Politika
Kurti stigao u Predsjedništvo BiH, EVO S KIM ĆE SE SASTATI
Premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti stigao je juče u Sarajevo, gdje će danas održati nekoliko sastanaka, a jedan je već i počeo, i to u 11 sati, u Predsjedništvu BiH.
Kako javljaju sarajevski mediji, sat kasnije će imati sastanak sa dijelom sastava Savjeta ministara BiH, dok bi u 13 sati trebao imati sastanak u zgradi Vlade FBiH.
Poslije toga, kako javlja Klix, ide na dva sastanka s političkim strankama, prvo sa SDA, a onda sa Strankom za BiH.
Za kraj dana ostavljeno je njegovo obraćanje u Vijećnici na događaju koji organizuje Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99.
Podsjećamo radi, taman kad su lideri stranaka koje čine vlast na nivou BiH u proteklim sedmicama iskazali volju da sjednu za pregovarački sto, te održali nekoliko sastanaka, kao grom iz vedra neba stigla je vijest da u Sarajevo stiže Kurti, što je usijalo i onako krhku domaću političku scenu.
Koliko je ova posjeta uzburkala duhove, svjedoči i podatak da je za 9. decembar odgođena sjednica Savjeta ministara BiH, na kojoj je juče trebalo da budu razmatrani bitni zakoni.
Sjednica je, naime, otkazana nakon što su ministri iz reda srpskog naroda najavili da joj neće prisustvovati zbog dolaska Kurtija, a zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac je istakao da BiH nije priznala Kosovo i da se to nikad neće desiti. On je istakao da ovakvo ponašanje “sarajevskih mešetara” izaziva nesigurnost.
“Kurti je bandit koji organizuje napade na srpski narod i Srpsku pravoslavnu crkvu. I kako takvog čovjeka možemo dočekivati ovdje?”, upitao je Košarac, koji je ocijenio da je Kurtijev dolazak u Sarajevo klasični politički incident.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik poručio je da se nekome očigledno žuri da napravi haos u BiH.
“Kurti dolazi u Sarajevo da govori o nacionalnim manjinama, ja kao predsjednik Republike Srpske i pripadnik konstitutivnog naroda dolazim u Sarajevo na sud. Dok Kurtija, odgovornog za brojne napade na srpski narod i pravoslavne svetinje, u Sarajevu dočekuju s uvažavanjem, meni, izabranom predsjedniku Srba u BiH, sudi se zato što ne poštujem zakone koji nisu doneseni voljom naroda, već u kancelarijama i kuhinjama onih koji danas stoje iza ove provokacije”, naveo je Dodik.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), smatra da Kurti mora biti proglašen personom non grata u Republici Srpskoj i BiH.
“Odgovor Republike Srpske na dolazak Kurtija u Sarajevo neće biti samo puko saopštenje, već će biti institucionalno usaglašen”, rekao je Stevandić.
Politika
EVO KO SU NOVI MINISTRI U VLADI REPUBLIKE SRPSKE: Minić saopštio imena pet novih članova
Premijer Republike Srpske Savo Minić danas je predstavio prijedlog sastava nove Vlade, koji u odnosu na prethodni saziv donosi pet novih ministarskih imena.
Ključna promjena u novom kabinetu odnosi se na resor rada i boračko-invalidske zaštite, koji bi u 19. sazivu izvršne vlasti trebao voditi aktuelni predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.
Pored promjene u boračkom sektoru, Minić je za ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje predložen bivši dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović, dok će resor privrede i preduzetništva u narednom periodu voditi privrednik Radenko Bubić.
Personalne promjene obuhvatile su i Ministarstvo porodice, omladine i sporta na čije čelo je predložena Irena Ignjatović, dok je za novog ministra trgovine i turizma mandatar imenovao Neda Puhovca.
“Mijenja se skoro pola Vlade. Svakako bi došli u situaciju da moramo birati novu Vladu. Ovim pokazujemo političku snagu i moć da u kratkom vremenkom periodu rekonstruišemo Vladu. Ne postoji bilo kakav zastoj u radu i obavezama Vlade”, poručio je Minić.
On je istakao da se ne kažnjava niko, već se unosi nova energija i pojačavaju aktivnosti za 2026. godinu.
“Iza nas su godine pune izazova, od napada na institucije Republike Srpske, međunarodnog pritiska i unutrašnjih problema u BiH. Ovo je dobar i na vrijeme planiran proces”.
Podsjećamo, Minić je prije dva dana vratio mandat, a vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić obavijestila ga je da će ponovo biti predložen za mandatara.
Minić je juče, nakon konsultacija sa predstavnicima političkih stranaka, saveza, organizacija i udruženja, rekao da će nova vlada u potpunosti biti posvećena jačanju ekonomije i poboljšanju životnog standarda građana, kao i da je Srpska finansijski stabilna i da se sve obaveze redovno izmiruju.
U Banjaluci će sutra biti održana posebna sjednica Narodne skupštine o usvajanju ostavke predsjednika Vlade Save Minića. Po okončanju ove posebne sjednice, zasjedaće Kolegijum Narodne skupštine o održavanju nove sjednice o izboru nove vlade.
Politika
DRINIĆ “Bez budžeta nema života za Banjaluku” (VIDEO)
Budžet za 2026. godinu predstavlja najvažniju tačku pred Skupštinom grada Banjaluka, jer bez usvojenog budžeta grad ne može normalno da funkcioniše, niti da se razvija. Upozorava to odbornik u Skupštini grada i generalni sekretar (PSS) Nebojša Drinić, ističući da se Banjaluka već godinama svjesno gura u finansijsku neizvjesnost.
Prema njegovim riječima, praksa oduzimanja prihoda na republičkom i lokalnom nivou, uz istovremeno odlaganje ili blokadu usvajanja gradskog budžeta, direktno ugrožava finansijsku stabilnost najvećeg grada u Republici Srpskoj.
„Budžet za 2026. godinu najvažnija je tačka pred Skupštinom grada. Bez budžeta, Banjaluka ne može da živi, niti da se razvija. Praksa oduzimanja prihoda na republičkom i lokalnom nivou, uz istovremeno odlaganje ili blokadu usvajanja budžeta, direktno ugrožava finansijsku stabilnost grada“, rekao je Drinić.
On je poručio da se ne radi o slučajnosti ili administrativnom zastoju, već o svjesnoj i dugoročnoj politici vladajuće većine.
„To je perfidna i podmukla politika vladajuće većine, čiji je jedini cilj uništavanje Banjaluke – politika koju sprovode već pet godina“, naglasio je Drinić.
Dodao je da ceh takve politike ne plaćaju politički akteri, već građani Banjaluke, kroz lošije usluge, zaustavljene projekte i stalnu neizvjesnost u funkcionisanju grada.
Drinić je pozvao odbornike da pokažu odgovornost i stave interese Banjaluke i njenih građana ispred političkih obračuna, jer, kako je poručio, grad bez budžeta nema budućnost.
Politika
KRESOJEVIĆ PITA “Treba li Zora Vidović PONOVO biti ministar finansija?”
Treba li Zora Vidović ponovo biti ministar finansija?
Upitao je narodni poslanik i član PSS, Bojan Kresojević.
– Od 2018. godine, otkada je na čelu Ministarstva finansija Zora Vidović, nijedan budžet nije donesen u skladu sa zakonom. U istom periodu Republika Srpska svake godine bilježi budžetski deficit. Zaduženje Republike Srpske je povećano za 3 puta, sa 563 miliona КM, na čak 1,7 milijardi konvertibilnih maraka navodi on i dodaje:
– U novom sastavu Vlade, koja će biti na dnevnom redu Narofne skupštine, sutra, kako mediji najavljuju neće biti mjesta za Denisa Šulića i Selmu Čabrić. Ovi rezultati potvrđuju stav da Zora Vidović nikada i nije trebala biti izabrana za ministra finansija – zaključuje Kresojević.
-
Zanimljivosti18 sati agoTRIK KOJI ĆE VAM SPASITI SVAKI RUČAK! Dodajte jedan sastojak u mljeveno meso i biće ukusno i sočno
-
Politika3 dana agoRASPAD SISTEMA! SNSD napuštaju predsjednici lokalnih odbora
-
Politika2 dana agoSIGURNA SRPSKA BOJKOTUJE KONSULTACIJE O NOVOJ VLADI RS: Nećemo dati legitimitet neustavnom procesu
-
Svijet3 dana agoPOČINJE DRAMA: Pentagon premješta nosač aviona na Bliski istok
-
Svijet3 dana agoI BIH MEĐU 75 ZEMALJA: Trampova objava otkrila zbog čega se obustavlja izdavanje viza
-
Politika3 dana agoJe li Sebija Izetbegović konačno priznala da je ona FAMOZNA SEB IZ AFERE RESPIRATORI?
-
Svijet3 dana agoMEDVEDEV “Galski pijetao je zakukurikao da će, ako bude ugrožen suverenitet Danske POSLJEDICE BITI NEVIĐENE”
-
Društvo3 dana ago“LOPOVI SVAKU RIJEČ LAŽETE”: Mještani Ugljevika protestuju zbog klizišta, strahuju za živote i kuće
