Svijet
KUPIŠ KUĆU I DOBIJEŠ PAPIRE: Šta su zlatne vize, koliko koštaju i ko ih i dalje nudi?

Zlatna viza je privlačna zbog svojih pogodnosti, kao što su slobodno putovanje unutar Šengenskog prostora (u slučaju EU zemalja).
Zlatna viza je vrsta vize koja omogućava stranim državljanima da dobiju boravak u zemlji u zamjenu za investiranje kapitala. Ova viza omogućava investitorima i njihovim porodicama da dobiju boravišnu dozvolu, a u nekim slučajevima i državljanstvo. To nije jeftin način da se stekne boravak u nekoj zemlji, ali može vremenom da vrati dividende.
Da bi dobili zlatnu vizu, kandidati obično moraju da investiraju određeni iznos novca u nekretnine, biznis ili državne obveznice u zemlji koja nudi ovaj program. Ova vrsta vize je popularna u evropskim zemljama kao što su Portugal, Španija, Grčka i Malta, ali je prisutna i u drugim dijelovima svijeta.
Zlatna viza je privlačna zbog svojih pogodnosti, kao što su slobodno putovanje unutar Šengenskog prostora (u slučaju EU zemalja) i mogućnost sticanja stalnog boravka ili čak državljanstva nakon određenog broja godina. Zlatna viza vam omogućava da živite u Evropi bez radne dozvole i bez potrebe za radnom ili boravišnom dozvolom. Možete ostati u svojoj zemlji po izboru što je duže moguće bez rizika od deportacije.
Šta je potrebno za prijavu:
Da aplikant bude stariji od 18 godina
Da ne posjeduje kriminalni dosije
i da ima dovoljno sredstava da izvede potrebnu investiciju
Postoje tri glavne vrste zlatnih viza:
Viza investitora: Ovaj program zahtijeva ulaganje u preduzeće ili nekretnine. Suma varira, ali je obično između 150.000 i 300.000 dolara.
Penzionerska viza: Morate imati 65 godina ili više sa godišnjim penzionim primanjima koja premašuju oko 30 procenata prosječne godišnje plate u vašoj zemlji.
Početna viza: Ova zlatna viza zahtijeva da osnujete evropsku kompaniju kao zaposleni ili investitor.
Zlatne vize su od suštinskog značaja iz nekoliko razloga. Oni pružaju priliku za boravak u Evropi. To može da bude dragocjen resurs za one koji žele da presele svoje porodice izvan svojih matičnih zemalja, ali i dalje imaju pristup zdravstvu i obrazovanju unutar svojih rodnih zemalja.
Zlatne vize u zemljama EU:
Zlatna viza Portugala – Vlasnicima zlatne vize je dozvoljeno, ali nije obavezno da žive u Portugalu: sve dok provode najmanje sedam dana godišnje u zemlji, njihova boravišna dozvola ostaje važeća. Nakon pet godina kao nosilac Zlatne vize, investitor i njegova porodica mogu podnijeti zahtjev za stalni boravak ili državljanstvo Portugala. Podrška umjetnosti i restauracija kulturnog nasleđa u iznosu od 250.000+ evra ili kupovina udjela investicionih fondova u iznosu od 500.000+ evra, treća opcija je investiranje u istraživačke aktivnosti u iznosu od 500.000+ evra.
Program stalnog boravka na Malti – Investitor mora ispuniti nekoliko uslova ulaganja: kupiti ili iznajmiti nekretninu u zemlji (na jugu Malte ili na ostrvu Gozo u iznosu od 300,000+ evra, dok je limit za kupovinu stambene imovine na severu ili u centralnoj Malti u iznosu od 350,000+ evra). Pored toga, potrebno je platiti državne takse u iznosu od 40.000 evra, kao i donaciju u dobrotvorne svrhe u iznosu od 2.000 evra. Oni takođe moraju potvrditi kapital od 500.000 evra, uključujući najmanje 150.000 evra likvidne finansijske imovine. Kartica stalnog boravka se obnavlja svakih 5 godina. Vrši se godišnja provera u prvih pet godina kako bi se potvrdilo da investitor i dalje ispunjava uslove.
Zlatna viza za Grčku – Program Zlatne vize za Grčku imao je jedan od najnižih investicionih zahtijeva u Evropskoj uniji. Međutim, to se promijenilo ove godine: od 1. sepmtebra 2024. godine investicioni prag za kupovinu nekretnina je porastao na 400.000 do 800,000 evra. Investiciona nekretnina je dostupna za dugoročni zakup. Ali održavanje prebivališta zahtijeva zadržavanje imovine u vlasništvu.
Kiparska zlatna viza – Stalni boravak na Kipru putem ulaganja se daje doživotno. Međutim, da bi zadržao status, investitor mora da posjećuje ostrvo svake 2 godine i da obnavlja boravišnu kartu svakih deset godina. Stalni stanovnik može dobiti kiparsko državljanstvo nakon 7 godina života na ostrvu u blagoj mediteranskoj klimi pored mora. Kupovina nove stambene ili bilo koje poslovne nekretnine u iznosu od 300,000+ evra.
Zlatna viza za Španiju – Investitor i njegova porodica ne moraju da polažu ispite iz jezika i kulture da bi dobili špansku Zlatnu vizu. Takođe, od njih se ne zahteva da borave ili provode vrijeme u Španiji, a zakon dozvoljava izdavanje investicionih nekretnina. Stalni boravak se može dobiti nakon 5 godina života u Španiji. Za još pet godina investitor može da aplicira za državljanstvo. Kupovina stambene ili poslovne imovine u iznosu od 500,000+ evra. Međutim, vlada Španija je ove godine pokrenula proces ukidanja ovog postupka, ali još nije izašla sa konkretnim datumom.
Zlatna viza Italije – Dozvola boravka u Italiji se izdaje na dvije godine. Zatim se može produžiti za tri godine ako se investicija održi. Investitori ne moraju da žive u Italiji ako ne žele da dobiju državljanstvo. Nosioci Zlatne vize mogu da apliciraju za državljanstvo pod opštim uslovima nakon 10 godina života u zemlji. Ulaganje u inovativne startapove u iznosu od 250,000+ evra. Ulaganje u kapital društva sa ograničenom odgovornošću u iznosu od 500,000+ evra.
Mađarska Zlatna viza – U slučaju kupovine nekretnine u Mađarskoj, investitor će dobiti pravo na desetogodišnji boravak u Mađarskoj, a prije svega će dobiti mađarski pasoš koja će mu omogućiti neograničeno kretanje u šengenskom prostoru. Uslov je kupovina nekretnine vrijedne najmanje pola miliona evra. Druga opcija za dobijanje desetogodišnje boravišne dozvole i mađarskog pasoša je ulaganje od najmanje 250.000 evra u investicijske fondove za nekretnine koje izdaje Mađarska narodna banka. Treća opcija je javna donacija od najmanje milion evra.
Koje zemlje su ukinule zlatne vize?
Velika Britanija je u februaru 2022. ukinula šemu zlatnih viza koja je omogućavala stranim državljanima da se nasele u zemlji u zamjenu za to da sa sobom donesu i određen deo svog bogatstva. Kada je počeo rat u Rusiji, udaljili su se od prakse jer je poznato da veliki broj ruskih biznismena i oligarha posluje i živi u britanskim gradovima.
Irska se prošle godine oprostila od zlatne vize, tačnije Imigrantskog investitorskog programa, koji je nudio irsko državljanstvo u zamjenu za 500.000 evra donacija ili trogodišnje investicije u zemlju u vrijednosti od milion evra.
Portugalski premijer Antonio Kosta je najavio da će vize biti ukinute, a da do tada stranci mogu da kupe nekretninu ili ulažu u zemlju u zamjenu za boravišne dozvole. Prema podacima tamošnje državne agencije LUSA, od januara do avgusta 2022, program je Portugalu donio 398 miliona evra. Portugalsko ostrvo Madeira, koje se nalazi u Atlantskom okeanu, protivi se ovoj odluci jer je veliki broj bogataša stigao u njihov region upravo zahvaljujući zlatnim vizama.
Svijet
Masovna hapšenja djece po Evropi, MALOLJETNIČKI EKSTREMIZAM UZEO MAHA!

Vještačka inteligencija, koliko god bila korisna, sve je veći faktor u radikalizaciji mladih, pokazuju slučajevi tinejdžera koji su u Evropi u posljednjih nekoliko godina planirali terorističke napade.
Američki “Wall Street Journal” piše da je u posljednjih nekoliko mjeseci nekoliko desetina mladih osoba, među kojima su neki strosti od samo 14 godina, uhapšeno širom Evrope, pod optužbom da su zbog ideološke radikalizacije, planirali napade na muzičke dvorane, trgovačke centre i vjerske objekte.
Jedno od najalarmantnijih područja je Belgija. Naime, trećina svih slučajeva terorizma u Belgiji između 2022. i 2024. uključivala je maloljetnike.
U Britaniji je gotovo svaki peti osumnjičeni za terorizam bio dijete.
“Novost je broj mladih koji su direktno uključeni u planiranje nasilnih napada, uključujući i vrlo mlade pojedince”, rekao je za “Wall Street Journal” Tomas Renard, direktor Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma u Hagu.
Gotovo svi mladi radikaliziraju se putem interneta, a internet se pokazao delotvorniji i u ubrzanju procesa radikalizacije.
Prema Globalnom indeksu terorizma, prosječno vrijeme potrebno za radikalizaciju 2002. godine bilo je 16 mjeseci, a godine 2015. to se vrijeme skratilo za 40 odsto, pa je danas za to dovoljno samo nekoliko sedmica.
Primjer tipičnog ekstremiste iz generacije Z je mladić kom se trenutno sudi u Belgiji. Abdul Kerim Gadaev, 19-godišnji čečenski izbjeglica, radikalizovao se nakon što mu je otac deportovan iz Francuske u Rusiju.
Nakon deportacije počeo je da se osjeća otuđeno u školi. Na internetu je pisao da želi da ponovi “Bataklan”, teroristički napad iz 2015. u kojem je ubijeno 90 ljudi.
On je na internetu pronašao grupe vršnjaka koje su zanimali sport i religija, posebno na TikToku gdje su njegovi krugovi postajali sve više politički.
U februaru prošle godine pridružio se operativnom kanalu na aplikaciji Signal gdje su članovi počeli da planiraju napad, prema riječima tužioca.
Neki su bili u dobi od samo 13 godina.
Raspravljali su o tome kako da se nabavi oružje i dijelili su fotografije cilja – koncertne dvorane u središtu Brisela.
Gadaev je izjavio da je bio spreman da učestvuje, pod uslovom da napad bude dobro pripremljen.
U martu 2024. belgijska savezna policija uhapsila je Gadaeva i još troje maloljetnika širom Belgije.
“Već neko vrijeme govorimo da je složenost naših istraga veća nego prije, a širina i dubina onoga s čime se suočavamo je izvanredna”, rekla je Viki Evans, glavna koordinatorka britanske protivterorističke policije, te pozvala tehnološke kompanije da pomognu u rješavanju problema.
Naime, algoritmi društvenih mreža imaju snažan privlačni momenat na mlade, predlažući im sve nasilniji sadržaj i stvarajući digitalne “rupe bez dna”.
Vještačka inteligencija dodatno pogoršala taj problem, rekla je Julia Ebner, stručnjak za internet radikalizaciju iz Instituta za strateški dijalog i Univerzitet Oksford.
“Videozapisi i slike koje stvara vještačka inteligencija pogađaju vrlo duboke emocije i ljudsku prirodu. AI i algoritmi uveliko obavljaju posao harizmatičnog regrutera, samo stotinu puta uspješnije”, upozorila je Ebner.
Mnogi slučajevi ne dopru do javnosti, ali oni koji jesu, uključuju 14-godišnju djevojčicu iz Crne Gore koja je uhapšena u Austriji u maju prošle godine pod optužbom da je planirala napad na “nevjernike”.
U njenom domu su pronađeni sekira, nož i propagandni materijali Islamske države.
U februaru iste godine uhapšen je njen vršnjak koji je planirao napad na željezničku stanicu.
Najpoznatiji je ipak slučaj trojice tinejdžera koji su prošle godine planirali napad na tri koncerta Tejlor Svift u Beču.
“U prvih osam mjeseci nakon početka rata u Gazi, u Evropi je zbog terorizma uhapšeno 60 islamističkih ekstremista, od kojih su dvije trećine tinejdžeri”, rekao je Peter Njuman, profesor bezbjednosnih studija na King‘s koledžu u Londonu, prenosi “b92”.
Svijet
PANIKA U LONDONU! Nestalo struje u toku evakuacija

Londonska transportna mreža “Transport za London” suočava se danas sa velikim nestankom struje.
Linije metroa su obustavljene i došlo je do velikih kašnjenja.
Osoblje na stanici Kovent Garden obavještava putnike da je cijelo londonski metro u kvaru zbog nestanka struje.
Navodno su putnici evakuisani sa stanice Totenhem Kort Roud.
Nestanak struje u Britaniji uslijedio je nakon niza nestanaka struje u Španiji posljednjih mjesec dana i na Kanarskim ostrvima prošlog mjeseca.
Čak 3,23 miliona ljudi koristi metro svakog dana, dostižući četiri miliona određenim danima.
Svijet
REZ SAMO NA PAPIRU! Njemačka smanjuje kvotu, ali broj radnika sa Balkana ostaje isti!

Iako je nova vlada u Njemačkoj najavila da će nakon što stupi na dužnost prepoloviti broj dozvola za zapošljavanje radnika sa zapadnog Balkana u sklopu posebnog programa kreiranog specijalno za radnike iz našeg regiona, prema podacima Zavoda za statistiku Njemačke, ova promjena neće imati značajan uticaj na stvarna kretanja.
Napomene radi, nova konzervativno-socijaldemokratska vlada, koju bi trebalo da vodi Fridrih Merc, predsjednik konzervativne Demohrišćanske unije, najavila je da će sa 50.000 dozvola nova kvota biti smanjena na 25.000, a mediji u našem regionu su nakon što je ova informacija postala poznata izvijestili da će to ujedno značiti smanjenje odlaska radnika u ovu zemlju.
Zvanični podaci pokazuju da je prošle godine, putem ovog posebnog programa za naš region pod nazivom “Pravilo za zapadni Balkan”, u Njemačkoj zaposleno oko 28.500 radnika. Kvota je, inače, prije juna prošle godine, otkad je uvedena 2015, iznosila 25.000, upravo onoliko koliko će iznositi nova smanjena kvota.
Kada se vide statistički podaci, pokazuje se da je prva odluka o 25.000 radnika bila dobra, jer i čak nakon dizanja kvote brojevi se nisu značajno povećali.
Prema zvaničnim podacima, 2022. zaposlena su 5.303 radnika iz BiH, naredne godine 5.088, a prošle 5.517 radnika.
Kako nam je jedan radnik koji se zaposlio u Njemačkoj rekao, procedura je komplikovana i tvrdi da ne bi uspio pronaći posao da nije imao rodbinu u Njemačkoj. On ističe da su vlasti bile maksimalno ljubazne i spremne da pomognu, ali da postoji više koraka koje je potrebno provesti, dok je najizazovnije, kako tvrdi, čekati termine i sređivanje dokumentacije.
Zbog ovoga postoje analitičari koji vjeruju da se polovljenjem kvote radi o simboličnom potezu kojim nova vlada želi pokazati da razumije brigu njemačkih građana da je problem migracije velik i da namjeravaju preduzeti mjere kojima bi smanjili pritisak.
Drugi razlog za simboličnost ovog poteza je činjenica da su radnici sa zapadnog Balkana hvaljeni od strane njemačkih poslodavaca i da su se pokazali kao vrijedni radnici koji imaju znanje i potrebne kvalifikacije.
Prema podacima Vlade, najveći broj radnika koji su došli da rade u Njemačku sa zapadnog Balkana imaju status kvalifikovanih radnika.
Oni često rade na radnim mjestima koja su uska grla sa velikim nedostatkom radne snage, posebno u građevinskoj industriji.
Od 2020. do 2025. gotovo 100.000 ih je zaposleno u građevinskom sektoru, dok su oko 50.000 njegovatelji i zdravstveni radnici.
O njihovom dobrom uklapanju u njemačko radno okruženje pokazuju Vladini podaci o tome da su na tržištu rada radnici iz zemalja zapadnog Balkana podjednako uspješni kao i strani radnici iz drugih zemalja EU i Nijemci.
Trenutno oko 61 odsto svih zaposlenih iz zemalja zapadnog Balkana radi na nivou kvalifikovanih radnika.
Njihova stopa zaposlenosti iznosi 59 odsto, nešto više od stope zaposlenosti stranaca iz EU koja iznosi 58 odsto, i nešto ispod stope svih zaposlenih od 69 odsto.
Podsjećanja radi, da bi radnici iz BiH i drugih zemalja regiona mogli da se zaposle pod ovim pravilom mora postojati obavezujuća ponuda za posao ili obuka kod poslodavca u Njemačkoj.
Jedini uslov je prethodno odobrenje Federalnog zavoda za zapošljavanje, koji treba da potvrdi da za konkretno radno mjesto ne postoji adekvatna njemačka zamjena.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop2 dana ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika2 dana ago
DRAMA U BRČKOM Specijalci pokušali UHAPSITI RADOVANA VIŠKOVIĆA, spremili sačekušu za njegovu pratnju
-
Zanimljivosti2 dana ago
BITNA JE MJERA! Ovo su znakovi da pijete previše vode
-
Politika2 dana ago
“MOGU DA SE SMIJU ALI VIDJEĆE”: Dodik poručio da ukoliko Slovenija krene POLITIKOM SANKCIJA, slijedi odgovor iz Srpske
-
Hronika3 dana ago
ŠOKANTNE TVRDNJE MAJKE UBIJENOG DELE “Dejanovog ubicu pustili da pobjegne” (VIDEO)
-
Hronika3 dana ago
Pjevačica iz Banjaluke ponovo na meti napada: “Još mi samo niste gume izbušili” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
IMA SE, MOŽE SE! Košarac i Amidžić u restoranima se častili na račun građana