Connect with us

Politika

KOVAČEVIĆ “Bez obzira koliko nam prijete, nastavljamo da slavimo svoje praznike”

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević poručio je da će vlast u Republici Srpskoj nastaviti da bez ikakvog kompromisa brani svoja Ustavom i Dejtonskim sporazumom zagarantovana prava, i da od toga neće odstupiti ni pedlja.
Kovačević je ukazao na pokušaje prijetnji sankcijama zvaničnicima Srpske, ali da je jasno pokazano da su to stvari koje ih se ne dotiču.

“Bez obzira koliko nam prijete, nastavljamo da slavimo svoje praznike, na prvom mjestu naš najznačajniji, najveći i najbitniji praznik – Dan Republike Srpske”, poručio je Kovačević, koji je i delegat u Domu naroda parlamenta BiH.

On je za ATV rekao da je obilježavanje Dana Republike – 9. januar protekao svečarski, proslavljen na najljepši način i da se vidjelo da je to praznik građana Srpske, a svečani defile pokazao je poruke mira, slavlja, saradnje i razumijevanja za cijeli region i BiH.

Kovačević je istakao da ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković na svaki mogući način nastoji da uvrijedi Republiku Srpsku, njene građane i rukovodstvo, s ciljem da ponovo izazove određenu reakciju međunarodne zajednice i da se ponovo Srpska izloži nekoj vrsti sankcija.

“To se neće dogoditi”, poručio je Kovačević.

On je napomenuo da je Turkovićeva vrijeđala i himnu Srpske, te dodao da ne postoji teža uvreda nego kada se vrijeđaju zvanični državni simboli i da se na takve stvari mora odgovoriti.

“Vrijeđate nas na svaki mogući način da smo genocidni, vrijeđate narod, poredite nas sa nacistima, nas koji spadamo u najveće žrtve nacističkog terora u Drugom svjetskom ratu i očekujete da predsjednik Republike Milorad Dodik, koji u skladu sa Ustavom izražava nacionalno i državno jedinstvo Srpske, sve to prećuti. Nećete gledati taj film, barem ste toliko naučili od Dodika”, dodao je Kovačević.

On je rekao da Dodik ne dozvoljava da se “pljuje” po Republici Srpskoj i njenom narodu, da njegova izjava nekada može biti malo jača, ali nikada nezasluženo.

Kovačević je ukazao da se na nekom drugom mjestu /u Bužimu/ u ratnim uniformama uzvikuju pokliči “Alahu akbar”, sa ratnim simbolima i da se na to ne reaguje.

On je istakao da ratni pokliči u Bužimu podsjećaju na one uz koje su odsijecane glave Srbima, što su strašne stvari, izazivaju jezu i stvaraju osjećaj straha i uznemirenosti građana.

Ali, kako je rekao, očigledno to nekim predstavnicima nije nešto na što bi trebalo reagovati.

“Reagovaćemo mi, i bićemo uvijek spremni da zaštitimo sve građane Srpske”, poručio je Kovačević i dodao da je krajnje vrijeme da se prestane sa tom vrstom licemjerja i da se vrijeđa inteligencija građana ove zemlje.

Komentarišući formiranje vlasti na nivou BiH, Kovačević je rekao da u bezbjednosnom sektoru neće biti bilo kakvih promjena, te da su Srbi i do sada imali rukovodeće kadrove u Agenciji za istrage i zaštitu i Službi za poslove za strancima.

Hrvatski i bošnjački kadrovi ostaće, kako je rekao, gdje su bili i do sada.

“Druga je stvar što neko iz strukture Bisere Turković, Bakira Izetbegovića smatra da su ljudi iz SDS-a njihovi, pa im sada teško pada to što će neko kome je mandat istekao prije tri godine, a dolazi iz SDS-a, sada biti zamijenjen kadrom iz SNSD-a, iz onih stranaka kojima su građani Srpske dali povjerenje, a ne da im je Bakir Izetbegović dao povjerenje”, naveo je Kovačević.

On je dodao da se vidi da su Izetbegović i ta struktura sve vrijeme bili glavna kočnica bilo čega što bi moglo da se nazove dobrim i pozitivnim u BiH jer su konstantno smatrali da samo njima pripada BiH i da za druge nema mjesta.

Kovačević je rekao da se ulazi u fazu u kojoj će biti formiran Savjet ministara i izabrano rukovodstvo agencija na nivou BiH.

On je poručio da vlast u Srpskoj nastavlja snažno da vodi vitalne procese da se izbori za još veće plate, penzije, da nastavlja da poboljšava svaki segment života građana kako bi se prestalo sa odlascima i da se dođe u poziciju da se vrate oni koji su otišli.

Politika

Vukanović o slučaju „Viadukt“: Milionska pljačka i niko ne odgovara!

Nebojša Vukanović, lider “Liste za pravdu i red” i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske komentarisao je slučaj “Viaduct” i naplatu višemilionskog duga u ovoj arbitraži.

Vukanović je naveo da se samo u Republici Srpskoj može desiti da zbog korupcije, kriminala i zloupotreba, vlada izgubi više od 100 miliona KM bez kamata.

– Od tašna-mašna slovenačke firme Vijadukt bez radnika, koja ima samo poštansko sanduče, i da zbog toga niko ne odgovara, ne bude sankcionisan i pozvan na odgovornost.

Iako imaju mnogo veće budžete i lakše ni platili presudu, Vlada Švedske, Njemačke ili Austrije bi, pale a ministri i premijer bi bili pozvani na odgovornost, vjerovatno i uhapšeni, jer su ugrozili funkcionisanje države i društva, a kod nas se odgovorni, od (Milorada) Dodika, (Petra) Đokića do Željke Cvijanović, koja je kao premijer angažovala advokate u ovom predmetu, šepure se, rugaju naciji u lice i prebacuju na druge odgovornost”, istakao je Vukanović.

Mišljenja je da nema razlike, kako kaže, u pljački države, društva i naroda u slučaju Viaduct, kao sa Serdarovim, davanjem pa otkupom koncesije za hidroelektranu Mrsovo ili rudnik uglja u Ugljeviku.

– Gdje je do sada Republika Srpska izgubila više od 120 miliona maraka, a samo kod nas je moguće da se zbog prirodnog bogatstva i resursa gubi ogroman novac umjesto da se društvo razvija. Nema sumnje da su moćnici namjerno namjestili i izgubili sudski spor, i da će od Viadukta, kao i od Serdarova, veliki dio novca završiti u džepovima moćnika koji su odgovorni”, naveo je Vukanović.

Između ostalog je poručio i to da je veoma čudno da narod na sve ovo šuti.

– Najčudnije je kako narod šuti i nijemo posmatra samouništenje, postaje saučesnik svoje propasti, i kako nema pokušaja otpora, osim nekolicine medija i opozicije, da se pokuša suprotstaviti i zaustaviti potpuno uništenje Republike Srpske, u koje nas ludaci na vrhu režima vode”, zaključio je Vukanović.

Nastavi čitati

Politika

BIH ANGAŽOVALA ADVOKATE U BRISELU: Savjet ministara ulaže žalbu u slučaju “Viadukt”

Suština angažovanja advokatske kuće iz Brisela je da ulože žalbu na izvršenje rješenja o izvršenju kako bi sredstva – računi BHANSA-e bila zamrznuta i da ne može ni Viadukt ni BHANSA da ih koriste do momenta uplate duga.

Savjet ministara BiH zadužilo je 27.marta Pravobranilaštvo BiH da zaključi Sporazum o zastupanju s advokatskom kancelarijom ‘NautaDutilh’ kako bi im se dala punomoć o zastupanju BiH u izvršnom postupku koji se vodi pred nadležnim sudom u Briselu po prijedlogu “Viaducta” Portorož, potvrđeno je za Raport.

Naime, Sud u Briselu po prijedlogu advokata “Viaducta” Portorož pokrenuo je izvršni postupak čime su izvršena ovrha računu BHANASA-e,

Saznajemo da je Savjet ministara zadužilo i Ministarstvo finansija da u saradnji s Pravobranilaštvom BiH pripremi prijedlog odluke o načinu iznosa finansijskih sredstva za ovu advokatsku kancelariju i taj posao je skoro pa završen.

Suština angažovanja nezavisne advokatske kuće iz Brisela je da ulože žalbu na izvršenje rješenja o izvršenju kako bi sredstva -računi BHANSA-e bila zamrznuta. Tačnije, ulaganjem žalbe na odluku Sudu, ni Viaduct ni BHANSA da ne mogu da koriste do momenta uplate duga. Tada se automatski podiže rješenje o izvršenju sredstava kako bi se prebacila BHANSA-i.

Podsjetimo, EUROCONTROL (Evropska organizacija za sigurnost vazdušnog saobraćaja) je obaviještena da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Brisela 21. marta 2025. godine naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i.

Inače, ‘NauthaDutlih’ je jedna od najvećih advokatskih firmi u Evropi, sa preko 400 advokata, notara građanskog prava i poreskih savjetnika u kancelarijama u Amsterdamu, Briselu, Londonu, Luksemburgu, Njujorku i Roterdamu.

Međutim, njihove usluge, naravno nisu jeftine. I dodatno iziskuju troškove po državu u sporu teškom preko 110 miliona KM čije dugove nikada nije platila Republika Srpska na osnovu međunarodne arbitraže zbog čega je BHANSA u blokadi već mjesec, a prijeti zaplijena imovine i Centralne banke BiH.

Savjet ministara je zadužilo ministarstvo komunikacija i saobraćaja BiH da predloži Savjetu ministara kako iznaći pozajmnicu ili pomoć za BHANSA-u na privremenoj osnovi u trenutku kada su im blokirana sredstva u Briselu koja su ključna za funkcionisanje ove agencije.

To je juče prihvatio i ministar Edin Forto i sve poslao na Savjet koje će se o tome izjasniti naredne sedmice. Prema ovom prijedlogu, Ministarstvo komunikacija i saobraćaja BiH zavisno od mjeseca, uplaćivalo bi BHANSA-i mjesečnu tranšu od pet miliona KM, koje bi onda, nakon odmrzavanja računa, bile vraćene državi. Naravo, radi se o privremenoj odluci dok se ne postigne konačan dogovor oko isplate međunarodnih obaveza “Viaduktu”.

Nastavi čitati

Politika

DODIKOVO RJEŠENJE ZA “VIJADUKT”: “Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH sada formalno u problemu kada je riječ o slučaju “Vijadukt”, ali da Republika Srpska nudi način da se izađe iz toga.

“Mi sad čak možemo da se pravimo budale i kažemo `šta nas briga, što ste prihvatili tu arbitražu`. Ali ne kažemo, već nudimo način da izađemo iz toga. Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj, izdvojite taj novac i platite”, poručio je Dodik.

On je dodao da se nije trebalo doći do arbitraže u Vašingtonu, a kada već jeste, donesena je nepravedna odluka, jer “Vijadukt” nije imao nikakve troškove u BiH.

“Drugo bi bilo da su nešto izgradili pa im neko oduzeo koncesiju. Tu su se uplele neke advokatske kancelarije i nastavile da guraju tu priču. I oni su isposlovali da tu tužena strana bude BiH. Mi nismo mogli ništa, nismo bili faktor. A BiH nije htjela da se brani, jer je postojala namjera da bude izrečena što teža kazna”, naglasio je Dodik.

On je istakao da se nije morala dati koncesija, koja je data u vrijeme vlasti SDS-a i PDP-a, jer je bilo mnogo boljih prilika za sistem hidroelektrana na Vrbasu.

“Druga stvar, grad je bio protiv te koncesije, nije dao saglasnost i dalje se nije moglo postupati. Mi smo nudili poravnanje, ali je to odbijano, jer su htjeli da dođemo u ovakvu situaciju”, konstatovao je Dodik za “Glas Srpske”.

On je naveo da 300 miliona KM na zajedničkim računima, koji pripadaju Srpskoj, jeste veliki gubitak, ali je gubitak i da taj novac stoji neiskorišćen.

“Već pet godina tamo stoji, samo zbog inflacije je izgubljeno 50 miliona KM. I sada u Sarajevu kažu da ne žele da plate. Pa što ste učestvovali u predmetu? Što nije tužena Republika Srpska? Kako su Slovenci ušli u arbitražu za TE `Ugljevik` protiv Srpske, na istom tom sudu?”, upitao je Dodik.

On je naveo da je ogroman gubitak i zbog slučaja “Ugljevik”, koji seže iz bivše Jugoslavije, te da i tu ima mnogo nepravdi, a da Srpska mora da ih plaća.

Komentarišući moguću tužbu za RiTE “Gacko”, Dodik je rekao da se za to zanimaju Hrvati i prijete, ali da i Srpska ima mogućnost da ide u kontru u vezi sa hidroelektranom “Plat”.

“I to je sagrađeno u komunizmu, dok smo svi bili jedna država. Tokom rata je puštana voda iz akumulacije kod Trebinja, a nismo dobijali nikakvu struju. Tek krajem rata je nešto dogovoreno. I mi smo tu oštećena strana. I sada im nudimo da to prebijemo na račun ove priče sa RiTE `Gacko`, ali u Zagrebu nemaju snage da to urade”, rekao je Dodik.

Kada je riječ o javnom preduzeću “Šume Republike Srpske”, on je rekao da ovo preduzeće ide putem stabilizacije i da se popravljaju finansijski rezultati, te vjeruje da će za nekoliko mjeseci biti “na zelenoj grani”.

Govoreći o preduzeću “Elektroprivreda Republike Srpske”, Dodik je naveo da su problem dvije zastarjele termoelektrane koje je davno trebalo zatvoriti, ali su stalno remontovane.

“Ali kad imate remont, one staju i onda je potrebno da imate dovoljno vode da pokrijete taj nedostatak struje u proizvodnji… Ove padavine su omogućile da podignemo nivo akumulacije ne za 23, ali bar za 18 metara i situacija se stabilizovala, tako da smo počeli ponovo da izvozimo”, rekao je Dodik.

On je naveo da je stalno trajala borba da ne bude restrikcija i da je Srpska morala da pozajmljuje struju.

“Na srereću našli smo partnere koji su prihvatali da im to vratimo u neko dogledno vrijeme”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno