Region
KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.
Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.
Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.
Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.
“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.
Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.
Region
HAOS U BUDVI: Predsjednik Opštine Nikola Jovanović žrtva fizičkog napada!

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović pretučen je u Budvi, saznaju mediji.
Jovanovića su, prema navodima izvora ih Uprave policije (UP), napala trojica muškaraca.
Jovanović je u napadu zadobio teške tjelesne povrede.
Čelnik Opštine Budva potvrdio je Vijestima da se nalazi u kotorskoj bolnici ali nije želio da saopšti više detalja.
Prema informacijama Vijesti, Jovanović je napadnut jutros kod gradskog bazena gdje je sjedio sa prijateljima.
Prvi podaci iz istrage su da policija traži trojicu braće od kojih je je jedan zaveden i kao član organizovane kriminalne grupe (OKG).
Dvojica od njih su članovi Nove srpske demokratije.
Region
Hrvatska UBRZAVA PRIPREME za skladište RADIOAKTIVNOG OTPADA kod granice s BiH

Pregled i recenzija dokumenata koji se odnose na bezbjednosne analize u prijedlogu studije uticaja na životnu sredinu Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori još traje.
Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je potvrđeno da je prije toga ovaj dokument pregledao nezavisni odbor.
Stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju od početka juna pregledaju bezbjednosna dokumenta Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
“Po završetku pregleda i recenzije, studija i zaključci biće dostupni javnosti u sklopu javnih rasprava čije je održavanje planirano tokom godine u okviru postupka procjene uticaja na životnu sredinu, koji će biti pokrenut i vođen pred nadležnim Ministarstvom zaštite životne sredine i zelene tranzicije”, saopšteno je iz Fonda.
Na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac u opštini Dvor 16. juna počelo je uklanjanje objekata radi uspostavljanja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
Osim toga, hrvatsko Ministarstvo ekonomije pustilo je u petak, 27. juna, u elektronsko savjetovanje prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada kojim je jasno precizirano da je riječ o lokaciji kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, te da će se prihvatljivost Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na dijelu lokacije bivšeg vojnoskladišnog kompleksa Čerkezovac ocijeniti u postupku procjene uticaja na životnu sredinu.
Istog dana, Ministarstvo ekonomije je u postupak elektronskog savjetovanja pustilo i prijedlog uredbe o visini naknade i načinu finansiranja jedinica lokalne i regionalne samouprave na čijem se području uspostavljaju ili nalaze objekti za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u vlasništvu Fonda.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori u opštini Dvor na samoj granici sa BiH.
Region
Česi BIJESNI na Hrvate: Pivo skuplje nego u Njemačkoj!

Hrvatska je decenijama omiljena ljetnja destinacija za većinu Čeha, ali među lokalnim stanovništvom oni nemaju baš laskav nadimak.
Zbog toga što na odmor dolaze puni konzervirane hrane iz domovine, Hrvati su ih prozvali ”paštikarži” (paštetari) – izrazom koji potiče od riječi ”pašteta” i koristi se kao pogrdan naziv za turiste koji izbjegavaju da troše novac u lokalnim restoranima.
Iako bi se moglo pomisliti da je taj stereotip danas, 2025. godine, stvar prošlosti, mnogi Hrvati se s tim ne slažu.
”Da, upravo tako zamišljamo prosječnog Čeha i moram da kažem da većina i dalje odgovara toj slici”, rekao je Ivica, vlasnik restorana iz Splita.
Ni njegov kolega Ante nije bio blaži:
”Ne volim previše Čehe, kod mene su na listi prioriteta dosta nisko, pa kad mogu, dajem prednost recimo Nemcima, Austrijancima ili Holanđanima. Nekad dođu i samo sjednu za sto bez pitanja. Onda im jasno damo do znanja da nisu dobrodošli, tako što ih, recimo, ignorišemo”.
Ante dodaje da od stola za kojim sjede Česi zaradi i do duplo manje nego kad tu sjede drugi gosti. Takođe se požalio i na bakšiš koji ostavljaju – često ne prelazi ni 10%, što se u Hrvatskoj smatra minimalnim.
Česi su, osim nadimka ”paštikarži”, među Hrvatima poznati i kao ”pivožderi”. Ali pošto je cijena ovog omiljenog napitka na nekim mjestima narasla i do 6 evra, Česima to nimalo ne prija, pa to glasno komentarišu u restoranima. Zbog toga vlasnici ugostiteljskih objekata više i ne ciljaju na ovu klijentelu, već radije dočekuju turiste iz drugih zemalja.
Česi pozivaju Hrvate da preispitaju svoj pristup
Češki turisti se, međutim, brane i pozivaju domaćine da preispitaju svoj pristup i politiku formiranja cijena, jer situacija postaje nepodnošljiva, piše dalje mix24.cz.
”Razgovarali smo i sa Nemcima koji su očajni zbog toga koliko je ovdje poskupila hrana u restoranima. Navikli su da jedu napolju, ali to sada jednostavno više ne mogu da priušte. To zaista nisu očekivali”, rekao je Jan iz Berouna i dodao da su po njegovom mišljenju najviše poskupili morski plodovi.
Ni piće ne prolazi mnogo bolje.
”Pivo u prosjeku košta oko 5 evra, nekad i više. To je skuplje nego u Nemačkoj, a ovde je to standard – jeftinije gotovo da ne postoji. Djeluje skoro kao da su se ugostitelji dogovorili i da vještački drže cijene visoko”, opisao je stanje na Jadranu i zaključio da su više cijene vjerovatno samo još u Francuskoj i Danskoj, prenosi Blic.
-
Kuhinjica2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK Recept za najbolji tost sa sirom koji ćete ikad probati
-
Zanimljivosti2 dana ago
DA LI STE MEĐU NJIMA? Najtužniji ljudi rađaju se u ovim znakovima horoskopa
-
Politika23 sata ago
DODIK Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske!
-
Politika20 sati ago
POBUNA U PARLAMENTU! Stanivuković POHVALIO ukidanje PDV-a, NOVAC OSTAJE NARODU!
-
Politika2 dana ago
TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju
-
Svijet2 dana ago
JEDNA SE UDALA, druga je izričito protiv braka: Ovako izgleda život SIJAMSKIH BLIZNAKINJA
-
Banjaluka2 dana ago
“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika
-
Politika3 dana ago
ĆULUM SE VRAĆA NA ČELO SIPA-e: Izbor ministra bezbjednosti i dalje blokiran