Connect with us

Politika

KOVAČEVIĆ O ISTRAZI SIPA VEZANO ZA ŠMITA “Lažno se predstavlja da je visoki predstavnik, PREKRŠENI ZAKONI I PROCEDURE”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je danas da je dobro da Agencija za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ provjeri njemačkog državljanina Kristijana Šmita kako bi bilo utvrđeno na osnovu čega boravi u BiH.
“Ukoliko je to na osnovu toga što Šmit tvrdi, odnosno lažno se predstavlja da je visoki predstavnik, a svi znamo da to nije, onda je jasno da su prekršeni zakoni i procedure”, rekao je Kovačević novinarima u Banjaluci.

On je istakao da ne smije biti zaboravljeno da Šmit, bez relevantne rezolucije Savjeta bezbjednosti UN, ne može biti visoki predstavnik.

“Takva rezolucija ne postoji. Postavlja se i pitanje njegovog obezbjeđenja za koje je Šmit rekao da su njemački državljani, jer se mora znati ko su oni, na osnovu čega borave u BiH, nose oružje i ko im je izdao dozvolu za tako nešto”, rekao je Kovačević.

On je naglasio da je Republika Srpska za suverenitet BiH, a da se postavlja pitanje da li je neko u Federaciji BiH /FBiH/ za suverenitet i protiv njegovog rušenja.

“Oni koji su protiv rušenja suvereniteta, nisu ni za zaštitu teritorijalnog integriteta BiH. To su stvari na kojima ćemo vidjeti da li postoji bilo šta što može da se naziva državom kada je riječ o BiH”, rekao je Kovačević.

Komentarišući Šmitovu izjavu za “Fajnenšel tajms” da BiH ne može u EU “dok se ne riješi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika”, Kovačević je naveo da je Šmit potpuno obrnuo teze.

“On nam poručuje da čovjek koji je izbor građana i pobjednik slobodnih i demokratskih izbora ne može da vodi zemlju u EU, a da neko bez legimiteta, kao Šmit, treba da bude u BiH. BiH ne može u EU dok postoje stranci koji su u Ustavnom sudu BiH i neko ko se predstavlja kao visoki predstavnik. Kada ovo bude promijenjeno onda se može pričati o evropskom putu BiH”, rekao je Kovačević.

On je podsjetio da Šmit nije izabran za visokog predstavnika, iako u tekstu ovog medija piše da je visoki predstavnik UN.

“U tekstu piše kako treba da bude sklonjen Dodik `zbog svoje neuračunljive politike`. Ovo govori čovjek koji ima histerične napade, koji za legalno i demokratski izabrane političke predstavnike građana kaže da su majmuni u cirkusu, onaj koji je podržavao naciste i tražio rehabilitaciju za određene naciste Adolfa Hitlera kao najveće zločince u istoriji čovječanstva”, rekao je Kovačević.

On smatra da je ovo neozbiljno i da BiH ne može nigdje dok Šmit ne ode iz nje.

“BiH će ići put EU ili bilo gdje drugo samo u skladu sa izborom građana. Izbor građan Republike Srpske je Dodik i na to podsjećam Šmita i sve druge”, zaključio je Kovačević.

Politika

NEŠKOVIĆ “BiH nema svoju imovinu, CRVENA LINIJA JE IMOVINA SRPSKE”

movina Republike Srpske mora biti crvena linija odbrane u Sarajevu za sve srpske kadrove, poručio je delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH Želimir Nešković.

– Činjenica da su srpski kadrovi u Predstavničkom domu Parlamenta BiH odbili da se raspravlja o Zakonu o državnoj imovini BiH me ohrabruje. Par bošnjačkih poslanika ponovo aktuelizuje zakon o državnoj imovini predstavljajući ga kao dio reformske agende. Za Republiku Srpsku ne postoji ni reformska niti bilo kakva druga agenda koja bi dozvolila knjiženje poljoprivrednog zemljišta, šuma, rijeka i jezera na državu BiH – ističe Nešković, koji je i potpredsjednik SDS-a.

Kaže da “BiH nema svoju imovinu, a imovina u opštoj upotrebi koju određene strukture godinama pokušavaju knjižiti na državu mora po načelu supsidijarnosti, koje je najznačajnije načelo upravo Evropske unije, biti stavljena na raspolaganje najbliže građanima”.

– To znači da tom imovinom moraju raspolagati opštine, a nikako neki centri moći u Sarajevu. Imovina je naša brana zaštite Dejtona od poplave različitih teoretičara koji bi da preuređuju BiH- kaže Nešković, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Politika

OBJAŠNJENJA NEMA! Desetine policajaca čuvaju bivšeg predsjednika Srpske

Jasno je da je MUP Srpske i dalje zadužen za bezbjednost Milorada Dodika, bivšeg predsjednika Republike Srpske, ali nije moguće precizno utvrditi koliko policajaca svakodnevno štiti njega i njegovu imovinu.

U svakom slučaju ta brojka nije mala. Osim njegove lične pratnje, mještani Bakinaca kažu da jedna cijela policijska stanica čuva njegovo imanje i voćnjake.

Upućeni izvori potvrđuju ovu informaciju i dodaju da su u pitanju desetine policijskih službenika.

Kada Dodik sa imanja krene prema centru Banjaluke u brigu o njegovoj bezbjednosti uključuje se veliki broj policajaca koji obustavljaju saobraćaj na svim raskrsnicama kako bi sa svojom pratnjom stigao na odredište bez zaustavljanja.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske potvrdilo je za Srpskainfo da i dalje preduzima mjere posebnog obezbjeđenja Milorada Dodika, predsjednika SNSD.

Na pitanja po kom osnovu je nastavljeno obezbjeđivanje Dodika, iako više nije predsjednik Srpske iz MUP RS su odgovorili da se mjere preduzimaju u skladu sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima, Uredbom o određivanju ličnosti i objekata koji se posebno obezbjeđuju i na osnovu Rješenja ministra koji je u skladu sa ovom Uredbom i izvršenom bezbjednosnom procjenom.

Radislav Jovičić, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, pojasnio je da se na osnovu procjene ugroženosti neke štićene ličnosti izdaje posebno rješenje kojim se određuju mjere obezbjeđenja.

– U toj procjeni šta su inspektori koji su radili bezbjednosnu procjenu za štićenu ličnosti napisali i to na osnovu toga oni određuju nivo mjera i broj policijskih službenika i materijalno-tehničkih sredstava koje će koristiti za taj nivo obezbjeđenja – objašnjava on, prenosi Srpskainfo.

Dodao je da je Dodik zasigurno zbog svog političkog i javnog angažmana u visokorizičnoj procjeni.

– Zbog toga pretpostavljam da su preuzeli onu klauzulu za najveći stepen obezbjeđenja i zbog toga imate veći broj pripadnika MUP i tehničkih sredstava koji se koriste za njegovo obezbjeđenje – rekao je on.

Podsjetio je da predsjednik Srpske ima zaštitu do 6 mjeseci od prestanka mandata, a nakon toga se radi periodična procjena i obezbjeđenje može da traje onoliko koliko se procjenjuje da je štićena ličnost ugrožena, prenosi Srpskainfo.

– Koliko znam, Dragan Lukač koji već dugo nije ministar unutrašnjih poslova i dalje koristi obezbeđenje MUP RS – rekao je Jovičić.

Naglasio je da sve zavisi od bezbjednosne procjene.

– Da li je ta procjena validna, ili nije, ne mogu tvrditi jer ne daj Bože da se desi nekoj ličnosti nešto, onda preuzimate na sebe odgovornost da ste dali procjenu da ličnost nije ugrožena i ako dođe do nekog ugrožavanja te ličnosti, vi snosite odgovornost.

Vjerovatno se neko ko radi tu procjenu, rukovodi i tim detaljem da je bolje dati obezbjeđenje, pa čak i veće, nego rizikovati da dođe do ugrožavanja ličnosti, pa da nosite odgovornost zašto niste preduzeli obezbjeđenje – zaključuje Jovičić.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

SNIJEG ODGODIO, ALI NE I SPRIJEČIO! Korićani glasaju u nedjelju, 30. novembra

Prijevremeni predsjednički izbori u Republici Srpskoj biće u nedjelju, 30. novembra, održani na biračkom mjestu Korićani u osnovnoj izbornoj jedinici Kneževo gdje pravo glasa ima 56 birača.

Predsjednik Opštinske izborne komisije (OIK) Kneževo Budimir Dukić izjavio je Srni sve spremno da na ovom biračkom mjestu bude održano glasanje koje je odgođeno 23. novembra zbog vremenskih neprilika.

– Nadamo se da će se u nedjelju moći održati izbori. Za sada ne najavljuju padavine, tako da mislimo da će biti sve uredno – rekao je Dukić.

On je naveo da će biračko mjesto biti otvoreno od sedam do 19 časova.

Izbori na ovom biračkom mjestu nisu mogli biti održani 23. novembra usljed obilnog snijega koji je padao u ovom planinskom kraju na obroncima Vlašića.

Opštinska izborna komisija tada, zbog neprohodnosti puteva, na ovo biračko mjesto nije uspjela da dostavi izborni materijal.

Centralna izborna komisija BiH je na hitnoj sjednici 23. novembra donijela odluku da izbori na biračkom mjestu 068B005 Korićani budu održani u nedjelju, 30. novembra.

Nastavi čitati

Aktuelno