Connect with us

Svijet

LETJELICA SE ZABILA U MJESEC! Ruski astronom završio u bolnici zbog NEUSPJELE MISIJE

Ruski astronom je završio u bolnici nakon što se svemirska letjelica “Luna-25” zabila u Mjesec.

Vrhunski ruski astronom koji je radio na neuspjeloj ruskoj svemirskoj ekspediciji prevezen je u bolnicu nakon pada letelice ‘Luna-25’ na površinu Mjeseca. Mihail Marov (90), koji je opisan kao ključni konsultant misije, pretrpio je ‘naglo pogoršanje’ svog zdravlja nakon što se misija okončala neuspjehom.

Letelica Luna-25 otrgla se kontroli i udarila o površinu Zemljinog satelita 19. avgusta tokom prve ruske lunarne ekspedicije za 47 godina. Do pogoršanja zdravstvenog stanja Marova došlo je nakon što je pozvao na istragu o neuspjehu ekspedicije, prenio je ‘Dejli mejl’. Ruski izvori već krive endemsku korupciju unutar svemirske agencije zemlje za neuspjeh misije. Očekuje se da će taj neuspjeh da pokrene prebacivanje krivice i da će Putin otpustiti one koji su odgovorni za poniženje Rusije, navodi list.

Marov gigant u dizajnu svemirskih brodova
Profesor Marov, vatreni zagovornik misije na Mjesec, bio je ophrvan neuspješnim slijetanjem i jasno rekao da je to razlog njegove iznenadne hospitalilzacije u elitnoj Centralnoj kliničkoj bolnici Moskve. Marov je gigant dizajna svemirskih brodova i stručnjak za Mars, Veneru i Mjesec, prenosi Blic. On je jasno stavio do znanja da je ‘Luna-25’ bila njegova “posljednja nada da vidi oživljavanje našeg lunarnog programa” a to je sada propalo. “Tužno je što nismo uspjeli da spustimo uređaj”, rekao je on.

“Ovo je bilo pitanje mog života”
Marov je pozvao na punu transparentnost u vezi sa razlozima zbog kojih se ekspedicija okončala neuspjehom. “Postojala je greška u algoritmima za lansiranje u orbitu blizu Mjeseca. Mora se pronaći (greška). Za specijalite koji će biti uključeni u rad komisije to neće biti veliki problem. Mislim da će odgovor biti nađen u doglednoj budućnosti”, rekao je on.

Marov, koji je opisan kao svemirski gigant iz sovjetske ere, poručio je novinarima iz bolnice da je “na posmatranju”. “Kako da ne brinem? Ovo je u velikoj mjeri bilo pitanje mog života. Sve je to veoma teško”, rekao je profesor i pozvao Rusiju da nastavi sa svojim naporima da ode u svemir i sleti na Mjesec.

Prva ruska misija na Mjesec od 1976.
Letjelica Luna-25 bez posade otrgla se kontroli dok se pripremala za predfazu slijetanja. “Uređaj se pomjerio u nepredvidivu orbitu i prestao da postoji kao posljedica sudara sa površinom Mjeseca”, priznao je Roskosmos, ruska svemirska agencija.

To je bio najambiciozniji svemirski projekt skoro 24-godišnje vlasti Vladimira Putina, daleko od burnih dana Hladnog rata kad je ruski astronom 1961. Jurij Gagarin postao prvi čovjek u svemiru. Prva je ruska misija na Mjesec od “Lune-24” iz 1976, kad je u Kremlju bio Leonid Brežnjev.

Putin je na vlasti skoro četvrt vijeka, a ovo je sve što treba da znate o njemu. ‘Dejli mejl’ piše da bi sada, nakon neuspješne misije “Luna-25”, fotelja Jurija Borisova, Putinov lojalista i bivši zamjenik premijera koji je sada na čelu ruske svemirske agencije, mogla da se nađe u opasnosti. Borisov je optužen da je prekinuo istrage o korupcijie i zloupotrebi budžeta u svemirskoj agenciji.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno