Društvo
KRIMINAL I KORUPCIJA! Građani u BiH ne vjeruju institucijama i političarima, više od 50% mladih ŽELI DA SE ODSELI

Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” danas je predstavila rezultate ispitivanja javnog mnjenja o kvaliteti života građana u BiH i povjerenju građana u rad vlasti u BiH.
Istraživanje je pokazalo da građani smatraju da su ključni problemi u BiH kriminal i korupcija (22,1 odsto), loša politička situacija (18,6 odsto) i nezaposlenost (16,6 odsto).
S druge strane, tri najvažnija aspekta za svakodnevni život građana u BiH su bolja ekonomska situacija (32,5 odsto), zdravlje (24,9 odsto) i mir i sigurnost (22,5 odsto). To znači da građani smatraju da korupcija i politička nestabilnost direktno ugrožavaju njihove najvažnije prioritete.
Povjerenje građana u institucije duboko je narušeno zbog sveprisutne korupcije i loše političke situacije. Najveći broj građana nema povjerenje ni u koga u društvu u BiH (26,1 odsto), a porodica ostaje jedini stabilan oslonac u životima građana i jedina je koja uživa veći stepen njihovog povjerenja (24,7 odsto).
Ostali akteri imaju niži stepen povjerenje, uz državne institucije (7,4 odsto) i policiju (4,2 odsto) koji imaju nešto veći stepen povjerenja u odnosu na sve ostale aktere, ali i dalje nizak, što pokazuje da postoji jaz između građana i vlasti.
Većina građana smatra da vlasti rade samo za vlastiti interes (25,9 odsto) ili da ne rade ništa (22,1 odsto). To je zapravo jasan pokazatelj da vlasti ne rade na najvažnijim stvarima za svakodnevni život građana.
Ocjenjujući rad svih institucija u BiH, na državnom, entitetskom, kantonalnom i lokalnom nivou, građani su dali jedva prolaznu dvojku za rad institucija. Najveću ocjenu, trojku, građani su dali (grado)načelnicima i opštinskim savjetnicima/skupštinama opština svojih lokalnih zajednica, što jasno ukazuje da je lokalni nivo vlasti taj koji uživa najveće povjerenje građana.
Uzimajući u obzir sve navedeno, ne iznenađuje zabrinjavajući podatak da je skoro polovina građana (44,3 posto) ozbiljno razmatrala da napusti BiH. Značajna razlika postoji između građana mlađe i starije životne dobi, gdje su mlađi ozbiljno razmišljali o odlasku u 58,1 odsto slučajeva dok su stariji o tome razmišljali ozbiljno u samo 16,9 odsto slučajeva. Visok postotak mladih koji razmatraju iseljenje ukazuje na veliku frustraciju i gubitak nade u lokalne prilike. Ovaj podatak ukazuje na nastavak već prisutnog trenda “odliva mozgova” koji dodatno slabi ekonomsku i društvenu strukturu zemlje.
Posljednji lokalni izbori su pokazali da, uprkos opštem nezadovoljstvu i dubokom nepovjerenju prema vlastima i političkim strukturama, građani BiH i dalje glasaju za iste političke stranke.
Uzroci za ovakve postupke mogu biti različiti i kreću se od visokog nivoa korupcije i zarobljenosti društva u formi “uhljebljivanja” lojalnih stranačkih kadrova naspram stručnih pojedinaca, tradicionalne političke lojalnosti vezane za etnički identitet, straha od promjena kojim političko liderstvo straši birače koristeći retoriku straha i ugroženosti zajednice, preko sveprisutnih zastrašivanja i pritisaka na birače, sve do niskog nivoa političke pismenosti.
Iako postoji opšti pesimizam kod građana kada je u pitanju put kojim se kreće BiH, gdje većina građana (59,1 odsto) smatra da se BiH kreće u pogrešnom smjeru, postoje pozitivni indikatori u vezi sa podrškom za integracije u Evropsku uniju i NATO.
Sedam od deset građana, odnosno 70,4 odsto njih smatra da BiH treba postati članica Evropske unije. Značajne razlike postoje u pogledu entiteta. Građani iz FBiH smatraju da BiH treba da postane članica EU sa 79,5 odsto, dok 55,1 odsto građana iz RS smatra da BiH treba da postane članica EU. Takođe, šest od deset građana BiH, tačnije 60,1 odsto smatra da BiH treba postati članica NATO. Građani u RS značajno manje smatraju da BiH treba postati članica NATO sa 23,2 odsto naspram 81,8 odsto građana u FBiH.
Ovi podaci govore o težnjama građana za napretkom i integracijom u šire evropske i međunarodne strukture, što može biti ključni pokretač političkih i društvenih promjena. Podrška EU integracijama pruža osnovu za formiranje konsenzusa o prioritetima zemlje i potiče vlasti i političke lidere na rad u pravcu ostvarivanja tih ciljeva.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.
Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.
Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.
Društvo
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiše iz Rusije! (VIDEO)

Meteorolozi sa stranice BH Meteoa oglasili su se sa novim informacijama u vezi sa vremenskim uslovima koji nas očekuju u narednim danima.
Prema najavi meteorologa, iz pravca Rusije uskoro dolazi do osjetnog zahlađenja.
“Topli dani za sada su na čekanju”, poručuju meteorolozi.
“U periodu oko 6. aprila sve izvjesniji hladni prodor iz Rusije uz osjetan pad temperatura. Ono što je idalje nepoznanica hoće li zahlađenje proći suvo uz pojavu mraza, ili će biti praćeno padavinama u ovom slučaju snijegom”, najavili su ranije.
Na njihovom Fejsbuk profilu možete pogledati animaciju i prikaz kretanja temperature na 1.500 metara nadmorske visine u narednih 10-ak dana iznad Еvrope.
Društvo
SVE VIŠE U PORASTU: Policija upozorava roditelje i prosvjetare na slučajeve VRŠNJAČKOG NASILJA

Na području Zapadnohercegovačkog kantona zabilježeni su slučajevi vršnjačkog nasilja među maloljetnim osobama, zbog čega MUP ovog kantona apeluje na roditelje i prosvjetne radnike da provode preventivne mjere kako bi se spriječile negativne posljedice.
“Na području nadležnosti Uprave policije MUP-a Zapadnohercegovačkog kantona bilježe se slučajevi vršnjačkog nasilja među maloljetnim osobama. Obzirom da se žrtve vršnjačkog nasilja teško odlučuju na prijavljivanje zbog osjećaja srama, straha od stigmatizacije ili prijetnji koje mogu uslijediti nakon prijave, apeliramo na roditelje da obrate posebnu pažnju na ponašanje svoje djece, da s njima otvoreno razgovaraju o vršnjačkom nasilju, mogućim opasnostima naročito u online prostoru”, ističu iz MUP -a ZHK.
Iz ove institucije upozoravaju na rizike dijeljenja privatnih fotografija putem društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje jer takav sadržaj može biti zloupotrijebljen.
“Pozivamo prosvjetne radnike da u okviru svog djelokruga rada aktivno provode mjere prevencije vršnjačkog nasilja, prepoznaju rizične situacije i pruže podršku učenicima kako bi se spriječile negativne posljedice”, navodi se u saopćenju MUP-a Zapadnohercegovačkog kantona.
-
Politika3 dana ago
JAVOR BI DA PODNOSI KRIVIČNE PRIJAVE, građani mu poručili “SVI DA PODNESU PRIJAVE PROTIV TEBE! Podnesi ostavku” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NENAD STEVANDIĆ “Srpska će birati ko je predstavlja”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO “Dani pobjede su pred nama”
-
Politika2 dana ago
MAZALICA NAPADA OPOZICIJU “Onu su najveći neprijatelj odluka koje smo donijeli”
-
Politika2 dana ago
“SNSD je kriv za stanje u Prijedoru”
-
Hronika2 dana ago
HOROR U SARAJEVU! Muškarac udario trudnicu jer ga je slučajno snimila (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Politika1 dan ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud