-godišnjak i 18-godišnjak napali su dostavljača iz Nepala. Udarali su ga metalnim šipkama i pritom mu oštetili moped i mobilni uređaj. Žrtva je zadobila tešku tjelesnu povredu – lom ruke.

“Index” je razgovarao s napadnutim Nepalcem. On je rekao da su mu u blizini stana u koji je trebao dostaviti hranu prišla dvojica mladića i napala ga bez riječi.

“Udarali su me metalnim palicama po desnoj strani tijela”, naglasio je napadnuti radnik. Vlasnik agregatorske firme kaže da su napadači ciljali glavu, ali da je radnik, srećom, imao kacigu na glavi, koja je sad razbijena.

Dodao je da radnik ima hematome po tijelu i da mu je ruka u gipsu. Oštećen je i skuter kojim se koristi. Kako je izvijestila policija, u petak naveče u Splitu su zabilježena četiri napada na strane radnike.

Policija je odgovorila kako je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da su ova četvorica mladića napade počinila zbog mržnje prema osobi druge rasne pripadnosti i drugog nacionalnog porijekla. Mediji su kontaktiralu Županijski sud. Zanimalo ih je zašto su maloljetnici pušteni da se brane sa slobode.

Sud je odgovorio “da istražni zatvor nije kaznenopravna sankcija, već jedna od Zakonom propisanih procesnih mjera osiguranja prisutnosti okrivljenika u postupku”.

Sud se očigledno poziva na Zakon o kaznenom postupku, prema kojem se pritvor određuje za, u najčešćem broju slučajeva, opasnost od bijega, ponavljanja djela ili uticaja na svjedoke. Sud očito smatra da takvo nešto nije moguće.

“Odlukom o istražnom zatvoru (ili nekom od drugih procesnih mjera) se ne smije prejudicirati krivica okrivljenika jer o krivici odlučuje isključivo raspravni sud na temelju dokaza koji će se izvesti na raspravi”, odgovorili su.

Navode kako je Zakonom o kaznenom postupku propisano da sud i druga državna tijela pri odlučivanju o mjerama osiguranja prisutnosti okrivljenika i drugim mjerama opreza po službenoj dužnosti moraju paziti da se ne primjenjuje teža mjera ako se ista svrha može postići blažom mjerom.

“Zakonom o sudovima za mlade propisano je da će se prema maloljetniku istražni zatvor odrediti samo kao krajnja mjera, u razmjeri prema težini kaznenog djela i očekivanoj sankciji, u najkraćem nužnom trajanju i samo ako njegovu svrhu nije moguće postići primjenom mjera opreza, privremenog smještaja ili istražnim zatvorom u domu”, navode

Portparol suda navodi kako je u ovom slučaju sudija istrage procijenio da za ostvarenje svrhe istražnog zatvora u odnosu na maloljetne okrivljenike nije nužna primjena istražnog zatvora kao najtežeg oblika procesne prisile.

Zato su im određene blaže mjere u vidu privremenog stavljanja pod nadzor Hrvatskog zavoda za socijalni rad (u odnosu na dvojicu), odnosno privremenog smještaja u ustanovu socijalne njege – Centar za pružanje usluga u zajednici u Splitu (za jednog).

“Ovakvom odlukom, dakle, ne utiče se unaprijed na odluku suda o tome jesu li maloljetni okrivljenici počinili ova kaznena djela ili nisu, kao ni na odluku o izboru vrste i visine maloljetničke sankcije”, zaključio je Županijski sud u Splitu, prenosi “Index”.

Nastavi čitati

Aktuelno