Connect with us

Društvo

LUKA PETROVIĆ TVRDI “Imate najjeftiniju struju, AKO RACIONALNO TROŠITE”

Direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS) Luka Petrović izjavio je Srni da je intencija ovog preduzeća da i dalje ostanu najpovoljniji ponuđač električne energije u Evropi, kako za građane, tako i za privredu.

“Ali, to ne znači da mi moramo biti jeftiniji 50 ili više odsto od svih susjednih elektroprivreda i snabdjevača u okruženju, stalno ćemo pratiti i uvoditi novine i u snabdijevanju privrednih društava i građana, kako bi građanima bila dostupna jeftina energija ako se racionalno troši”, rekao je Petrović.

Petrović je rekao da, ako se struja neracionalno troši, ona svakako mora da bude skuplja.

“To je već pokazano novim tarifnim sistemom gdje se vidi da kod 93 odsto građana nije došlo do povećanja faktura za električnu energiju i da su posebno zaštićene kategorije koje troše do 500 kilovat-časova električne energije mjesečno”, istakao je direktor ERS-a.

Petrović je rekao da građani u Republici Srpskoj koji troše do 500 kilovat-časova imaju ubjedljivo najjeftiniju električnu energiju na Balkanu i to su računi od 40 do 45 KM mjesečno.

“To će i dalje biti intencija `Elektroprivrede`, ali i Vlade Republike Srpske, da zadržimo stabilnost, očuvamo proizvodne pogone, zaštitimo građane i privredu. Da budemo privlačni za nove privrednike koji će otvarati nova radna mjesta i da ovaj sistem ostavimo budućim generacijama i budućim ozbiljnim kadrovima da mogu da ga razvijaju na način kako je predviđeno planovima koje smo napravili unutar ERS-a”, naveo je Petrović.

On je rekao da su pripremili inicijative za izmjene određenih zakona koje će olakšati poslovanje proizvodnih preduzeća, kao i inicijative za radne grupe zajedno sa sindikatom koje moraju da rasprave opravdanost mnogih troškova u svojim sistemima i da se svaki radnik upozna o planovima investicija i troškova.

“Apsolutno ćemo zaoštriti politiku prijema radnika bez stručnih ispita, bez ocjene neposrednih rukovodilaca, ne samo uprava preduzeća, nego i bez stava sindikata o pojedinim radnicima koji se zapošljavaju. Smatramo da nije ovdje u pitanju prijem pet ili 50 ljudi, već je u pitanju 8.700 zaposlenih, funkcionalnost ERS-a ali i Vlade Republike Srpske, ako bismo ovaj sistem ugrozili nekvalifikovanim radnim osobljem na pojedinim pozicijama”, najavio je direktor “Elektroprivrede”.

Petrović je rekao da je u naredne tri godine neophodno dodatno pomoći dva rudnika – modernizacijom mehanizacije, te naveo da postoji inicijativa da se što hitnije urade idejna rješenja sa studijama ekonomske opravdanosti gasnih postrojenja, koja bi zamijenila upotrebu mazuta na dvije termoelektrane, kao i sagledavanje mogućnosti instalacija gasnih motora i nabavke buduće rudarske mehanizacije sa gasnim motorima kako bi se smanjili troškovi za dizel gorivo.

“Rashod na dizel gorivo za potrebe rudnika je godišnje oko 50 miliona KM, a troškovi rashoda na mazut, koji ćemo zamijeniti gasom, su oko 20 miliona KM, što je značajan trošak i povećava cijenu proizvedenog kilovat-časa u termoelektranama”, naveo je Petrović.

On je ukazao da, uvažavajući situaciju da Evropa sve više pritiska oko plaćanja naknade za emisiju ugljen-dioksida, moraće biti izvršena racionalizacija svih troškova najkasnije do 1. januara 2026. godine kako se uvođenjem naknade za emisiju ugljen-dioksida iz dvije termoelektrane trošak ne bi prenio na građane i na privredu Republike Srpske.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno