Društvo
KREDITNI STANDARDI SE MIJENJAJU! Banke otvaraju vrata građanima, ali zatvaraju preduzećima!

Prema odgovorima osam najvećih banaka u BiH, očekuje se ublažavanje kreditnih standarda za odobravanje kredita stanovništvu u prvom kvartalu ove godine, dok bi se oni mogli pooštriti za preduzeća, saopšteno je iz Centralne banke BiH.
Kako su naveli, banke u BiH očekuju porast potražnje stanovništva i preduzeća za kratkoročnim i dugoročnim kreditima u prvom kvartalu.
“Banke su navele da je u četvrtom kvartalu prošle godine došlo do rasta potražnje stanovništva za stambenim, kao i za potrošačkim i nenamjenskim kreditima, u odnosu na prethodni kvartal. U četvrtom kvartalu lani neto procenat promjene ukazuje na pooštravanje standarda za odobravanje potrošačkih i nenamjenskih kredita, dok su standardi za odobravanje stambenih kredita ostali nepromijenjeni”, kazali su iz Centralne banke.
U pogledu uslova odobravanja kredita stanovništvu, u četvrtom kvartalu prošle godine kamatna marža i zahtjevi kolaterala imali su neto efekat pooštravanja, dok su ročnost, provizije i naknade i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodno tromjesečje.
“U četvrtom kvartalu podaci ukazuju na povećanje udjela odbijenih zahtjeva za odobrenje kredita stanovništvu u odnosu na prethodni kvartal. Potražnja preduzeća za kreditima nastavila je da raste i u četvrtom kvartalu, dok neto procenat ukazuje na ublažavanje kreditnih standarda za kratkoročne kredite preduzećima. U pogledu uslova odobravanja kredita preduzećima, kamatna marža i provizije i naknade su imale neto efekat blagog pooštravanja, dok su zahtjevi u pogledu kolaterala, ročnost i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni”, istakli su iz Centralne banke BiH.
Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka BiH, kaže za “Nezavisne novine” da je u posljednje vrijeme došlo do znatnijeg rasta prosječne plate u BiH, te se banke tome prilagođavaju.
“Ja to ne bih nazvao ublažavanjem procjene kreditne sposobnosti, već prilagođavanja suštinskim novim činjenicama koje vladaju na tržištu.
Ono što mi vidimo u segmentu potrošačkog kreditiranja jeste da ima prostora da se maksimalan iznos neobezbijeđenog kredita koji iznosi 50.000 KM poveća. Smatramo da je ovaj iznos utvrđen prije X godina kada je taj iznos imao jednu vrijednost, a danas zbog inflacije i svega što se dešava 50.000 KM ne vrijedi kao što je vrijedilo prije 10 godina. Rast prosječne plate dodatno govori u prilog takvoj činjenici. Potrošački krediti se najviše koriste za kupovinu automobila ili dodatna sredstva prilikom kupovine stambene jedinice. Sada se sa 50.000 KM ne može renovirati stan kao što se moglo prije pet godina. Postoji prostor da se ovaj maksimalan iznos uveća. Imamo izuzetno kvalitetan portfolij, te jako nizak procenat kredita koji nisu uredno izvršeni, i to jedan od najnižih u Evropi. Ovo dodatno govori o tome da su naši građani izuzetno odgovorni u servisiranju svojih finansijskih obaveza, a sa druge strane govori u prilog tome da banke primjenjuju adekvatne procese upravljanja rizicima. Tako možemo reći da se na neki način ‘ublažava’ proces odobravanja kredita”, objasnio je Ražanica.
Prema njegovim riječima, FBiH i RS su izmjenama i dopunama Zakona o bankama predvidjele izjednačavanje procenta osnovnog kapitala i neobezbijeđene kreditne izloženosti, odnosno takozvane bjanko izloženosti.
“Do sada je u FBiH iznosio pet odsto, te se povećava na 10 odsto, a u RS 15 odsto i smanjuje se na 10 odsto. Izjednačava se zakonsko rješenje u oba entiteta. Smatram da se neće uopšte promijeniti kreditna politika prema preduzećima. Ekonomija nam ulazi u umjerenu ekspanziju i povećanje ekonomske aktivnosti. Banke će to pratiti u skladu sa procjenama rizika”, naglasio je Ražanica.
Društvo
NAJRADOSNIJE VIJESTI! Na Vaskrs u Srpskoj rođeno sedam beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je sedam beba, tri djevojčice i četiri dječaka.
Tri bebe rođene su u Zvorniku, dvije u Gradišci, a po jedna u Banjaluci i Prijedoru, rečeno je Srni u porodilištima u ovim lokalnim zajednicama.
Dvije djevojčice i dječak rođeni su u Zvorniku, djevojčica i dječak u Gradišci, a po jedan dječak u Banjaluci i Prijedoru.
Za Doboj i Foču podaci nisu bili dostupni, a u Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Nevesinju nije bilo porođaja.
Društvo
SUTRA DAN ŽALOSTI U DOBOJU zbog stradanja porodice Todorović

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđana Todorovića, njegove supruga Biljane Skopljak i kćerke Ane Todorović, saopšteno je iz Gradske uprave.
Tog dana biće spuštena zastava na pola koplja na zgradi Gradske uprave i zgradama javnih preduzeća i ustanova.
Na javnim mjestima neće biti održavani programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, niti će biti muzike u ugostiteljskim i drugim javnim objektima.
Obavezuju se mediji sa područja grada Doboj da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti, navodi se u saopštenju.
Poslanik Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Todorović, njegova supruga i jedno dijete poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na auto-putu “9. januar” u mjestu Puraći u Prnjavoru, a dvoje djece hospitalizovano je na UKC i nisu vitalno ugrožena.
Srđan Todorović rođen je 1980. godine u Doboju, po zanimanju diplomirani ekonomista, obavljao je dužnosti potpredsjednika Socijalističke partije, predsjednika Gradskog odbora stranke u Doboju, te direktora Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.
Društvo
DANAS JE VELIKI PONEDJELJAK! Evo koje običaje treba ispoštovati

Prvog ponedjeljka poslije Vaskrsa obilježava se praznik poznat u narodu kao Pobusani ponedjeljak.
Pravoslavni vjernici drugog dana Vaskrsa obilježavaju tzv. Pobusani ponedjeljak, koji je posvećen mrtvima.
Naziva se još i Vaskrs za mrtve ili Vaskrs pokojnika, a tog dana se “pobusavaju” grobne humke (na njih se sadi busenje zelene trave) i nose farbana uskršnja jaja pripremljena posebno za duše pokojnika.
Običaji na Pobusani ponedjeljak
Na groblje se nose jaja bojena u crvenu boju na Veliki petak, a potom se dijele sirotinji.
U pojedinim krajevima Srbije se izlazi na groblje kao na Zadušnice, tj. uređuju se grobovi, pale svijeće, drže se parastosi i pomeni.
Vjeruje se da ovaj običaj potiče iz Rusije.
U nekim dijelovima BiH i na zapadu Srbije se oko groba postavljaju drveni ili kameni oklopnici (opseci), pa se grob pobusa između oklopnica. U BiH se u nekim selima oženjenim pokojnicima postavljaju dva kamena stubića, jedan iznad glave, a jedan kod stopala.
-
Zdravlje23 minute ago
ZNATE LI DA POSTOJI DORUČAK koji će vam popraviti raspoloženje?
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA: Poginuo narodni poslanik Srđan Todorović, njegova supruga i dijete
-
Banjaluka3 dana ago
LOŠE PREDSKAZANJE! Banjaluku okupala kiša na VELIKI PETAK, evo šta to znači!
-
Politika3 dana ago
DODIKOVO RJEŠENJE ZA “VIJADUKT”: “Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj”
-
Hronika2 dana ago
Stravični prizori sa mjesta saobraćajne nesreće na auto-putu 9. januar u kojoj su POGINULE 3 OSOBE (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome
-
Politika3 dana ago
OTVOREN STRAH OD STANIVUKOVIĆEVE KANDIDATURE: Predsjednik tek nakon 35? Novi prijedlog zapalio političku scenu!
-
Politika2 dana ago
SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!